Alarmowanie Instytucje nadzorujce alarmowanie Krajowy System Wykrywania Skae

  • Slides: 16
Download presentation
Alarmowanie

Alarmowanie

Instytucje nadzorujące alarmowanie

Instytucje nadzorujące alarmowanie

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania KSWSi. A to instytucja podległa Ministerstwu Obrony Narodowej,

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania KSWSi. A to instytucja podległa Ministerstwu Obrony Narodowej, która stanowi wyspecjalizowany podsystem do przeciwdziałania i likwidacji skażeń chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych i nuklearnych, określanych zbiorczo jako CBRN.

W skład KSWSi. A wchodzą: System Wykrywania Skażeń Sił Zbrojnych RP nadzorowany przez Ministra

W skład KSWSi. A wchodzą: System Wykrywania Skażeń Sił Zbrojnych RP nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej; sieci i systemy nadzoru epidemiologicznego oraz kontroli chorób zakaźnych w kraju, a także krajowe punkty kontaktowe dla międzynarodowych systemów nadzoru nad zagrożeniami zdrowia lub życia dużych grup ludności nadzorowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia; system stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych i placówek prowadzących pomiary skażeń promieniotwórczych, których działania koordynuje Prezes PAA; nadzorowane przez wojewodów wojewódzkie systemy wykrywania i alarmowania oraz wojewódzkie systemy wczesnego ostrzegania o zagrożeniach; nadzorowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej system alarmowania o zagrożeniach i skażeniach, określony w Krajowym Planie Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń Środowiska Morskiego.

System Wykrywania Skażeń SZ RP W Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje System Wykrywania Skażeń, który

System Wykrywania Skażeń SZ RP W Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje System Wykrywania Skażeń, który jest zorganizowanym układem elementów powiązanych wzajemnymi relacjami organizacyjno-technicznymi, przeznaczonych do zdobywania, gromadzenia, przetwarzania i analizy informacji o uderzeniach bronią jądrową, chemiczną i biologiczną, uwolnieniach środków promieniotwórczych, biologicznych oraz chemicznych spowodowanych zdarzeniami innymi niż atak BMR, a także o powstałych w ich wyniku skażeniach oraz potencjalnych źródłach tych zagrożeń.

Krajowy Plan Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń Środowiska Morskiego Celem Krajowego Planu jest umożliwienie szybkiej

Krajowy Plan Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń Środowiska Morskiego Celem Krajowego Planu jest umożliwienie szybkiej i skutecznej akcji ratowniczej w przypadku incydentu, który zagraża lub może zagrozić środowisku morskiemu w polskim obszarze odpowiedzialności lub też w inny sposób zagraża interesom Rzeczypospolitej Polskiej. Za przygotowanie i bieżącą aktualizację planu odpowiada dyrektor Morskich Służb Poszukiwania i Ratownictwa.

Sposoby alarmowania

Sposoby alarmowania

Rodzaje alarmów Alarmy, ze względu na powód, dzieli się na alarmy powietrzne oraz alarmy

Rodzaje alarmów Alarmy, ze względu na powód, dzieli się na alarmy powietrzne oraz alarmy o skażeniach. Ze względu na sposób alarmowania, można alarmy podzielić na akustyczne i wizualne.

Drogi alarmowania syrena, klakson, dzwonek, megafon, środki masowego przekazu, tablice informacyjne przekaz bezpośredni

Drogi alarmowania syrena, klakson, dzwonek, megafon, środki masowego przekazu, tablice informacyjne przekaz bezpośredni

Zachowanie w przypadku alarmu powietrznego • Osoby znajdujące się w domu powinny ubrać się,

Zachowanie w przypadku alarmu powietrznego • Osoby znajdujące się w domu powinny ubrać się, wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe oraz wygasić ogień w piecu, zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie, zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności, indywidualne środki ochrony przed skażeniami, środki opatrunkowe oraz w miarę potrzeb i możliwości latarkę elektryczną, koc, odbiornik radiowy (na baterie) itp. , zawiadomić o alarmie sąsiadów (mogli nie usłyszeć sygnetu alarmowego) i pospiesznie udać się do najbliższego schronu lub ukrycia. • Osoby znajdujące się w zakładzie pracy, szkole lub miejscu publicznym powinny przerwać pracę (wyłączyć maszyny i urządzenia), naukę, udział w imprezie, podróży, udać się do najbliższego schronu lub ukrycia, w czasie ewakuacji pomóc słabszym, chorym i ułomnym i podporządkować się ściśle poleceniom służb porządkowych obrony cywilnej. • Prowadzący pojazdy mechaniczne lub konne powinni je zatrzymać i ustawić tak, aby nie blokowały ciągów komunikacyjnych oraz wejść do ukryć, następnie udać się do najbliższego ukrycia. Z pojazdów konnych należy wyprząść konie i

Zachowanie w przypadku alarmu o skażeniach Po usłyszeniu alarmu należy nałożyć indywidualne środki ochrony,

Zachowanie w przypadku alarmu o skażeniach Po usłyszeniu alarmu należy nałożyć indywidualne środki ochrony, a następnie udać się do najbliższego ukrycia i przebywać w nim do chwili odwołania alarmu.

Zachowanie w przypadku alarmu o zagrożeniu skażeniami lub zakażeniami Po usłyszeniu uprzedzenia o zagrożeniu

Zachowanie w przypadku alarmu o zagrożeniu skażeniami lub zakażeniami Po usłyszeniu uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami lub zakażeniami należy sprawdzić posiadane indywidualne środki ochrony, zabezpieczenie posiadanych zapasów żywności, wody, paszy, a także szczelność przygotowanych pomieszczeń dla ludzi i zwierząt, jeśli nie ma innych zaleceń - udać się do pomieszczeń ochronnych (ukryć) i przestrzegać ogłaszanych zarządzeń oraz wykonywać polecenia organów obrony cywilnej.

Dziękuję za obejrzenie. Prezentację wykonał Dawid Sygocki z klasy IIIb.

Dziękuję za obejrzenie. Prezentację wykonał Dawid Sygocki z klasy IIIb.