Ostrzeganie ludnoci o zagroeniach alarmowanie Zagadnienia 1 Krajowy

  • Slides: 20
Download presentation
Ostrzeganie ludności o zagrożeniach, alarmowanie

Ostrzeganie ludności o zagrożeniach, alarmowanie

Zagadnienia 1. Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. 2. . Sposoby alarmowania i ostrzegania.

Zagadnienia 1. Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. 2. . Sposoby alarmowania i ostrzegania. 3. Techniki alarmowania i ostrzegania. 4. Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych. 5. Alarm w szkole

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania KSWSi. A został utworzony na mocy Rozporządzenia Rady

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania KSWSi. A został utworzony na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie systemów wykrywania i właściwości organów w tych sprawach z dnia 16 października 2006 r. (Dz. U. nr 191 z 20 października 2006 r. poz. 1415) W jego skład wchodzą elementy podległe pięciu resortom (obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, środowiska, zdrowia, i infrastruktury). KSWSi. A obejmuje następujące struktury: - jednostki wykrywania skażeń Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, - sieci nadzoru epidemiologicznego i kontroli chorób zakaźnych, - system stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych oraz placówek prowadzących pomiary skażeń promieniotwórczych, - wojewódzkie systemy wykrywania i alarmowania, system wykrywania i alarmowania o zagrożeniach i zanieczyszczeniach na morzu

Zadania KSWSi. A Do zadań Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania należy: - prowadzenie

Zadania KSWSi. A Do zadań Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania należy: - prowadzenie obserwacji, pomiarów, analiz prognozowania i powiadamiania o skażeniach na terytorium RP; - wprowadzanie przedsięwzięć dotyczących ochrony przed skażeniami i związanymi z tym stanów alarmowych; - monitorowanie, wykrywanie i rozpoznawanie skażeń, umożliwiające natychmiastowe stwierdzenie wzrostu poziomu skażeń w oparciu o standardy i normy krajowe; - ostrzeganie i alarmowanie ludności lub Sił Zbrojnych RP o skażeniach - opracowanie ocen eksperckich stanu zagrożenia i przygotowywanie zaleceń i postępowania ochronnego; - doradztwo specjalistyczne; uruchamianie systemów wykrywania i alarmowania o skażeniach ludności lub Sił Zbrojnych RP oraz uruchamianie działań interwencyjnych

Sposoby alarmowania i ostrzegania. RODZAJE ALARMÓW, SYGNAŁY ALARMOWE Uwaga!!! Sygnały alarmowe ogłasza się w

Sposoby alarmowania i ostrzegania. RODZAJE ALARMÓW, SYGNAŁY ALARMOWE Uwaga!!! Sygnały alarmowe ogłasza się w celu powszechnego uprzedzenia o grożącym bezpośrednio niebezpieczeństwie.

Komunikaty ostrzegawcze

Komunikaty ostrzegawcze

ZASADY POSTĘPOWANIA Pamiętaj! W przypadku alarmu ukryj się w najbliższym schronie. W razie jego

ZASADY POSTĘPOWANIA Pamiętaj! W przypadku alarmu ukryj się w najbliższym schronie. W razie jego braku, w takim miejscu, które może cię zabezpieczyć przed skutkami uderzeń (wgłębienia terenowe, rowy, piwnice, przepusty, tunele, itp). Pamiętaj! Po usłyszeniu sygnału alarmowego należy działać szybko, ale rozważnie i bez paniki.

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych Alarm powietrzny - podczas pracy przy sprzęcie mechanicznym przerwać

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych Alarm powietrzny - podczas pracy przy sprzęcie mechanicznym przerwać czynności, wyłączyć urządzenia i zabezpieczyć pomieszczenie, - przed opuszczeniem mieszkania należy szybko ubrać się, zabrać indywidualne środki ochrony, zamknąć okna i drzwi, wyłączyć urządzenia energetyczne, zgasić ogień w piecach, zabrać przygotowany zapas żywności, wody oraz dokumenty osobiste, latarkę elektryczną i dobrze zabezpieczyć mieszkanie, - wychodząc z domu należy wyprowadzić całą rodzinę, a także ostrzec sąsiadów, którzy mogli nie usłyszeć sygnału, - nie wolno pozostawać w częściach budynku nie zabezpieczonych przed działaniem skutków napadu, a szczególnie na wyższych piętrach,

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych Alarm powietrzny - w porze nocnej wygasić lub zaciemnić

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych Alarm powietrzny - w porze nocnej wygasić lub zaciemnić oświetlenie, - w miejscach publicznych należy ściśle stosować się do poleceń organów porządkowych, - ruch uliczny powinien być wstrzymany, przechodnie udają się do pomieszczeń lub miejsc ochronnych. Pojazdy zatrzymują się w taki sposób, aby nie tarasować przejazdu (nocą wygaszają światła), - przed udaniem się do pomieszczeń lub miejsc ochronnych, właściciele żywego inwentarza muszą schronić zwierzęta w uprzednio przygotowanych pomieszczeniach ochronnych,

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych Alarm o skażeniach - poza schronami lub w schronach

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych Alarm o skażeniach - poza schronami lub w schronach nie posiadających urządzeń filtrowentylacyjnych należy niezwłocznie nałożyć maski przeciwgazowe, narzutki, buty ochronne i inne posiadane środki ochrony dróg oddechowych i skóry, - szybko wyjść ze strefy skażonej kierując się prostopadle do kierunku wiatru oddalając się od miejsca największego skażenia, przy czym należy uważać by nie wchodzić na plamy środka trującego lub do lejów bomb (pocisków), - jeśli sam zauważysz oznaki użycia broni chemicznej lub biologicznej powinieneś niezwłocznie nałożyć maskę przeciwgazową lub inne środki ochrony i zawiadomić o tym najbliższe otoczenie, a następnie organy ratownicze działające na tym terenie.

Komunikat o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska - uważnie wysłuchać komunikatu, zastosować się do

Komunikat o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska - uważnie wysłuchać komunikatu, zastosować się do poleceń i przygotować na ewentualność skutków klęsk, - powiadomić sąsiadów i być w gotowości do niesienia pomocy.

Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami i zakażeniami - poinformować sąsiadów o niebezpieczeństwie, zaopiekować się osobami

Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami i zakażeniami - poinformować sąsiadów o niebezpieczeństwie, zaopiekować się osobami niepełnosprawnymi, - przygotować do użycia posiadane środki ochronne, - skontrolować szczelność pomieszczeń przeznaczonych do ukrycia ludzi i zwierząt, - sprawdzić stan zabezpieczenia przed skażeniami zapasów żywności, wody, lekarstw - oraz paszy dla inwentarza żywego, - umieścić zwierzęta w uprzednio przygotowanych pomieszczeniach ochronnych, - udać się do ukrycia.

Techniki alarmowania i ostrzegania - portale internetowe oraz lokalna i centralna prasa, systemy alarmowe

Techniki alarmowania i ostrzegania - portale internetowe oraz lokalna i centralna prasa, systemy alarmowe gmin (miast), prywatne stacje radiowe i telewizyjne operatorzy usług telekomunikacyjnych, radiowęzły lokalnej radiofonii przewodowej (gminne, zakładowe), źródła sygnałów akustycznych, źródła sygnałów wizualnych, wewnętrzne systemy alarmowe instytucji, stałe i ruchome urządzenia nagłaśniające, centralne oraz regionalne rozgłośnie i ośrodki Polskiego Radia i Telewizji Polskiej

Odwołanie alarmu Oznacza, że minęło już niebezpieczeństwo napadu powietrznego lub skażenia ludzi środkami chemicznymi,

Odwołanie alarmu Oznacza, że minęło już niebezpieczeństwo napadu powietrznego lub skażenia ludzi środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub biologicznymi. Po tym sygnale można wychodzić z pomieszczeń ochronnych. Po odwołaniu alarmu, w zależności od miejsca, w którym się znaleźliśmy, powinniśmy wykonać następujące czynności: - wychodząc z obiektu ochronnego (schronu), wskazaną trasą udać się do miejsca pracy lub zamieszkania, - wychodząc z terenu skażonego, poddać się kontroli dozymetrycznej lub chemicznej, zdjąć indywidualne środki ochrony i udać się do punktu zabiegów sanitarnych, - będąc w domu nie włączaj urządzeń elektrycznych i gazowych, wietrzyć mieszkanie oraz cały zas słuchać komunikatów lokalnej stacji radia lub telewizji.

Alarm w szkole zarządzany jest w 3 przypadkach: - jeżeli występują zagrożenia życia, zdrowia

Alarm w szkole zarządzany jest w 3 przypadkach: - jeżeli występują zagrożenia życia, zdrowia lub mienia osób przebywających w obiekcie, - w ramach ogólnego systemu alarmowania, jeżeli szkoła znajduje się w zagrożonym regionie, - w ramach ćwiczeń. Po usłyszeniu sygnału alarmowego w klasie podczas lekcji należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom nauczyciela lub osoby prowadzącej zajęcia.

Alarm w szkole Po usłyszeniu sygnału alarmu w klasie podczas lekcji należy bezwzględnie podporządkować

Alarm w szkole Po usłyszeniu sygnału alarmu w klasie podczas lekcji należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom nauczyciela lub osoby prowadzącej zajęcia. Wszyscy muszą zachować spokój, nie wolno swoim postępowaniem wzbudzać paniki. Kolejność działań jest następująca: - wyjście z pomieszczenia – bezpiecznie, ale szybko – dwójkami (co umożliwia wzajemną asekurację), bez tłoczenia się, - poruszanie się prawą stroną w kierunku poznanego wcześniej wyjścia i dalej do ustalonego rejonu lub podanego oddzielnie bezpiecznego miejsca na zbiórkę, - sprawdzenie w ustalonym miejscu zbiórki obecności i samopoczucia uczniów, -złożenie meldunku sytuacyjnego dyrektorowi szkoły lub osobie kierującej akcją, -- wykonanie poleceń dyrektora szkoły.

Plan ewakuacyjny szkoły (przykład)

Plan ewakuacyjny szkoły (przykład)

Znaki ewakuacyjne

Znaki ewakuacyjne

Zapamiętaj Jeśli opuszczając budynek, stracisz orientację, odszukaj znaki ewakuacyjne. One ci wskażą właściwy kierunek.

Zapamiętaj Jeśli opuszczając budynek, stracisz orientację, odszukaj znaki ewakuacyjne. One ci wskażą właściwy kierunek. Podczas ewakuacji trzymaj się lepiej swojej pary.

Dziękuję za uwagę.

Dziękuję za uwagę.