Zanim powstaa Polska Autorka Renata Szmajnta Plemiona zamieszkujce

  • Slides: 16
Download presentation
Zanim powstała Polska Autorka: Renata Szmajnta

Zanim powstała Polska Autorka: Renata Szmajnta

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. Dzisiaj będziemy mówić o plemionach dlatego najpierw

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. Dzisiaj będziemy mówić o plemionach dlatego najpierw zapoznamy się ze znaczeniem tego słowa. Skorzystamy w tym celu definicji z Encyklopedii PWN, zamieszczonej w Internecie. "Plemię to grupa rodów wywodząca pochodzenie od wspólnego, często legendarnego przodka, zamieszkująca wspólne terytorium i związana wspólnotą organizacji społecznych" Z definicji wynika, że abyśmy mogli mówić o plemieniu to muszą być spełnione 3 warunki. Zastanówcie się jakie i sprawdźcie na następnej slajdzie czy mieliście racje.

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. 1. Wspólny przodek. 2. Wspólne terytorium 3.

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. 1. Wspólny przodek. 2. Wspólne terytorium 3. Wspólne organizacje społeczne.

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. W X wieku ziemie, które my nazywamy

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. W X wieku ziemie, które my nazywamy teraz Polską zamieszkiwały liczne plemiona słowiańskie. Na kolejnym slajdzie proszę odczytać sobie nazwy plemion zamieszczonych na polach koloru fioletowego i różowego. Zwróćcie uwagę nad jakimi rzekami miały swoje siedziby największe z nich. Plemię zamieszczone na polu białym nie należało do plemion słowiańskich. O nim będziemy się uczyli na kolejnych lekcjach.

By Poznaniak - Praca własna, CC BY-SA 3. 0, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php?

By Poznaniak - Praca własna, CC BY-SA 3. 0, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php? curid=2090995

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. Sprawdźcie teraz czy dobrze odczytaliście rzeki nad

Plemiona zamieszkujące ziemie polskie w X wieku. Sprawdźcie teraz czy dobrze odczytaliście rzeki nad którymi miały swoje siedziby największe plemiona. Pomorzanie zamieszkiwali teren pomiędzy dolnym biegiem* Odry i Wisły. Mazowszanie mieszkali nad środkową Wisłą i rzeką Bug. Polanie zamieszkiwali tereny nad rzeką Wartą. Lędzianie nad rzeką San. Wiślanie nad górnym biegiem Wisły. Ślężanie natomiast górną i środkową Odrą. *Górny bieg rzeki jest tam gdzie jest jej źródło (czyli początek), dolny tam gdzie wpływa do innej rzeki, jeziora lub morza)

Wierzenia Słowian Mieszkańcy poznanych przez was plemion byli poganami, nie wyznawali bowiem chrześcijaństwa. Plemiona

Wierzenia Słowian Mieszkańcy poznanych przez was plemion byli poganami, nie wyznawali bowiem chrześcijaństwa. Plemiona Słowian wierzyły w wielu bogów, oddawały cześć siłom przyrody i czciły święte miejsca np. : Górę Ślężę (zwaną także Sobótką) na Dolnym Śląsku czy Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich. Ich zdjęcia znajdziecie na następnych slajdach.

Góra Ślęża - widok z Wieżycy By Adam Dziura - Praca własna, CC BY-SA

Góra Ślęża - widok z Wieżycy By Adam Dziura - Praca własna, CC BY-SA 3. 0, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php? curid=2596214 Kliknij, aby dodać tekst

Góra Łysica zwana także Święty Krzyż Kliknij, By Yayek - Praca własna, CC BY-SA

Góra Łysica zwana także Święty Krzyż Kliknij, By Yayek - Praca własna, CC BY-SA 3. 0, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php? curid=28798426 aby dodać tekst

Wierzenia Słowian Na kolejnym slajdzie możecie zobaczyć zdjęcia, które przedstawiają obiekty kultu Słowian. Po

Wierzenia Słowian Na kolejnym slajdzie możecie zobaczyć zdjęcia, które przedstawiają obiekty kultu Słowian. Po prawej stronie posąg Światowida ze Zbrucza, który można oglądać w Muzeum Archeologii w Krakowie a po lewej stronie posąg niedźwiedzia z Góry Ślęży.

By I, Merlin, CC BY 2. 5, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php? curid=2225798 Kliknij,

By I, Merlin, CC BY 2. 5, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php? curid=2225798 Kliknij, By Silar - Praca własna, CC BY-SA 3. 0, https: //commons. wikimedia. org/w/index. php? curi d=25710997 aby dodać tekst

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Jak wrócicie do slajdu z mapką

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Jak wrócicie do slajdu z mapką i odszukacie ziemie zamieszkane przez Polan to właśnie tam na Jeziorze Biskupińskim znajdowała się ta osada. Dzisiaj to województwo kujawsko – pomorskie, a kraina Wielkopolska. Obecnie jest tam Muzeum Archeologiczne. Zapraszam do kolejnych slajdów i linków tam zamieszczonych dzięki, którym zobaczycie tę osadę. Zwróćcie uwagę na to z czego ją zbudowano i jakie elementy świadczyły o jej obronnym charakterze?

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Kliknij w link i zobacz, jak

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Kliknij w link i zobacz, jak wygląda zrekonstruowana osada z lotu ptaka. Aktualny widok Biskupina. Następnie przejdź do kolejnego slajdu i linku i porównaj jej wygląd teraźniejszy z rekonstrukcją, jak wyglądała w VIII w. p. n. e.

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Kliknij w link i zobacz jak

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Kliknij w link i zobacz jak wygladąła osada w czasach swojej świetności. Wizualizacja wyglądu osady

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Zauważyliście, że na filmie widać, że

Biskupin – najstarsza osada obronna na ziemiach polskich. Zauważyliście, że na filmie widać, że osada jest położona na półwyspie a wizualizacja (odtworzenie jak wyglądała w przeszłości) przedstawia osadę na wyspie? Od chwili jej budowy do odkrycia w 1933 r. minęło ponad 2000 lat. W tym czasie wyspa stała się półwyspem. Do budowy osady użyto? …. . drewna! Otoczono ją drewnianym wałem obronnym. Do środka wchodzono długim drewnianym mostem przez bramę w wieży.

Dziekuję za uwagę

Dziekuję za uwagę