Zadania z zakresu administracji rzdowej realizowane przez starostw

  • Slides: 19
Download presentation
Zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez starostów w obszarze środowiska i rolnictwa finansowane

Zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez starostów w obszarze środowiska i rolnictwa finansowane z dz. 750 rozdz. 75011 ul. Basztowa 22, 31 -156 Kraków tel. 00 48 12 39 21 802, faks 00 48 12 422 72 08

Najważniejsze zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez starostwa powiatowe (7 ustaw , 107

Najważniejsze zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez starostwa powiatowe (7 ustaw , 107 art. ) Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. , poz. 145), liczba realizowanych zadań – 38 1. Ustalanie w drodze decyzji linii brzegu dla wód z wyjątkiem wód granicznych oraz śródlądowych dróg wodnych i morskich wód wewnętrznych Wydawanie pozwoleń wodnoprawnych, 2. z zastrzeżeniem art. 140 ust. 2 i art. 140 ust 2 a ustawy prawo wodne art. 15 ust. 2 pkt. 3 art. 140 ust. 1

Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. 2014, poz. 613), liczba realizowanych spraw – 38

Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. 2014, poz. 613), liczba realizowanych spraw – 38 1. Zatwierdzanie w drodze decyzji lub odmowa zatwierdzenia projektu prac art. 80 geologicznych. Zatwierdzanie projektów robót geologicznych oraz dokumentacjami geologicznej, dotyczącej: 1) złóż kopalin nieobjętych własnością górniczą; 2) ujęć wód podziemnych, których przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m 3/h; 3) badań geologiczno-inżynierskich wykonywanych na potrzeby art. 161 2. zagospodarowania przestrzennego gminy; ust 2 4) odwodnień budowlanych o wydajności nieprzekraczającej 50 m 3/h; 5) robót geologicznych wykonywanych w celu wykorzystywania ciepła ziemi; 6) warunków hydrogeologicznych w związku z zamierzonym wykonywaniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody podziemne.

Ustawa o scaleniu i wymianie gruntów (Dz. U. z 2014 r. , poz. 700),

Ustawa o scaleniu i wymianie gruntów (Dz. U. z 2014 r. , poz. 700), liczba realizowanych zadań - 11 Prowadzenie postępowania scaleniowego oraz zagospodarowania 1. poscaleniowego jako zadania z zakresu administracji rządowej finansowanego ze środków budżetu państwa. art. 3 ust. 1 i ust. 3

Ustawa o ochronie gruntów i leśnych (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1205,

Ustawa o ochronie gruntów i leśnych (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1205, z późn. zm. ), liczba realizowanych zadań - 9 Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia 1. mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, III, III a, III b, oraz art. 11 ust 1 użytków rolnych klas IV, IV a, IV b, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, Prowadzenie obowiązującej sprawozdawczości z zakresu: 1) obszaru gruntów wyłączanych z produkcji, 2) ustalonych należności, opłat rocznych i innych wymienionych w niniejszej ustawie dochodów budżetu województwa lub Funduszu Leśnego, 2. art. 33 3) wielkości obszarów i położenia gruntów zdewastowanych i zdegradowanych, podlegających rekultywacji i zagospodarowaniu, 4) wyników rekultywacji i zagospodarowania gruntów, 5) istniejących zasobów i eksploatacji złóż torfów.

Ustawa o lasach (Dz. U. z 2014 r. 1153), liczba realizowanych zadań - 6

Ustawa o lasach (Dz. U. z 2014 r. 1153), liczba realizowanych zadań - 6 1. Zatwierdzanie uproszczonych planów urządzenia lasu. art. 22 ust. 2 2. Wydawanie decyzji w sprawie przyznania środków z budżetu państwa na pokrycie kosztów, zagospodarowania i ochrony związanych z odnowieniem lub przebudową drzewostanu po wystąpieniu klęsk żywiołowych. art. 12 ust. 2 3. Wydawanie decyzji w sprawie przyznania dotacji na zalesianie gruntów art. 14 ust. 5

Prawo łowieckie (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1226, z późn. zm. ),

Prawo łowieckie (Dz. U. z 2013 r. , poz. 1226, z późn. zm. ), liczba realizowanych zadań - 4 Wydzierżawianie, na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego art. 29, ust. 1 1. obwodów łowieckich polnych. pkt. 2 2. Rozliczanie otrzymanego czynszu dzierżawnego między nadleśnictwami i gminami. art. 31 ust. 1

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. , poz. 647,

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. , poz. 647, z późn. zm. ), liczba realizowanych zadań - 1 Wydawanie decyzji w sprawach ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego po uzgodnieniu z: organami 1. właściwymi w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz melioracji wodnych art. 53 ust 4 pkt.

 Wyliczenie dotacji dla starostów na realizację zadań wykonywanych z zakresu administracji rządowej ustalone

Wyliczenie dotacji dla starostów na realizację zadań wykonywanych z zakresu administracji rządowej ustalone w oparciu o czasochłonność realizowanych spraw.

Nadzór nad spółkami wodnymi (melioracje szczegółowe) jako zadanie własne starostw powiatowych

Nadzór nad spółkami wodnymi (melioracje szczegółowe) jako zadanie własne starostw powiatowych

Utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (art. 77 Prawa wodnego) Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych

Utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (art. 77 Prawa wodnego) Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej do tej spółki.

Pomoc finansowa dla spółek wodnych. Spółki wodne mogą korzystać z pomocy finansowej państwa udzielanej

Pomoc finansowa dla spółek wodnych. Spółki wodne mogą korzystać z pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa przeznaczonej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód i urządzeń wodnych, z wyłączeniem zadań, na realizację których została udzielona inna dotacja. Spółki wodne mogą również korzystać z pomocy finansowej z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji.

 W województwie małopolskim zarejestrowano ogółem 172 spółki wodne, z czego 42 (24, 4%)

W województwie małopolskim zarejestrowano ogółem 172 spółki wodne, z czego 42 (24, 4%) wystąpiło do Wojewody Małopolskiego o przyznanie dotacji podmiotowej. .

Występujące problemy. Zgodnie z art. 178 ustawy o Prawie wodnym nadzór i kontrolę nad

Występujące problemy. Zgodnie z art. 178 ustawy o Prawie wodnym nadzór i kontrolę nad działalnością spółek wodnych sprawuje starosta, a w przypadku związków spółek wodnych właściwy marszałek województwa.

 Zgodnie z art. 77 ust. 2 Prawa wodnego- jeżeli obowiązek utrzymania melioracji wodnych

Zgodnie z art. 77 ust. 2 Prawa wodnego- jeżeli obowiązek utrzymania melioracji wodnych szczegółowych nie jest wykonywany organ właściwy do wydania pozwolenia wodno prawnego (starosta) ustala w drodze decyzji proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów szczegółowe zakresy i termin jego realizacji.

 Zgodnie z art. 170 ust. 3 jeżeli uchwalone przez spółkę wodną zajmującą się

Zgodnie z art. 170 ust. 3 jeżeli uchwalone przez spółkę wodną zajmującą się utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych składki nie wystarczają na wykonanie przewidzianych na dany rok zadań statutowych, starosta może wystąpić do organów spółki o podwyższenie wysokości tych składek. Jeżeli spółka, mimo wystąpienia starosty nie podjęła odpowiedniej uchwały starosta może w drodze decyzji podwyższyć wysokość tych składek.

 Zgodnie z art. 171 ust. 1 -jeżeli osoby fizyczne lub osoby prawne nie

Zgodnie z art. 171 ust. 1 -jeżeli osoby fizyczne lub osoby prawne nie będące członkami spółki wodnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki obowiązane są do ponoszenia świadczenia na rzecz spółki. Wysokość i rodzaj świadczeń ustala w drodze decyzji starosta.

W celu poprawy stanu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych starostowie powinni: - prowadzić postępowania w

W celu poprawy stanu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych starostowie powinni: - prowadzić postępowania w celu wydania decyzji ustalających zakres i termin wykonania obowiązku utrzymania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych przez właścicieli gruntów uchylających się od tego, - występować do spółek wodnych o podwyższenie składek członkowskich i innych świadczeń do poziomu zapewniającego właściwe utrzymanie urządzeń, - dążyć do reaktywacji bądź likwidacji niewykazujących działalności spółek wodnych.

Dziękuję za uwagę Stanisław Siemek Dyrektor Wydziału Rolnictwa

Dziękuję za uwagę Stanisław Siemek Dyrektor Wydziału Rolnictwa