XII posiedzenie grupy tematycznej ds podejcia LEADER Informacje

  • Slides: 21
Download presentation
XII posiedzenie grupy tematycznej ds. podejścia LEADER Informacje o pracach dot. okresu programowania 2021

XII posiedzenie grupy tematycznej ds. podejścia LEADER Informacje o pracach dot. okresu programowania 2021 -2027 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dyrektor Joanna Gierulska Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich 3 -4 czerwca 2019 r. , Koszęcin „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. ” Prezentacja opracowana przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Porównanie PROW 2014 -2020 i rozwoju obszarów wiejskich w planie strategicznym WPR Program Rozwoju

Porównanie PROW 2014 -2020 i rozwoju obszarów wiejskich w planie strategicznym WPR Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 -2020 Rozwój Obszarów Wiejskich 2021 -2027 ü 15 działan, 35 poddziałań, 43 typy operacji; ü wskaźniki produktu i rezultatu – określona wartość docelowa wskaźników; ü roczne sprawozdania z realizacji; ü roczne sprawozdania finansowe; ü jeden przegląd wykonania celów (brak sankcji za niewykonanie). ü 8 typów interwencji; ü wartości wskaźników produktu i rezultatu wyznaczane dla każdego roku wdrażania planu (Polska postuluje zmianę w tym zakresie). W ramach dyskusji na forum Rady zaproponowano aby wskaźniki rezultatu były wyznaczane na dwa lata i przegląd odbywał się w cyklu co dwa lata; ü roczne sprawozdania z wykonania planu (obejmują dane finansowe skorelowane ze wskaźnikami produktu, sprawozdanie z realizacji wskaźników rezultatu, informację o funkcjonowaniu administracyjnego systemu wdrażania); ü nieosiągnięcie wskaźników skutkuje sankcjami finansowymi.

Menu celów szczegółowych Cel szczegółowy A - wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych i ich

Menu celów szczegółowych Cel szczegółowy A - wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych i ich odporności w całej Unii w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego; Cel szczegółowy B - zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjność, w tym większe ukierunkowanie na badania naukowe, technologię i cyfryzację ; Cel szczegółowy C - poprawa pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym; Cel szczegółowy D - przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, a także wykorzystanie zrównoważonej energii; Cel szczegółowy E - wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajnego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba i powietrze; Cel szczegółowy F - przyczynianie się do ochrony różnorodności biologicznej, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu; Cel szczegółowy G - przyciąganie młodych rolników i ułatwianie rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich Cel szczegółowy H - promowanie zatrudnienia, wzrostu, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki i zrównoważonego leśnictwa ; Cel szczegółowy I - poprawa reakcji rolnictwa UE na potrzeby społeczne dotyczące żywności i zdrowia, w tym bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i zrównoważonej żywności, zapobiegania marnotrawieniu żywności, jak również dobrostanu zwierząt.

Nowe zasady (1) - elastyczność pomiędzy filarami maksymalnie 15% środków (Polska postuluje 25%); -

Nowe zasady (1) - elastyczność pomiędzy filarami maksymalnie 15% środków (Polska postuluje 25%); - 30% środków całkowitej alokacji EFRROW przeznaczyć należy na realizację celów środowiskowych i klimatycznych (poprzez realizację interwencji w ramach Art. 6, ust. 1, lit. d, e, f – Wypracowano zmianę przepisów zakładająca, że ONW będzie wliczane do realizacji ww. celów); - 40% całkowitej puli środków finansowych WPR należy przeznaczyć na realizację celów klimatycznych; - co najmniej 5% budżetu II filara przeznaczone na realizację LEADER/RLKS; -W przypadku gdy realizacja LSR obejmuje wsparcie z więcej niż jednego funduszu, odpowiednie instytucje zarządzające mogą wybrać jeden z danych funduszy jako fundusz wiodący. (Można również określić rodzaj środków i operacji, które mają być finansowane przez każdy z funduszy. ) - maksymalnie 4% całkowitego budżetu II filara przeznaczone na pomoc techniczną (dla całego Planu Strategicznego); - ok. 430 mln euro przeznaczone w budżecie WPR na realizację celu „Przyciąganie młodych rolników i ułatwianie rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” – uzupełniające wsparcie do dochodu/rozpoczynanie działalności przez młodych rolników; - 40% środków przeznaczonych na realizacje płatności z tytułu ograniczeń naturalnych i innych ograniczeń specyficznych dla obszaru (ONW) jest wliczanych do realizacji celów związanych ze zmianą klimatu; - zasada finansowa n+2.

Nowe zasady (2) Zróżnicowanie wkładu EFRROW w zależności od kategorii regionu Do 70% kwalifikowalnych

Nowe zasady (2) Zróżnicowanie wkładu EFRROW w zależności od kategorii regionu Do 70% kwalifikowalnych wydatków publicznych w regionach najbardziej oddalonych oraz na mniejszych wyspach Morza Egejskiego; Do 70% kwalifikowalnych wydatków publicznych w regionach słabiej rozwiniętych; Do 65% w regionach z ograniczeniami naturalnymi i innymi ograniczeniami specyficznymi dla obszaru; Do 43% kwalifikowalnych wydatków publicznych w pozostałych regionach. Polska postuluje dodanie kategorii regionów przejściowych z 70% stawka wsparcia. Propozycja KE nie zakłada wprowadzenia kategorii regionów przejściowych. Katalog odstępstw: Do 80% w przypadku wydatków z art. 65 (zobowiązania środowiskowe i klimatyczne), art. 67 (niekorzystne warunki specyficzne) oraz w zakresie inwestycji nieprodukcyjnych art. 68; Do 80 % w przypadku wydatków związanych ze wsparciem EPI i LEADER/RLKS; Do 100% operacji dofinansowywanych ze środków przeniesionych do EFRROW na podstawie art. 15 (degresywność) i art. 90 (elastyczność).

Interwencje w zakresie ROW II Filar WPR - Art. 64 • Inwestycje – szeroki

Interwencje w zakresie ROW II Filar WPR - Art. 64 • Inwestycje – szeroki katalog beneficjentów oraz interwencji obejmujący inwestycje w gospodarstwach rolnych, przetwórstwo ( małe , lokalne) , inwestycje w infrastrukturę; • Rozpoczynanie działalności (Installation / Business start up) – premie dla młodych rolników oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą w rolnictwie i na obszarach wiejskich; • Współpraca – wsparcie dla szerokiego wachlarza form współpracy (warunek: co najmniej dwa podmioty współpracujące), w tym promocja uczestnictwa w systemach jakości, grupy producentów, Leader, grupy EPI. Wsparcie na funkcjonowanie i inwestycje związane z prowadzoną współpracą; • Wymiana wiedzy i informacji – interwencje z zakresu szkoleń, wymiany wiedzy pomiędzy rolnikami i innymi podmiotami sektora rolno – spożywczego, wsparcie doradztwa rolniczego; • Zarządzanie ryzykiem – interwencje z zakresu systemowych rozwiązań ubezpieczeń w rolnictwie ( W dyskusjach na Radzie przedstawiono propozycję zmiany treści przepisu umożliwiającą dobrowolne wdrażanie tego instrumentu wsparcia) ; • Niekorzystne warunki specyficzne dla obszaru – płatności dla rolników, posiadaczy lasów i innych zarządców gruntów w odniesieniu do obszarów cechujących się niekorzystnymi warunkami; • Ograniczenia naturalne lub inne specyficzne dla obszaru - płatności dla osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą na obszarach z ograniczeniami; • Zobowiązania rolno - środowiskowo - klimatyczne.

Inwestycje Art. 68 - zakres Kategorie kosztów niekwalifikowalnych: - Zakup praw do produkcji rolnej*;

Inwestycje Art. 68 - zakres Kategorie kosztów niekwalifikowalnych: - Zakup praw do produkcji rolnej*; - Zakup uprawnień do płatności*; - Zakup gruntów rolnych z wyłączeniem gruntów na potrzeby ochrony środowiska lub zakup gruntów przez młodych rolników z zastosowaniem instrumentów finansowych**; - Zakup zwierząt, roślin jednorocznych i sadzenie tych roślin, w celach innych niż przywrócenie potencjału gospodarstwa rolnego lub leśnego zniszczonego w następstwie klęsk żywiołowych i katastrof; - Odsetki od zadłużenia, z wyjątkiem dotacji udzielonych w formie dotacji na spłatę odsetek lub dotacji na opłaty gwarancyjne; - Inwestycje w nawadnianie niezgodne z dyrektywą 2000/60/WE; - Inwestycje w duże projekty infrastrukturalne niebędące częścią lokalnej strategii rozwoju (LEADER/RLKS)***; - Inwestycje w zalesianie, które nie są spójne z celami w zakresie klimatu i środowiska określonymi w ogólnoeuropejskich wytycznych dotyczących zalesiania i ponownego zalesiania. * Propozycja wykreślenia tego przepisu. ** Propozycja zmiany treści przepisu umożliwiająca wszystkim rolnikom zakup ziemi w przypadku gdy koszty transakcji przekraczają 10% całkowitych kosztów realizowanej inwestycji, a w przypadku zastosowania instrumentów finansowych możliwość przeznaczania całej kwoty wsparcia na zakup ziemi. *** Propozycja zmiany przepisu aby nie wiązać duzej infrastruktury z LSR

Inwestycje Art. 68 – intensywność pomocy üMaksymalny poziom pomocy 75%; üWyjątki, gdzie można podnieść

Inwestycje Art. 68 – intensywność pomocy üMaksymalny poziom pomocy 75%; üWyjątki, gdzie można podnieść maksymalny poziom pomocy (propozycja PREZ AT do 100%): - Zalesianie i inwestycje nieprodukcyjne związane z celami szczegółowymi dotyczącymi środowiska i klimatu; - Inwestycje w podstawowe usługi na obszarach wiejskich; - Inwestycje w przywrócenie potencjału rolnego lub leśnego oraz inwestycje w działania zapobiegawcze w lasach i na obszarach wiejskich. Zaproponowano rozszerzenie katalogu wyjątków o następujące kategorie: - Inwestycje nieprodukcyjne wspierane w ramach strategii lokalnych wdrażanych poprzez RLKS - Inwestycje w infrastrukturę poza gospodarstwami , scalanie gruntów i infrastrukturę leśną

Rozpoczęcie działalności przez młodych rolników i zakładanie przedsiębiorstw wiejskich Art. 69 – zakres i

Rozpoczęcie działalności przez młodych rolników i zakładanie przedsiębiorstw wiejskich Art. 69 – zakres i forma pomocy Pomoc może być przyznawana na: üRozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa przez młodych rolników (definicja z Art. 4, ust. 1, lit. e); üZakładanie przedsiębiorstw wiejskich związanych z rolnictwem i leśnictwem lub dywersyfikacją dochodów gospodarstw domowych rolników; üZakładanie przedsiębiorstw prowadzących działalność pozarolniczą na obszarach wiejskich ( Wprowadzono zmiane w treści przepisu poprzez zniesienie powiązania z LSR). Forma pomocy: Płatność ryczałtowa do 100 tys. euro.

Współpraca Art. 71 – zakres i forma pomocy Wsparcie udzielane w celu promowania różnych

Współpraca Art. 71 – zakres i forma pomocy Wsparcie udzielane w celu promowania różnych form współpracy – max 7 lat (Za wyjątkiem LEADERa). Wsparcie udzielane jest dla różnych form współpracy określonych przez państwo członkowskie, w tym m. in. ü współpraca w ramach grup producentów i innych form zrzeszających rolników; ü współpraca w ramach grup EPI; ü LEADER/RLKS; ü współpraca w celu promowania systemów jakości; ü współpraca w zakresie wymiany pokoleniowej w rolnictwie (pomoc może być udzielana jedynie rolnikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny). Współfinansowane są wszystkie koszty związane z realizacją poszczególnych form współpracy, w tym koszty operacyjne. Forma wsparcia: Kwota ogólna pokrywająca wszystkie koszty związane z realizowaną współpracą, w tym koszty inwestycji lub koszty operacyjne oraz w ramach innych typów interwencji koszty inwestycyjne (w takim przypadku wg. zasad określonych dla poszczególnych typów interwencji).

Formy wsparcia Art. 77 • zwrot kosztów kwalifikowalnych faktycznie poniesionych przez beneficjenta; • koszty

Formy wsparcia Art. 77 • zwrot kosztów kwalifikowalnych faktycznie poniesionych przez beneficjenta; • koszty jednostkowe; • kwoty ryczałtowe; • finansowanie ryczałtowe. • Kwoty ustala się w jeden z następujących sposobów: • (a) rzetelną, sprawiedliwą i weryfikowalną metodę obliczeniową opartą na: (i) dane statystyczne, inne obiektywne informacje lub ekspertyza; lub (ii) zweryfikowane dane historyczne poszczególnych beneficjentów; lub (iii) stosowanie zwykłych praktyk księgowania kosztów poszczególnych beneficjentów; • b) budżet ustalany indywidualnie dla każdego przypadku i uzgadniane ex-ante przez organ dokonujący wyboru operacji; • c) zgodnie z zasadami stosowania odpowiednich kosztów jednostkowych, kwot ryczałtowych i stawek ryczałtowych mających zastosowanie w politykach Unii dla podobnego rodzaju operacji; • d) zgodnie z zasadami stosowania odpowiednich kosztów jednostkowych, kwot ryczałtowych i stawek zryczałtowanych stosowanych w ramach systemów dotacji finansowanych w całości przez państwo członkowskie dla podobnego rodzaju operacji.

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie finansowej oraz ocena jakości i efektywności ich funkcjonowania” Przedmiotem badania jest struktura organizacyjna, sposób funkcjonowania polskich LGD oraz wybrane elementy LSR. Badanie powinno skupić się na funkcjonowaniu LGD w Polsce. Badanie obejmie okres od 2014 roku do końca 2018 roku (z ewentualnym uwzględnieniem wyników oceny SW w zakresie tzw. kamieni milowych).

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie finansowej oraz ocena jakości i efektywności ich funkcjonowania” Jak przyjęte rozwiązania prawne i organizacyjne wpływają na funkcjonowanie LGD? Czy w swej obecnej strukturze LGD oraz strukturze organów, skutecznie realizują swoje zadania animatora, organizatora, doradcy? a. skuteczność doradztwa oraz jakość wniosków wybieranych przez LGD, b. proporcje partnerów w organie decyzyjnym, c. poziom samodzielności LGD (szkolenia dla beneficjentów, procedury LGD), d. poziom realizacji zadań wynikających z nowych kompetencji wynikających z ustawy RLKS (jakość i zasadność wezwań do uzupełnień dokonywanych przez LGD w stosunku do wnioskodawców, ustalanie kwoty wsparcia, potrzeby dotyczące innych kompetencji LGD), e. czy budżet LSR jest optymalny i jaki przyjęto model realizacji planu działania i harmonogramu naborów, f. jaki model realizacji celów i przedsięwzięć gwarantuje skuteczną realizację LSR, g. optymalna wielkość LGD (liczba gmin, ludność), h. sposób wykorzystania środków na koszty bieżące (np. szkolenia dla pracowników i członków organów, wynagrodzenia, działania informacyjne i animacyjne). cdn

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie finansowej oraz ocena jakości i efektywności ich funkcjonowania” W jakim stopniu LGD realizują główne założenia podejścia Leader? : a. Podejście oddolne (w tym: tworzenie nowych inicjatyw i podmiotów a także nowych form współpracy w lokalnych społecznościach, współpraca partnerów społecznych, gospodarczych i publicznych, rola animatorów inicjatyw); b. Podejście terytorialne (w tym: określenie granic geograficznych LGD, populacja); c. Partnerstwo lokalne (w tym: partnerstwo otwarte i przejrzyste); d. Integracja pomiędzy wieloma sektorami (w tym: identyfikacja wspólnych potrzeb różnych sektorów, myślenie sektorowe); e. Tworzenie sieci powiązań, współpraca międzyterytorialna i międzynarodowa (w tym: relacje LGD w odniesieniu do innych podmiotów zajmujących się rozwojem lokalnym, myślenie sektorowe i powielanie tych samych działań, efektywność i prostota współpracy, zaangażowanie finansowe we współpracę); f. Innowacyjność (w tym: wsparcie innowacyjności). cdn

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie finansowej oraz ocena jakości i efektywności ich funkcjonowania” Jakie rozwiązania prawne i organizacyjne można przyjąć po 2020 r. , aby skuteczniej wspierać rozwój lokalny na obszarach wiejskich? a) Czy optymalny model LGD wymaga przekazania dodatkowych kompetencji LGD? b) Czy konieczne jest dostosowanie zadań i wymagań do zróżnicowanych potencjałów LGD? W jaki sposób działalność LGD wpływa na rozwój obszaru objętego LSR oraz który model wyboru projektów przez LGD zapewnia wartość dodaną (w tym system wyboru operacji, postęp w realizacji LSR, zgodność podejmowanych przedsięwzięć z umową, realizacja działań wykraczających poza działania objęte PROW 2014 -2020)?

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie

Przygotowania do przyszłości: Badanie: „Określenie optymalnego modelu funkcjonowania Lokalnych Grup Działania w nowej perspektywie finansowej oraz ocena jakości i efektywności ich funkcjonowania” Ramy Czasowe: Wstępne wyniki – druga połowa sierpnia 2019 r.

Pierwsze przymiarki do przyszłości (1) Proponowane typy operacji w LEADER/RLKS § § § przygotowanie

Pierwsze przymiarki do przyszłości (1) Proponowane typy operacji w LEADER/RLKS § § § przygotowanie lokalnych strategii rozwoju (LSR); realizacja operacji w ramach LSR; koszty bieżące lokalnych grup działania (LGD); koszty aktywizacji społeczności lokalnej; operacje z zakresu wdrażania projektów współpracy.

Pierwsze przymiarki do przyszłości (2) Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich – obszary do analizy: §

Pierwsze przymiarki do przyszłości (2) Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich – obszary do analizy: § usługi lokalnego transportu (inwestycja w środki transportu i oprogramowanie); § gospodarstwa opiekuńcze; § turystyka wiejska i rekreacja – usługi: oferowanie miejsc noclegowych, gastronomia, rekreacja, w tym wypożyczalnie sprzętu; § wsparcie spółdzielni socjalnych; § wsparcie podmiotów gospodarczych ukierunkowanych społecznie (rehabilitacja, szkolenia dla os. starszych z obsługi internetu); § zakładanie i modernizacja wiejskich placówek opiekuńczych i wychowawczo – oświatowych (np. żłobki, przedszkola); § świetlice środowiskowe; § domy dziennego pobytu - opieki np. nad osobami niepełnosprawnymi.

Pierwsze przymiarki do przyszłości (3) Aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich – obszary do analizy: §

Pierwsze przymiarki do przyszłości (3) Aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich – obszary do analizy: § aktywizacja kobiet i osób starszych (pomoc polegająca na działaniach aktywizujących, na preferencyjnych warunkach dla kobiet; preferowany beneficjent: Koła Gospodyń Wiejskich) § pomoc dla osób z obszarów zmarginalizowanych (w tym obszary po-PGR); § pomoc osobom wykluczonym społecznie (np. : w przekwalifikowaniu się lub legalizacji posiadanych umiejętności lub uzyskaniu zawodu/kwalifikacji); § zachowanie dziedzictwa lokalnego; § wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych.

Pierwsze przymiarki do przyszłości (4) Współpraca na poziomie lokalnym (tzw. mała współpraca) obszary do

Pierwsze przymiarki do przyszłości (4) Współpraca na poziomie lokalnym (tzw. mała współpraca) obszary do analizy: § współpraca podmiotów świadczących usługi turystyczne; § współpraca rolników w zakresie przygotowywania i wprowadzania do obrotu na poziomie lokalnym produktów rolnych, w tym przetworzonych (np. spółdzielnie); § współpraca rolników, przedsiębiorców i szkół rolniczych – umożliwienie uczniom zdobycie wiedzy/zapoznania się z nowymi technologiami w produkcji żywności, zarówno u rolnika jak i przetwórcy/przedsiębiorcy; § współpraca dot. infrastrukturystycznej, rekreacyjnej, kulturalnej; Beneficjent: co najmniej dwa podmioty z obszaru objętego LSR.

Dziękuję za uwagę!

Dziękuję za uwagę!