Wzmocnienie dziaa na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

  • Slides: 54
Download presentation
Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Ministerstwo Sprawiedliwości Departament Współpracy Międzynarodowej i

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Ministerstwo Sprawiedliwości Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka 21 marca 2016 roku

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Porozumienie w sprawie realizacji projektu 28

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Porozumienie w sprawie realizacji projektu 28 sierpnia 2013 roku doszło do podpisania Porozumienia między Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie realizacji projektu predefiniowanego „Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie” w ramach Programu Operacyjnego „Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie i Przemocy ze względu na płeć”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009 -2014

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Cel, rezultaty, wskaźnik projektu Cel ogólny

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Cel, rezultaty, wskaźnik projektu Cel ogólny w rodzinie. projektu- zmniejszenie zjawiska przemocy Rezultat: zwiększenie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie oraz osób realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wskaźnik: liczba szkoleń i działań pokrewnych adresowanych do pokrzywdzonych oraz osób pracujących z pokrzywdzonym,

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Założona wartość docelowa: 120 (obejmuje zarówno

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Założona wartość docelowa: 120 (obejmuje zarówno działania skierowane do osób pokrzywdzonych, jak i pracujących z pokrzywdzonymi). Osiągnięta wartość docelowa: 130, w tym: ▪ 110 spotkań edukacyjnych dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, ▪ 2 szkolenia dla 4 grup osób pracujących z osobami pokrzywdzonymi przemocą w rodzinie (wskaźnik: liczba grup), ▪ 16 grup osób pokrzywdzonych uczestniczących w zajęciach psychoedukacyjnych (wskaźnik 13 działań o charakterze terapeutycznym lub psychologicznym)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Konferencja inaugurująca projekt oraz działania promocyjne

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Konferencja inaugurująca projekt oraz działania promocyjne w projekcie W dniu 18 listopada 2013 r. w Centrum Konferencyjnym Blue Tower przy ul. Chmielnej 85/87 w Warszawie odbyła się konferencja otwierająca projekt. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Operatora Programu – Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Beneficjenta- Ministerstwa Sprawiedliwości, Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz organizacji pozarządowych działających na polu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z planowanymi działaniami w projekcie.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Konferencja w dniu 8 grudnia 2015

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Konferencja w dniu 8 grudnia 2015 roku W dniu 8 grudnia 2015 roku w sali numer 501 przy Alejach Ujazdowskich 11 odbyła się konferencja poświęcona dotychczasowym działaniom w projekcie. W trakcie konferencji swoje wystąpienia (prezentacje) mieli przedstawiciele wykonawców, którzy zapoznali uczestników z przebiegiem realizacji umów oraz spostrzeżeniami własnymi, trenerów i samych uczestników do spotkań edukacyjnych i spotkań psychoedukacyjnych. Uczestnicy konferencji otrzymali również materiały reklamowe, w tym …. .

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Dane statystyczne w zakresie promocji projektu

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Dane statystyczne w zakresie promocji projektu W roku 2013 wydano 80. 000 szt. ulotek i 100 szt. plakatów W lutym 2014 roku ruszyła masowa dystrybucja ulotek. W sumie rozpowszechniono ponad 66. 000 egzemplarzy – w sądach – z przeznaczeniem do dalszego rozpowszechnienia przez zespoły kuratorskiej służby sądowej, w Specjalistycznych Ośrodkach Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W roku 2014 zostały wydane kolejne wersje ulotki projektowej zawierające katalog praw przysługujących osobie pokrzywdzonej (70. 000 egzemplarzy), wydano 100 sztuk plakatu oraz 1. 500 sztuk wspomnianego uprzednio Informatora dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie (wydanie uzupełnione i zaktualizowane).

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Część ww. materiałów została w 2014

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Część ww. materiałów została w 2014 roku rozdystrybuowana do sądów. Materiały zostały również przesłane podmiotom świadczącym pomoc osobom pokrzywdzonym.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Szkolenia dla osób pracujących z pokrzywdzonymi

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Szkolenia dla osób pracujących z pokrzywdzonymi przemocą w rodzinie Planowaliśmy przeszkolić 44 osoby pracujące z pokrzywdzonymi przemocą w rodzinie w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz podmiotach korzystających z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W sumie przeszkoliliśmy 91 osób. W 2014 szkolenie organizowała firma PM Group LAAX Sp. z o. o. Sp. k w Białymstoku. W szkoleniu wzięło udział 46 osób.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Szkolenia odbywały się równolegle w dwóch

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Szkolenia odbywały się równolegle w dwóch miastach – Krakowie i Warszawie. Obejmowały 3 zjazdy po 3 dni szkoleniowe. Szkolenie obejmowało łącznie 102 godziny szkoleniowe po 45 minut każda. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznali się z tematyką odpowiadającą wytycznym Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydanych na podstawie art. 8 pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wydanymi przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, ustalone w uzgodnieniu z Zamawiającym. Poruszone zostały m. in. tematy: ■ Przemoc jako odbieranie mocy, przemoc w rodziniepodstawowe pojęcia, przemoc a agresja, przemoc a konflikt.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Rodzaje, formy i cykle przemocy w

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Rodzaje, formy i cykle przemocy w rodzinie, czynniki ryzyka, skala zjawiska. Osobiste i społeczne postawy wobec przemocy; ■ Diagnoza sytuacji dziecka w rodzinie z problemem przemocy, ■ Pierwszy kontakt z osobą pokrzywdzoną przemocą w rodzinie – diagnoza i wsparcie. ■ Funkcjonowanie osoby doznającej przemocy – portret psychologiczny, współuzależnienie, syndromy i konsekwencje. ■ Etapy pomocy – od interwencji do terapii. Przemoc seksualna wobec kobiet – identyfikacja i pomoc, rola Policji i placówki medycznej,

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie ■ Interwencja wobec przemocy domowej w

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie ■ Interwencja wobec przemocy domowej w oparciu o procedurę Niebieskie Karty, ■ Przemoc – źródła definicji w prawie międzynarodowym, europejskim i polskim. Wprowadzenie do prawa karnego, ■ Prawo Karne- środki izolacyjne, nakaz opuszczenia lokalu sprawcy przemocy w rodzinie, ■ Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec sprawców przemocy domowej.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Znaczna część osób skorzystała z możliwości

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Znaczna część osób skorzystała z możliwości wypełnienia opisowej części ankiety. Uczestnicy w tej części odpowiadali na 5 pytań. 1. To szkolenie było dla mnie (proszę uzupełnić zdanie). 2. Proszę wypisać umiejętności, które nabył(a) lub rozwinął(ęła) Pan(i) podczas tego szkolenia. 3. Jakie elementy ze szkolenia ocenia Pan(i) jako szczególnie przydatne w swojej pracy? 4. Jakie elementy/aspekty wyróżniają to szkolenie spośród innych? 5. Dodatkowe uwagi (propozycje zmian).

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Wg raportu ewaluacyjnego opracowanego przez Wykonawcę

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Wg raportu ewaluacyjnego opracowanego przez Wykonawcę odpowiedzi jakie padały na pierwsze pytanie tj. to szkolenie było dla mnie…. , to m. in. : ü pomocne w pracy z ofiarami przemocy w rodzinie; ü ujednoliceniem i poszerzeniem wiedzy; ü bardzo wartościowym szkoleniem wzbogacającym wiedzę interdyscyplinarną; ü nowym, innym spojrzeniem na zjawisko przemocy; ü ciekawe, ale męczące; ü szkolenie było przeprowadzone bardzo profesjonalnie; ü bardzo przydatne, umożliwiło poznanie zasad, procedur i przepisów prawnych.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Odpowiedzi jakie padały na drugie pytanie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Odpowiedzi jakie padały na drugie pytanie (dot: nabytych umiejętności) to m. in. : ü komunikatywność, umiejętność analizy informacji; ü umiejętność słuchania, różnice pomiędzy zaburzeniami osobowości a psychozami; ü umiejętność zrozumienia zjawiska przemocy, umiejętność rozmawiania ze sprawcą przemocy, umiejętność rozmawiania z ofiarą przemocy; ü wiedza i umiejętność podejmowania procedury Niebieskiej Karty, rozpoznawania czynników ryzyka występowania przemocy; ü lepsze poruszanie się w tematyce prawnej; ü praca w pierwszym kontakcie z klientem, beneficjentem, większa wiedza z zakresu prawa.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Uczestnicy ocenili jako szczególnie przydatne: ü

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Uczestnicy ocenili jako szczególnie przydatne: ü Elementy terapii TSR; ü Ćwiczenia praktyczne, warsztaty; ü Praca z trudnym klientem, interpretacja zachowań agresywnych; ü Ustawy; ü Poszerzenie wiedzy z zakresu psychologii i terapii; ü Omówienie procedury Niebieskiej Karty; ü Bazowanie na przykładach z życia codziennego.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie II tura szkolenia dla osób pracujących

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie II tura szkolenia dla osób pracujących z pokrzywdzonymi – rok 2015 Wykonawcą szkolenia w 2015 roku była spółka cywilna Grupa Olsztyńska Szkoła Biznesu. Zajęcia miały miejsce w dwóch miastach – w Warszawie oraz we Wrocławiu. Obejmowały 3 zjazdy po 3 dni szkoleniowe. Szkolenie obejmowało 66 godzin szkoleniowych po 45 minut każda, w tym w sumie 3 godziny na podsumowanie szkolenia. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznali się z następującymi zagadnieniami: ü Przemoc w rodzinie ( w tym m. in. definicja, rodzaje przemocy, stereotypy );

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie II tura szkolenia dla osób pracujących

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie II tura szkolenia dla osób pracujących z pokrzywdzonymi – rok 2015 ü Zachowania niewerbalne (zachowania osoby stosującej oraz doznającej przemocy) ü Charakterystyka sprawcy przemocy ü Przemoc wobec dzieci ( dziecko jako świadek przemocy, wpływ przemocy na rozwój dzieci, reprezentacja dziecka w procedurze „Niebieskie Karty”) ; ü Przemoc wobec kobiet (w tym przemoc seksualna wobec kobiet, dane statystyczne dotyczące płci osób) ü Przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych ( w tym specyficzne formy przemocy oraz szczególne potrzeby osób starszych)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie II tura szkolenia dla osób pracujących

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie II tura szkolenia dla osób pracujących z pokrzywdzonymi – rok 2015 üMechanizmy psychologiczne występujące w relacji ofiara – sprawca; üPodstawy prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie (jakie akty prawne dotyczą tej problematyki) üOrgany realizujące zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy, üProcedura „Niebieskie Karty” üŚrodki ochrony osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie (środki karne, probacyjne, tryb ścigania) üPozostałe zagadnienia (eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie, tryb orzekania o eksmisji, procedura odebrania dziecka, wiktymizacja, podmioty udzielające pomocy).

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Wrocław

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Wrocław

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Warszawa

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Warszawa

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Działania bezpośrednie dla pokrzywdzonych Do wyboru

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Działania bezpośrednie dla pokrzywdzonych Do wyboru pierwszego wykonawcy na zorganizowanie i przeprowadzenie spotkań jednodniowych doszło w roku 2014. Umowa jednak nie została wówczas wykonana co zrodziło konieczność ponownego ogłoszenia przetargu, do rozstrzygnięcia którego doszło w roku 2015. Przetarg na jednodniowe spotkania edukacyjne dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie w roku 2015 wygrała spółka PM Group LAAX Sp. z o. o. Sp. k w Białymstoku. Umowa była realizowana do lutego 2016 roku. Umowa zakładała przeprowadzenie co najmniej 105 spotkań dla maksymalnie 2100 osób.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie W sumie Wykonawca przeprowadził większa liczbę

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie W sumie Wykonawca przeprowadził większa liczbę spotkań dla większej ilości osób, ale w związku z zapisami umowy do rozliczenia przyjęto maksymalną liczbę 2100 osób, którą osiągniętą przy zorganizowaniu 110 spotkań. Tym samym założony w projekcie wskaźnik 105 spotkań przekroczono o 5 spotkań. Spotkania jednodniowe organizowane były w miastach wojewódzkich. Do zadań Wykonawcy należało: ü przeprowadzenie rekrutacji, w tym akcji informacyjnej polegającej na przygotowaniu, wydrukowaniu i rozpowszechnieniu ulotek i plakatów o spotkaniach, a także dokonanie ogłoszeń w prasie; ü rekrutacja uczestników spotkań, ü zapewnienie odpowiednich pomieszczeń,

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie ü zapewnienie odpowiedniej kadry spełniającej warunki

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie ü zapewnienie odpowiedniej kadry spełniającej warunki określone przez Zamawiającego oraz adwokata lub radcy prawnego udzielającego indywidualnych porad prawnych, ü merytoryczne przygotowanie programu spotkania edukacyjnego oraz prezentacji na spotkania, ü przygotowanie i rozpowszechnienie materiałów dla uczestników spotkań (segregator z wkładem merytorycznym, notatnik, długopis, pendrive), zapewnienie opieki nad dziećmi uczestników spotkań, zapewnienie wyżywienia, ü ubezpieczenie uczestników spotkań, ü ü ü zwrot kosztów przejazdu, opracowanie ankiety ewaluacyjnej, zapewnienie zwrotu wypełnionych przez uczestników ankiet,

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Tematyka spotkań: ►Rodzaje i charakterystyka przemocy

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Tematyka spotkań: ►Rodzaje i charakterystyka przemocy w rodzinie, ► Cykl przemocy, zachowania sprawcy przemocy w rodzinie, ►Skutki doświadczanej przemocy, ►Możliwości i formy pomocy, ►System przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Polsce, m. in. pokrzywdzony w procedurze Niebieskiej Karty (uprawnienia i obowiązki) Zespół interdyscyplinarny. Grupy robocze- skład, zadania ►Środki umożliwiające izolację sprawcy przemocy w rodzinie od osoby pokrzywdzonej przemocą w rodzinie w postępowaniu cywilnym, karnym, ►Środki zapobiegawcze stosowane w postępowaniu przygotowawczym

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie ►Omówienie najczęściej występujących przestępstw związanych z

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie ►Omówienie najczęściej występujących przestępstw związanych z przemocą w rodzinie ►Wybrane środki karne oraz obowiązki probacyjne Ochrona dziecka, umieszczenie dziecka poza rodziną, pozbawienie władzy rodzicielskiej, zawieszenie władzy rodzicielskiej, ograniczenie kontaktów z dzieckiem, ►Pokrzywdzony jako strona w postępowaniu karnym, ►Ochrona dziecka, umieszczenie dziecka poza rodziną, pozbawienie władzy rodzicielskiej, zawieszenie władzy rodzicielskiej, ograniczenie kontaktów z dzieckiem, ►Porady prawne w zależności od sygnalizowanych potrzeb.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Rekrutacja za pośrednictwem strony internetowej wykonawcy

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Rekrutacja za pośrednictwem strony internetowej wykonawcy

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Materiały szkoleniowe Zdjęcia autorstwa Wykonawcy –PM

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Materiały szkoleniowe Zdjęcia autorstwa Wykonawcy –PM Group LAAX Sp. zo. o. , Sp. k w Białymstoku

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Działania bezpośrednie dla pokrzywdzonych Przetarg na

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Działania bezpośrednie dla pokrzywdzonych Przetarg na spotkania psychoedukacyjne dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie wygrało Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych Rafał Gorczowski z siedzibą w Warszawie. Umowa była realizowana od października 2015 roku do lutego 2016 roku. Umowa zakładała przeprowadzenie spotkań dla 16 grup, po jednej grupie w każdym województwie w Polsce. Liczebność grupy zgodnie z umową powinna wynieść 10 -12 osób. Każda grupa miała mieć możliwość uczestniczenia w cyklu spotkań (maksymalna liczba spotkań 15) po 3 godziny każde.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zgodnie z raportem ewaluacyjnym we wszystkich

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zgodnie z raportem ewaluacyjnym we wszystkich 16 miastach zrealizowano wymagane 15 spotkań, a wszyscy uczestnicy spełnili minimalny warunek frekwencji - co najmniej 73, 33% (11 spotkań). Do zadań Wykonawcy należało: ü przeprowadzenie kampanii informacyjnej mającej na celu rekrutację uczestników zajęć, ü rekrutacja uczestników zajęć psychoedukacyjnych, ü przeprowadzenie konsultacji wstępnych kwalifikujących do grupy, ü zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć psychoedukacyjnych, ü zapewnienie sal do przeprowadzenia zajęć psychoedukacyjnych, ü zapewnienie cateringu,

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie üwyposażenie uczestników spotkań w materiały niezbędne

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie üwyposażenie uczestników spotkań w materiały niezbędne do realizacji zajęć, w tym materiały piśmiennicze, ü zwrot kosztów przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych i z powrotem üopracowanie ankiet ewaluacyjnych i zapewnienie ich zwrotu Zamawiającemu, üopracowanie i przedłożenia Zamawiającemu raportu ewaluacyjnego

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Ulotka informująca o spotkaniach psychoedukacyjnych

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Ulotka informująca o spotkaniach psychoedukacyjnych

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Tematyka spotkań psychoedukacyjnych Czym jest przemoc?

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Tematyka spotkań psychoedukacyjnych Czym jest przemoc? Przemoc w rodzinie • • Ofiara przemocy Przemoc i prawo Przemoc – przekonania i stereotypy Definicja i rozumienie przemocy Mechanizmy przemocy Przemoc i alkohol Funkcjonowanie rodziny w sytuacjach przemocowych Fazy powtarzającego się cyklu przemocy Najczęstsze formy przemocy w rodzinie Przemoc wobec dzieci i dorosłych • • Charakterystyka osoby poszkodowanej przemocą Relacja osoba pokrzywdzona-sprawca Charakterystyka sprawcy przemocy • Prawne narzędzia walki z przemocą •

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS Rafał Gorczowski)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS Rafał Gorczowski)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS Rafał Gorczowski)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS Rafał Gorczowski)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Zdjęcia zaczerpnięte z raportu Wykonawcy (CRPS Rafał Gorczowski)

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie W projekcie planowane było przeprowadzenie 13

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie W projekcie planowane było przeprowadzenie 13 działań o charakterze terapeutycznym lub psychologicznym pokrewnym (13 grup osób, do których adresowane miały być ww. działania). Założeniem było wsparcie psychologiczne osób pokrzywdzonych, które często nawet dysponując odpowiednią wiedzą w zakresie przysługujących im praw, ze względu na stan emocjonalny, wywołany stanem pokrzywdzenia, nie są w stanie z nich skorzystać. Co udało się uzyskać? Przeprowadzono zajęcia dla 16 grup osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie.

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Budżet projektu wg porozumienia w sprawie

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Budżet projektu wg porozumienia w sprawie jego realizacji: Całkowity budżet : równowartość 700 000 EURO wg kursu 4, 1412 zł z czego 15% tj. równowartość 105. 000 EURO stanowi wkład własny. Kwota dofinansowania w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 -2014 wynosi równowartość 595. 000 EURO Czas realizacji projektu: sierpień 2013 – sierpień 2016 roku

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Dziękuję za uwagę Prezentację opracowała: Anna

Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie Dziękuję za uwagę Prezentację opracowała: Anna Wiecha – koordynator projektu Główny Specjalista Wydział ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwo Sprawiedliwości W prezentacji wykorzystano fragmenty raportów ewaluacyjnych sporządzonych przez PM Group LAAX Sp. z o. o. Sp. k. , spółkę cywilną Grupa Olsztyńska Szkoła Biznesu (Grupa OSB s. c) , CRPS Rafał Gorczowski oraz dokumentację zdjęciową autorstwa Grupy OSB s. c. , PM GROUP LAAX Sp. z o. o. , sp. k , CRPS Rafał Gorczowski.