1 10 LAT DZIAA NA RZECZ PRZECIWDZIAANIA PRZEMOCY

  • Slides: 30
Download presentation
1 10 LAT DZIAŁAŃ NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE Dagmara Korbasińska Dyrektor Departamentu

1 10 LAT DZIAŁAŃ NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE Dagmara Korbasińska Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia

2 Zdrowie to coś więcej niż brak choroby. Według definicji WHO to fizyczny, psychiczny

2 Zdrowie to coś więcej niż brak choroby. Według definicji WHO to fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan pacjenta. Przemoc w rodzinie – czy to w odniesieniu do współmałżonka, czy do dziecka– jest poważnym zakłóceniem tego dobrostanu.

3 Personel medyczny: - ma codziennie bezpośredni kontakt z ludźmi, - cieszy się zaufaniem

3 Personel medyczny: - ma codziennie bezpośredni kontakt z ludźmi, - cieszy się zaufaniem społecznym, - ma wgląd w środowisko rodzinne. Zanim dziecko rozpocznie edukację szkolną przedstawiciel ochrony zdrowia często jest pierwszą osobą, która w toku swoich obowiązków służbowych rozpoznaje niepokojące symptomy przemocy w rodzinie. Jeżeli wykazuje motywację i ma odpowiednią wiedzę, może odegrać ogromną rolę w jej powstrzymaniu.

4 Przepisy prawne obligujące pracowników ochrony zdrowia do identyfikowania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

4 Przepisy prawne obligujące pracowników ochrony zdrowia do identyfikowania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.

1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z dnia 20 września 2005 r. , Nr 180, poz. 1493) Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie personel medyczny udziela bezpłatnej pomocy, w formie: • poradnictwa - medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego; • badania lekarskiego, w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie. Wzór zaświadczenia jest określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 października 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 201 poz. 1334).

 • art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W przypadku bezpośredniego

• art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej, niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm. 5), w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Powyższą decyzję tę pracownik socjalny podejmuje wspólnie z funkcjonariuszem Policji, a także z lekarzem, lub ratownikiem medycznym albo pielęgniarką.

Zespoły interdyscyplinarne Art. 9 a. Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie • W skład

Zespoły interdyscyplinarne Art. 9 a. Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie • W skład zespołu interdyscyplinarnego powołanego przez wójta, burmistrza albo prezydent miasta wchodzą przedstawiciele: - jednostek organizacyjnych pomocy społecznej; - gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; - Policji; - oświaty; - ochrony zdrowia; - organizacji pozarządowych; - kuratorzy sądowi; - mogą także wchodzić prokuratorzy oraz przedstawiciele podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Grupy robocze W skład grup roboczych powołanych przez Zespól interdyscyplinarny w celu rozwiązywania problemów

Grupy robocze W skład grup roboczych powołanych przez Zespól interdyscyplinarny w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach wchodzą przedstawiciele: - jednostek organizacyjnych pomocy społecznej; - gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; - Policji; -oświaty; - ochrony zdrowia. W skład grup roboczych a także przedstawiciele mogą innych przeciwdziałania przemocy w rodzinie. wchodzić podmiotów, także kuratorzy specjaliści w sądowi, dziedzinie

Procedura „Niebieska Karta” Art. 9 d. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą

Procedura „Niebieska Karta” Art. 9 d. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. 2011 nr 209 poz. 1245). Przedstawicielem ochrony zdrowia uprawnionym do działań w ramach procedury „Niebieska Karta” jest osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna i ratownik medyczny.

 W ramach procedury przedstawiciel ochrony zdrowia osobie, co do której istnieje podejrzenie, że

W ramach procedury przedstawiciel ochrony zdrowia osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, udziela: - informacji o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia, - informacji o uprawnieniu do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

 Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12 lipca 2005 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, niezwłocznie powinny zawiadomić o tym policję lub prokuratora.

Stosowanie procedury „Niebieskie Karty” przez przedstawicieli Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz jednostek organizacyjnych

Stosowanie procedury „Niebieskie Karty” przez przedstawicieli Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz jednostek organizacyjnych ochrony zdrowia. Liczba sporządzonych Niebieskich Kart przez - 1) Przedstawicieli ochrony zdrowia: - 627 Niebieskich Kart (2014 r. ) - 619 Niebieskich Kart (2013 r. ) - 491 Niebieskich Kart (2012 r. ) 2) Przedstawiciele Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: - 694 Niebieskich Kart (2014 r. ) - 813 Niebieskich Kart (2013 r. ) - 820 Niebieskich Kart (2012 r. )

4. Krajowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie 2014 -2010 W ramach programu Ministerstwo Zdrowia

4. Krajowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie 2014 -2010 W ramach programu Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania dotyczące: - profilaktyki i edukacji społecznej, - ochrony i pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, - oddziaływania na osoby stosujące przemoc w rodzinie, - podnoszenia kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Komunikat W dniu 7 kwietnia 2014 r. został wydany komunikat dotyczący przypomnienia o obowiązku

Komunikat W dniu 7 kwietnia 2014 r. został wydany komunikat dotyczący przypomnienia o obowiązku zgłaszania przypadków przemocy w rodzinie, a także przepisów nowelizacji Kodeksu Karnego, w którym uchylony został art. 205 przewidujący wnioskowy tryb ścigania przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec czego przemoc seksualna oraz gwałt stały się przestępstwem ściganym z urzędu. Komunikat celem upowszechnienia został przekazany do Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Pielęgniarskiej i Położnych.

5. Działania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych • realizacja zadań wynikających z Krajowego Programu

5. Działania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych • realizacja zadań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w imieniu Ministra Zdrowia, • prowadzenie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia„ (801 -12 -00 -02), • prowadzenie poradni e-mailowej (niebieskalinia@niebieskalinia. info), strony internetowej (www. niebieskalinia. info) oraz bazy danych placówek udzielających pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, • powołanie Rady ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w celu usprawnienia realizacji procedury "Niebieskie Karty" oraz przygotowania egzaminacyjnych na specjalistę ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, sesji

 • organizacja kampanii adresowanych do przedstawicieli ochrony zdrowia pod hasłem : "Lekarzu, reaguj

• organizacja kampanii adresowanych do przedstawicieli ochrony zdrowia pod hasłem : "Lekarzu, reaguj na przemoc", • publikacja "Przewodnika dla pracowników ochrony zdrowia" i ulotki promujące stronę internetową dla lekarzy: www. lekarzureagujnaprzemoc. pl • zlecanie ogólnopolskich badań kompetencji, postaw i opinii nt. funkcjonowania lokalnego systemu pomocy i wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, • opracowanie rekomendacji pod nazwą „Wskazówki do realizacji zadań wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty”, • konferencje prasowe,

 • utworzenie telefonu interwencyjno-informacyjnego dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie stosowaną przez osoby

• utworzenie telefonu interwencyjno-informacyjnego dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie stosowaną przez osoby uprzednio skazane za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny działającego w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia„ dzięki porozumieniu podpisanemu wspólnie z Ministrem Sprawiedliwości oraz Komendantem Głównym Policji. • szkolenia i konferencje adresowane do osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym m. in. do członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, sędziów wydziałów karnych, sądów rejonowych, kuratorów sądowych, przedstawicieli ochrony zdrowia, osób pracujących z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym i przemocą.

20 Wizyty patronażowe – szansa na wczesną identyfikację czynników ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie,

20 Wizyty patronażowe – szansa na wczesną identyfikację czynników ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie, – szansa na pomoc rodzicom zanim dojdzie do eskalacji przemocy.

Wizyty patronażowe regulują następujące przepisy 1)Rozporządzenie 2013 r. w sprawie Ministra Zdrowia: świadczeń z

Wizyty patronażowe regulują następujące przepisy 1)Rozporządzenie 2013 r. w sprawie Ministra Zdrowia: świadczeń z dnia gwarantowanych 24 września z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. , poz. 1248 z późn. zm. ) 2)Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 października 2012 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. z 2012 r. poz. 1100).

Pierwsza wizyta położnej powinna odbyć się w ciągu 48 godzin od powrotu matki z

Pierwsza wizyta położnej powinna odbyć się w ciągu 48 godzin od powrotu matki z dzieckiem ze szpitala do domu. Oprócz obserwacji i oceny rozwoju fizycznego noworodka, w kompetencjach położnej znajduje się również ocena relacji rodzinnych, identyfikacja czynników ryzyka w rodzinie i interwencja w przypadku zaobserwowania przemocy nieprawidłowości lub zaniedbań w opiece nad dzieckiem. lub innych

Działania wspierające rodzinę, np. pomoc położnej w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, prowadzą do ograniczania

Działania wspierające rodzinę, np. pomoc położnej w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, prowadzą do ograniczania stresu i napięcia w rodzinie, a tym samym zapobiegają przemocy emocjonalnej i fizycznej.

6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie

6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem Powyższy przepis zobowiązuje podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą sprawujący opiekę nad noworodkiem do zawiadomienia powiatowego centrum pomocy rodzinie w przypadku podejrzenia wystąpienia problemów opiekuńczo-wychowawczych i braku współpracy matki lub opiekunów prawnych noworodka, w ustaleniu położnej podstawowej opieki zdrowotnej lub podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

25 Ochrona i wsparcie karmienia piersią jako profilaktyka przemocy w rodzinie

25 Ochrona i wsparcie karmienia piersią jako profilaktyka przemocy w rodzinie

 Bliskość związana z karmieniem piersią, buduje wyjątkową więź pomiędzy mamą i dzieckiem, a

Bliskość związana z karmieniem piersią, buduje wyjątkową więź pomiędzy mamą i dzieckiem, a przy tym naturalnie pogłębiają instynkt macierzyński. Codzienne karmienia stwarzają okazję do uważnego bycia razem i celebracji drobnych chwil.

 • Karmienie obciąża piersią budżetu jest rodziny, ekonomiczne jest dostępne i wygodne, dla

• Karmienie obciąża piersią budżetu jest rodziny, ekonomiczne jest dostępne i wygodne, dla dziecka w każdym miejscu i o każdej porze. • Mama nie musi tracić czasu na przygotowanie dziecku pokarmu lub sterylizowanie butelek.

Przepisy prawne chroniące karmienie piersią w Polsce 1. Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko

Przepisy prawne chroniące karmienie piersią w Polsce 1. Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece. przyjęty w 1981 przez zgromadzenie ogólne Światowej Organizacji Zdrowia. 2. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2010, nr 136, poz. 914 j. t. ), która reguluje reklamę produktów do początkowego żywienia niemowląt. 3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego (Dz. U. Nr 180, poz. 1214)

4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 października 2012 r. w sprawie standardów postępowania

4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 października 2012 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. z 2012 r. poz. 1100).

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ