WYCHOWANIE DO YCIA W RODZINIE TEMAT UTRATA WOLNOCI

  • Slides: 15
Download presentation
WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE TEMAT: UTRATA WOLNOŚCI. ZAGROŻENIA. UZALEŻNIENIA.

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE TEMAT: UTRATA WOLNOŚCI. ZAGROŻENIA. UZALEŻNIENIA.

Na tej lekcji dowiecie się: Jakie są rodzaje uzależnień. O czynnikach ryzyka, które sprzyjają

Na tej lekcji dowiecie się: Jakie są rodzaje uzależnień. O czynnikach ryzyka, które sprzyjają uzależnieniom. Dlaczego trzeba się wystrzegać substancji psychoaktywnych.

Uzależnienie – czym jest? Czy wiesz, czym jest uzależnienie? – odpowiedź jest na następnym

Uzależnienie – czym jest? Czy wiesz, czym jest uzależnienie? – odpowiedź jest na następnym slajdzie.

Uzależnienie – czym jest? Uzależnienie jest nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania

Uzależnienie – czym jest? Uzależnienie jest nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Określa się je także jako ryzykowne, wymykające się spod kontroli zachowanie.

Rodzaje uzależnień Chemiczne Behawioralne Osoba uzależniona przyjmuje substancje psychoaktywne w celu osiągnięcia stanu euforii,

Rodzaje uzależnień Chemiczne Behawioralne Osoba uzależniona przyjmuje substancje psychoaktywne w celu osiągnięcia stanu euforii, ulgi, zaspokojenia. Sięga po: Osoba uzależniona powtarza wielokrotnie czynności w celu osiągnięcia stanu euforii, ulgi, zaspokojenia. Można uzależnić się od: Tytoń, Alkohol, Dopalacze, Narkotyki Internetu, Smartfona, Zakupów, Pornografii

 Wymienione na poprzednim slajdzie uzależnienia chemiczne i behawioralne nie są jedynymi – katalog

Wymienione na poprzednim slajdzie uzależnienia chemiczne i behawioralne nie są jedynymi – katalog uzależniających zachowań i substancji psychoaktywnych jest o wiele bogatszy. Natomiast na tej lekcji skupiamy się na tych, które mogą wam nastręczać najwięcej trudności.

Ważne jest, aby pamiętać, że każde uzależnienie jest poważnym problemem, który nie rozwiąże się

Ważne jest, aby pamiętać, że każde uzależnienie jest poważnym problemem, który nie rozwiąże się sam. Przypomina to górę lodową. Picie, palenie jest jej wierzchołkiem, a większą, ukrytą pod wodą część tworzą nawarstwione przez lata kłopoty.

Wybrane czynniki, które sprzyjają uzależnieniom: Łatwy dostęp Zaburzenia życia rodzinnego Presja rówieśnicza Reklamowanie zachowań

Wybrane czynniki, które sprzyjają uzależnieniom: Łatwy dostęp Zaburzenia życia rodzinnego Presja rówieśnicza Reklamowanie zachowań ryzykownych Zaniżona samoocena Nuda i brak celu Wczesna inicjacja Chęć spróbowania

Tytoń Pierwsze palenie powoduje zawroty głowy, pulsowanie w skroniach, nudności i wysypkę. Palacze częściej

Tytoń Pierwsze palenie powoduje zawroty głowy, pulsowanie w skroniach, nudności i wysypkę. Palacze częściej odczuwają zadyszkę, mają chrypkę. Rysy palaczy są ostrzejsze, cera zwiędła i szara, a zęby trudno doczyścić z tytoniowego nalotu. Substancje smoliste są przyczyną nieżytów i przewlekłego zapalenia gardła. Nałogowy palacz po 20 -30 minutach od zakończenia palenia zaczyna odczuwać głód nikotyny, ponieważ jej stężenie we krwi spadło. Skutki palenia papierosów to: wzrost ciśnienia krwi, uszkodzenie układu krążenia, nowotwory, problemy z koncentracją i nauką, mniejsza wydolność organizmu.

Alkohol Pierwsze kontakty z alkoholem wyglądają najczęściej niewinnie i stoi za nimi chęć spróbowania

Alkohol Pierwsze kontakty z alkoholem wyglądają najczęściej niewinnie i stoi za nimi chęć spróbowania go. Następnie alkohol staje się lekiem na kiepskie samopoczucie, nieśmiałość, problemy w szkole, pracy, samotność, poczucie izolacji i odrzucenia. Tak rozpoczyna się wiele alkoholowych dramatów. Alkohol niszczy przewód pokarmowy, wątrobę, zakłóca pracę serca, uszkadza mózg, powoduje depresję, prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Spożywany przez nastolatków powoduje zahamowanie wzrostu, osłabia pamięć, przyczynia się do problemów w nauce. Nałogowe picie niszczy relacje, także te najważniejsze – w domu rodzinnym.

Narkotyki Nawet jednorazowe zażycie narkotyków jest niebezpieczne. Kiedy dowiadujemy się, że ktoś wziął narkotyk

Narkotyki Nawet jednorazowe zażycie narkotyków jest niebezpieczne. Kiedy dowiadujemy się, że ktoś wziął narkotyk zastanawiamy się dlaczego to zrobił? Uleganie presji grupy, nuda, potrzeba ucieczki od codzienności czy chęć eksperymentowania – to najczęstsze powody sięgania po substancje psychoaktywne. Za każdym kryje się jakaś niespełniona potrzeba. Wiele wiemy o ich skutkach zażywania. Często jednak myślimy: „mnie to nie dotyczy”. Każdy powód, aby spróbować jest niewystarczający. Zbyt bezsensowny, aby ryzykować zdrowie i życie.

Dopalacze – nowe narkotyki Dopalacze zwane nowymi narkotykami, to produkty o zróżnicowanym składzie, które

Dopalacze – nowe narkotyki Dopalacze zwane nowymi narkotykami, to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne, działające na układ nerwowy człowieka w sposób podobny do dotychczas znanych narkotyków. Mimo, że na opakowaniach dopalaczy widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia” z właśnie taką intencją są one sprzedawane. W dopalaczach znajdują się substancje o różnym działaniu – wszystkie zagrażają zdrowiu i życiu.

Wartość życia Rozważania o uzależnieniach skłaniają nas do zadania pytania: Jaką wartość ma dla

Wartość życia Rozważania o uzależnieniach skłaniają nas do zadania pytania: Jaką wartość ma dla mnie życie? Wartość życia odkrywamy wtedy, gdy kochamy i jesteśmy kochani. Życie jest jedną z największych wartości, jest darem. Czym byłyby wielkie marzenia i ideały, gdyby nie było życia? To ono jest fundamentem. Naszym obowiązkiem jest zatem szacunek wobec osób, które żyją obok nas. Życie człowieka trwa od poczęcia do naturalnej śmierci i w każdym jego momencie jest tak samo cenne.

 Jeśli macie jakieś pytania proszę kierować je na adres: kedzierska-woźniak@wp. pl Dziękuję za

Jeśli macie jakieś pytania proszę kierować je na adres: kedzierska-woźniak@wp. pl Dziękuję za uwagę. Karolina Kędzierska-Woźniak

Literatura: Podręcznik Wędrując ku dorosłości Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klasy VII

Literatura: Podręcznik Wędrując ku dorosłości Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klasy VII szkoły podstawowej. Wydawnictwo Rubikon, Kraków 2018 Ćwiczenia Wędrując ku dorosłości Wychowanie do życia w rodzinie, ćwiczenia dla uczniów klasy VII szkoły podstawowej. Wydawnictwo Rubikon, Kraków 2018