Wychowanie do ycia w rodzinie TEMAT RODZINA MOJE

  • Slides: 11
Download presentation
Wychowanie do życia w rodzinie TEMAT: RODZINA – MOJE OKNO NA ŚWIAT.

Wychowanie do życia w rodzinie TEMAT: RODZINA – MOJE OKNO NA ŚWIAT.

Rodzina – moje okno na świat Większość ludzi żyje w rodzinach, czyli małych wspólnotach,

Rodzina – moje okno na świat Większość ludzi żyje w rodzinach, czyli małych wspólnotach, w których tworzą więzi. Aby rodzina była silna i nie rozpadła się, gdy doświadczamy trudności, musi być zbudowana na solidnym fundamencie wspólnych wartości, miłości i zaufania. Na tej lekcji dowiesz się, że rodzina pomaga w odkrywaniu i poznawaniu świata i że to właśnie rodzice jako pierwsi zauważają zdolności i talenty swoich dzieci.

Mówimy, że rodzina to okno na świat, umożliwia nam bowiem odkrywanie i poznawanie świata

Mówimy, że rodzina to okno na świat, umożliwia nam bowiem odkrywanie i poznawanie świata oraz poszerza nasze horyzonty. Okno na zasady Okno na wartości Dzięki rodzinie zdobywamy nie tylko wiadomości o świecie, ale też o zasadach, jakie w nim panują. Szczególnie rodzice i dziadkowie pomagają młodemu pokoleniu kształtować postawy uczuciowości, prawdomówności, szczerości. To dzięki rodzicom dowiadujemy się, że aby kupić w sklepie lody, trzeba mieć pieniądze. Rodzice i dziadkowie wyjaśniają, że choć przestrzeganie niektórych zasad jest trudne, to postępowanie zgodnie z nimi daje radość.

Mówimy, że rodzina to okno na świat, umożliwia nam bowiem odkrywanie i poznawanie świata

Mówimy, że rodzina to okno na świat, umożliwia nam bowiem odkrywanie i poznawanie świata oraz poszerza nasze horyzonty. Okno na talenty Niezwykle cenne jest wsparcie dziadków i rodziców w odkrywaniu talentów. Są to osoby, które najlepiej was znają, dlatego potrafią zauważyć wasze zdolności i życzliwie zachęcić do ich rozwijania. Okno na dobre wychowanie Rodzina jest również miejscem nauki dobrego wychowania, które z języka francuskiego nazywamy zasadami savoirvivre’u. Jest to zbiór podpowiedzi, jak się zachowywać w sposób kulturalny i uprzejmy.

Rodzinny savoir-vivre Rozmowy: Staraj się mieć dla każdego członka rodziny dobre słowo. Nie przerywaj,

Rodzinny savoir-vivre Rozmowy: Staraj się mieć dla każdego członka rodziny dobre słowo. Nie przerywaj, gdy druga osoba mówi, zrezygnuj z agresji. Słuchaj uważnie. Spotkania przy stole: Zaproponuj pomoc w nakrywaniu do stołu. Nie zaczynaj jeść, dopóki wszyscy domownicy nie zasiądą do posiłku. Podziękuj za posiłek tym, którzy go przygotowali.

Rodzinny savoir-vivre c. d. Goście: Obowiązkiem gospodarza jest to, aby goście dobrze czuli się

Rodzinny savoir-vivre c. d. Goście: Obowiązkiem gospodarza jest to, aby goście dobrze czuli się w jego domu. Kiedy odwiedzą Cię przyjaciele lub rodzina, zaproponuj coś do jedzenia albo do picia. Codzienna pomoc: Nie czekaj, aż ktoś poprosi Cię o pomoc, lecz zaoferuj ją wcześniej, kiedy na przykład widzisz, że trzeba odkurzyć pokój lub wynieść śmieci. Pamiętaj szczególnie o osobach starszych i niepełnosprawnych – czasami trudno im prosić o pomoc, mimo, że bardzo jej potrzebują.

Ćwiczenie Zastanów się, jak rozumiesz przysłowie: „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” Odpowiedź jest na

Ćwiczenie Zastanów się, jak rozumiesz przysłowie: „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” Odpowiedź jest na następnym slajdzie.

„Niedaleko pada jabłko od jabłoni” Przysłowie to uczy nas, że dzieci często zachowują się

„Niedaleko pada jabłko od jabłoni” Przysłowie to uczy nas, że dzieci często zachowują się tak, jak rodzice. Udowadnia nam, że rodzice mają ogromny wpływ na wychowanie młodego człowieka. A Ty jesteś bardziej podobna/podobny do mamy, czy taty? Jeśli nie znasz odpowiedzi – zapytaj o to swoich bliskich.

Podsumowanie Dom to coś więcej niż ugotowany obiad, wyprasowana koszula i nocleg w czystej

Podsumowanie Dom to coś więcej niż ugotowany obiad, wyprasowana koszula i nocleg w czystej pościeli. W rodzinie mamy szansę nauczyć się prawdziwego życia. Dlatego czasami się mówi, że rodzina to okno na świat. W domu rodzinnym dowiesz się, kim tak naprawdę jesteś, ponieważ poznajemy w nim siebie, wchodząc w relacje z innymi ludźmi. Nabywamy umiejętności, które pozwalają nam dobrze funkcjonować w społeczeństwie.

 Wszelkie pytania proszę kierować na adres kedzierska-woźniak@wp. pl Dziękuję za uwagę. Karolina Kędzierska-Woźniak

Wszelkie pytania proszę kierować na adres kedzierska-woźniak@wp. pl Dziękuję za uwagę. Karolina Kędzierska-Woźniak

Literatura: Podręcznik Wędrując ku dorosłości Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klasy V

Literatura: Podręcznik Wędrując ku dorosłości Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klasy V szkoły podstawowej. Wydawnictwo Rubikon, Kraków 2018 Ćwiczenia Wędrując ku dorosłości Wychowanie do życia w rodzinie, ćwiczenia dla uczniów klasy V szkoły podstawowej. Wydawnictwo Rubikon, Kraków 2018