Szkolenie klikerowe PIES Pozytywne i Efektywne Szkolenie Zaska

  • Slides: 37
Download presentation
Szkolenie klikerowe PIES – Pozytywne i Efektywne Szkolenie Załęska Marzena

Szkolenie klikerowe PIES – Pozytywne i Efektywne Szkolenie Załęska Marzena

 Psy uczą się ciągle, nawet wtedy, gdy tego nie widzimy. Nie zawsze są

Psy uczą się ciągle, nawet wtedy, gdy tego nie widzimy. Nie zawsze są to umiejętności przez nas pożądane. Procesy uczenia po prostu zachodzą i należy je wykorzystać w wychowaniu psa tak aby był on miłym i radosnym towarzyszem życia.

Kara czy nagroda?

Kara czy nagroda?

Kara Pojawienie się konsekwencji zachowania, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tego zachowania w przyszłości. Kara

Kara Pojawienie się konsekwencji zachowania, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tego zachowania w przyszłości. Kara polega zatem nie tylko na zastosowaniu awersyjnego bodźca, ale także na wycofaniu nagradzających konsekwencji (np. izolacja, brak nagrody, utrata uwagi opiekuna)

Bodźce awersyjne Bodziec awersyjny – nieprzyjemny dla psa Aby był skuteczny: Musi przerwać niepożądane

Bodźce awersyjne Bodziec awersyjny – nieprzyjemny dla psa Aby był skuteczny: Musi przerwać niepożądane zachowanie Musi działać zawsze wtedy gdy występuje niepożądane zachowanie Musi pojawić się dokładnie w momencie wystąpienia niepożądanego zachowania Pies musi znać zachowanie alternatywne aby uniknąć kary Niepożądane zachowanie powinno być całkowicie wyeliminowane po kilku prezentacjach bodźca awersyjnego

Bodźce awersyjne Stosowanie bodźca awersyjnego bez spełnienia tych kryteriów nie odnosi żadnych skutków, ale

Bodźce awersyjne Stosowanie bodźca awersyjnego bez spełnienia tych kryteriów nie odnosi żadnych skutków, ale też niesie za sobą poważne konsekwencje. Złe zachowanie dla nas nie jest takie w oczach psa!

Bodźce awersyjne Zbyt małe natężenie bodźca – wzmacnia zachowanie, dodatkowo pies się uodparnia Zbyt

Bodźce awersyjne Zbyt małe natężenie bodźca – wzmacnia zachowanie, dodatkowo pies się uodparnia Zbyt duże natężenie bodźca – strach, złość, stres – zaburzenia emocjonalne, zachowania agresywne

Bodźce awersyjne Bodziec nie pojawia się zawsze – pies uczy się unikać sytuacji, w

Bodźce awersyjne Bodziec nie pojawia się zawsze – pies uczy się unikać sytuacji, w których zostanie ukarany. Bodziec nie występuje dokładnie w chwili złego zachowania – kara za inne zachowanie lub kara za nic, frustracja i nieporozumienia.

Bodźce awersyjne nie dają psu informacji w jaki sposób ma się prawidłowo zachowywać. Wyuczona

Bodźce awersyjne nie dają psu informacji w jaki sposób ma się prawidłowo zachowywać. Wyuczona bezradność - jeśli pies nie wie za co jest karany i nie może tego uniknąć, nie dochodzi do skojarzenia zachowania z jego skutkiem.

Bodźce awersyjne Bodziec może zostać skojarzony z opiekunem, zwierzęciem, przedmiotem czy dzieckiem – lęk,

Bodźce awersyjne Bodziec może zostać skojarzony z opiekunem, zwierzęciem, przedmiotem czy dzieckiem – lęk, agresja w stosunku to osób, zwierząt czy dzieci. Karanie jest nieetyczne i niczym nieusprawiedliwione.

Możliwe rezultaty kary: Brak prawidłowej więzi z psem (relacja oparta na konfrontacji) Ograniczone możliwości

Możliwe rezultaty kary: Brak prawidłowej więzi z psem (relacja oparta na konfrontacji) Ograniczone możliwości uczenia się psa Lęk wobec opiekuna i ludzi Zachowania agresywne wobec opiekuna i innych ludzi Zaburzenia zachowania (wylizywanie boków, obgryzanie mebli)

Możliwe rezultaty kary: Lęk wobec nowości Brak swobody zachowania Wyuczona bezradność (co nie zrobię

Możliwe rezultaty kary: Lęk wobec nowości Brak swobody zachowania Wyuczona bezradność (co nie zrobię i tak mnie ukarzą) Stres prowadzący do poważnych chorób zdrowotnych!

Każda kara bez względu na to czy wymierzona prawidłowo czy nieprawidłowo, wywołuje reakcję stresową,

Każda kara bez względu na to czy wymierzona prawidłowo czy nieprawidłowo, wywołuje reakcję stresową, która zdecydowanie ogranicza możliwości uczenia się psa. Reakcja stresowa prowadzi do fizjologicznych zmian w organizmie zwierzęcia.

Pozytywne wzmocnienie Pies dąży do osiągnięcia dla siebie jak największych korzyści. Najważniejszym narzędziem kontroli

Pozytywne wzmocnienie Pies dąży do osiągnięcia dla siebie jak największych korzyści. Najważniejszym narzędziem kontroli jego zachowania jest NAGRODA. Nagroda – każda rzecz lub sytuacja, która jest przez psa pożądana. (zabawa z psem, smakołyk, zabawka, puszczenie ze smyczy)

Pozytywne wzmocnienie Pies chętnie powtarza nagradzane zachowania, czyli chętnie się ich uczy. Motywacją do

Pozytywne wzmocnienie Pies chętnie powtarza nagradzane zachowania, czyli chętnie się ich uczy. Motywacją do pracy jest chęć uzyskania nagrody. Pozytywne emocje w pracy z opiekunem buduje dobre relacje. Relacja oparta na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa

Pozytywne wzmocnienie Pełne wykorzystanie możliwości uczenia się psa, pies nie boi się eksperymentować z

Pozytywne wzmocnienie Pełne wykorzystanie możliwości uczenia się psa, pies nie boi się eksperymentować z zachowaniem czy popełniać błędów Dzięki wzmocnieniu wyuczone zachowania cechują się dużą trwałością Pies chętnie wraca na zawołanie, jest gotowy do wspólnej aktywności gdyż oznacza ona coś fajnego Możliwość pracy z psem w każdym wieku i każdej rasy

KLIKER narzędzie szkoleniowe, którego dźwięk stanowi wzmocnienie wtórne (jego dźwięk uruchamia mózgowy system nagrody)

KLIKER narzędzie szkoleniowe, którego dźwięk stanowi wzmocnienie wtórne (jego dźwięk uruchamia mózgowy system nagrody) stanowi precyzyjną informacje jakie zachowanie zostanie nagrodzone umożliwia naukę zachowań w trakcie wykonywania których nie jesteśmy w stanie skutecznie psa nagrodzić - skoki, trzymanie przedmiotów w pysku itp.

Dlaczego kliker? Kliker służy do precyzyjnego zaznaczania zachowania, którego chcemy nauczyć naszego psa. Kliknięcie

Dlaczego kliker? Kliker służy do precyzyjnego zaznaczania zachowania, którego chcemy nauczyć naszego psa. Kliknięcie stanowi dla psa informację, że to co właśnie robi, jest dokładnie tym czego od niego oczekujemy i za to właśnie otrzyma nagrodę.

Dlaczego kliker Dźwięk klikera pozwala na precyzyjne zaznaczanie zachowania, ponieważ jest: Krótki – daje

Dlaczego kliker Dźwięk klikera pozwala na precyzyjne zaznaczanie zachowania, ponieważ jest: Krótki – daje możliwość zaznaczania bardzo krótkich zachowań Specyficzny – inny niż wszystkie znane psu dźwięki Niezmienny – zawsze brzmi tak samo Jednoznaczny – zawsze zapowiada pojawienie się nagrody

KLIK = NAGRODA NIE MA KLIKANI BEZ NAGRADZANIA! nasz błąd = zysk psa

KLIK = NAGRODA NIE MA KLIKANI BEZ NAGRADZANIA! nasz błąd = zysk psa

Nagrody Jakie powinny być nagrody: w początkowym etapie szkolenia używamy tylko smakołyków: drobno pokrojone

Nagrody Jakie powinny być nagrody: w początkowym etapie szkolenia używamy tylko smakołyków: drobno pokrojone najlepiej półmiękkie zróżnicowane pod względem atrakcyjności (sucha karma, suszony kurczak/wątróbka, żółty ser, gotowane mięso, gotowe psie smakołyki) UWAGA NA ALERGIE

Ważne Dzienna porcja jedzenia powinna być pomniejszona o przyjęte w trakcie treningu smakołyki.

Ważne Dzienna porcja jedzenia powinna być pomniejszona o przyjęte w trakcie treningu smakołyki.

Nagrody W dalszej fazie szkolenia można wprowadzić dodatkowe nagrody jak: zabawka wspólna zabawa pochwała

Nagrody W dalszej fazie szkolenia można wprowadzić dodatkowe nagrody jak: zabawka wspólna zabawa pochwała ustna pieszczota zabawa z innym psem aktywny spacer polegający na wspólnym eksplorowaniu środowiska

Zasady szkolenia klikerem klik zawsze oznacza nagrodę kliker naciskamy dokładnie w momencie wystąpienia pożądanego

Zasady szkolenia klikerem klik zawsze oznacza nagrodę kliker naciskamy dokładnie w momencie wystąpienia pożądanego zachowania metoda klikerowa polega na pracy w krótkich sesjach – dostosowanych do możliwości psa Sesje pozwalają wykorzystać koncentrację i zaangażowanie psa w ćwiczenia, Kilka sesji można połączyć w kilku, kilkunastominutowy blok treningowy w ciągu dnia można przeprowadzić kilka sesji/bloków treningowych

Uwaga! Nigdy nie stosujemy klikera dla zwrócenia uwagi psa czy przywołania go! Sprawiło by

Uwaga! Nigdy nie stosujemy klikera dla zwrócenia uwagi psa czy przywołania go! Sprawiło by to, że w krótkim czasie stracił by swoją wartość wtórnego wzmocnienia.

Sesja szkoleniowa Powtarzamy kilkukrotnie w ciągu dnia Uczymy tylko jednego zachowania w jednej sesji

Sesja szkoleniowa Powtarzamy kilkukrotnie w ciągu dnia Uczymy tylko jednego zachowania w jednej sesji Nie mówimy do psa Nie głaszczemy psa Chwalimy słownie Precyzyjnie klikamy Częste krótkie lekcje dają lepsze rezultaty niż długie i rzadkie.

Praca w sesji: 1. 2. 3. 4. 5. sesję rozpoczynamy od uzyskania skupienia uwagi

Praca w sesji: 1. 2. 3. 4. 5. sesję rozpoczynamy od uzyskania skupienia uwagi psa na nas Podczas sesji pracujemy tylko nad jednym zachowaniem sesje kończymy zawsze sukcesem psa - lepszą motywacją w kolejnej sesji każdą sesję wyraźnie kończymy chwaląc i delikatnie głaszcząc psa cały blok treningowy kończymy jasnym dla psa sygnałem np. „koniec”. Dziękujemy psu za wspólna pracę, chwalimy go, głaszczemy.

 Kliker służy do nauki psa nowych rzeczy Gdy pies prezentuje zachowanie na prawie

Kliker służy do nauki psa nowych rzeczy Gdy pies prezentuje zachowanie na prawie każde polecenie bez naprowadzania możemy wycofać kliker Zachowanie utrwalone można powtarzać bez klikera, nagradzając pochwałą i smaczkiem

Nagroda czy łapówka? Podczas nauki nowych umiejętności metodą naprowadzania używamy „motywatora”. Po kilku próbach

Nagroda czy łapówka? Podczas nauki nowych umiejętności metodą naprowadzania używamy „motywatora”. Po kilku próbach odstawiamy smakołyk i naprowadzamy psa pustą dłonią, po wykonaniu czynności pojawia się „nagroda”. Warto pamiętać o tym, aby pochwała słowna zawsze poprzedzała wydanie psu smakołyka.

Jeśli etap nagradzania za wykonane polecenie jest już zgeneralizowany na wszystkie możliwe miejsca i

Jeśli etap nagradzania za wykonane polecenie jest już zgeneralizowany na wszystkie możliwe miejsca i sytuacje, staramy się coraz częściej wycofywać nagrodę smakową, na rzecz nagrody słownej.

Uzyskiwanie zachowań Wyłapywanie Naprowadzanie Kształtowanie

Uzyskiwanie zachowań Wyłapywanie Naprowadzanie Kształtowanie

Wyłapywanie Nagradzanie zachowań spontanicznie prezentowanych przez psa. Bardzo skuteczny sposób kontroli i modyfikacji zachowania

Wyłapywanie Nagradzanie zachowań spontanicznie prezentowanych przez psa. Bardzo skuteczny sposób kontroli i modyfikacji zachowania w pracy ze szczenięciem.

Naprowadzanie Najczęściej stosowane. Polega na naprowadzeniu psa dłonią lub smakołykiem do pożądanej pozycji tym

Naprowadzanie Najczęściej stosowane. Polega na naprowadzeniu psa dłonią lub smakołykiem do pożądanej pozycji tym samym pokazując mu zachowanie jakiego oczekujemy. Naprowadzanie służy jedynie do wywołania u psa danego zachowania, którego jeszcze nie umie. Naprowadzanie smakołykiem szybko wycofujemy!

Kształtowanie Dzielenie zachowania na mniejsze etapy i nagradzanie poszczególnych reakcji, które w ostateczności prowadzą

Kształtowanie Dzielenie zachowania na mniejsze etapy i nagradzanie poszczególnych reakcji, które w ostateczności prowadzą do pożądanego zachowania.

Sposoby uczenia c. d. „SIAD” Wyłapywanie: Każdy pies przyjmuje pozycję siedzącą w różnych sytuacjach

Sposoby uczenia c. d. „SIAD” Wyłapywanie: Każdy pies przyjmuje pozycję siedzącą w różnych sytuacjach dosyć często. Jeśli wielokrotnie w ciągu dnia nagrodzimy psa, po tym jak usiądzie, poprzedzając podanie nagrody kliknięciem zauważymy, że nasz pies zacznie intencjonalnie siadać w naszej obecności oczekując dźwięku klikera i nagrody. Naprowadzanie: Możemy sprowokować psa do przyjęcia pozycji „siad” poprzez przesuwanie dłoni ze smakołykiem od czubka jego nosa, w kierunku głowy, unosząc rękę trochę w górę, tak jak robiliśmy to w pierwszym module pracy. Jak pamiętamy pies szybko zorientował się, że przyjęcie prawidłowej pozycji gwarantuje otrzymanie nagrody i zaczął prezentować oczekiwane zachowanie. Kształtowanie: Chcąc ukształtować „siad” musimy przewidzieć, jakie kolejne ruchy psa mogą doprowadzić go do przyjęcia prawidłowej pozycji. W pierwszym etapie klikamy i nagradzamy psa za jakiekolwiek ruchy tylnych łap, w kolejnym za nawet niewielkie ich ugięcie, w następnym głębsze, tak aby w ostateczności klikać za pełne zaprezentowanie pozycji siedzącej.

Uzyskiwanie zachowania – od czego zależy? Rodzaju zachowania – niektóre łatwiej uzyskać za pomocą

Uzyskiwanie zachowania – od czego zależy? Rodzaju zachowania – niektóre łatwiej uzyskać za pomocą naprowadzanie, niektóre poprzez wyłapywanie czy kształtowanie. Indywidualne preferencje przewodnika – są osoby, które wolą naprowadzanie, a są takie, którym lepiej idzie kształtowanie. Predyspozycje psa – niektóre psy czasem lepiej pracują w określony sposób.

Dziękuję

Dziękuję