Spoljanje memorije raunara Definicija n Spoljanje memorije se

  • Slides: 18
Download presentation
Spoljašnje memorije računara

Spoljašnje memorije računara

Definicija n Spoljašnje memorije se koriste za čuvanje programa i podataka kada računar nije

Definicija n Spoljašnje memorije se koriste za čuvanje programa i podataka kada računar nije uključen ili kada se on trenutno ne koristi.

 Podela n Prema pristupu dele se na : n Memorije sa direktim pristupom

Podela n Prema pristupu dele se na : n Memorije sa direktim pristupom (disketa i hard disk) n Memorije sa sekvencijalnim pristupom (magnetna traka)

 Jedinica n n Kapacitet spoljne memorije označava se isto kao i kod unutrašnje

Jedinica n n Kapacitet spoljne memorije označava se isto kao i kod unutrašnje memorije(bajt), obzirom da se sadržaj sa unutrašnje kopira na spoljašnju memoriju. Dakle, označava se brojem bajtova koji mogu da se uskladište na spoljašnju memoriju.

 Realizacija n n n Spoljnja memorija realizuje se na 4 načina : Hard

Realizacija n n n Spoljnja memorija realizuje se na 4 načina : Hard disk Disketa Kompakt disk ( CD, DVD ) Fleš (flash) disk

Hard disk n n n Sastoji se od više ploča premazanih magnetnim materijalom postavljenih

Hard disk n n n Sastoji se od više ploča premazanih magnetnim materijalom postavljenih na istoj osovini. Brži je i znatno većeg kapaciteta nego disketa. Najbitnije karakteristike za izbor hard diska su: srednje vreme pristupa podacima, brzina prenosa podataka i kapacitet diska.

Osnovni delovi hard diska n n n Ploče – su prekrivene magnetnim slojem na

Osnovni delovi hard diska n n n Ploče – su prekrivene magnetnim slojem na kojem se zapisuju ili čitaju podaci, pomoću glave za upis/čitanje. Nosač glave – drži glavu za upis/čitanje i nalazi se iznad poloče. Glava za čitanje i upis –nalazi se na vrhu nosača glave, sa obe strane ploče. Lebde na vazdušnom jastuku nad površinom ploče usled velike brzine obrtanja. Zapis i čitanje podataka se obavlja pomoću iduktivne glave

U modernim hard diskovima podaci se čitaju koristeći GMR ( "giant magnetoresistive" ) glavu.

U modernim hard diskovima podaci se čitaju koristeći GMR ( "giant magnetoresistive" ) glavu. Koristi se jer je osnova za gustinu zapisa. *Upravljačka elektronika -� kontroliše upravljački mehanizam i rukuje podacima koji se šalju ili primaju od UI kontrolera. n

Disketa n n U kućištu od plastike ugrađena je okrugla ploča premazana magnetnim materijalom.

Disketa n n U kućištu od plastike ugrađena je okrugla ploča premazana magnetnim materijalom. Sa donje i gornje strane nalazi se upisno-čitajuće glava kojom se vrši upis i čitanje sa diskete. Ispod upisno-čitajuće glave kada ona miruje nastaje kružnica koja se naziva staza, koja je podeljena na sektore od po 512 bajtova.

Komapakt diskovi (CD, DVD) Kod ovih diskova se umesto namagnetisanja magnetnog materijala nanetog na

Komapakt diskovi (CD, DVD) Kod ovih diskova se umesto namagnetisanja magnetnog materijala nanetog na kružnu ploču, na samoj magnetnoj ploči nanose zapisi korišćenjem laserskog zraka. Pošto se ovim postupkom površina diska trajno oštećuje, jednom upisani podaci ne mogu se više menjati, već samo očitavati.

n n n Osnova rada CD-ROM uređaja je da optički uskladištene podatke sa CDROM

n n n Osnova rada CD-ROM uređaja je da optički uskladištene podatke sa CDROM diska pretvori u električne signale. Ne može se tačno precizirati dugovečnost CDova. U zavisnosti od meste da kom se čuvaju, koliko se često koriste je njihov vek trajanja. Blu-rey diskovi su diskovi “plavog zraka”, u sebi imaju plavi laser i ovi cd-ovi imaju znatno veći kapacitet od običnih cd-ova. Blu-rey diskovi Postoje u 3 formata: samo za učitavanje, za učitavanje i jednostruki zapis i za učitavanje i višestruki zapis.

Fleš (flash) n n Fleš disk se sastoji od fleš memorija čiji se sadržaj

Fleš (flash) n n Fleš disk se sastoji od fleš memorija čiji se sadržaj ne briše ako ostanu bez napajanja strujom. Podacima koji su uneti na fleš pristupamo isto kao i podacima koji su uneti na disk. Ali, pošto fleš nema mehaničkih delova, podacima se pristupa mnogo lakše nego kod diska.

Princip rada flash memorije n n Flash skladišti uklanjanjem ili stavljanjem elektrona na plutajuću

Princip rada flash memorije n n Flash skladišti uklanjanjem ili stavljanjem elektrona na plutajuću kapiju. Kada na plutajućoj kapiji ima elektrona , nema strujnih tokova i pokazuje se 0, a jedinica se pokazuje kada na kapije nema elektrona i tada tranzistor počinje sprovodjenje.

Dve glavne vrste fleš memorije su NOR Flash i NAND Flash memorija. n Razlika

Dve glavne vrste fleš memorije su NOR Flash i NAND Flash memorija. n Razlika izmedju njih je što NOR memorija čita podatke brže nego NAND, dok je NAND pogodnije za skladištenje velikih datoteka. n Sve SD i MMC kartice u NAND tipa. n