Projekt JAK SKUTECZNIE I JAK EFEKTYWNIE UCZY DOROSYCH

  • Slides: 11
Download presentation
Projekt: JAK SKUTECZNIE I JAK EFEKTYWNIE UCZYĆ DOROSŁYCH WE WSPÓŁCZESNEJ EUROPIE Nr projektu: 2017

Projekt: JAK SKUTECZNIE I JAK EFEKTYWNIE UCZYĆ DOROSŁYCH WE WSPÓŁCZESNEJ EUROPIE Nr projektu: 2017 -1 -PL 01 -KA 104 -038217 CYKL KOLBA mgr Anna Krawczyk Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

Cykl Kolba David A. Colb (ur. 1939)- amerykański teoretyk metod nauczania. Jego główne zainteresowania

Cykl Kolba David A. Colb (ur. 1939)- amerykański teoretyk metod nauczania. Jego główne zainteresowania i publikacje dotyczą tak zwanego „Modelu uczenia się przez doświadczenie” (ang. Experiential Learning Model) Model ten jest również nazywany Modelem Lewina, z uwagi na ogromny wpływ Kurta Lewina, jednego z największych teoretyków uczenia się, na pracę D. Kolba.

David A Kolb

David A Kolb

Cykl Kolba W cyklu Kolba wyodrębniamy cztery następujące, powtarzalne kroki:

Cykl Kolba W cyklu Kolba wyodrębniamy cztery następujące, powtarzalne kroki:

Według Kolba wiedzę zdobywa się poprzez praktykę i doświadczenie. Pewne konkretne doświadczenie skłania do

Według Kolba wiedzę zdobywa się poprzez praktykę i doświadczenie. Pewne konkretne doświadczenie skłania do rozumnej obserwacji i refleksji. Ta refleksja powoduje tworzenie reguł generalizujących, służących nie tyle do opisania jednego konkretnego zdarzenia, ale wszystkich jemu podobnych. Powstała w ten sposób wiedza jest następnie weryfikowana przez sprawdzenie nowego pomysłu w praktyce, co prowadzi do powstania nowych doświadczeń i cykl zaczyna się od początku.

Teoria To logiczne podstawy zdobywanej wiedzy. Teoria to sposób dobrze znany z poszczególnych etapów

Teoria To logiczne podstawy zdobywanej wiedzy. Teoria to sposób dobrze znany z poszczególnych etapów edukacyjnych. W tym systemie uczeń słucha wykładowcy, notuje, czyta rozdziały z książki, szuka informacji w Internecie lub innych źródłach. Poznając teorię jest w stanie lepiej rozumieć mechanizmy różnych zjawisk oraz prawa, przyczyny i skutki z nimi związane.

Refleksja To inaczej uczenie się z perspektywy obserwatora. Nauczyciel pokazuje , jak powinien wyglądać

Refleksja To inaczej uczenie się z perspektywy obserwatora. Nauczyciel pokazuje , jak powinien wyglądać modelowy efekt, który chcemy osiągnąć, a obserwator podgląda, zapamiętuje i wyciąga wnioski.

Doświadczenie W tym przypadku uczeń staje się częścią procesu i bierze w nim aktywny

Doświadczenie W tym przypadku uczeń staje się częścią procesu i bierze w nim aktywny udział. Dzięki temu uczeń doświadcza go wszystkimi zmysłami, a proces zapamiętywania staje się znacznie efektywniejszy. “Doświadczenie” to często najciekawsza część procesu nauki, ponieważ dzięki aktywności fizycznej i ciekawości odkrywania łączy z nauką pozytywny stan emocjonalny. Źródło : shutterstock_143878159_702 x 400 (1)

PRAKTYKA To niezwykle ważna część optymalnie zaprojektowanego procesu nauczania. Aby nadać sens przyswajaniu wiedzy

PRAKTYKA To niezwykle ważna część optymalnie zaprojektowanego procesu nauczania. Aby nadać sens przyswajaniu wiedzy i zwiększyć motywację wewnętrzną ucznia nauczyciel powinien odpowiedzieć na pytanie: Jak będę mógł zastosować tę wiedzę w praktyce? Źródło: a. HR 0 c. Dov. L 3 d 3 dy 5 zc. GFj. ZS 5 jb 20 va. W 1 h. Z 2 Vz. L 2 kv. MDAw. Lz. A 1 OC 8 w. Mzgvb 3 Jp. Z 2 lu. YWwvb. WFycy 1 pbn. Np. Z 2 h 0 LWFyd. Glzd. HMtcm. Vu. ZGl 0 a. W 9 u. Lmpw. Zw== (3)

Cykl Kolba – Przykład praktyczny – Wygłaszanie prezentacji Praktyka – “Po co się tego

Cykl Kolba – Przykład praktyczny – Wygłaszanie prezentacji Praktyka – “Po co się tego uczę? ” Prowadzący stawia pytanie: Do czego w życiu przyda się umiejętność wygłaszania prezentacji ? Grupa podaje kolejne odpowiedzi. Doświadczenie – “Robię” Prowadzący prosi uczestników zajęć, aby zaprezentowali swoich ulubionych wykonawców muzycznych. Uczestnicy mogą doświadczyć emocji związanych z wygłaszaniem prezentacji. Prezentacje są nagrywane. Refleksja – “oglądam z boku” Prowadzący odtwarza kolejne wystąpienia uczestników. Wszyscy (łącznie z występującymi) oglądają i komentują. Zbierają również wnioski, co było dobre, a co można poprawić i zrobić jeszcze lepiej. Teoria – “słucham i przyswajam informacje” Prowadzący podaje informacje teoretyczne na temat wygłaszania prezentacji. Mówi, na co trzeba zwrócić uwagę, co należy uwzględnić w prezentacji. Przedstawia również zasady dotyczące oddychania, emisji głosu oraz tworzenia scenicznego wizerunku podczas prezentacji.

Dziękuję za uwagę

Dziękuję za uwagę