Projekat Uim da uim Etwinning je zajednica kola

  • Slides: 17
Download presentation
Projekat „Učim da učim“

Projekat „Učim da učim“

Etwinning je zajednica škola i predškolskih ustanova u Evropi. To je platforma namenjena osoblju

Etwinning je zajednica škola i predškolskih ustanova u Evropi. To je platforma namenjena osoblju (nastavnici, direktori, bibliotekari, itd. ), koje radi u školama i predškolskim ustanovama u jednoj od evropskih zemalja učesnica za potrebe komunikacije, saradnje, razvijanja projekata, razmene i ukratko, radi osećaja pripadnosti najuzbudljivijoj evropskoj zajednici namenjenoj učenju, odnosno podučavanju.

O projektu Krajem septembra pridružujemo se projektu „ Učim da učim“, preko e. Twinning

O projektu Krajem septembra pridružujemo se projektu „ Učim da učim“, preko e. Twinning portala o kome nas je informisala nastavnica geografije Danijela Ćirković. Posle predstavljanja naše škole, naše nastavnice, predstavljamo se i mi učenici na posebnoj stranici

Ognjena Gagić 8 -3, Jovan Todić 8 -1, Staša Savić 81, Teodora Topić 8

Ognjena Gagić 8 -3, Jovan Todić 8 -1, Staša Savić 81, Teodora Topić 8 -1

Novembar Prikupljamo podatke, pravimo prezentaciju pod nazivom „Stilovi i tehnike učenja“, koju Jovan prezentuje

Novembar Prikupljamo podatke, pravimo prezentaciju pod nazivom „Stilovi i tehnike učenja“, koju Jovan prezentuje učenicima u Kino sali škole. Tada i delimo ankete ostilovima i tehnikama učenja učenicima , a kasnije i roditeljima učenika.

Analiza upitnika roditelja

Analiza upitnika roditelja

Marketing projekta

Marketing projekta

Upoređivanje podataka dobijenih analizom ankete za učenike i analizom ankete za roditelje Na prezentaciji

Upoređivanje podataka dobijenih analizom ankete za učenike i analizom ankete za roditelje Na prezentaciji u Kino sali škole smo predstavili rezultate do kojih smo došli analizirajući ankete učenika i roditelja. Zaključak je bio da se učenje u školi danas i ranije kada su naši roditelji išli u školu ne razlikuje mnogo. . . jedino su se promenila sredstva uz pomoć kojih lakše dolazimo do informacija. . .

Decembar

Decembar

Ponešto iz analize upitnika za nastavnike • • • 8. Postoje li saveti za

Ponešto iz analize upitnika za nastavnike • • • 8. Postoje li saveti za efikasno ucenje I koji su? Od nastavnika je došlo puno saveta kako treba učiti I šta je najvažnije prilikom usvajanja znanja. Neki od odgovora su da se uči na času na primerima, sa razumevanjem, u grupi, uočavanjem uzročno- posledičnih veza, na praktičnom radu, … Neki od odgovora su bili da se napravi plan rada I učenja, mesto, vreme, raspoloženje, da se isključe I uklone ometači učenja kao što su mobilni, tablet, računar, TV, … Da se celina izdvoji na manje delove I tako nauči, ili podvlači u knjizi, izvlači na papiru I onda uči… Potrebno je I kontinuirano učenje u toku cele godine, povezivanje sa gradivom koje je već poznato, korišćenje različitih tehnika I stilova učenja. Iz ovoga možemo zaključiti da je poruka nastavnika učenicima da uče vise na časovima, komentarišu, učestvuju u diskusijama, da kod kuće sebi stvore radnu atmosferu – mesto, vreme, tehniku učenja I da se uči kontinuirano I često ponavlja gradivo.

Januar Na radionici „Mape uma“, koju je održala nastavnica geografije, Danijela Ćirković u 6

Januar Na radionici „Mape uma“, koju je održala nastavnica geografije, Danijela Ćirković u 6 -1, imali smo zadatak da i mi napravimo naše Mape uma iz geografije. . .

Februar Došli smo do kraja projekta „Učim da učim“. Završili sa svim anketama, analizama,

Februar Došli smo do kraja projekta „Učim da učim“. Završili sa svim anketama, analizama, izveštajima, prezentacijama. . . Sav materijal koji smo pravili, osmišljavali, prezentovali nalazi se na sajtu naše škole http: //www. oscirilo. edu. rs/ I naravno biće i u školskom časopisu. Naš zaključak: • Puno smo naučili o tehnikama i stilovima učenja, • Saznali smo da mi, učenici u školi, skoro svi pripadamo auditivnom i vizuelnom tipu učenja • Učenjem se stiču navike, veštine, usvajaju nova znanja, društvena pravila i socijalne norme, razvijaju interesovanja i motivi, formiraju socijalni stavovi, vrednosti i ideologije, menjaju i razvijaju osobine ličnosti itd. • Naši roditelji su prošli i prolaze faze učenja kao i mi, i nema velike razlike u učenju nekad i sad. • Nastavnici nam pružaju podršku i u učenju i u razvijanju interesovanja, motiva, stavova • Pedagog i psiholog nam daju korisne savete u vezi učenja i planiranja obaveza • Shvatili smo da je učenje jedan neprekidan proces koji se ne dešava samo u školi nego i kod kuće, na igralištu, u društvu, . . .

Nedostaci projekta • Trebalo bi da se više dece uključi u ovaj projekat •

Nedostaci projekta • Trebalo bi da se više dece uključi u ovaj projekat • Interesovanje o tehnikama učenja bi trebalo biti veće • Uključivanje više nastavnika u projekat • Organizovanje više radionica na temu „Kako učiti“

Za kraj Lepo smo se družili, radili timski, otkrili puno novih informacija o učenju,

Za kraj Lepo smo se družili, radili timski, otkrili puno novih informacija o učenju, bolje smo se međusobno upoznali i sarađivali i stekli novo nesvakidašnje iskustvo - rad na nekom projektu. Nastavnica nam je dosta pomagala savetima, usmeravala nas i uspevala da nas organizuje i pored brojnih školskih i vanškolskih obaveza. .