PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT PRIETENII ANIMALELOR PROPUNTOARE PROF

  • Slides: 20
Download presentation
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ”PRIETENII ANIMALELOR” PROPUNĂTOARE: PROF. ÎNVĂȚĂM NT PREȘCOLAR NICHITOV CORNELIA GRĂDINIŢA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ”PRIETENII ANIMALELOR” PROPUNĂTOARE: PROF. ÎNVĂȚĂM NT PREȘCOLAR NICHITOV CORNELIA GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 12 TULCEA

NIVEL I: grupa mijlocie ”Piticii veseli” PROPUNĂTOR: NICHITOV CORNELIA TEMA DE STUDIU: , ,

NIVEL I: grupa mijlocie ”Piticii veseli” PROPUNĂTOR: NICHITOV CORNELIA TEMA DE STUDIU: , , Cum este, a fost și va fi aici, pe pământ? ” TEMA PROIECTULUI: , , Tot ce e în jurul nostru” SUBTEMA: ” Minunata lume a animalelor” TEMA ZILEI: ”Prietenii animalelor!” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE (DȘ- cunoașterea mediului + DȘ- activitate matematică) TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi DURATA ACTIVITĂȚII: o zi SCOPUL ACTIVITĂŢII: ᴥ Verificarea și consolidarea cunoștințelor matematice privind însușirea conceptului de număr natural în concentrul 1 -4. ᴥ Verificarea cunoștințelor despre animale domestice, sălbatice și marine. ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: A. D. P. : ᴥ Întâlnirea de dimineață: ” Ce știi despre. . ? ”- joc ᴥ Rutine: ”Prietenii dau ajutor/ Când este greu sau e ușor!”- deprinderi de atitudine pozitivă față de animale. ᴥ Tranziții: ”Iepurașul Țup”- joc cu text și cânt ” Graiul animalelor”- cântec A. D. E. : ᴥ D. Ș. (Cunoașterea Mediului + Activitate Matematică) ”PRIETENII ANIMALELOR” - joc didactic A. L. A. 1: ᴥ Artă: ”Animale vesele”- confecție ᴥ Joc de masă: ”În lumea animalelor/ povești cu animale”- puzzle, jocul umbrelor ᴥ Construcții: ”Adăposturi pentru animale” ALA 2: ᴥ „Poftiți la masă!”- joc de mișcare ᴥ „Gardul”- joc liniștitor

 OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ᴥ A. D. E. - D. Ș. (Cunoașterea Mediului + Activitate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ᴥ A. D. E. - D. Ș. (Cunoașterea Mediului + Activitate Matematică) O 1 - să denumească animale (domestice, sălbatice și marine); O 2 - să identifice animalele după diferite criterii (mediul de viață, foloase, hrană); O 3 - să recunoască cifrele în limitele 1 - 4; O 4 - să raporteze corect numărul la cantitate și cantitatea la număr; O 5 - să numere obiectele grupei prin gest de încercuire; O 6 - să formeze grupe cu 1 - 4 obiecte; O 7 - să folosescă un limbaj matematic adecvat; O 8 - să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor. ᴥ A. L. A. I: Arta O 1 - să denumească materialele de lucru puse la dispoziție; O 2 - să lipească asamblând corect elementele; O 3 - să personalizeze animalele desenându-le mustăți și gheruțe; O 4 - să respecte indicațiile primite; O 5 - să lucreze curat și îngrijit; Joc de masa O 6 - să reconstituie o imagine din mai multe piese; O 7 - să aşeze imaginea reprezentată pe jeton peste umbra potrivită; Constructii O 8 - să redea prin imbinarea, alăturarea, suprapunerea pieselor adăposturi pentru animale; O 9 - să așeze în adăpost atâtea animale câte indică cifra de pe jeton; O 10 - să coopereze cu colegii în realizarea temei; O 11 - să analizeze obiectiv lucrările colegilor. ᴥ A. L. A. II: O 1 - să participe la jocurile care se desfășoară în grup; O 2 - sa răspundă prin acțiune la cerințele formulate; O 3 - să respecte regulile jocului și partenerii de joc.

 SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea, denumirea și gruparea animalelor după diferite criterii (mediul de viață,

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea, denumirea și gruparea animalelor după diferite criterii (mediul de viață, foloase, hrană). Raportarea numărului la cantitate și a cantității la număr, în limitele 1 - 4. REGULILE JOCULUI: Copilul răspunde cerinței doar la numirea lui de către educatoare prin formule de joc. Fiecare copil va utiliza materialele puse la dispoziție, conform sarcinilor primite; Se încurajează și se aplaudă răspunsurile corecte. ELEMENTE DE JOC: surpriza, versuri mobilizatoare, închiderea și deschiderea ochilor, mânuirea materialelor, aplauzele, mişcarea, aruncarea cubului, recompensa. MATERIAL DIDACTIC: Calendarul naturii cu fotografiile copiilor, minge, medalioane cu animale, iepuraș - mănușă, machete cu pădure, fermă și mediul marin, jetoane cu cifre în limitele 1 -4, animale din plastic, hrană pentru animale- siluete, cub cu cifre în limitele 1 - 4, fișe - farfurii cu cifre, tablă magnetică, planșă cu diamant, animale-siluete pentru completarea diamantului, lipici, siluete din carton pentru animăluțe vesele (cap, urechi, ochi mobili, trunchi, coadă- de diferite culori), carioci, puzzle cu animale și cu scene din povești cu animale, animalesiluete și planșe pentru jocul umbrelor, cuburi de lemn și de plastic, bomboane, diplome. METODE ȘI PROCEDEE: Observația, conversația, explicația, jocul, exercițiul, problematizarea, demonstrația, exercițiul cu material individual, munca în echipă, ”mâna oarbă”, “diamantul”, ”cipurile vorbitoare”. FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal, individual LOCUL DE DESFĂŞURARE: sală de joc

 MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ᴥ ᴥ ᴥ ᴥ ”Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 -6/7

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ᴥ ᴥ ᴥ ᴥ ”Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 -6/7 ani)” MECI, 2008; ” Metodica activităților matematice în grădiniță și clasa I”, M. Bulboacă, M. Alecu, Ed. Sigma, 1996 Ștefania Antonovici, ”Cunoașterea mediului în grădiniță” , Editura Publishing House, București, 2010 Revista Învățământul Preșcolar nr. 1 -2/2011, Editura Arlequin S. Borțeanu, A. Vodiță, ” 100 de întrebări, 100 de idei reușite- documentar privind organizarea „Întâlnirii de dimineață” în grădinița de copii), Ed. Diamant, Pitești, jud. Argeș, 2013. M. Lespezanu, ”Traditional și modern în învățământul preșcolar- o metodică a activităților instructiv educative”, Editura Omfal Esențial, București, 2007 „Metode interactive de grup- ghid metodiv”, S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulga, Ed. Arves

 EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE MIJLOACE METODE FORMA DE ȘI PROCEDEE

EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE MIJLOACE METODE FORMA DE ȘI PROCEDEE ORGANIZARE ÎNVĂȚĂM NT Se asigură condiţiile optime pentru MOMENT desfăşurarea activităţii: ORGANIZATORIC - aranjarea mobilierului; -pregătirea materialului didactic necesar desfăşurării activităţii. Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineață. 1. Salutul: “ Dimineaţa ne-am trezit La grădiniţă am venit În cerc ne adunăm Cu toţii să ne salutăm! Formăm un cerc. ” Bună dimineața, în zi de primavara! Mă bucur că ați venit cu toții iară/ CAPTAREA A-nceput o nouă zi/ -Bună dimineața, ATENŢIEI copii!” Copiii se așază în semicerc. 2. Prezența : “După ce ne-am adunat, Si frumos ne-am salutat, Colegii ne-am intâlnit, Cine oare n-a venit? ” Un copil vine își strigă colegii privind pozele Fotografiile de pe panou. Copilul strigat răspunde și copiilor specifică cum se simte în ziua respectivă. 3. Calendarul naturii După câteva discuţii referitoare la anotimpul Calendarul în care suntem, la vreme, aşezăm imaginile naturii corespunzătoare la calendarul naturii. 4. Activitatea de grup Se va desfasura jocul ”Ce știi despre …. . ? ”. Fiecare copil va alege cu ochii închiși câte Medalioane cu un medalion. Copilul care va prinde mingea animale rostogolită spre el trebuie să răspundă la întrebare. Conversația Observația Mâna oarbă Explicaţia Frontal Individual INDICATORI Așază imaginile corespunzatoare. INSTRUMENTE Observarea comportamentului copiilor Evaluarea orală Copiii recunosc animalele și formulează Observarea enunțuri pe baza sistematică acestora.

 EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE INDICATORI INSTRUMENTE MIJLOACE METODE FORMA DE

EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE INDICATORI INSTRUMENTE MIJLOACE METODE FORMA DE ȘI PROCEDEE ORGANIZARE ÎNVĂȚĂM NT Dacă nu știe, i se adresează o întrebare referitoare la animalul pe care îl are desenat Explicatia pe medalion (dificultatea întrebării este în raport cu vârsta copilului). Jocul se desfășoară până când răspunde fiecare copil. Jocul Se recită în cor poezia ”Bună dimineața!” Bună dimineața cer frumos! (ridic mâna spre cer) Bună dimineața soare luminos! (mâinile sub formă de cerc deasupra capului) Bună dimineața, micule vânt Care-alergi pe pământ ! (imităm mișcarea vântului, cu brațele) Bună dimineața, copaci infloriti! (ne ridicăm, suntem copaci și formăm coroana copacului cu mâinile) Bună dimineața păsărele mari și mici! Frontal (imităm zborul păsărilor) Bună dimineața pietre tari! (palmele bat podeaua) Bună dimineața animale mici și mari! (animale mici stăm ghemuit, la animale mari ne ridicăm) Bună dimineața! (se spune zâmbind și cât mai tare ridicând și mâinile). ANUNȚAREA Iepurașul a venit să ne anunțe că animalele TEMEI ȘI A au nevoie de ajutorul nostru și după cum se Conversația OBIECTIVELOR știe, ”Prietenii dau ajutor/ Când este greu sau e ușor”. Noi suntem prietenii animalelor? Le ajutăm? Iepuraș-mănușă Se anunță tema activității precum și Frontal obiectivele pe înțelesul copiilor. ”Vă anunț cu bucurie Că azi vom face o călătorie. Nu veți călători cu avioane, Explicația Aprecierea răspunsurilor Copiii recită Observarea poezia și execută comportamentului mișcările sugerate copiilor de text. Aprecieri verbale Observarea comportamentului nonverbal

 EVENIMENTUL DIDACTIC REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Mașini, vapoare sau autocare. Azi

EVENIMENTUL DIDACTIC REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Mașini, vapoare sau autocare. Azi veți călători cu mare zor În lumea minunată a animalelor. Vă veți juca, veți număra, Dar mai ales, le veți ajuta, Pentru că sunteți prietenii lor, “Prietenii animalelor”. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE MIJLOACE METODE FORMA DE ȘI PROCEDEE ORGANIZARE ÎNVĂȚĂM NT INDICATORI Conversatie Frontal Explicația Conversatia Jocul Demonstratia Metoda ”mâna oarbă” Observația Exercițiul Problematizarea Frontal Copiii ascultă cu atenție și rețin regulile jocului Recunosc, denumesc animalele și le așază în mediul lor de viață. Evaluare orală Aprecieri verbale Observarea sistematică Asociază corect cifra corespunzătoare numărului de animale de pe machete. Evaluare individuală/ frontală Copiii sunt antrenaţi într-o discutie despre animale. Se vor prezenta sarcina didactica și regulile jocului. Explicarea jocului: Copiii vor fi aleși de iepuraș pentru a rezolva sarcinile prin expresia ritmată “Iepurașul se gândește și pe…. îl numește!”. Va răspunde doar copilul ales de iepuraș, iar dacă întâmpină dificultăți va fi ajutat de alt coleg. Cutie cu Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt animale aplaudați. ”rătăcite” Varianta I Iepurașul ne spune că animalele s-au rătacit Iepuraș-mănușă și trebuie să le ducem în mediul lor de viață: în pădure, la fermă sau în apă. Jocul de probă: copilul numit de iepuraș vine, cu ochii închiși alege un animal, îl Machete cu cele denumește, spune unde îl duce și trei medii de argumentează. viață (pădure, Executarea jocului propriu-zis fermă, apa) Copiii vor răspunde pe rând până la epuizarea animalelor. Animale de La sfârșit se numără animalele de pe fiecare plastic machetă și se așază jetoane cu cifre care indică câte animale sunt. INSTRUMENTE Observarea comportamentului nonverbal Aprecieri verbale

 EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Varianta a II-a Iepurașul a venit și cu animale

EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Varianta a II-a Iepurașul a venit și cu animale cărora le este foame, iar noi le vom hrăni. Se recunoaște animalul, se reamintește cu ce se hrănește. Joc de probă: copilul numit vine, aruncă cubul și îi va da animalului să mănânce tot atâtea porții cât indică cifra de pe cub. ”Cubul se rotește La ce cifră se oprește? ” Desfășurarea jocului Vin copiii numiți de iepuraș să hrănească animale sălbatice și marine. Copiii merg la măsuțe pentru a hrăni animale sălbatice. Pe măsuțe sunt coșulețe cu mâncare pentru animale. Se recunosc, se denumesc animalele cu care a venit iepurașul, se stabilește hrana și fiecare îl va hrăni punându-i pe farfurie tot atâtea porții cât indică cifra de pe farfuria primită. Se va realiza prin intermediul metodei „Diamantul”. Copiii numiți de iepuraș vor sorta animale după diferite criterii și vor OBȚINEREA completa diamantul. Se numără animalele și PERFORMANȚEI se pune cifra corespunzătoare. 1. Animalul considerat prietenul omului. 2. Păsări care ne dau ouă. 3. Animale care ne dau lapte. 4. Animale care mănâncă iarbă. 3. Animale care mănâncă pește. 2. Uriașii mărilor și oceanelor. 1. Animalul care e acoperit cu țepi. Se fac aprecieri generale și individuale cu privire la participarea la activitate. Copiii vor fi invitați să se ridice pentru a ieși din sală: ”Iute rândul să-l formăm/ La toatetă să plecăm”. STRATEGII DIDACTICE MIJLOACE METODE FORMA DE ȘI PROCEDEE ORGANIZARE ÎNVĂȚĂM NT EVALUARE INDICATORI INSTRUMENTE Animale de jucărie Cub cu cifre în limitele 1 -4. Planșe cu animale sălbatice Hrana animalelorsiluete. Fișe-farfurii cu cifre Coșulețe cu hrană(siluete) pentru animalele domestice. Problematizarea Exercițiul Frontal Pe grupuri Problematizarea Individual Exercițiul Copiii recunosc cifra de pe cub. Planșă cu “diamantul” Animale-siluete Jetoane cu cifre Metoda “diamantul” Problematizarea Explicatia Exercitiul Copiii recunosc și denumesc animalele. Evaluare individuală/ Copiii sortează frontală animalele după foloase, hrană, mediu, aspect. Așază tot atâtea animale câte Aprecieri verbale pătrățele sunt pe un rând. Frontal Aprecieri verbale Evaluare individuală/ Raportează corect frontală numărul la cantitate și invers.

 EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE FORMA DE ȘI ORGANIZARE PROCEDEE ASIGURAREA

EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE FORMA DE ȘI ORGANIZARE PROCEDEE ASIGURAREA Copiii intră intonând cântecul “Graiul animalelor” și descoperă centrele de activitate RETENTIEI pregătite, identifică materialele pe care le vor SI A FEED-BACK-ULUI folosi şi ce vor face la fiecare centru. ” Ne plimbăm printre măsuțe/ De aproape le privim/Ce găsim pe fiecare/ Să vedem dacă ghicim. ” Observatia Se explică copiilor sarcinile de lucru, după care, Cuburi de plastic se împart la centre. și de lemn La centrul construcții copiii vor construi Explicatia Pe grupuri adăposturi pentru animale lucrând individual sau colectiv. Vor extrage un jeton și vor pune în Jocul umbrelor fiecare adăpost atâtea animale câte indică cifra. La jocul de masă vor găsi jocul umbrelor cu Puzzle animale Individual animale și vor îmbina piesele pentru a obține imagini cu animale și scene din povești cu animale. Conversatia La artă vor asambla elemente din carton Animale model folosind lipiciul pentru a obține animale. Fiecare Coșulețe cu copil va desena mustățile și gheruțele animalului elemente de carton Individual confecționat, unde este cazul, și îl va așeza în și ochi mobile mediul lui de viață. Carioci Încălzirea mușchilor mici ai mâinii se va realiza Demonstratia printr-un cântecel. Lipici Se urmărește activitatea copiilor din centre şi se fac aprecieri pozitive asupra modului de lucru. Exercițiul Se acordă ajutor acolo unde va fi necesar. Copiii vor observa lucrările de la fiecare centru și le vor analiza. Vor fi apreciați pentru modul în care și-au desfășurat activitatea. Observatia Sunt invitați să se ridice pentru a ieși din sala de clasă: ” Bat din palme: clap, clap! Din picioare: trap, trap! Ne-nvârtim, ne răsucim Și la baie noi pornim!”. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂM NT EVALUARE INDICATORI INSTRUMENTE Copiii observă centrele de activitate si intuiesc materialele de lucru. Observarea comportamentului Construiesc prin nonverbal imbinare, suprapunere, alaturare adăposturi pentru animale Asociaza imaginea cu umbra și îmbină Observarea piesele de puzzle sistematică Copiii sunt atenți și rețin etapele de lucru Lipesc asamblând corect elementele Aprecierea decupate. modului de lucru Comunică cu colegii de la centru. Aprecierea critică Execută și autocritică a mișcările lucrărilor sugerate de cântec.

 EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUAREA ȘI ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII Copiii intră cântând ”Iepurașul Țup”.

EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUAREA ȘI ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII Copiii intră cântând ”Iepurașul Țup”. Activitatea din această zi se finalizează prin jocul de mișcare ”Poftiți la masă!” și jocul ”Gardul”. Copiii vor spune pe rând, ce le-a plăcut în ziua respectivă. Apreciez modul de lucru și comportamentul copiilor din timpul activității. Ca răsplată fiecare dintre ei va primi cate o diplomă “Prietenul animalelor”. STRATEGII DIDACTICE MIJLOACE METODE FORMA DE ȘI PROCEDEE ORGANIZARE ÎNVĂȚĂM NT Hrană din hârtie pentru animale: varză, oase, pește. Bomboane Diplome Explicația Jocul Conversația Demonstrația Frontal Pe grupuri EVALUARE INDICATORI Participă la joc respectând regulile. Copiii împărtășesc impresii despre activitatea desfășurată. INSTRUMENTE Observarea comportamentului copiilor Aprecieri verbale generale și individuale

ÎNT LNIREA DE DIMINEAŢĂ

ÎNT LNIREA DE DIMINEAŢĂ

DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

ACTIVITĂŢI LIBER JOC DE MASĂ ALESE I

ACTIVITĂŢI LIBER JOC DE MASĂ ALESE I

CONSTRUCŢII

CONSTRUCŢII

ARTĂ

ARTĂ

EVALUAREA ŞI ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

EVALUAREA ŞI ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

VĂ MULȚUMIM PENTRU ATENȚIE!

VĂ MULȚUMIM PENTRU ATENȚIE!