PRACOWITE PSZCZKI jak waciwie wyglda pszczoa i skd

  • Slides: 21
Download presentation
PRACOWITE PSZCZÓŁKI - jak właściwie wygląda pszczoła i skąd się bierze miód?

PRACOWITE PSZCZÓŁKI - jak właściwie wygląda pszczoła i skąd się bierze miód?

Budowa pszczoły Głowa Tułów Skrzydła Czułki Odwłok Żądło Oczy Odnóża (3 pary)

Budowa pszczoły Głowa Tułów Skrzydła Czułki Odwłok Żądło Oczy Odnóża (3 pary)

Oczy pszczoły są niezwykłe – składają się z 4000 małych oczek. Dzięki temu może

Oczy pszczoły są niezwykłe – składają się z 4000 małych oczek. Dzięki temu może dostrzec najdrobniejsze zmiany w otoczeniu. Pszczoła czuje smak nie tylko językiem, ale także nogami. Dlatego gdy siada na kwiat, od razu wie jaki ma smak. Odnóża wyposażone w grzebyki służą także do zbierania pyłku, który oblepia pszczele futerko. Owad wtedy się czesze i zebrane w ten sposób grudki pyłku umieszcza w koszyku w tylnej parze odnóży. Czułki służą do dotykania, smakowania i wąchania, a węch tych owadów jest bardzo czuły. Żądło – pszczoła używa go niechętnie (bo po użądleniu umiera) i tylko wtedy, gdy czuje że jej rodzina jest zagrożona.

Rodzaje pszczół Pszczoły nie działają w pojedynkę. Tworzą bardzo interesującą społeczność, która jest wysoce

Rodzaje pszczół Pszczoły nie działają w pojedynkę. Tworzą bardzo interesującą społeczność, która jest wysoce zorganizowana i posiada swoje zwyczaje. Możemy wyróżnić: • Królową, • robotnice, • trutnie.

Królowa – matka może być tylko jedna i pełni najważniejszą rolę w każdym ulu.

Królowa – matka może być tylko jedna i pełni najważniejszą rolę w każdym ulu. Składa ona dziennie nawet 1500 jaj i jest to jej główne zadanie. Łatwo rozpoznać ją po większym, nieco spiczastym odwłoku, owalnej głowie i braku narządów do zbierania pyłków. Królowa – matka żyje zazwyczaj od 3 do 5 lat.

Robotnice żyją na stałe w ulu razem z matką pszczelą, a ich liczba waha

Robotnice żyją na stałe w ulu razem z matką pszczelą, a ich liczba waha się wraz z porą roku. Robotnice żyją latem około 38 dni, a zimą około 6 miesięcy. Do ich zadań należy przez: • 1 -3 dni po wygryzieniu zajmuje się czyszczeniem i polerowaniem komórek w plastrze przygotowując je pod następne pokolenia pszczół, • od 3 -6 dnia zajmują się karmieniem larw starszych, • od 7 -14 dnia zajmują się karmieniem larw młodszych, • od 8 -14 dnia zajmują się odbieraniem pyłku i nektaru od pszczół zbieraczek, • od 15 -18 dnia zajmują się budową plastrów, • od 19 -21 dnia zajmują się obroną gniazda – strażniczki, • od 21 do końca swojego życia pracują jako zbieraczki.

Trutnie (samce pszczół) Trutnie pojawiają się w rodzinie pszczelej zazwyczaj wiosną w liczbie kilku

Trutnie (samce pszczół) Trutnie pojawiają się w rodzinie pszczelej zazwyczaj wiosną w liczbie kilku tysięcy. Są one bezczynne, nie pełnią żadnej roli społecznej, nie zbierają pyłku, mają jedynie unasiennić królową w czasie jej lotu godowego. Te trutnie, które wezmą udział w działaniach, zginą zaraz po nich, a pozostałe będą wegetować w gnieździe do wczesnej jesieni. Następnie pszczoły przepędzą je z ula, a poza nim giną z powodu chłodu. Trutnie żyją około 50 dni.

Porównanie robotnicy, trutnia i matki pszczelej

Porównanie robotnicy, trutnia i matki pszczelej

Cykl życia pszczoły

Cykl życia pszczoły

Jajo Larwa Poczwarka Pszczoła

Jajo Larwa Poczwarka Pszczoła

W procesie rozwoju pszczoły przechodzą przeobrażenie zupełne. Znaczy to tyle, że z jaj przekształcają

W procesie rozwoju pszczoły przechodzą przeobrażenie zupełne. Znaczy to tyle, że z jaj przekształcają się w larwę, następnie w nieruchomą poczwarkę, z której dopiero później wykluwa się dorosła postać pszczoły zwana imago. Z diploidalnych jaj, które składa królowa, wylegają się samice. W zależności od sposobu odżywiania będą to matki pszczele lub robotnice. Te pierwsze są karmione mleczkiem aż do czasu przeobrażenia w poczwarkę, natomiast robotnice pszczele tylko przez trzy dni. Z niezapłodnionych jaj królowej wylęgają się samce, czyli trutnie pszczele.

Jak powstaje miód? 1. Kwiaty wytwarzają nektar, który wabi pszczoły. Pszczoła zbiera nektar, by

Jak powstaje miód? 1. Kwiaty wytwarzają nektar, który wabi pszczoły. Pszczoła zbiera nektar, by przetworzyć go później na miód. Aby uzyskać jedną łyżeczkę miodu, pszczoła musi odwiedzić aż 6 tysięcy kwiatów!

2. Pracowite pszczoły zanoszą nektar do uli. Za każdym razem dźwigają ciężar równy połowie

2. Pracowite pszczoły zanoszą nektar do uli. Za każdym razem dźwigają ciężar równy połowie ciężaru swojego ciała.

3. W ulu pszczoły składają nektar do plastrów z wosku. Tutaj inne pszczoły przetwarzają

3. W ulu pszczoły składają nektar do plastrów z wosku. Tutaj inne pszczoły przetwarzają nektar na miód.

4. Kiedy już plastry są wypełnione miodem pszczelarz wyjmuje je z ulu. Aby nie

4. Kiedy już plastry są wypełnione miodem pszczelarz wyjmuje je z ulu. Aby nie być pokłutym przez pszczoły zakłada specjalny strój z siatka ochronną i okadza ul dymem.

5. Zebrane ramki z plastrami miodu pszczelarz wkłada do wirówki. Podczas wirowania miód spływa

5. Zebrane ramki z plastrami miodu pszczelarz wkłada do wirówki. Podczas wirowania miód spływa do naczynia na zewnątrz.

6. Odwirowany miód od razu nadaje się do spożycia. Można go jeść z chlebem,

6. Odwirowany miód od razu nadaje się do spożycia. Można go jeść z chlebem, słodzić nim herbatę, dodawać do wypieków.

Co zbierają pszczoły? - Nektar - Pyłek kwiatowy - Spadź (słodką ciecz występującą na

Co zbierają pszczoły? - Nektar - Pyłek kwiatowy - Spadź (słodką ciecz występującą na drzewach) - Balsam i żywicę

Co wytwarzają pszczoły? - miód - wosk - mleczko pszczele - kit pszczeli (propolis)

Co wytwarzają pszczoły? - miód - wosk - mleczko pszczele - kit pszczeli (propolis)

Co mamy z miodu? - miód spożywczy - miód pitny - lekarstwa - ciastka,

Co mamy z miodu? - miód spożywczy - miód pitny - lekarstwa - ciastka, np. pierniczki

Źródła: https: //www. freepptbackgrounds. net/download/honey-comb-bee-backgrounds https: //www. google. com/imgres? imgurl=https%3 A%2 F%2 Fimage. freepik.

Źródła: https: //www. freepptbackgrounds. net/download/honey-comb-bee-backgrounds https: //www. google. com/imgres? imgurl=https%3 A%2 F%2 Fimage. freepik. com%2 Fdarmowe-wektory%2 Fkreskowka-szczesliwe-malepszczoly-ktore-moga-zbierac-miod-z-kwiatow_68708 -776. jpg&imgrefurl=https%3 A%2 F%2 Fpl. freepik. com%2 Fdarmowe-zdjeciewektory%2 Fpszczola&tbnid=Pkb. Vm. Gf 08 n 1_VM&vet=12 ah. UKEwj. Du 8 O_75 Tp. Ah. WQtq. QKHf 5 j. DHo. QMyg. Qeg. UIARDy. AQ. . i&docid=5 7 iz 7 Bg. Wdx. Y 6 VM&w=626&h=626&q=pszczo%C 5%82 a%20 freepik&ved=2 ah. UKEwj. Du 8 O_75 Tp. Ah. WQtq. QKHf 5 j. DHo. QMyg. Qeg. UIA RDy. AQ http: //ekomuzeum. pl/zajecia-przyrodnicze-prowadzone-w-ramach-wystawy-czasowej-boze-robotnice-pszczoly-nie-do-podrobienia-nie-dozastapienia/ https: //fejm. com. pl/jak-spozywac-miod-aby-zachowac-jego-wartosci/ http: //zielonyzagajnik. pl/ciekawostki/sklad-rodziny-pszczelej/ https: //www. vectorstock. com/royalty-free-vector/bees-flying-around-flowers-vector-795552 https: //www. vectorstock. com/royalty-free-vector/bees-around-wooden-beehive-cartoon-farm-related-vector-12108030 https: //pasieka 24. pl/index. php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/151 -jak-zostac-pszczelarzem/1639 -jaka-miodarkewybrac https: //pl. freepik. com/premium-zdjecie/pszczoly-na-komorkach-miodu_7113122. htm https: //pl. freepik. com/darmowe-wektory/cartoon-bee-farm-honey-collecting_5970982. htm https: //pl. freepik. com/darmowe-wektory/ilustracja-pszczelarza_1103594. htm https: //es. aliexpress. com/i/4000465080925. html https: //pszczelnictwo. com. pl/shop/product/mleczko-pszczele-naturalne-100 g http: //pszczelarobota. pl/propolis/11 -propolis-kit-pszczeli-70 -gram. html https: //allegro. pl/oferta/wosk-pszczeli-oczyszczony-i-sterylizowany-100 gr-7118630505 https: //pasiekisadowskich. pl/miod-faceliowy https: //www. facebook. com/pages/category/Education-Website/Owca-Balbinka-pomoce-dydaktyczne-356832074887844/ „Cykle życia”