NZEV KOLY Zkladn kola a Matesk kola Nedvdice

  • Slides: 11
Download presentation
NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a Mateřská škola Nedvědice, okres Brno – venkov, příspěvková organizace

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a Mateřská škola Nedvědice, okres Brno – venkov, příspěvková organizace AUTOR: Kateřina Křížová NÁZEV: VY_32_INOVACE_18_01 Větné členy- základní skladební dvojice TEMA: skladba ČÍSLO PROJEKTU: 2674/21/7. 1. 4/2011

Anotace Výukový materiál je určen žákům základní školy Autor: Mgr. Kateřina Křížová Jazyk: čeština

Anotace Výukový materiál je určen žákům základní školy Autor: Mgr. Kateřina Křížová Jazyk: čeština Zaměření: Výukový materiál je zaměřen na větné členy – základní skladební dvojici. Žáci si zopakují, co je podmět, jak se na něj ptáme a následně hledají ve větách podmět. (opakování z 1. stupně). Dále jsou žáci seznámeni s přísudkem, který je rozdělený na slovesný a jmenný. Ke každému příkladu jsou pak uvedeny příklady. Žáci využívají interaktivní tabule a ve větách hledají základní skladební dvojice. Specifické potřeby: interaktivní tabule Klíčová slova: podmět, přísudek, holý, rozvitý, několikanásobný Klíčové kompetence: k učení, k řešení problému, komunikativní Na výukový materiál reagovali žáci pozitivně.

Větné členy Základní skladební dvojice

Větné členy Základní skladební dvojice

Základní skladební dvojice podmět Po + přísudek Př

Základní skladební dvojice podmět Po + přísudek Př

Podmět 1. 2. vyjadřuje, o kom/ o čem vypovídá přísudek otázka na 1. pád

Podmět 1. 2. vyjadřuje, o kom/ o čem vypovídá přísudek otázka na 1. pád KDO? CO? Vyjádřený – je obsažen ve větě Nevyjádřený

Podmět vyjádřený příklady Michal mi pomohl s domácím úkolem. V silném větru se stromy

Podmět vyjádřený příklady Michal mi pomohl s domácím úkolem. V silném větru se stromy klaněly až k zemi. Davy turistů obdivovaly krásy přírody. Žáci by měli poslouchat své učitele.

Podmět nevyjádřený příklady znám z předchozí věty Jana šla na maliny. Našla plný džbánek.

Podmět nevyjádřený příklady znám z předchozí věty Jana šla na maliny. Našla plný džbánek. Na zahrádce rozkvetly tulipány. Voněly na několik metrů daleko. b) zřejmý podle tvaru slovesa Půjčil mi knihu. K narozeninám mi poslala velkou čokoládu. c) všeobecný Poslali nám dopis. Chtěli nám pomoct s úkoly. a)

Přísudek 1) vyjadřuje, co se vypovídá o předmětu, co nositel nebo původce děje dělá,

Přísudek 1) vyjadřuje, co se vypovídá o předmětu, co nositel nebo původce děje dělá, co se s ním děje slovesný 2) jmenný se sponou

slovesný zkratka Přs základem přísudku mohou být: a) slovesné tvary jednoduché Honza píše úkol.

slovesný zkratka Přs základem přísudku mohou být: a) slovesné tvary jednoduché Honza píše úkol. Zedníci postavili dům. b) slovesné tvary složené Jirka bude hrát hokej. Jarmila bude pracovat jako prodavačka.

jmenný se sponou zkratka Přj základem je spona a jmenná část sponová slovesa: být,

jmenný se sponou zkratka Přj základem je spona a jmenná část sponová slovesa: být, bývat, stát se, stávat se (i v záporném tvaru – není, nestávají…) a) spona Eva se stala Jarmila bude b) spona Podzim bývá Úkol byl + + podstatné jméno lékařkou. prodavačka. přídavné jméno deštivý. napsaný.

Větné členy holé, rozvité, několikanásobné Podmět i přísudek může být: holý, rozvitý, několikanásobný. holý

Větné členy holé, rozvité, několikanásobné Podmět i přísudek může být: holý, rozvitý, několikanásobný. holý Pes štěká b) rozvitý podmět Náš pes štěká. přísudek Pes hlasitě štěká. c) několikanásobný podmět Pes a štěně štěkají. přísudek Pes štěká a kouše. a)