Motywowanie pracownikw Motywacja a motywowanie n Motywacja jest

  • Slides: 18
Download presentation
Motywowanie pracowników

Motywowanie pracowników

Motywacja a motywowanie n Motywacja jest mechanizmem psychologicznym, którego istotą jest uruchomienie, zorganizowanie i

Motywacja a motywowanie n Motywacja jest mechanizmem psychologicznym, którego istotą jest uruchomienie, zorganizowanie i ukierunkowanie postępowania ludzkiego w taki sposób, by osiągnął on wytyczony cel.

n n Z pojęciem motywowania nierozerwalnie wiąże się pojęcie motywu. Motywy mają charakter dynamiczny,

n n Z pojęciem motywowania nierozerwalnie wiąże się pojęcie motywu. Motywy mają charakter dynamiczny, zmieniają się w procesie dojrzewania psychicznego, społecznego i osobowościowego człowieka.

n Motywowanie jest procesem świadomego i celowego oddziaływania na pracowników, którego celem jest zachęcenie

n Motywowanie jest procesem świadomego i celowego oddziaływania na pracowników, którego celem jest zachęcenie ich do podejmowania zachowań korzystnych oraz unikania zachowań niekorzystnych z punktu widzenia całej organizacji.

Odmiany motywacji: n n motywacja wewnętrzna zewnętrzna pozytywna negatywna

Odmiany motywacji: n n motywacja wewnętrzna zewnętrzna pozytywna negatywna

Narzędzia motywowania Środki: n materialne n pozamaterialne n n n przymusu zachęty perswazji

Narzędzia motywowania Środki: n materialne n pozamaterialne n n n przymusu zachęty perswazji

n n materialne (finansowe i rzeczowe: płaca, premia, nagroda, „atrybuty” firmowe) pozamaterialne (np: możliwość

n n materialne (finansowe i rzeczowe: płaca, premia, nagroda, „atrybuty” firmowe) pozamaterialne (np: możliwość realizacji kariery, awanse, darmowe szkolenia, dodatkowa opieka medyczna, publiczne pochwały i wyrazy uznania)

Środki przymusu n n Zakładają podporządkowanie zachowań pracownika interesom i woli motywującego, bez względu

Środki przymusu n n Zakładają podporządkowanie zachowań pracownika interesom i woli motywującego, bez względu na interesy i oczekiwania motywowanego. nakazy i zakazy (głównie normy prawne), polecenia (instrukcje postępowania), zalecenia.

Środki zachęty n n n Pozostawiają pracownikowi swobodę decyzji, co do akceptacji nagrody i

Środki zachęty n n n Pozostawiają pracownikowi swobodę decyzji, co do akceptacji nagrody i związanego z nią zachowania. Pracownik odczuwa osobisty interes w realizacji określonego celu, którego nie uznaje jednak za własny. nagrody finansowe, upominki, atrybuty firmowe, wzbogacanie treści pracy (zadania bardziej ambitne), zmiana czasu pracy

Środki perswazji n n Ingerują w sferę emocjonalną lub racjonalną człowieka. Powinny sprzyjać identyfikacji

Środki perswazji n n Ingerują w sferę emocjonalną lub racjonalną człowieka. Powinny sprzyjać identyfikacji celów motywującego i motywowanego, odwołując się do motywacji wewnętrznej. identyfikacja celów i zadań, partnerskie współuczestnictwo, konsultacje i negocjacje, sugestie i rady, wyróżnienia i pochwały

Teorie motywacji n n Teorie treści Teorie procesu

Teorie motywacji n n Teorie treści Teorie procesu

Teorie treści Hierarchia (piramida) potrzeb A. Maslowa

Teorie treści Hierarchia (piramida) potrzeb A. Maslowa

Teorie treści Hierarchia (piramida) potrzeb A. Maslowa Zasada deficytu n Ludzie dążą do zaspokojenia

Teorie treści Hierarchia (piramida) potrzeb A. Maslowa Zasada deficytu n Ludzie dążą do zaspokojenia potrzeb niezaspokojonych, ale potrzeba zaspokojona przestaje motywować. Zasada rozwoju n Zachowanie ludzi jest motywowane przez najniższą (w hierarchii) niezaspokojoną potrzebę.

Teorie treści n Model A. Maslowa nie ma charakteru uniwersalnego i nie odnosi się

Teorie treści n Model A. Maslowa nie ma charakteru uniwersalnego i nie odnosi się do wszystkich ludzi, ani też do wszystkich warunków społecznych i kulturowych (dlatego jest przedmiotem krytyki).

Teorie treści Teoria ERG C. Alderfera n Stanowi modyfikację hierarchii potrzeb A. Maslowa n

Teorie treści Teoria ERG C. Alderfera n Stanowi modyfikację hierarchii potrzeb A. Maslowa n E - Existance needs (potrzeby egzystencji) n R - Relatendess needs (potrzeby kontaktów społecznych) n G - Growth needs (potrzeby rozwoju)

Teorie treści Teoria ERG C. Alderfera n Najistotniejsza różnica (względem teorii A. Maslowa): Człowiek

Teorie treści Teoria ERG C. Alderfera n Najistotniejsza różnica (względem teorii A. Maslowa): Człowiek może kierować się równocześnie chęcią zaspokojenia kilku różnych potrzeb.

Teorie treści Teoria trzech potrzeb D. Mc. Clellanda n Potrzeba osiągnięć n Potrzeba władzy

Teorie treści Teoria trzech potrzeb D. Mc. Clellanda n Potrzeba osiągnięć n Potrzeba władzy n Potrzeba przynależności (afiliacji) (są to potrzeby wyższego rzędu)

Teorie procesu n n Motywatory zewnętrzne powodują, że ludzie postępują zgodnie ze sprawdzonymi schematami,

Teorie procesu n n Motywatory zewnętrzne powodują, że ludzie postępują zgodnie ze sprawdzonymi schematami, które przynosiły oczekiwane rezultaty (może to np. ograniczać kreatywność i innowacyjność). Człowiek uzależnia się od motywatorów zewnętrznych i za swoje działania, które wykonywał z pobudek wewnętrznych (pozamaterialnych) będzie oczekiwał nagrody.