Mikroekonomie I Rovnovha na dokonale konkurennm trhu Ing

  • Slides: 16
Download presentation
Mikroekonomie I Rovnováha na dokonale konkurenčním trhu Ing. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)

Mikroekonomie I Rovnováha na dokonale konkurenčním trhu Ing. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)

Tržní rovnováha n Rovnováha spotřebitele: P = MU n Rovnováha firmy: P = MC

Tržní rovnováha n Rovnováha spotřebitele: P = MU n Rovnováha firmy: P = MC n Tržní rovnováha – nastává tehdy, když se mezní užitek zboží rovná mezním nákladům na jeho výrobu. MU = MC

Graf tržní rovnováhy rovnováha spotřebitele rovnováha firmy tržní rovnováha P P P S MC

Graf tržní rovnováhy rovnováha spotřebitele rovnováha firmy tržní rovnováha P P P S MC E PE PE E MR=AR PE E D MU QE Q

Efektivnost n Efektivní rozdělení výrobních faktorů je takové, kdy není možno zvýšit výrobu jednoho

Efektivnost n Efektivní rozdělení výrobních faktorů je takové, kdy není možno zvýšit výrobu jednoho zboží, aniž se sníží výroba jiného zboží. n Současně žádný ekonomický subjekt nemůže zlepšit svou situaci, aniž se zhorší situace jiných subjektů.

Rovnováha n Pokud je MU nějakého statku vyšší než MC, znamená to, že tohoto

Rovnováha n Pokud je MU nějakého statku vyšší než MC, znamená to, že tohoto zboží je vyrobeno málo. Jeho MU je vyšší než náklady na jeho získání. Efektivnost se zvýší přesunem části výrobních faktorů na výrobu tohoto statku. n MU = P > MC, firmy nejsou v rovnováze. Zvýšení výroby zvýší zisk firem, aniž se to projeví na užitku spotřebitelů. n MU > P = MC, spotřebitelé nejsou v rovnováze. Poptávané množství je vyšší než nabízené. V důsledku toho vzroste cena a objem vyrobené produkce, zvýší se užitek spotřebitelů, aniž se sníží zisk firem.

Rovnováha n V případě, že MU je nižší než MC, je zboží vyrobeno více,

Rovnováha n V případě, že MU je nižší než MC, je zboží vyrobeno více, než odpovídá optimu. Efektivnost je možno zvýšit snížením výroby tohoto zboží a zvýšením výroby ostatních statků. n V rovnovážné situaci platí, že příjem jednoho ekonomického subjektu je roven výdajům jiného ekonomického subjektu. n n Cena jako výdaj, je rovna ceně jako příjmu výrobce MU jako efekt pro spotřebitele, je roven MC jako výdajům firmy

Přebytek spotřebitele n Přebytek spotřebitele P R Přebytek spotřebitele E P N M 0

Přebytek spotřebitele n Přebytek spotřebitele P R Přebytek spotřebitele E P N M 0 d Q Přebytek spotřebitele (NER) je rozdíl mezi celkovým užitkem spotřebovávaného množství zboží (OMER) a tržní cenou tohoto zboží (OMEN).

Přebytek výrobce n Přebytek výrobce (RNE) vzniká jako rozdíl mezi cenou a mezními náklady.

Přebytek výrobce n Přebytek výrobce (RNE) vzniká jako rozdíl mezi cenou a mezními náklady. n Rovnováha = MC = P, MC předcházejících jednotek vyrobené produkce jsou však nižší než cena, za kterou jsou prodány. P S Přebytek výrobce N E P R 0 M Q

Rovnováha z hlediska různých období n Podmínky rovnováhy se v jednotlivých časových obdobích liší

Rovnováha z hlediska různých období n Podmínky rovnováhy se v jednotlivých časových obdobích liší n n Velmi krátké období – nabídka je zcela neelastická, růst poptávky vyvolá pouze růst ceny. Krátké období – elasticita nabídky je vyšší, růst ceny je nižší než ve velmi krátkém období. Dlouhé období – je elasticita nabídky opět vyšší než v předcházejících případech, pohyb ceny je ještě nižší než v období krátkém. Velmi dlouhé období – dochází ke zvýšení objemu prodávaného zboží, dopad na cenu však může být různý, protože roste poptávka i nabídka. Změna ceny závisí na tom, zda je větší růst nabídky (to by vedlo k poklesu ceny) nebo poptávky (to by vedlo k růstu ceny).

Rovnováha a současná změna poptávky a nabídky P D 2 S 1 D 2

Rovnováha a současná změna poptávky a nabídky P D 2 S 1 D 2 D 1 S 2 P 1 E 1 P 2 E 2 E 1 P 2 Q 1 Q 2 Q

Rovnováha a současná změna poptávky a nabídky P D 2 P S 1 D

Rovnováha a současná změna poptávky a nabídky P D 2 P S 1 D 2 D 1 S 2 E 2 P 1 P 2 E 1 Q 2 Q E 1 Q 1 E 2 Q

Teorém pavučiny n Zatím jsme předpokládali, že nabídka a poptávka reagují na změnu ceny

Teorém pavučiny n Zatím jsme předpokládali, že nabídka a poptávka reagují na změnu ceny okamžitě. Ve skutečnosti tomu tak není. Lidé potřebují určitý čas, aby přizpůsobili objem svých nákupů změněným cenám. Také výrobci jsou schopni přizpůsobit objem nabídky až po určité době. Větší časové zpoždění mají výrobci. Na změnu ceny bude nejdřív reagovat poptávka a teprve po určité době nabídka. n Zda se trh bude automaticky vracet do stavu rovnováhy závisí na sklonu křivky poptávky a nabídky.

Konvergující pavučina P S E´ P´´ PE P´ F´´ E E´´ F´ D Q´´

Konvergující pavučina P S E´ P´´ PE P´ F´´ E E´´ F´ D Q´´ QE Q´ Q

Divergující pavučina P S P´ E´´ PE P´´ E E´ F´´ D Q´ QE

Divergující pavučina P S P´ E´´ PE P´´ E E´ F´´ D Q´ QE Q´´ Q

Stabilní pavučina P S F´´ P´ E´ E PE E´´ F´ P´´ D Q´´

Stabilní pavučina P S F´´ P´ E´ E PE E´´ F´ P´´ D Q´´ QE Q´ Q

Oscilace P S E PE D QE Q

Oscilace P S E PE D QE Q