Liryka czyli co kryje si w wierszu Opisujc

  • Slides: 24
Download presentation
Liryka czyli co kryje się w wierszu?

Liryka czyli co kryje się w wierszu?

Opisując wiersz, postaraj się odpowiedzieć na cztery pytania, aby Twoja wypowiedź była jak najpełniejsza

Opisując wiersz, postaraj się odpowiedzieć na cztery pytania, aby Twoja wypowiedź była jak najpełniejsza : n n Kto mówi? Do kogo mówi? O czym mówi? W jaki sposób mówi?

Kto mówi? PODMIOT LIRYCZNY Fikcyjna osoba (nadawca) - „Ja” liryczne, skonstruowana w utworze lirycznym,

Kto mówi? PODMIOT LIRYCZNY Fikcyjna osoba (nadawca) - „Ja” liryczne, skonstruowana w utworze lirycznym, wyrażająca refleksje, przeżycia, doznania i poglądy.

PAMIETAJ!!! Podmiotu lirycznego nie można całkowicie utożsamiać z autorem.

PAMIETAJ!!! Podmiotu lirycznego nie można całkowicie utożsamiać z autorem.

Do kogo mówi? ADRESAT UTWORU LIRYCZNEGO Adresat liryczny ("ty" liryczne) osoba, zbiorowość (adresat zbiorowy),

Do kogo mówi? ADRESAT UTWORU LIRYCZNEGO Adresat liryczny ("ty" liryczne) osoba, zbiorowość (adresat zbiorowy), pojęcie lub zjawisko przywołane w wierszu jako adresat utworu lirycznego.

Spróbuj określić kim jest podmiot liryczny (nadawca) i adresat liryczny w podanym wierszu? Jesliby

Spróbuj określić kim jest podmiot liryczny (nadawca) i adresat liryczny w podanym wierszu? Jesliby w moich książkach co takiego było, Czego by się przed panną czytać nie godziło, Odpuść, mój Mikołaju, bo ma być stateczny Sam poeta; rym czasem ujdzie i wszeteczny. J. Kochanowski, Do Mikołaja Firleja

Jesliby w moich książkach co takiego było, Czego by się przed panną czytać nie

Jesliby w moich książkach co takiego było, Czego by się przed panną czytać nie godziło, Odpuść, mój Mikołaju, bo ma być stateczny Sam poeta; rym czasem ujdzie i wszeteczny. • Podmiot liryczny (kto mówi? ) poeta • Adresat liryczny (do kogo mówi? ) Mikołaj Firlej

O czym mówi? Po określeniu nadawcy i adresata wiersza, zastanów się nad tym, o

O czym mówi? Po określeniu nadawcy i adresata wiersza, zastanów się nad tym, o czym jest wiersz, czyli nad jego tematem i sensem.

Mogą Ci w tym pomóc przykładowe pytania: ► Co jest podstawowym tematem wiersza (miłość,

Mogą Ci w tym pomóc przykładowe pytania: ► Co jest podstawowym tematem wiersza (miłość, wiara, wydarzenie historyczne…)? ► Jakie znaczenie dla treści wiersza ma jego tytuł? A może wiersz nie ma tytułu - dlaczego? ► W jakim celu powstał wiersz (żeby wzruszać, bawić…)? ► Czy czas w wierszu ma znaczenie (symboliczna data, epoka…)? ► Czy dedykacja może pomoc w interpretacji wiersza?

Spróbuj określić tematykę podanego wiersza:

Spróbuj określić tematykę podanego wiersza:

Ślachetne zdrowie Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie

Ślachetne zdrowie Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie Widzi na jawie I sam to powie, Że nic nad zdrowie Ani lepszego, Ani droższego; Bo dobre kamienie, Także wiek młody I dar urody, Mieśca wysokie, Władze szerokie, Dobre są, ale – Gdy zdrowie cale. Gdzie nie masz siły, I świat niemiły. Klinocie drogi, Mój dom ubogi Oddany tobie Ulubuj sobie. Jan kochanowski, Na zdrowie tematem utworu jest: zdrowie

W jaki sposób mówi? Postaraj się odpowiedzieć na te przykładowe pytania: ØCzy ØIle wiersz

W jaki sposób mówi? Postaraj się odpowiedzieć na te przykładowe pytania: ØCzy ØIle wiersz ma tytuł? w wierszu występuje podział na strofy (zwrotki) wersów występuje w każdej strofie? ØCzy występują rymy? ØJakich środków stylistycznych użyto? Jaką pełnią one funkcję?

ZWROTKA zespół wersów w utworze wierszowanym, graficznie wyodrębniony i powtórzony w tym kształcie co

ZWROTKA zespół wersów w utworze wierszowanym, graficznie wyodrębniony i powtórzony w tym kształcie co najmniej dwa razy. WERS jedna linijka wiersza.

ŚRODKI POETYCKIE:

ŚRODKI POETYCKIE:

EPITET: wyraz (najczęściej jest nim przymiotnik) określający rzeczownik, np. : "wieczna miłość", "piękny widok"

EPITET: wyraz (najczęściej jest nim przymiotnik) określający rzeczownik, np. : "wieczna miłość", "piękny widok" , "mały człowiek„.

PORÓWNIANIE: zestawienie dwóch pojęć mających wspólną cechę za pomocą wyrazów: jak, jakby, podobnie, na

PORÓWNIANIE: zestawienie dwóch pojęć mających wspólną cechę za pomocą wyrazów: jak, jakby, podobnie, na kształt, niby; np. : „błękitny jak niebo”.

UOSOBIENIE: środek stosowany w celu nadania przedmiotom, zwierzętom, roślinom lub zjawiskom cech ludzkich.

UOSOBIENIE: środek stosowany w celu nadania przedmiotom, zwierzętom, roślinom lub zjawiskom cech ludzkich.

PRZENOŚNIA: (INACZEJ METAFORA), jest to zespół słów, w którym znaczenie jednych zostaje niejako przeniesione

PRZENOŚNIA: (INACZEJ METAFORA), jest to zespół słów, w którym znaczenie jednych zostaje niejako przeniesione na znaczenie pozostałych; znaczenie przenośne jest różne od dosłownego; np. : „Noszę w sercu Twój obraz”.

WYRAZY DŹWIĘKONAŚLADOWCZE (ONOMATOPEJE): naśladowanie za pomocą środków językowych, zjawisk dźwiękowych (głosów i odgłosów), z

WYRAZY DŹWIĘKONAŚLADOWCZE (ONOMATOPEJE): naśladowanie za pomocą środków językowych, zjawisk dźwiękowych (głosów i odgłosów), z otaczającej rzeczywistości, np. : „A na dębie dwa gołębie na zielonym rajskim dębie. Gru – gru”.

RYM: powtórzenie jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów zajmujących ustaloną pozycję w

RYM: powtórzenie jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu, np. : „woda – uroda”, „miała – czekała”.

Przeczytaj uważnie wiersz „Kalina” Teofila Lenartowicza, a następnie: a) wpisz do tabelki środki poetyckie,

Przeczytaj uważnie wiersz „Kalina” Teofila Lenartowicza, a następnie: a) wpisz do tabelki środki poetyckie, które odnajdziesz; b) podkreśl występujące w wierszu rymy.

Rosła kalina z liściem szerokim, Nad modrym w gaju rosła potokiem, Drobny deszcz piła,

Rosła kalina z liściem szerokim, Nad modrym w gaju rosła potokiem, Drobny deszcz piła, rosę zbierała, W majowym słońcu liście kąpała. W lipcu korale miała czerwone, W cienkie z gałązek włosy wplecione Tak się stroiła jak dziewczę młode I jak w lusterko patrzała w wodę. Wiatr co dnia czesał jej długie włosy, A oczy myła kroplami rosy. U tej krynicy, u tej kaliny Jasio fujarki kręcił z wierzbiny I grywał sobie długo, żałośnie, Gdzie nad krynicą kalina rośnie, I śpiewał sobie: Dana! oj dana! A głos po rosie leciał co rana. Kalina liście zielone miała I jak dziewczyna w gaju czekała. A gdy jesienią w skrzynkę zieloną Pod czarny krzyżyk Jasia złożono, Biedna kalina znać go kochała, Bo wszystkie swoje liście rozwiała, Żywe korale wrzuciła w wodę, Z żalu straciła swoją urodę.

EPITETY PORÓWNANIA UOSOBIENIA PRZENOŚNIE liściem szerokim, jak w lusterko patrzała w wodę wiatr czesał

EPITETY PORÓWNANIA UOSOBIENIA PRZENOŚNIE liściem szerokim, jak w lusterko patrzała w wodę wiatr czesał Drobny deszcz piła, rosę zbierała modrym potokiem tak się stroiła jak dziewczę młode jej długie włosy liście kąpała drobny deszcz jak dziewczyna w gaju czekała myła włosy z gałązek włosy majowym słońcu kalina znać go kochała oczy myła kroplami rosy korale czerwone kalina z żalu straciła urodę Z żalu straciła swoją urodę cienkie włosy długie włosy WYRAZY DŹWIĘKONAŚLADOWCZE Dana! oj dana!

DZIĘKUJĘ

DZIĘKUJĘ