Kodl kai kurie gyvnai pramiega iem Miegodami sezoniniu

  • Slides: 18
Download presentation
Kodėl kai kurie gyvūnai pramiega žiemą

Kodėl kai kurie gyvūnai pramiega žiemą

Miegodami sezoniniu miegu, gyvūnai sumažina energijos sąnaudas, maisto poreikį ir, pasislėpę giliai po sniegu

Miegodami sezoniniu miegu, gyvūnai sumažina energijos sąnaudas, maisto poreikį ir, pasislėpę giliai po sniegu ar įsirausę į smėlynus, tampa nepasiekiami plėšrūnams. Kad visi šie procesai vyktų sklandžiai, prieš užmigdami gyvūnai gerai ir sočiai maitinasi ir sukaupia žiemoti reikalingų maisto medžiagų.

Barsukas

Barsukas

Barsukas Senoliai sakydavo, kad pirmą žiemos pusę barsukas miega ant vieno šono, o Pusiaužiemio

Barsukas Senoliai sakydavo, kad pirmą žiemos pusę barsukas miega ant vieno šono, o Pusiaužiemio dieną, sausio 25 -ąją, išlenda į paviršių apsižvalgyti. Jeigu ši diena saulėta ir barsukas pamato savo šešėlį, grįžta atgal į urvą ir gulasi ant kito šono – vadinasi, žiema dar būsianti ilga, todėl galima ir toliau ramiai pūsti į ūsą. O jei diena apniukusi, barsukas grįžta į urvą ir gulasi ant to paties šono, nes miegoti liko net taip jau ilgai.

Ežys Suaugę ežiai toje pačioje vietovėje gali išgyventi net kelerius metus. Čia jie dažniausiai

Ežys Suaugę ežiai toje pačioje vietovėje gali išgyventi net kelerius metus. Čia jie dažniausiai pasirenka ir vietą žiemojimui. Užmiega ežiai spalio pabaigoje ir miega iki kovo – balandžio. Ežys žiemai guolį įsirengia iš sausų žolių ir lapų. Žiemos miego metu nukrinta kūno temperatūra, sulėtėja fiziologiniai procesai. Prabunda šis gyvūnas tada, kai aplinkos temperatūra pakyla iki 15 laipsnių šilumos

Ežys

Ežys

Miegapelės išmiega net septynis mėnesius, bet įmygio metu dažnai pabunda, o štai švilpikai atsibunda

Miegapelės išmiega net septynis mėnesius, bet įmygio metu dažnai pabunda, o štai švilpikai atsibunda tik prasidėjus šiltajam sezonui.

Miegapelė

Miegapelė

Vieni gyvūnai išgyvena anabiozę, kiti – hibernaciją. Anabiozė – tai tokia organizmo būsena, kuriai

Vieni gyvūnai išgyvena anabiozę, kiti – hibernaciją. Anabiozė – tai tokia organizmo būsena, kuriai būdingas stiprus kūno atšalimas. Anabiozės metu gyvybiniai procesai taip sulėtėja, kad gyvūnas atrodo tarsi užšalęs, nes gyvybiškai svarbių organų veikla apmiršta. Kūnui atšilus, visi gyvybiniai procesai ląstelėse atsinaujina.

Varlė

Varlė

Tritonas

Tritonas

Gyvatė

Gyvatė

Vabzdžiai Žiemą sustingsta ne tik varlės, bet ir gyvatės, taip pat daugelio rūšių vabzdžiai.

Vabzdžiai Žiemą sustingsta ne tik varlės, bet ir gyvatės, taip pat daugelio rūšių vabzdžiai. Jie guli kaip negyvi ir kantriai laukia pavasario.

Kolorado vabalas

Kolorado vabalas

 Hibernacija – kūno sustingimo forma, trunkanti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, kai

Hibernacija – kūno sustingimo forma, trunkanti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, kai kūno temperatūra krinta žemiau normos, o visi gyvybiniai procesai sulėtėja. Hibernacijos metu kūno temperatūra krinta taip stipriai, kad, pavyzdžiui, nuo aplinkos temperatūros gali skirtis vos keliais laipsniais. Taip, pavyzdžiui, miega šikšnosparniai.

Šikšnosparniai

Šikšnosparniai

 Žiemos miegas – būdas išgyventi, nes visi šie gyvūnai šaltuoju metų laiku negalėtų

Žiemos miegas – būdas išgyventi, nes visi šie gyvūnai šaltuoju metų laiku negalėtų susirasti pakankamai maisto.