Internet Spojenie vetkch potaov ktor spolu komunikuj cez

  • Slides: 26
Download presentation
Internet • Spojenie všetkých počítačov, ktoré spolu komunikujú cez protokol TCP/IP

Internet • Spojenie všetkých počítačov, ktoré spolu komunikujú cez protokol TCP/IP

 • Internet je sieť typu WAN, ale vyznačuje sa tým, že viac ako

• Internet je sieť typu WAN, ale vyznačuje sa tým, že viac ako jednotlivé siete, spája častejšie menšie počítačové siete typu LAN a MAN. Sieť Internet nepatrí nikomu, medzinárodnými dohodami ju môžu využívať všetky krajiny vo svete.

História Internetu 2 hlavné príčiny vzniku Internetu: 1. Snaha používateľov zdieľať navzájom svoje počítače

História Internetu 2 hlavné príčiny vzniku Internetu: 1. Snaha používateľov zdieľať navzájom svoje počítače 2. Prvá družica - Sputnik.

Vtedajší Sovietsky zväz vypustil prvú družicu – Sputnik. USA v snahe dohnať ich náskok

Vtedajší Sovietsky zväz vypustil prvú družicu – Sputnik. USA v snahe dohnať ich náskok vytvorili vládnu agentúru ARPA. Agentúra prišla s projektom počítačovej siete, ktorou by sa dalo komunikovať aj v prípade zničenia telefónnych sietí. Prvá sieť nemala hlavný bod – bola decentralizovaná. Priamym potomkom tejto siete je Internet.

Prvá sieť ARPANET – v r. 1969 ju vytvorilo ministerstvo obrany USA Prvá sieť

Prvá sieť ARPANET – v r. 1969 ju vytvorilo ministerstvo obrany USA Prvá sieť nemala hlavný bod – bola decentralizovaná. Priamym potomkom tejto siete je Internet. Najskôr ju tvorili 4 počítače, o 6 rokov 26 počítačov. O 12 rokov ich bolo cez 1000 a ich počet sa prudko zvyšoval. Dnes sa ich počet nedá odhadnúť. 1972 – pripojenie univerzít a výskumných organizácií

Pripojenie k Internetu Pripojiť sa znamená získať prístup k serveru – počítaču, ktorý je

Pripojenie k Internetu Pripojiť sa znamená získať prístup k serveru – počítaču, ktorý je už na Internet pripojený. Pripojenie zabezpečujú firmy po celom svete, hovoríme im poskytovatelia Internetových služieb.

Spôsoby pripojenia Výber spôsobu pripojenia závisí od požiadaviek, ktoré naň máme, napríklad množstva dát,

Spôsoby pripojenia Výber spôsobu pripojenia závisí od požiadaviek, ktoré naň máme, napríklad množstva dát, ktoré potrebujeme prenášať alebo od finančných možností, ktoré máme. Najväčšie firmy sa pripojujú pomocou satelitného spojenia alebo káblov, ktoré si prenajmú od telekomunikačných spoločností. Strední užívatelia sa pripojujú väčšinou prostredníctvom krátkovlnného spojenia, alebo znovu káblov od TK spoločností. Drobní užívatelia sa pripojujú okrem káblov aj cez telefónnu linku.

Spôsoby pripojenia PC do siete z technického hľadiska a) drôtové pripojenia napr. ISDN, DSL,

Spôsoby pripojenia PC do siete z technického hľadiska a) drôtové pripojenia napr. ISDN, DSL, káblová televízia, . . . b) bezdrôtové pripojenia napr. GPRS, mikrovlnné pripojenie, satelit

Na pripojenie do Internetu potrebujeme zariadenie, ktoré umožňuje počítačom komunikovať po linke. Hovoríme mu

Na pripojenie do Internetu potrebujeme zariadenie, ktoré umožňuje počítačom komunikovať po linke. Hovoríme mu modem. Jeho úlohou je previesť digitálne údaje z počítača na analógové (zvukové), ktoré putujú cez linku a naopak.

Pripojenie do siete Internetu poskytuje PROVIDER – vlastník časti siete napojenej na Internet. Provider

Pripojenie do siete Internetu poskytuje PROVIDER – vlastník časti siete napojenej na Internet. Provider poskytne klientovi (počítač ktorý žiada o pripojenie na Internet) jedinečnú IP adresu.

IP adresa počítača je statická alebo dynamická (menná, nemenná) a pod týmto IP (internet

IP adresa počítača je statická alebo dynamická (menná, nemenná) a pod týmto IP (internet protocol) sa prihlasuje do siete a je v nej identifikovaný. Je to číslo rozdelené na 4 časti, napr. 10. 12. 23. 521. Najčastejšie sú prvé dve čísla na identifikovanie siete a druhé dve na identifikovanie počítača.

IP adresy sú pre bežného užívateľa ťažko zapamätateľné, preto sa menia pomocou DNS na

IP adresy sú pre bežného užívateľa ťažko zapamätateľné, preto sa menia pomocou DNS na domény. Adresa má v tom prípade tvar www. uzol. domena , resp. http: //www. uzol. domena (napr. ww. gymza. sk)

Čo je DNS Systém DNS ( DNS – Domain Name System ) – je

Čo je DNS Systém DNS ( DNS – Domain Name System ) – je systém databáz uložených domén a IP adries na serveroch DNS, ktoré v rámci prevodov ( doména – IP adresa a opačne ) slúžia k vyhľadávaniu uzlových počítačov.

Každú doménu spravuje doménový server. Napríklad našu doménu (sk) spravuje EUROWEB. Má informácie o

Každú doménu spravuje doménový server. Napríklad našu doménu (sk) spravuje EUROWEB. Má informácie o všetkých poddoménach. Najvyššou doménou je vždy národná doména (sk, cz, eu, en, pl, . . . ). Ak prestane fungovať, nefunguje žiadna poddoména.

príklad www. edu. sk doména národná doména www. sosholic. edupage. org subdoména (doména druhého

príklad www. edu. sk doména národná doména www. sosholic. edupage. org subdoména (doména druhého rádu) doména národná doména

Služby Internetu

Služby Internetu

Architektúra služieb Väčšina služieb Internetu má architektúru klient / server , kde klient je

Architektúra služieb Väčšina služieb Internetu má architektúru klient / server , kde klient je klientský program , ktorý podľa požiadaviek užívateľa využíva službu, a server je výkonný počítač, ktorý poskytuje službu.

Základné sieťové služby Internetu 1. Neinteraktívna komunikácia elektronická pošta (e-mail) 2. Interaktívna komunikácia (irc,

Základné sieťové služby Internetu 1. Neinteraktívna komunikácia elektronická pošta (e-mail) 2. Interaktívna komunikácia (irc, icq, msn, skype) 3. Služba www 4. Služba ftp

1. Neinteraktívna komunikácia – e-mail Je distribučná služba pre individuálnu komunikáciu v sieti Internet.

1. Neinteraktívna komunikácia – e-mail Je distribučná služba pre individuálnu komunikáciu v sieti Internet. Pracuje v režime off-line , to znamená, že nevyžaduje súčasnú aktivitu komunikujúcich na obidvoch stranách. Výhody: rýchlosť, malé náklady, pohodlnosť, efektívnosť, prenos veľkého množstva pošty.

Poštový klient – je to program na spracovanie elektronickej pošty. Napr. MS Outlook, Outlook

Poštový klient – je to program na spracovanie elektronickej pošty. Napr. MS Outlook, Outlook Expres, Opera, Messenger. . Poštová schránka – je vyčlenený priestor pre uloženie správ užívateľa.

Zloženie poštovej správy Hlavička - adresa odosielateľa a príjemcu, predmet správy, čas odoslania a

Zloženie poštovej správy Hlavička - adresa odosielateľa a príjemcu, predmet správy, čas odoslania a atribúty pošt. správy Telo ( body ) – text správy Príloha - ľubovoľný súbor Zloženie adresy v elektronickej pošte : názov poštovej schránky@názov poštového servera

Kategórie adresátov To - hlavný príjemca pošty, „ komu „ správu posielame Cc (

Kategórie adresátov To - hlavný príjemca pošty, „ komu „ správu posielame Cc ( Carbon Copy ) – kópia pošty pre ďalších príjemcov, „ odosielam na vedomie „ Bcc ( Blind Carbon Copy ) – nie vždy sa využíva, je to tkzv. slepá pošta , „ informatívne odosielanie na založenie „

SPAM – je to nevyžiadaná väčšinou komerčná pošta, ktorej účelom je vytvárať reklamu alebo

SPAM – je to nevyžiadaná väčšinou komerčná pošta, ktorej účelom je vytvárať reklamu alebo ponúkať rôzne formy obchodu, služieb. . .

2. On-line komunikácia Je spôsob komunikácie prostredníctvom počítačovej siete Internet, ktorá funguje v reálnom

2. On-line komunikácia Je spôsob komunikácie prostredníctvom počítačovej siete Internet, ktorá funguje v reálnom čase ( odosielateľ a prijímateľ musia byť pri komunikácií prítomný), môže byť písomná alebo hovorová.

a. Chat ( talk ) - je komunikácia dvoch účastníkov v podobe ako telefónny

a. Chat ( talk ) - je komunikácia dvoch účastníkov v podobe ako telefónny rozhovor ale v písanej podobe. V súčasnosti vznikol video-chat, kde sa účastníci vidia prostredníctvom webkamier. b. IRC – je to komunikácia založená na rovnakých princípoch ako chat ( talk ), ale sú do nej zapojený viacerí účastníci. Táto služba sa využíva v rôznych diskusných skupinách. Najznámejším programom na IRC komunikáciu je m. IRC.

c. Internetové telefonovanie – je to hovorová komunikácia dvoch účastníkov prostredníctvom poč. siete Internet,

c. Internetové telefonovanie – je to hovorová komunikácia dvoch účastníkov prostredníctvom poč. siete Internet, fungujúca podobne ako klasické telefonovanie. d. Elektronická konferencia – je to diskusia viacerých účastníkov v podobe hovorovej a vizuálnej. V rámci elektr. konferencie viacerí účastníci navzájom „telefonujú“ a zároveň sa vidia cez webkamery. e. Kombinácia viacerých typov on-line komunikácie Najznámejšie programy pre on-line komunikáciu u nás: ICQ, Skype