Dlaczego kogeneracja Wprowadzenie w tematyk kogeneracji dot planowanych

  • Slides: 20
Download presentation
Dlaczego kogeneracja? Wprowadzenie w tematykę kogeneracji dot. planowanych nowych jednostek kogeneracji, dla których przewiduje

Dlaczego kogeneracja? Wprowadzenie w tematykę kogeneracji dot. planowanych nowych jednostek kogeneracji, dla których przewiduje się ubieganie się o premię gwarantowaną lub premię kogeneracyjną. (wg. stanu prawnego na dzień 30 listopada 2020 r. )

Korzyści wynikające z zainstalowania jednostki kogeneracji Wytwarzanie energii elektrycznej w jednostce kogeneracji daje możliwość:

Korzyści wynikające z zainstalowania jednostki kogeneracji Wytwarzanie energii elektrycznej w jednostce kogeneracji daje możliwość: ü zaoszczędzenia środków finansowych wydatkowanych na zakup energii elektrycznej zużywanej przez przedsiębiorstwo energetyczne; ü pozyskania wsparcia określonego przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 250, z późn. zm. ); ü poniesienia niższych kosztów związanych z zakupem praw do emisji CO 2 w przypadku jednostek opalanych gazem ziemnym, w porównaniu do ciepła wytwarzanego w kotłach opalanych węglem kamiennym, ü spełnienia kryteriów do uznania systemu ciepłowniczego za efektywny energetycznie i korzystania z preferencji dedykowanych takim systemom.

Przed podjęciem decyzji dot. rozpoczęcia inwestycji w kogenerację warto wiedzieć, że: ü nie ma

Przed podjęciem decyzji dot. rozpoczęcia inwestycji w kogenerację warto wiedzieć, że: ü nie ma jednego uniwersalnego, korzystnego z punktu widzenia technicznego i finansowego, systemu realizacji inwestycji związanej z kogeneracją (wiele czynników decyduje o wyniku inwestycji); ü jeżeli jednostka kogeneracji ma być dobrana w sposób optymalny i przynosić wymierne korzyści, to realizacja inwestycji powinna być poprzedzona wykonaniem studium przedinwestycyjnego, zwłaszcza w tych przypadkach kiedy wytwórca po raz pierwszy inwestuje w jednostkę kogeneracji; ü studium przedinwestycyjne powinno być wykonane na podstawie pomiarów zużycia prądu oraz pomiarów zużycia (produkcji) ciepła za cały rok bazowy; ü studium przedinwestycyjne powinien wykonywać doświadczony audytor niezależny od producentów i dystrybutorów urządzeń.

System wsparcia wysokosprawnej kogeneracji dla nowobudowanych jednostek Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 r.

System wsparcia wysokosprawnej kogeneracji dla nowobudowanych jednostek Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz. U. 2020 poz. 250, z późn. zm. ) wprowadziła dla nowych jednostek kogeneracji system wsparcia oparty na premiach, tj. : Ø premii gwarantowanej dedykowanej najmniejszym jednostkom kogeneracji zlokalizowanym w źródłach o mocy elektrycznej zainstalowanej do 1 MW (należy uzyskać promesę koncesji i w jej ramach potwierdzenie „efektu zachęty”, a po wybudowaniu jednostki kogeneracji w ustawowym terminie wystąpić o dopuszczenie do udziału w systemie wsparcia); Ø premii kogeneracyjnej dedykowanej średnim jednostkom kogeneracji o mocy elektrycznej zainstalowanej od 1 do 50 MW (po uzyskaniu decyzji o dopuszczeniu do udziału w aukcji należy przystąpić do aukcji i ją wygrać); Ø premii kogeneracyjnej indywidualnej dedykowanej dużym jednostkom kogeneracji.

Ważne informacje Jednostka kogeneracji kwalifikowana jest do danego systemu wsparcia w zależności od mocy

Ważne informacje Jednostka kogeneracji kwalifikowana jest do danego systemu wsparcia w zależności od mocy zainstalowanej elektrycznej tej jednostki, przez którą - zgodnie z ustawą - należy rozumieć moc znamionową czynną: a) generatora, b) ogniwa paliwowego - wyrażoną w [W] lub wielokrotnościach tej jednostki miary, osiąganą przy znamionowym współczynniku mocy cos φn. Zagadnienie szerzej omówione w Informacji Prezesa URE (nr 41/2019) w sprawie stosowania pojęcia „mocy zainstalowanej elektrycznej” zdefiniowanego w art. 2 pkt 12 ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

Ważne informacje Istotnym kryterium mającym wpływ na wysokość premii, jest rodzaj paliwa, którym będzie

Ważne informacje Istotnym kryterium mającym wpływ na wysokość premii, jest rodzaj paliwa, którym będzie opalana jednostka kogeneracji. Wysokość premii ustalana jest odrębnie dla poszczególnych rodzajów paliw (por. slajd 10 i slajd 14). W ustawie o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wprowadzono podział na: 1) paliwa gazowe (np. gaz ziemny, biogaz rolniczy); 2) paliwa stałe (np. węgiel kamienny); 3) biomasa (np. pochodzenia leśnego); 4) paliwa inne niż wymienione w pkt 1 -3 (np. biogaz z oczyszczalni ścieków, biogaz ze składowiska odpadów, metan z odmetanowania kopalń, olej opałowy).

Ważne informacje Po wybudowaniu nowej jednostki kogeneracji, która będzie korzystać z systemu: Ø premii

Ważne informacje Po wybudowaniu nowej jednostki kogeneracji, która będzie korzystać z systemu: Ø premii gwarantowanej lub Ø premii kogeneracyjnej, należy przedłożyć m. in. dokumenty potwierdzające datę podjęcia decyzji inwestycyjnej (rozpoczęcia prac nad inwestycją) oraz potwierdzające, że urządzenia zamontowane w czasie budowy ww. jednostki, zostały wyprodukowane w okresie 60 miesięcy przed dniem pierwszego wytworzenia energii elektrycznej w tej jednostce.

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji to dopłata do wytworzonej energii elektrycznej z

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji to dopłata do wytworzonej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przez wytwórcę w nowej małej jednostce kogeneracji, wchodzącej w skład źródła o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW. ü Okres wsparcia wynosi 15 lat, a wysokość premii jest corocznie ustalana w rozporządzeniu (przy czym pomniejsza się ją dodatkowo o uzyskaną pomoc inwestycyjną). ü Żeby skorzystać z tego systemu należy przed rozpoczęciem inwestycji wystąpić do Prezesa URE o udzielenie promesy koncesji dla jednostki kogeneracji wraz z potwierdzeniem tzw. „efektu zachęty”.

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji Dopłata do wytworzonej w z wysokosprawnej kogeneracji:

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji Dopłata do wytworzonej w z wysokosprawnej kogeneracji: jednostce kogeneracji energii elektrycznej Ø zależna od ilości energii elektrycznej brutto - zmierzonej na zaciskach generatora; Ø cała energia elektryczna i ciepło mogą zostać zużyte na potrzeby własne przedsiębiorstwa; Ø całość lub część energii elektrycznej może zostać sprzedana; Ø całość lub część ciepła może zostać sprzedane.

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji W przypadku zużycia energii elektrycznej na potrzeby

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji W przypadku zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne przedsiębiorstwa, „zysk” stanowi: • różnica pomiędzy kosztami zakupu energii elektrycznej a kosztem wytworzenia energii elektrycznej w jednostce kogeneracji + wartość premii gwarantowanej określana co roku w rozporządzeniu (premia gwarantowana za całą ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w jednostce kogeneracji). W przypadku sprzedaży energii elektrycznej „zysk” przedsiębiorstwa stanowi: • cena uzyskana za sprzedaż energii elektrycznej + wartość premii gwarantowanej określana co roku w rozporządzeniu (premia gwarantowana za całą ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w jednostce kogeneracji).

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji (np. gaz ziemny, biogaz rolniczy) (np. węgiel

Premia gwarantowana dla nowej małej jednostki kogeneracji (np. gaz ziemny, biogaz rolniczy) (np. węgiel kamienny) (np. pochodzenia leśnego) (np. biogaz z oczyszczalni ścieków ) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 października 2020 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji objętej wsparciem oraz jednostkowych wysokości premii gwarantowanej w roku 2021 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1914) Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji objętej wsparciem oraz jednostkowych wysokości premii gwarantowanej w roku 2019 oraz 2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 1671)

Kolejność działań w przypadku premii gwarantowanej dla nowej małej jednostki kogeneracji promesa koncesji/promesa zmiany

Kolejność działań w przypadku premii gwarantowanej dla nowej małej jednostki kogeneracji promesa koncesji/promesa zmiany koncesji z potwierdzeniem „efektu zachęty” rozpoczęcie prac (podjęcie decyzji inwestycyjnej) koncesja/zmiana koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej albo wpis/zmiana wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji albo wpis/zmiana wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego uzyskanie decyzji o dopuszczeniu do systemu premii gwarantowanej, przed jej wydaniem badany jest wiek zainstalowanych urządzeń, data rozpoczęcia prac oraz spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu technicznym wniosek o dopuszczenie do systemu premii gwarantowanej wytwórca składa w terminie 60 dni od uzyskania dokumentu z punktu poprzedniego

AUKCJE Premia kogeneracyjna dla nowej jednostki kogeneracji to dopłata do wytworzonej, wprowadzonej do sieci

AUKCJE Premia kogeneracyjna dla nowej jednostki kogeneracji to dopłata do wytworzonej, wprowadzonej do sieci i sprzedanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji z nowej jednostki kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW, która wygrała aukcję. ü Okres wsparcia wynosi 15 lat, a jego wysokość określona jest przez wytwórcę w ofercie, która wygrała aukcję (zaoferowana wysokość premii kogeneracyjnej jest następnie pomniejszana o pomoc inwestycyjną). ü Żeby skorzystać z tego systemu należy przed rozpoczęciem inwestycji uzyskać decyzję o dopuszczeniu do udziału w aukcji, przystąpić do aukcji i ją wygrać, a następnie po wybudowaniu jednostki uzyskać decyzję potwierdzającą uprawnienie do wypłaty.

AUKCJE - premia kogeneracyjna dla nowej jednostki kogeneracji Dopłata do wytworzonej, wprowadzonej do sieci

AUKCJE - premia kogeneracyjna dla nowej jednostki kogeneracji Dopłata do wytworzonej, wprowadzonej do sieci i sprzedanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przez wytwórcę w nowej jednostce kogeneracji (po wygraniu aukcji): Ø zależna od ilości energii elektrycznej netto – wprowadzonej do sieci i sprzedanej; Ø powiązana z ciepłem wprowadzonym do publicznej sieci ciepłowniczej; Ø całość lub część energii elektrycznej musi zostać sprzedana; Ø całość lub część ciepła musi zostać sprzedane. W przypadku sprzedaży energii elektrycznej „zysk” przedsiębiorstwa stanowi: • cena uzyskana za sprzedaż energii elektrycznej + wartość premii kogeneracyjnej określona w ofercie aukcyjnej.

AUKCJE - premia kogeneracyjna dla nowej jednostki kogeneracji (np. gaz ziemny, biogaz rolniczy) (np.

AUKCJE - premia kogeneracyjna dla nowej jednostki kogeneracji (np. gaz ziemny, biogaz rolniczy) (np. węgiel kamienny) (np. pochodzenia leśnego) (np. metan z odmetanowania kopalń, biogaz z oczyszczalni ścieków ) Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2019 (Dz. U. z 2019 r. poz. 1669) Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 14 listopada 2020 r. w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 2237) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 października 2020 r. w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2021 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1882)

Aukcje - kolejność działań w przypadku premii kogeneracyjnej nie jest wymagane uzyskanie promesy koncesji/promesy

Aukcje - kolejność działań w przypadku premii kogeneracyjnej nie jest wymagane uzyskanie promesy koncesji/promesy zmiany koncesji z potwierdzeniem „efektu zachęty” uzyskanie decyzji o dopuszczenie do udziału w aukcji wygranie aukcji wytworzenie po raz pierwszy energii elektrycznej w jednostce kogeneracji, zależnie od rodzaju wykorzystywanego paliwa, odpowiednio w terminie 48 lub 60 miesięcy od dnia rozstrzygnięcia aukcji dopiero po wygraniu aukcji można rozpocząć prace nad inwestycją (podjęcie decyzji inwestycyjnej) uzyskanie decyzji potwierdzającej uprawnienia wytwórcy do wypłaty premii kogeneracyjnej, przed jej wydaniem badany jest wiek zainstalowanych urządzeń, data rozpoczęcia prac oraz spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu technicznym uzyskanie koncesji/zmiana koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej albo wpis/zmiana wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego

Decyzja inwestycyjna czyli jakich czynności nie należy podejmować przed wystąpieniem z wnioskiem o uzyskanie

Decyzja inwestycyjna czyli jakich czynności nie należy podejmować przed wystąpieniem z wnioskiem o uzyskanie promesy koncesji wraz z potwierdzeniem efektu zachęty (w przypadku małych jednostek kogeneracji) oraz przed wygraniem aukcji (w przypadku średnich jednostek kogeneracji). Ø Zgodnie z ustawą pod pojęciem decyzji inwestycyjnej należy rozumieć rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją albo podjęcie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, z wyłączeniem zakupu gruntów oraz prac przygotowawczych, polegających na uzyskiwaniu zezwoleń i wykonywaniu wstępnych studiów wykonalności, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

Decyzja inwestycyjna Komunikaty dot. stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów związane z interpretacją definicji

Decyzja inwestycyjna Komunikaty dot. stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów związane z interpretacją definicji ustawowej tego pojęcia zamieszczone są na stronie URE, przy czym: ü w świetle stanowiska UOKi. K, rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją, np. podjęcie prac przygotowawczych, w tym wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy jednostki kogeneracji, jest jednoznaczne z podjęciem decyzji inwestycyjnej, a tym samym stanowić będzie złamanie „efektu zachęty”; w określonych sytuacjach ogłoszenie przetargu odnoszącego się do planowanej jednostki kogeneracji również jest traktowane jako podjęcie decyzji inwestycyjnej. ü Przedsiębiorcy planujący skorzystać z omówionych systemów wsparcia, powinni już na etapie planowania i prac przygotowawczych, uwzględnić stanowisko UOKi. K.

Gdzie można znaleźć więcej informacji? ü System wsparcia w postaci premii gwarantowanej został szczegółowo

Gdzie można znaleźć więcej informacji? ü System wsparcia w postaci premii gwarantowanej został szczegółowo omówiony w Pakiecie Informacyjnym dotyczącym systemu wsparcia w formie premii gwarantowanej dla wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. ü System wsparcia w postaci premii kogeneracyjnej został szczegółowo omówiony w Pakiecie informacyjnym dotyczący systemu wsparcia w formie premii kogeneracyjnej (aukcja CHP) dla wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. ü Aukcje na premię kogeneracyjną ogłaszane są na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki, a także w Biuletynie Informacji Publicznej URE. ü Regulamin aukcji również dostępny jest na stronie internetowej URE oraz w BIP URE. ü Pakiet Informacyjny (CHP) dla przedsiębiorców zamierzających prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji (CHP) nie stanowiących instalacji odnawialnego źródła energii – wskazuje jak uzyskać promesę koncesji (lub promesę zmiany koncesji) oraz koncesję (lub zmianę koncesji) na wytwarzanie energii elektrycznej. ü Przepisy prawne dot. systemów wsparcia CHP są dostępne na stronie internetowej URE.

Zainteresowanych zachęcamy do lektury wskazanych w prezentacji materiałów i do kontaktu z Urzędem chp@ure.

Zainteresowanych zachęcamy do lektury wskazanych w prezentacji materiałów i do kontaktu z Urzędem chp@ure. gov. pl +48 22 487 57 38 +48 22 487 56 73 +48 22 487 54 89