ALKLIFMEK KZS TULAJDONSGAIK A csoport a nevt onnan

  • Slides: 9
Download presentation
ALKÁLIFÉMEK

ALKÁLIFÉMEK

KÖZÖS TULAJDONSÁGAIK A csoport a nevét onnan kapta, hogy hidroxidjuk, karbonátjuk vízben oldva erősen

KÖZÖS TULAJDONSÁGAIK A csoport a nevét onnan kapta, hogy hidroxidjuk, karbonátjuk vízben oldva erősen lúgos kémhatású. A periódusos rendszer I. A főcsoportjának elemei, ezek a lítium (Li), nátrium (Na-sodík), kálium (Kdraslík), rubídium (Rb), cézium (Cs), francium (Fr). A külső elektronhéjukon csak egy szabad elektron található, így ennek leadásával érik el a stabil, zárt elektronszerkezetet, egyszeres pozitív töltésű kationt hozva létre.

 Vegyületeikben az oxidációs számuk I. Jelentősek a halogénvegyületeik, amelyeket halogenideknek nevezünk. A reakciókészség

Vegyületeikben az oxidációs számuk I. Jelentősek a halogénvegyületeik, amelyeket halogenideknek nevezünk. A reakciókészség a Li - Cs irányban fokozatosan nő. ezüstszürke fémes színűek (a cézium enyhe sárga árnyalattal), de ez csak friss vágási felületükön vagy vákuumban látható, mivel a levegő nedvességtartalmával azonnal reakcióba lépnek;

lítium nátrium kálium rubídium cézium Az alkálifémek legtöbbször ionos anyagokat képeznek, amelyekben Na+ és

lítium nátrium kálium rubídium cézium Az alkálifémek legtöbbször ionos anyagokat képeznek, amelyekben Na+ és K+ találhatók kationok formájában. A vegyértékhéjon levő elektronok könnyen gerjeszthetők, ezért a lángot festik: lítium: kárminvörös nátrium: sárga kálium: fakó ibolya rubídium: vöröses ibolya cézium: kékes ibolya

 · puhák, könnyen alakíthatóak; · sűrűségük kicsi; · a hőt és az elektromosságot

· puhák, könnyen alakíthatóak; · sűrűségük kicsi; · a hőt és az elektromosságot jól vezetik; · olvadás és forráspontjuk alacsony; · a periódusukon belül legkisebb az elektronegativitásuk; · nagyon erős redukálószerek; · halogénekkel ionos sókat képeznek; · vízzel erős alkáli-hidroxidokat (bázisokat) képeznek, heves reakciók során; · a levegő nedvességtartalmával is reakcióba lépnek, ezért petróleum alatt kell tárolni.

 Előfordulásuk: mivel erősen reakcióképes elemek, a természetben csak vegyületeikben (ásványaik, sóik) fordulnak elő.

Előfordulásuk: mivel erősen reakcióképes elemek, a természetben csak vegyületeikben (ásványaik, sóik) fordulnak elő. Előállítás: általában olvadékelektrolízissel, elsősorban kloridból, hidroxidból vagy karbonátból. Felhasználás: Erős redukálószerként pirotechnikában, tűzijátékoknál. Vegyületeik (konyhasó, ammónia. . . ) széles körben használatosak.

NÁTRIUM - SODÍK : Biogén elem- a Na+ kationok a szervezetben az ideg ingerület

NÁTRIUM - SODÍK : Biogén elem- a Na+ kationok a szervezetben az ideg ingerület átadásánál és a víz mennyiségének szabályozásában vesznek részt. A nátriumot az ember a konyhasó ( Na. Cl) formájában juttatja a szervezetébe ( napi szükséglet 3 -5 g).

KÁLIUM - DRASLÍK : Biogén elem- az ember számára nélkülözhetetlen az izmok, szív működéséhez.

KÁLIUM - DRASLÍK : Biogén elem- az ember számára nélkülözhetetlen az izmok, szív működéséhez. Forrása a gyümölcsök, zöldség, hüvelyesek, dió és a marhahús. Több káliumra van szükség nagyobb folyadék vesztése esetén. Növényekben a zöld levelek kialakulásában fontos.