A Nemzeti Sznhz pleteinek trtnete Grf Szchenyi Istvn

  • Slides: 11
Download presentation
A Nemzeti Színház épületeinek története

A Nemzeti Színház épületeinek története

Gróf Széchenyi István A bácsinak nagyon régi álma volt a Duna partjára színházat építtetni,

Gróf Széchenyi István A bácsinak nagyon régi álma volt a Duna partjára színházat építtetni, csakhogy ő ekkor még részvénytársaságnak akarta az épületet, amit 1832 -ben indítványozott, hogy megvalósuljon.

I. Nemzeti Színház az Astoriánál (1837 -1908) Az 1836. évi 41. számú törvénycikkben elrendelték

I. Nemzeti Színház az Astoriánál (1837 -1908) Az 1836. évi 41. számú törvénycikkben elrendelték egy csicsás nemzeti színház megvalósítását, egy Pest városban kijelölt telken a magyar Játékszínben. 1837 -ben pedig megépítettek egy snassz egyemeletes objektumot, melynek neve még Pesti Magyar Színház volt.

II. , III. és IV. Nemzeti Színház épület ( 1908 -1964) II. Nemzeti Színház,

II. , III. és IV. Nemzeti Színház épület ( 1908 -1964) II. Nemzeti Színház, a Blaha Lujza Téren foglalt helyet. Magát a létesítményt jóval régebben építették, dalszínháznak. Az épület díszes, a színpadtér óriási, a nézőtér esténként 500 -zal több nézőt tudott befogadni. Ezt az épületet végül 1965 tavaszán felrobbantották. 1964 -ben a teátrum társulata átköltözött a mai Thália Színház épületébe. Két évvel később pedig a volt Magyar Színház épületébe, a Hevesi Sándor térre, egy hosszúra nyúlt átmeneti időre. A teátrum 2000. szeptember elsejéig, a Duna- parti építkezés megkezdéséig viselte a Nemzeti Színház nevet.

(1964 -1966) A III. Nemzeti Színház a Nagymező utcában a Rádiusz mozi, Ifjúsági Színház,

(1964 -1966) A III. Nemzeti Színház a Nagymező utcában a Rádiusz mozi, Ifjúsági Színház, Petőfi Színház és a mai Thália Színház helyén kezdte az évadot. A nyitó darab Az ember tragédiája volt.

(1966 -2000) IV. Nemzeti Színház a Hevesi Sándor téren. A színház ideiglenes épületében 34

(1966 -2000) IV. Nemzeti Színház a Hevesi Sándor téren. A színház ideiglenes épületében 34 éven át játszott a Nemzeti Színház társulata.

V. (A mai) Nemzeti Színház Az épületet a pályázatokból és adományokból befolyó pénzből húzták

V. (A mai) Nemzeti Színház Az épületet a pályázatokból és adományokból befolyó pénzből húzták fel. Rengeteg híres színész is jelentős összegeket ajánlott fel a létesítmény elkészülése érdekében, köztük Gobbi Hilda is. Miután a támogatás megvolt, már csak egy hely kellett, hogy elkezdődhessen az építkezés. Erről folyamatos pályázatok és viták indultak, amiből aztán az a döntés született, hogy a Nemzeti Színház a ferencvárosi expóterületen épül fel, ahol a mai napig büszkén áll.

A szoborkert A Nemzeti Színházban rengeteg híres színész és színésznő játszott, akiknek nagy része

A szoborkert A Nemzeti Színházban rengeteg híres színész és színésznő játszott, akiknek nagy része ugyan már távozott az élők soraiból, emléküket őrzik az élethű szobraik.

Ilyen híresség például Gobbi Hilda

Ilyen híresség például Gobbi Hilda

Vagy esetleg a Latabár testvérek közül Kálmán.

Vagy esetleg a Latabár testvérek közül Kálmán.

Köszönjük a figyelmet A diasort készítette: Kiss Ágnes, 10. b Péterfi Liza, 10. c

Köszönjük a figyelmet A diasort készítette: Kiss Ágnes, 10. b Péterfi Liza, 10. c Segítettek: Bakos Katinka, 10. c Németh Áron Tamás, 10. c