Zdarzenia cywilnoprawne pojcie i znaczenie czynnoci prawnych owiadczenia

  • Slides: 12
Download presentation
Zdarzenia cywilnoprawne; pojęcie i znaczenie czynności prawnych; oświadczenia woli; klasyfikacja czynności prawnych; zawarcie umowy

Zdarzenia cywilnoprawne; pojęcie i znaczenie czynności prawnych; oświadczenia woli; klasyfikacja czynności prawnych; zawarcie umowy SSA ćwiczenia: 23. 03. 2017 r.

1. Sporządzenie testamentu jest przykładem: A. Dwustronnej czynności prawnej jednostronnie zobowiązującej, B. Jednostronnej czynności

1. Sporządzenie testamentu jest przykładem: A. Dwustronnej czynności prawnej jednostronnie zobowiązującej, B. Jednostronnej czynności prawnej, C. Aktu uczuciowego o skutkach prawnych, D. Innego zdarzenia prawnego.

2. Zawarcie umowy w drodze negocjacji wymaga uzgodnienia: A. Elementów przedmiotowo istotnych zawieranej umowy,

2. Zawarcie umowy w drodze negocjacji wymaga uzgodnienia: A. Elementów przedmiotowo istotnych zawieranej umowy, B. Podstawowych elementów umowy, C. Elementów przedmiotowo i podmiotowo istotnych umowy, D. Wszystkiego co negocjowano.

3. Czynność rozporządzająca: A. To jedynie czynność powodująca przeniesienie prawa na podstawie sprzedaży, najmu

3. Czynność rozporządzająca: A. To jedynie czynność powodująca przeniesienie prawa na podstawie sprzedaży, najmu lub dzierżawy i darowizny; B. To czynność powodująca „bezpośrednie” przejście prawa lub obciążenia go ograniczonymi prawami rzeczowymi; C. To każda czynność prowadząca do nabycia uprawnień do korzystania z rzeczy; D. Żadna odpowiedź nie jest trafna.

4. Chwilę złożenia oświadczenia woli oznaczonej osobie ustala się w oparciu o: A. Teorię

4. Chwilę złożenia oświadczenia woli oznaczonej osobie ustala się w oparciu o: A. Teorię oświadczenia; B. Teorię wysłania; C. Teorię doręczenia; D. Teorię domniemania.

5. Akt administracyjny (np. decyzja) jako zdarzenie cywilnoprawne: A. Jest zdarzeniem w „ścisłym znaczeniu”,

5. Akt administracyjny (np. decyzja) jako zdarzenie cywilnoprawne: A. Jest zdarzeniem w „ścisłym znaczeniu”, bo jest niezależny od woli osoby zainteresowanej jego wydaniem; B. Jest czynnością; C. Nie jest zdarzeniem cywilnoprawnym, ale przejawem wykonywania władzy państwowej; D. Żadna odpowiedź nie jest trafna.

6. Zasada swobody kształtowania treści umów uregulowana w art. 3531 KC A. Jest całkowicie

6. Zasada swobody kształtowania treści umów uregulowana w art. 3531 KC A. Jest całkowicie nieograniczona bo stanowi wyraz autonomii stron; B. Jest ograniczona tylko zasadami współżycia społecznego; C. Jest ograniczona tylko postanowieniami ustaw i zasadami współżycia społecznego; D. Żadna odpowiedź nie jest trafna.

7. Umowy adhezyjne: A. Stanowią ograniczenie swobody umów na podstawie ustaw; B. Stanowią ograniczenie

7. Umowy adhezyjne: A. Stanowią ograniczenie swobody umów na podstawie ustaw; B. Stanowią ograniczenie swobody umów na podstawie układu społeczno-gospodarczego; C. Nie stanowią ograniczenia swobody umów na podstawie tych podstaw; D. Żadna odpowiedź nie jest trafna.

8. Przyrzeczenie publiczne, to oświadczenie woli: A. Które musi być zakomunikowane ogółowi, jeśli ma

8. Przyrzeczenie publiczne, to oświadczenie woli: A. Które musi być zakomunikowane ogółowi, jeśli ma być skuteczne; B. Które nie musi być zakomunikowane dla swej skuteczności komukolwiek; C. Które jest aktem uczuciowym o znaczeniu prawnym; D. Żadna odpowiedź nie jest trafna.

9. Jeśli strony w umowie zapisały, że jest to umowa sprzedaży, ale zgodne są

9. Jeśli strony w umowie zapisały, że jest to umowa sprzedaży, ale zgodne są co do tego, że ich zamiarem było zawarcie umowy darowizny, to zgodnie z art. 65 2 KC: A. B. C. D. Dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży; Dochodzi do zawarcia umowy darowizny; Czynność jest bezwzględnie nieważna; Żadna odpowiedź nie jest trafna.

10. Wadium: A. Jest wymagane tylko przy aukcji; B. Jest wymagane tylko przy przetargu;

10. Wadium: A. Jest wymagane tylko przy aukcji; B. Jest wymagane tylko przy przetargu; C. Jest dopuszczalne w obu tych formach zawarcia umowy; D. Żadna odpowiedź nie jest trafna.

Koniec!

Koniec!