Wydzia Prawa Administracji i Ekonomii CZAS PRACY Wydzia

  • Slides: 16
Download presentation
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii CZAS PRACY

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii CZAS PRACY

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii ZGODNIE Z ART. 66 UST. 2 KONSTYTUCJI RP „MAKSYMALNE

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii ZGODNIE Z ART. 66 UST. 2 KONSTYTUCJI RP „MAKSYMALNE NORMY CZASU PRACY OKREŚLA USTAWA".

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Art. 128. § 1 Czasem pracy jest czas, w

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Art. 128. § 1 Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii EZ AL EŻ NA A N OL B O

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii EZ AL EŻ NA A N OL B O D W O R PRAW I INTERESÓW ZAWODOWYCH I SOCJALNYCH NIA NI umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 2 k. p. ) polecenia pracodawcy (art. 100 § 1 k. p. )POWOŁANA DO regulaminu pracy (art. 104 k. p. ) innych przepisów prawa pracy. WA • • TO EN EZ PR NY RE BRO IO SAMORZĄDNA Pracownik jest obowiązany do pozostawania w dyspozycji pracodawcy w innym miejscu niż zakład pracy wówczas, gdy wynika to z:

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii W odniesieniu do pracowników mobilnych, zgodnie z kierunkiem orzecznictwa

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii W odniesieniu do pracowników mobilnych, zgodnie z kierunkiem orzecznictwa wyznaczonym przez uchwałę składu 7 sędziów SN, II PZP 11/08 (zob. uw. 4. 2 do art. 775 i uw. 7 do art. 29), w wyroku z dnia 6 maja 2014 r. , II PK 219/13, OSNP 2015, nr 10, poz. 132, przyjęto, że czasem pracy (art. 128 § 1) pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego konieczne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy!

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii POZOSTAWANIE W DYSPOZYCJI PRACODAWCY

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii POZOSTAWANIE W DYSPOZYCJI PRACODAWCY

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy oznacza stan fizycznej i psychicznej

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy oznacza stan fizycznej i psychicznej gotowości pracownika do wykonywania pracy w wyznaczonym miejscu

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2000 r. ,

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2000 r. , I PKN 586/99, OSNAPi. US 2001, nr 18, poz. 556 Stawienie się pracownika w miejscu wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości wyklucza zarówno możliwość świadczenia przez niego pracy, jak i możliwość pozostawania w gotowości do jej świadczenia. Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2000 r. , I PKN 589/99, OSNAPi. US 2001, nr 18, poz. 557 Z art. 17 ustawy z dnia 26 października 1982 r. O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. : Dz. U. Z 2016 r. Poz. 487) wynika, że pracodawca, który nie dopuścił pracownika do pracy, ma obowiązek umożliwić mu wykazanie trzeźwości przez badanie krwi.

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Czas pracownika można podzielić na 4 okresy (różne pod

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Czas pracownika można podzielić na 4 okresy (różne pod względem prawnym) 1. Czas pracy (art. 128 k. p. ) i przerwy wliczane do czasu pracy (art. 134 k. p. ) 2. Obligatoryjny czas odpoczynku: dobowego i tygodniowego (art. 132 i 133 k. p. ) oraz urlop wypoczynkowy (art. 152 k. p. ) 3. Czas o charakterze mieszanym (np. dyżur). Jest on czasem pracy, ale z uwagi na występujące w nim okresy niewykonywania pracy może być wynagradzany według innych zasad niż normalny czas pracy 4. Fakultatywny czas odpoczynku

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii DYŻUR Art. 1515. [Dyżur]§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii DYŻUR Art. 1515. [Dyżur]§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur).

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii PODRÓŻ SŁUŻBOWA z reguły nie jest czasem pracy, jeżeli

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii PODRÓŻ SŁUŻBOWA z reguły nie jest czasem pracy, jeżeli w jej trakcie pracownik nie wykonuje pracy. Wyjątkiem od tej reguły jest podróż odbywana w normalnych godzinach pracy lub gdy praca polega na ciągłym wykonywaniu czynności poza zakładem pracy (tzw. praca w terenie).

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii SYSTEM CZASU PRACY Kodeks pracy wskazuje, jakie systemy czasu

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii SYSTEM CZASU PRACY Kodeks pracy wskazuje, jakie systemy czasu pracy mogą być stosowane przez pracodawców. Można rozróżnić: 1. 2. 3. 4. 5. 6. podstawowy system czasu pracy równoważny system czasu pracy pracę w ruchu ciągłym przerywany system czasu pracy zadaniowy system czasu pracy weekendowy system czasu pracy

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii PODSTAWOWY SYSTEM CZASU PRCY Art. 129. [Wymiar czasu pracy]§

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii PODSTAWOWY SYSTEM CZASU PRCY Art. 129. [Wymiar czasu pracy]§ 1 Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135 -138, 143 i 144.

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii RÓWNOWAŻNY SYSTEM CZASU PRACY • typowy równoważny system czasu

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii RÓWNOWAŻNY SYSTEM CZASU PRACY • typowy równoważny system czasu pracy • dotyczący zatrudnionych przy dozorze urządzeń lub częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy • dotyczący zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii TYPOWY RÓWNOWAŻNY SYSTEM CZASU PRACY • możliwe przedłużenie dobowego

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii TYPOWY RÓWNOWAŻNY SYSTEM CZASU PRACY • możliwe przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 1 miesiąc • dłuższy czas pracy w niektórych dniach musi być równoważony krótszym czasem pracy w innych dniach (pozostaje zasada przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5 dniowym tygodniu) • system ten jest możliwy do stosowania, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jego organizacją