WSI SPOKOJNA WSI WESOA ARKADIE ZIEMIASKIE W LITERATURZE

  • Slides: 16
Download presentation
WSI SPOKOJNA, WSI WESOŁA… ARKADIE ZIEMIAŃSKIE W LITERATURZE RENESANSOWEJ

WSI SPOKOJNA, WSI WESOŁA… ARKADIE ZIEMIAŃSKIE W LITERATURZE RENESANSOWEJ

Cele lekcji Motyw arkadii Argumenty pochwalające życia na wsi Idealizacja natury

Cele lekcji Motyw arkadii Argumenty pochwalające życia na wsi Idealizacja natury

Życie na wsi czy w mieście? Wyobraź sobie, że uczestniczysz w dyskusji, podczas której

Życie na wsi czy w mieście? Wyobraź sobie, że uczestniczysz w dyskusji, podczas której swoje argumenty prezentują zwolennicy życia w mieście i miłośnicy życia wiejskiego. Zapisz po dwa najsilniejsze argumenty dla każdej ze stron dyskusji. Jakie byłoby Twoje stanowisko w tej sprawie? Przedstaw krótko swój głos w dyskusji.

Czym była sobótka? W tytule pieśni Jan Kochanowski nawiązuje do ludowego święta obchodzonego w

Czym była sobótka? W tytule pieśni Jan Kochanowski nawiązuje do ludowego święta obchodzonego w nocy poprzedzającej dzień świętego Jana. Tradycja ludowego obrzędu sięga czasów początków państwowości i co ciekawe, w zmodyfikowanej formie znana jest do dziś.

O budowie utworu To w zasadzie nie jedna a cykl pieśni wydanych już po

O budowie utworu To w zasadzie nie jedna a cykl pieśni wydanych już po śmierci poety a napisanych w czarnoleskim okresie życia mistrza. Cykl składa się z wystąpień dwunastu panien, które w swych przemowach podejmują różne tematy związane z wiejskim życiem. Mówią między innymi o potrzebie świętowania po zakończonej pracy, o pochwale tańca, życiu pasterzy i oczywiście o miłości.

Budowa utworu Należy zwrócić uwagę na pierwszą i ostatnią strofę (kompozycja klamrowa), które wskazują

Budowa utworu Należy zwrócić uwagę na pierwszą i ostatnią strofę (kompozycja klamrowa), które wskazują na to, że pochwałę wsi wyraża poeta – zadaje on pytanie, kto jest w stanie wyrazić wszystkie zalety wiejskiego życia. W ostatniej zwrotce natomiast stwierdza, że opisanie wszystkich korzyści i przyjemności płynących z mieszkania na wsi jest niemożliwe. Można dostrzec tu hiperbolizację

Aby wyeksponować życie oracza, życie wiejskie, poeta wymienia inne zawody, profesje, które nie przynoszą

Aby wyeksponować życie oracza, życie wiejskie, poeta wymienia inne zawody, profesje, które nie przynoszą szczęścia i pożytku. Uzupełnij tabelę: zajęcie Lichwiarz Dworzanin Żeglarz Adwokat Żołnierz Ziemianin (oracz) cytat stosunek poety do wymienionego zajęcia

Odpowiedz na pytania: Jakie korzyści przynosi oraczowi praca? Jak żyje oracz? Co świadczy o

Odpowiedz na pytania: Jakie korzyści przynosi oraczowi praca? Jak żyje oracz? Co świadczy o jego oszczędności? Co przychodzi po jesiennych pracach? Jak gospodarz umila sobie czas na łonie natury? Co składa się na krajobraz, z którym obcuje na co dzień oracz? Wskaż elementy krajobrazu. Jaki tryb życia prowadzi oracz? Jakie są jego relacje rodzinne? Jaki jest stosunek oracza do natury?

Charakterystyka życia na wsi Życie na wsi oznacza liczne obowiązki. To dobrze zaplanowana praca

Charakterystyka życia na wsi Życie na wsi oznacza liczne obowiązki. To dobrze zaplanowana praca fizyczna, która ma zapewnić bytowanie całej rodzinie. Przyroda zdaje się wynagradzać trudy fizycznej pracy. Po ciężkiej pracy przychodzi czas wytchnienia. Nieodłącznym elementem wiejskiego życia jest wspólne świętowanie. Zaradna gospodyni nie musi korzystać z jatek (czyli sklepików, straganów). Jest w stanie przygotować wieczerzę z własnych zapasów.

Wypisz pożytki, płynące z życia na wsi

Wypisz pożytki, płynące z życia na wsi

Pożytki płynące z życia na wsi Wieś jest spokojna, wesoła. Człowiek może żyć uczciwie,

Pożytki płynące z życia na wsi Wieś jest spokojna, wesoła. Człowiek może żyć uczciwie, beztrosko, przyjemnie, wygodnie. Człowiek jest niezależny, nie musi brać pożyczek. Żyje zgodnie z nakazami Bożymi Może cieszyć się życiem (po pracy jest czas na wspólną zabawę). Czerpie przyjemność z kontaktu z przyrodą, naturą. Wieś jest źródłem wartości moralnych.

Idealizacja natury Idealizacji natury służy wprowadzenie postaci faunów, którzy uprzyjemniają życie ludziom. Jest to

Idealizacja natury Idealizacji natury służy wprowadzenie postaci faunów, którzy uprzyjemniają życie ludziom. Jest to oczywiste nawiązanie do motywu Arkadii. W tym samym celu kreuje artysta bogactwo przyrody: lasów, rzek. Ziemianin może afirmować życie, kontemplując przyrodę, odpoczywając na jej łonie. W utworze jest także widoczne nawiązanie do filozofii stoickiej – ideałem był doświadczony życiem mędrzec, który udzielał rad, a w szczególności propagował życie cnotliwe.

Arkadia jest mityczną krainą szczęśliwości – wiecznej wiosny, prostoty i miłosnych wzruszeń. Obraz taki

Arkadia jest mityczną krainą szczęśliwości – wiecznej wiosny, prostoty i miłosnych wzruszeń. Obraz taki stworzył Wergiliusz w swojej bukolicznej poezji – w Eklogach. Pierwowzorem krainy była Arkadia na środkowym Peloponezie – obszar biedny, zamieszkany przez pasterzy. W strofach Wergiliusza stała się jednak symbolem odwiecznych marzeń człowieka o mlekiem i miodem płynącej krainie spokoju, w której żyją ludzie w zgodzie z prawami natury.

Arkadia – kraj szczęśliwy i sprawiedliwy. Inaczej raj, eden, kraina marzeń. Pisarze upatrywali jej

Arkadia – kraj szczęśliwy i sprawiedliwy. Inaczej raj, eden, kraina marzeń. Pisarze upatrywali jej w: życiu na wsi (arkadia wiejska), minionych latach dzieciństwa, utopijnych, wymyślonych krainach sprawiedliwości społecznej.

Arkadia Cechy arkadii wiejskiej: spokój, życie w zgodzie z prawami natury, szczęście i harmonia,

Arkadia Cechy arkadii wiejskiej: spokój, życie w zgodzie z prawami natury, szczęście i harmonia, współistnienie z pięknem, sens życia odnaleziony w pracy na roli Cechy arkadii utopijnej: sprawiedliwość społeczna, równość wszystkich obywateli wobec prawa, pogarda dla pieniądza czy pochodzenia, szacunek dla pracy.