Vukovar grad heroj Ukratko n Vukovar je stari

  • Slides: 19
Download presentation
Vukovar grad heroj

Vukovar grad heroj

Ukratko n Vukovar je stari barokni grad, poznat po Domovinskom ratu i strašnim razaranjima.

Ukratko n Vukovar je stari barokni grad, poznat po Domovinskom ratu i strašnim razaranjima. Među mnoštvom vrlo atraktivnih, ali u ratu teško stradalih građevina, ističu se dvorac Eltz iz XVIII st. , barokne zgrade u središtu grada, franjevački samostan,

n župna crkva sv. Filipa i Jakova, pravoslavna crkva sv. Nikolaja i dr. Izvan

n župna crkva sv. Filipa i Jakova, pravoslavna crkva sv. Nikolaja i dr. Izvan grada na obali Dunava prema Iloku nalazi se Vučedol, bogato arheološko nalazište.

Simboli n Obredna posudica Vučedolska golubica smatra se svojevrsnim simbolom grada. Vučedol je i

Simboli n Obredna posudica Vučedolska golubica smatra se svojevrsnim simbolom grada. Vučedol je i poznato izletište, raj za ribiče s prekrasnom pješčanom plažom na Orlovu otoku.

n Atraktivno ušće rijeke Vuke u Dunav, šetališta uz Dunav i uređene plaže osiguravaju

n Atraktivno ušće rijeke Vuke u Dunav, šetališta uz Dunav i uređene plaže osiguravaju športsko-rekreacijske aktivnosti tijekom cijele godine, a posebice u toplom dijelu godine kada je moguće kupanje. Na Dunavu i Vuki popularan je ribolov (som, smuđ, šaran, štuka, kečiga).

Stanovništvo n Grad Vukovar, prema popisu 2001. godine, ima 31. 670 stanovnika, te je

Stanovništvo n Grad Vukovar, prema popisu 2001. godine, ima 31. 670 stanovnika, te je drugi grad po veličini u županiji. n Prema narodnosti, većina stanovnika su Hrvati (57. 5%), slijede ih Srbi (32. 9%), Rusini (1. 8%), te Mađari (1. 2%). Od nacionalnih manjina u Vukovaru još ima Nijemaca, Austrijanaca, Ukrajinaca, Slovaka, Crnogoraca, Albanaca itd.

n. U gradu Vukovaru u prošlosti pa do 1991. godine uvijek su većinsko stanovništvo

n. U gradu Vukovaru u prošlosti pa do 1991. godine uvijek su većinsko stanovništvo bili Hrvati.

Vukovar u Domovinskom ratu i danas n Osamostaljenjem Hrvatske 1991. godine došlo je do

Vukovar u Domovinskom ratu i danas n Osamostaljenjem Hrvatske 1991. godine došlo je do otvorene agresije Srbije na Vukovar i Hrvatsku. Nakon što je većina srpskog stanovništva (sva srpska djeca) pobjegla iz grada, počela je bitka za Vukovar,

nu kojoj su hrvatske snage branile grad protiv vojske JNA, srpskih četničkih i drugih

nu kojoj su hrvatske snage branile grad protiv vojske JNA, srpskih četničkih i drugih paravojnih formacija i srpske vojske, koja je imala golemu premoć u ljudstvu i tehnici.

n Srpsko je granatiranje sravnilo grad sa zemljom. Nakon tri mjeseca ogorčenih borba, Vukovar

n Srpsko je granatiranje sravnilo grad sa zemljom. Nakon tri mjeseca ogorčenih borba, Vukovar je 18. studenog 1991. godine pao u srpske ruke. n U agresiji na Vukovar 1991. godine, JNA i srpske paravojne postrojbe ubile su najmanje 1739 osoba.

n Nakon oslobodilačkih akcija u drugim krajevima Hrvatske 1995. godine, počeli su pregovori o

n Nakon oslobodilačkih akcija u drugim krajevima Hrvatske 1995. godine, počeli su pregovori o povratku Vukovara pod hrvatsku vlast. Lokalna je samouprava u Vukovaru počela djelovati sredinom 1997. g. Hrvatsko Podunavlje je mirno reintegrirano

nu Republiku Hrvatsku 15. siječnja 1998. godine. Otad se mnogo radi na obnovi grada

nu Republiku Hrvatsku 15. siječnja 1998. godine. Otad se mnogo radi na obnovi grada i povratku svih stanovnika, te se oživljavaju kulturni i drugi vidovi gradskog života. Obilježava se svake godine 18. 11.

OBILJEŽAVANJE DANA SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991. n Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

OBILJEŽAVANJE DANA SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991. n Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i ove će se godine u Slavonskom Brodu obilježiti paljenjem svijeća u Vukovarskoj ulici. Prigodni program obilježavanja ovog spomendana , koji su organizirali Grad Slavonski Brod, Župa Gospe Brze Pomoći i udruge proistekle iz Domovinskog rata, predviđen je za subotu 17. studenoga 2012.

n Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara tako će započeti svetom misom u 17,

n Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara tako će započeti svetom misom u 17, 00 sati u župnoj crkvi Gospe Brze pomoći. U 18, 00 sati u brodskoj Tvrđavi ispred kapele Svete Ane održati će se zajednička molitva za sve žrtve Vukovara i Hrvatske.

n Nakon toga će se povorka s lampionima uputiti prema Vukovarskoj ulici i spomeniku

n Nakon toga će se povorka s lampionima uputiti prema Vukovarskoj ulici i spomeniku poginulim hrvatskim braniteljima i poginuloj djeci u Domovinskom ratu. Ovo je prilika da svi građani Slavonskog Broda, dostojanstveno i tiho kao i ranijih godina, odaju počast gradu-heroju, njegovim žrtvama ali i svim žrtvama Domovinskog rata.

Link od pjesme Gospodine generale n http: //www. youtube. com/watch? v=__Q 5 D VRao

Link od pjesme Gospodine generale n http: //www. youtube. com/watch? v=__Q 5 D VRao 7 o&feature=related

Napravili: Renato Stanić 1. e i Ivan Skoko 3. b

Napravili: Renato Stanić 1. e i Ivan Skoko 3. b