Vela medonosn Rozrenie vskyt Patr medzi uiton hmyz

  • Slides: 11
Download presentation
Včela medonosná

Včela medonosná

Rozšírenie - výskyt • Patrí medzi užitočný hmyz. • Môžeme ju vidieť na lúke

Rozšírenie - výskyt • Patrí medzi užitočný hmyz. • Môžeme ju vidieť na lúke alebo v záhrade. • Včelári chovajú včely v úľoch. • Žije vo veľkých spoločenstvách – včelstvách.

Stavba tela včely . blanité krídla hruď tykadlá hlava bruško cuciak 3 páry nôh

Stavba tela včely . blanité krídla hruď tykadlá hlava bruško cuciak 3 páry nôh zložené oči

Včelie spoločenstvo Rozlišujeme: Včelia kráľovná Trúdi samčekovia ( ) Robotnice (samičky) je najväčšia z

Včelie spoločenstvo Rozlišujeme: Včelia kráľovná Trúdi samčekovia ( ) Robotnice (samičky) je najväčšia z nich, je zakladateľkou roja, kladie oplodnené vajíčka do buniek, dožíva sa 5 rokov oplodňujú kráľovnú, liahnu sa z neoplodnených vajíčok, na konci leta ich robotnice z úľa vyháňajú, dožívajú sa 4 – 5 týždňov prinášajú potravu (nektár, peľ, vodu), vyrábajú med z nektáru, stavajú plást, kŕmia matku, trúdov a larvy, strážia úľ, udržiavajú správnu teplotu v úli, dožívajú sa 8 týždňov

Vývin včely 1 2 3 4 5 1 Včelia kráľovná kladie oplodnené vajíčka do

Vývin včely 1 2 3 4 5 1 Včelia kráľovná kladie oplodnené vajíčka do buniek z plástov. 2, 3 Za 4 dni sa z nich vyvinú larvy. 4 Po 6 dňoch sa larvy menia na kukly. 5 Po 10 dňoch sa z kukly vyvinie dospelá včela.

Význam včelárstva _ produkty včiel : med, vosk, propolis, včelí jed, materská kašička _

Význam včelárstva _ produkty včiel : med, vosk, propolis, včelí jed, materská kašička _ opeľovanie kvetov: dôležité pre úrodu

Čo je to roj? Je to skupina včiel, ktorá opustí úľ so starou matkou

Čo je to roj? Je to skupina včiel, ktorá opustí úľ so starou matkou – kráľovnou vtedy, keď sa vyliahne nová kráľovná. Vieš, čím sa živia včely? • Nektárom, peľom, medovinou. Kde žijú včely? • V úľoch, vo včelíne. • Stará sa o ne včelár.

Zhrnutie Včela medonosná je náš najužitočnejší hmyz. Žije vo veľkých spoločenstvách – úľoch. Podľa

Zhrnutie Včela medonosná je náš najužitočnejší hmyz. Žije vo veľkých spoločenstvách – úľoch. Podľa činnosti, ktorú vykonávajú ich delíme: robotnice, trúdy a včeliu kráľovnú. Kráľovná kladie vajíčka. Robotnice stavajú plásty, čistia úľ nosia potravu a vodu, vyrábajú med. Telo včely je zložené z hlavy, hrude a brušk Na hlave má tykadlá, oči, jazýček. Z hrude je vyrastajú dva páry blanitých krídel a tri páry nôh. Včely chováme pre med, vosk, propolis, včelí jed. Najväčší význam je v opeľovaní kvetov.

Čo škodí včelám? Živočíchy, ktoré ich požierajú: osy, sršne, kliešte. . . Nebezpečenstvom sú

Čo škodí včelám? Živočíchy, ktoré ich požierajú: osy, sršne, kliešte. . . Nebezpečenstvom sú i postreky lúk a plodín, z ktorých zbierajú peľ. Hrozí im úhyn. Včela, je väčšinou ľuďmi chápaná iba ako hmyz využívaný k produkcii medu alebo jednoducho len ako poletujúci dotieravý škodca, ktorého je potrebné zničiť. Môže uškodiť i včela? Včela sa v prípade nebezpečenstva bráni žihadlom. Zvlášť nebezpečné je, pokiaľ je niekto na včelie žihadlo alergický. Môže človeku spôsobiť až smrť.

Bludisko - za odmenu pohľadaj a vyznač cestičku včielky k slnečnici

Bludisko - za odmenu pohľadaj a vyznač cestičku včielky k slnečnici

Použitá literatúra a zdroje Wiegerová, A. , 2009: Prírodoveda pre 2. ročník základných škôl,

Použitá literatúra a zdroje Wiegerová, A. , 2009: Prírodoveda pre 2. ročník základných škôl, Bratislava, SPN – Mladé letá, s. r. o. , 2009, str. www. google. sk www. gify. nou. cz www. beruska 8. cz www. vcela. sk lwww. vcelarstvo. sk