UPUTSTVO ZA KORIENJE MAPE Klikom na imena pojmova

  • Slides: 29
Download presentation
UPUTSTVO ZA KORIŠĆENJE MAPE Klikom na imena pojmova dobijate detaljnije informacije o istima, a

UPUTSTVO ZA KORIŠĆENJE MAPE Klikom na imena pojmova dobijate detaljnije informacije o istima, a klikom na dugme krećete se kroz slajdove. Započni prezentaciju

KRATKA ŠETNJA BEOGRADOM

KRATKA ŠETNJA BEOGRADOM

Naša priča počinje ovde ispred Ušće Shopping Centra.

Naša priča počinje ovde ispred Ušće Shopping Centra.

Odatle smo se zaputili preko Brankovog mosta ka Konaku kneginje Ljubice

Odatle smo se zaputili preko Brankovog mosta ka Konaku kneginje Ljubice

Nedaleko od Konaka nalazi se Saborna crkva, koja je podignuta za vreme Kneževine Srbije,

Nedaleko od Konaka nalazi se Saborna crkva, koja je podignuta za vreme Kneževine Srbije, na temeljima hrama Svetih Arhistriga.

Odmor od gradske buke i galame smo našli na Kalemegdanu, najvećem beogradskom parku.

Odmor od gradske buke i galame smo našli na Kalemegdanu, najvećem beogradskom parku.

Usledila je lagana šetnja od Spomenika zahvalnosti Franckuskoj do Pobednika

Usledila je lagana šetnja od Spomenika zahvalnosti Franckuskoj do Pobednika

Kroz misterioznu Knez Mihailovu dolazi se do Trga Republike

Kroz misterioznu Knez Mihailovu dolazi se do Trga Republike

Trg Republike se nalazi blizu Trga Nikole Pašića koji je nazvan po jednom bivšem

Trg Republike se nalazi blizu Trga Nikole Pašića koji je nazvan po jednom bivšem gradonačelniku Beograda, Nikoli Pašiću, koji je pre Drugog svetskog rata bio i premijer Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

U okolini Trga Nikole Pašića nalaze se još Skupština grada Beograda i Dom Narodne

U okolini Trga Nikole Pašića nalaze se još Skupština grada Beograda i Dom Narodne skupštine Republike Srbije

UŠĆE SHOPING CENTAR

UŠĆE SHOPING CENTAR

Ušće shooping centar je najveći šhoping centar u Srbiji i regionu. Idealno pozicioniran na

Ušće shooping centar je najveći šhoping centar u Srbiji i regionu. Idealno pozicioniran na mestu spajanja starog i Novog Beograda, podjednako je blizu centru grada kao i novom poslovnom centru prestonice.

Na šest nivoa i 50. 000 kvadratnih metara komercijalnog prostora nalazi se 137 prodavnica,

Na šest nivoa i 50. 000 kvadratnih metara komercijalnog prostora nalazi se 137 prodavnica, restorana, barova, igraonica, supermarket i jedan od najmodernijih bioskopa u regionu sa 11 bioskopskih sala opremljenih po najvišim standardima. Ovde možete provesti slobodno vreme sa voljenom osobom, porodicom ili prijateljima.

aja Novi sp i vu a S ku e r va a šć o

aja Novi sp i vu a S ku e r va a šć o Brankov most prem po obimu je st o m v ko n ra B. a d ra g eo Beograd sa centrom B osti u Beogradu. žn a v o p st o i m g ru d ja saobraća zvanični naziv e n i o si o n ja o st o p Most je u svom periodu nija 14 ka li ka js va m ra t la iš e jim je n – Zemunski most, jer dine iz starog o g. 5 3 9 1 m je ra k a n re Zemunu, koja je otvo saobraćala je 4 1 ija n li ka js va m ra T. dela grada do Zemuna je nakon rata k o d , ra d n a ks le A lja ra do rušenja mosta k ište - Zemun jm a S ro ta S ji ci la e r a n zadržana godinu dana ovobeogradskoj n a n lo a st o ilo b ja va m jer je nekoliko tra m pedesetih je a kr , a st o m vi o n b o o strani. Nakon rata, p ske linije. u jb le ro t u s e n e d ve u a godin

Konak kneginje Ljubice Konak je građen u periodu od 1829 -1831. po nalogu kneza

Konak kneginje Ljubice Konak je građen u periodu od 1829 -1831. po nalogu kneza Miloša. Podignut je za stanovanje njegove porodice, kneginje Ljubice i sinova - Milana i Mihaila, a istovremeno i dvor za rezidenciju. Zgrada je do danas sačuvana kao najreprezentativnija gradska kuća iz prve polovine 19. veka

Saborna crkva u Beogradu, u ulici kneza Sime Markovića, podignuta je na temeljima stare

Saborna crkva u Beogradu, u ulici kneza Sime Markovića, podignuta je na temeljima stare crkve, koja se pominje u vrijeme austrijske vladavine Beogradom od 1717. do 1739. godine. Stara crkva, koja je bila izgrađena od kamena, s velikim kubetom, bez krsta, bila je toliko uništena poslije predaje Beograda 1739. godine, da je 1763. godine morala biti srušena. Saborna crkva Na njenom mjestu sagrađena je nova crkva od drveta, koju je 1795. godine zamijenila crkva od čvrstog materijala ali bez zvonika. Zvono je prvi put zazvonilo u Beogradu pod Turskom, 16. februara 1830. godine.

Kalemegdan

Kalemegdan

Spomenik zahvalnosti Francuskoj je skulptura koju je izradio vajar Ivan Meštrović. Nalazi se u

Spomenik zahvalnosti Francuskoj je skulptura koju je izradio vajar Ivan Meštrović. Nalazi se u centru Beograda, u parku Kalemegdan, a postavljen je 11. novembra 1930. godine u znak prijateljstva, uzajamne pomoći i saradnje Srbije i Francuske tokom Prvog svetskog rata. Spomenik u bronzi prikazuje skulpturu žene koja drži mač, što simboliše Francusku koja juriša u pomoć Srbiji. Sa istočne strane je reljef žene koja sedi, oličenje Sorbone - prosvetne pomoći srpskoj omladini u toku i posle rata. Podizanje spomenika je finansirano dobrovoljnim prilozima Društva prijatelja Francuske i Društva nekadašnjih đaka francuskih škola.

Pobedn ik Spomenik 'Pobednik' na Kalemegdanu je otkriven 07. oktobra 1928. godine, na desetogodišnjicu

Pobedn ik Spomenik 'Pobednik' na Kalemegdanu je otkriven 07. oktobra 1928. godine, na desetogodišnjicu proboja Solunskog fronta. Autor je Ivan Meštrović, koji je bronzanu figuru spomenika izvajao još 1913. godine, da posluži kao završni motiv monumentalne fontane koju je trebalo podići na Terazijama. Usled ratova i neispunjenja obaveza , Meštrović je izradio samo figuru 'Pobednika', koja je 1928. godine upotrebljena kao deo spomenika na Kalemegdanu. Spomenik 'Pobedniku' se sastoji od Meštrovićeve figure nagog muškarca, sa golubom i mačem u ruci, koja se nalazi na ozidanomk kamenom stubu, a ovaj, na kamenom postolju. 'Pobednik' je zamišljen kao spomenik slobode i personifikacija pobede nad petovekovnim ropstvom pod Turcima, ali je upotrebljen i za trijumf pobede oličen kroz proboj Solunskog fronta tokom Prvog svetskog rata. Danas ovaj spomenik pretstavlja jedan od simbola Beograda i njegovu vizuelnu odrednicu.

Knez Mihailova i najvrednijih gradskih ijih ar jst na od no ed o j

Knez Mihailova i najvrednijih gradskih ijih ar jst na od no ed o j ka na zaštiće. rgovački centar je zakonom i t na zo ka ač ajem 70 -ih godina XIX veka eš kr , p lih ica sta ul va na ća ku kih ns Knez Mihailo đa ra da i g le nizom reprezentativnih zgra a na ovom području krivuda ak ur e T em vr u , a m nu idu spomeničkih ambijenata, sa elja Sing imljana ovde bio centar nas ašta kneza Aleksandra e R a b em bil vr lu š u de jo jem je rn da go se ra e u at e j Sm eka ovd ić, ulica je brzo izgrađena džamijama. Sredinom XIX v ov a i sim am Jo sm an če ilij a, m Em šta io ad ba izr sa 7. ice su ul ji je 186 ačkog i lacionog plana Beograda, ko gu re de ra iz on ak i najbogatije porodice trgov. N je ića jni ev ica jut na ju Karađorđ nju sta na adržaj. U njoj se grade kuće i e — ulica Kneza Mihaila. j im i jo juć da cu uli la i dobila svoju fizionomiju i s sti kr nično 1870. Uprava grada je i zva političkog Beograda. Godine

Trg Nikole Pašića se nalazi na prostoru između Terazija, Bulevara kralja Aleksandra i Dečanske

Trg Nikole Pašića se nalazi na prostoru između Terazija, Bulevara kralja Aleksandra i Dečanske ulice. Ovaj trg je najmlađi u Beogradu. Izgrađen je 1953. kada je na njemu izgrađen i vodoskok. Nazvan je po jednom bivšem gradonačelniku Beograda, Nikoli Pašiću, koji je pre Drugog svetskog rata bio i premijer Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Prvi naziv ovog trga je bio Trg Marksa i Engelsa - po Karlu Marksu i Fridrihu Engelsu, glavnim komunističkim ideolozima. Ovaj naziv trg je nosio do 1997. godine, kada je odlukom Skupštine grada Beograda trgu određen nov naziv. Iste godine preimenovane su i ulice koje okružuju trg - Bulevar Revolucije (danas Bulevar kralja Aleksandra) i ulica Moše Pijade (danas Dečanska ulica). U prvoj polovini 19. veka, na prostoru ovog trga je bila pusta livada, koju je presecao Carigradski drum. Posle Prvog svetskog rata, na ovom prostoru su se uglavnom nalazile prizemne i jednospratne kuće. Formiranje trga je počelo posle Drugog svetskog rata, kada su porušene stare zgrade, premeštena tramvajska okretnica, postavljen vodoskok i uklonjena ograda ispred zgrade Narodne skupštine. Po projektu je planirano da se ovaj deo grada otvori kao pešačka zona i da bude prijatniji za građane.

Hvala na pažnji!

Hvala na pažnji!