TJEDAN PLANIRANJA I PONAVLJANJA Dragi uenici proao je

  • Slides: 25
Download presentation
TJEDAN PLANIRANJA I PONAVLJANJA

TJEDAN PLANIRANJA I PONAVLJANJA

Dragi učenici, prošao je već određeni broj dana u kojima ste se i vi

Dragi učenici, prošao je već određeni broj dana u kojima ste se i vi i vaši nastavnici morali prilagoditi novonastaloj situaciji vezanu uz pandemiju COVID-19, te vjerujemo kako ste iznašli način učenja na daljinu. Učili ste, ispunjavali zadatke koji su od vas traženi, a u tjednu koji je pred vama, dobro isplanirajte svoje vrijeme, ponovite, utvrdite, posložite i sistematizirajte, kritički razmislite o novim sadržajima, obavite zadatke koje niste uspjeli na vrijeme obaviti. U kontaktu sa svojim nastavnicima slobodno im javite što vas muči, što vam treba dodatno pojasniti.

Želimo da kao učenici budete u ovom procesu učenja na daljinu odgovorni prema sebi

Želimo da kao učenici budete u ovom procesu učenja na daljinu odgovorni prema sebi i svojem znanju. Jer nakon ovoga tjedna uslijedit će razdoblje vrednovanja vašeg rada. Vrednujemo zato da biste dobili povratnu informaciju o tome jest li ostvarili ishode učenja, ali i kako ćete poboljšati svoje učenje. Da bismo to postigli, vaši nastavnici pratili su vaš rad, poticali vašu aktivnost i suradnju - kako s nastavnikom, tako i s drugim učenicima. Za utvrđivanje upravo tih vještina virtualno okruženje za učenje izvrsno je mjesto jer se sve aktivnosti bilježe, a pitanja i komentari mogu se postavljati i nakon zadanog vremena.

Vjerujemo kako će vam u ovom procesu pomoći i priložena (već objavljena prezentacija na

Vjerujemo kako će vam u ovom procesu pomoći i priložena (već objavljena prezentacija na portalu virtualna nastava ASOO 30. 3. 2020. ) i jedna nova, stoga vam želimo uspješne aktivnosti i ovaj tjedan.

Za one koji žele učiti na drugačiji način UČENJE Učiti kako učiti Radni zadatak

Za one koji žele učiti na drugačiji način UČENJE Učiti kako učiti Radni zadatak Ta fotografija korisnika Nepoznat autor: licenca CC BY-SA-NC

 Za sve vas koji želite učiti na drugačiji način, danas ćemo govoriti o

Za sve vas koji želite učiti na drugačiji način, danas ćemo govoriti o učenju ili preciznije, govorit ćemo o „Učiti kako učiti”. Predlažemo da sadržaj povežete s vašom osobnom motivacijom za učenje. Želimo vam puno uspjeha u rješavanju zadataka!

Što je učenje? Učenje je složeni psihički proces tijekom kojeg usvajamo znanja, vještine, navike,

Što je učenje? Učenje je složeni psihički proces tijekom kojeg usvajamo znanja, vještine, navike, iskustva, sposobnosti. Tijekom učenja razvijaju se životne vještine i usvajaju vrijednosti. Učenje je proces tijekom kojeg uskladištavamo različite podatke u skladištu pamćenja. Učenje i pamćenje su dva međusobno nadopunjujuća aspekta procesa učenja.

Pitanje je… Zašto učimo? Ta fotografija korisnika Nepoznat autor: licenca CC BY-NC-ND Ta fotografija

Pitanje je… Zašto učimo? Ta fotografija korisnika Nepoznat autor: licenca CC BY-NC-ND Ta fotografija korisnika Nepoznat autor: licenca CC BY-SA

 Možemo li…? Možemo li naučiti kako se uči? Možemo! Nikada nije kasno! Želite

Možemo li…? Možemo li naučiti kako se uči? Možemo! Nikada nije kasno! Želite li vi kvalitetnije, brže i lakše učiti? Vjerujemo da želite! Muči li vas motivacija i koncentracija i/ili teško pamtite? Predlažemo da pročitate uvodni tekst.

O čemu ovisi kako ćemo učiti? Fiziološki čimbenici (1) Dob - kapacitet pamćenja je

O čemu ovisi kako ćemo učiti? Fiziološki čimbenici (1) Dob - kapacitet pamćenja je neograničen, no postoji životno razdoblje od 20 do 24 godine, u kojem je lakše učiti. Učenje povećava iskustvo jer se prepoznavaju važni podatci i stvaraju nove asocijacij što također omogućava lakše i brže učenje. Spol - smatra se da muškarci više djeluju u području prirodnih znanosti, a žene su jače u društvenim znanostima. To se tumači time što se na različit način obrađuju i usvajaju informacije. •

O čemu ovisi kako ćemo učiti? Fiziološki čimbenici (2) Dispozicije - urođena građa i

O čemu ovisi kako ćemo učiti? Fiziološki čimbenici (2) Dispozicije - urođena građa i funkcija organizma također utječe na učenje. Genetski nasljeđujemo dispozicije od roditelja i prijašnjih generacija. Umor - je jedan od obrambenih mehanizama organizma koji nas štiti da se ne bismo previše opteretili. Postoji fizički i psihički umor. Umor u procesu učenja može se spriječiti nakon prvih znakova umora. Predlaže se odmoriti oko pola sata i potom nastaviti s učenjem. Šetnja vam se u novonastalim okolnostima COVID-a 19 ne može preporučiti.

Što nas može osnažiti da učimo kvalitetnije? Osnažiti nas mogu usvojene tehnike učenja: -

Što nas može osnažiti da učimo kvalitetnije? Osnažiti nas mogu usvojene tehnike učenja: - brzo čitanje - izrada mentalnih mapa - mnemotehnike - poboljšanje koncentracije i pamćenja - praktični primjeri za bolje i uspješnije učenje

Motivacija je sve ono što potiče na aktivnost, pokretačka snaga koja nas navodi na

Motivacija je sve ono što potiče na aktivnost, pokretačka snaga koja nas navodi na određenu aktivnost. Motivacija je bitna za učenje i za bilo koji drugi rad. Sve što radimo bez volje i s negativnim stavom s vremenom ostavlja tragove na planu osobnosti. Dobro je: 1. Postaviti cilj - što želim ostvariti? 2. Odrediti koliko i do kada možemo nešto naučiti. 3. Napraviti popis svojih zadataka koje mislimo napraviti u jednom danu. 4. Gradivo podijeliti na manje cjeline. 5. Osjećati se dobro jer smo nešto naučiti.

Kako se motivirati za učenje? Imati pozitivan stav! Biti određen - kako ću to

Kako se motivirati za učenje? Imati pozitivan stav! Biti određen - kako ću to ostvariti? Biti realan - imati na umu svoje mogućnosti i sposobnosti. Napraviti redoslijed učenja - štedim na vremenu. Napraviti jasnu razliku između "ne mogu" i "neću". Početi odmah. Ne odugovlačiti Biti optimističan - šanse za uspjeh će se povećavati! Vježbati smisao za humor! Nagraditi se za ostvareni cilj!

Dragi učenici/učenice! Postoji unutarnja (intrizična) i vanjska (ekstrizična) motivacija. Unutarnja motivacija naša je osobna

Dragi učenici/učenice! Postoji unutarnja (intrizična) i vanjska (ekstrizična) motivacija. Unutarnja motivacija naša je osobna pokretačka snaga jer želimo napredovati, uspjeti i realizirati naše potrebe. Vanjska motivacija je vanjski motiv zbog kojeg nešto radimo ili učimo, na primjer ocjene, plaća, pohvala, nagrada ili poklon. Bez obzira pokreće li vas sada unutarnja ili vanjska motivacija da nešto samostalno naučite, predlažemo da razmislite, procijenite i saznate što je moguće više informacija o razinama aktivnosti učenja. Ta fotografija korisnika Nepoznat autor: licenca CC BY-ND

Za početak… • Pripremite udžbenike, priručnike, časopise, enciklopedije… • Potražite stručne članke na internetu.

Za početak… • Pripremite udžbenike, priručnike, časopise, enciklopedije… • Potražite stručne članke na internetu. . . • Surađujte s nastavnikom ili stručnim suradnikom na daljinu… ��

Zadatak: prikupite informacije i razinama aktivnosti učenja Odgovorite na pitanja o prednostima i/ili nedostacima

Zadatak: prikupite informacije i razinama aktivnosti učenja Odgovorite na pitanja o prednostima i/ili nedostacima pojedinih razina: Slušanje predavanja Rasprava Učenje iz literature Izrada bilježaka Samostalna reprodukcija Rješavanje problema

Povratne informacije Kako ste odgovorili na pitanja? • Jeste li s nekim razgovarali o

Povratne informacije Kako ste odgovorili na pitanja? • Jeste li s nekim razgovarali o zadatku? Raspravili s kolegicama/kolegama o njihovim razmišljanjima, idejama, znanjima i praksi učenja mogla bi biti korisna? Razgovarati o bilo kojoj temi možete i s nastavnikom ili stručnim suradnikom.

Povratne informacije Kako ste odgovorili na pitanja? • Jeste li izradili bilješke? Što više

Povratne informacije Kako ste odgovorili na pitanja? • Jeste li izradili bilješke? Što više pročitamo, čujemo i pravimo bilješke, možemo naknadno nadopunjavati sadržajima iz literature. Preporuča se koristiti veliki format papira, bilježiti pojmove, ključne riječi, definicije. Izraditi možete i umnu mapu. • Ako ste riješili problem, tada ste koristili najvišu razinu učenja u kojoj koristimo naučeno ponašanje i znanje u realnoj situaciji u svakodnevnom životu. Bravo!

Uvjeti učenja Važno je: - učiti na istome mjestu - imati radni stol, uvijek

Uvjeti učenja Važno je: - učiti na istome mjestu - imati radni stol, uvijek spreman za učenje - otklonite sve distraktore (koji odvlače pozornost) - paziti na osvjetljenje. - sjediti na udobnoj, visinom usklađenoj stolici zbog pravilnog držanja, bolje cirkulacije i boljeg disanja.

Za one koji žele znati više • Koristite tehnike koje se poklapaju s vašim

Za one koji žele znati više • Koristite tehnike koje se poklapaju s vašim načinom učenja Ako znate koristiti tehnike, učite prirodnije. Budući da je prirodnije, postaje i lakše. Ako je lakše, ujedno je i brže. Uklapanjem dobro istraženih tehnika pamćenja, akcelerirano učenje čini učenje ugodnim, uspješnim i zadovoljavajućim iskustvom.

Za one koji žele znati više • Profesor Gardner sa sveučilišta Harvard razvio je

Za one koji žele znati više • Profesor Gardner sa sveučilišta Harvard razvio je „Teoriju višestrukih inteligencija” koja govori da se IQ ne bi smio mjeriti kao apsolutna mjera poput visine, težine ili krvnog tlaka. Inteligenciju definira kao sposobnost rješavanja problema ili oblikovanja nekog proizvoda. Ne radi se o tome koliko si pametan, već kako si pametan. Svi mi imamo repertoar vještina za rješavanje različitih vrsta problema. Mreža akceleriranog učenja Gardnerovu teoriju stavila je u praksu te omogućila učenicima da imaju jednaku priliku za učenje te da uče prema vlastitim mogućnostima. Svatko ima jednaku priliku za učenje.

Zadatak za one koji žele znati više Postoji osam inteligencija. Učenjem iz literature i

Zadatak za one koji žele znati više Postoji osam inteligencija. Učenjem iz literature i na daljinu saznajte o kakvim se inteligencijama radi. Napravite popis Kratko opišite

Literatura: • Jensen, E. (2003), Super nastava. Zagreb: Educa. • Kyriacou, C. (2001), Temeljna

Literatura: • Jensen, E. (2003), Super nastava. Zagreb: Educa. • Kyriacou, C. (2001), Temeljna nastavna umijeća. Zagreb: Educa • Pastuović, N. (1999. ), Edukologija - integrativna znanost o sustavu cjeloživotnog obrazovanja i odgoja. Zagreb: Znamen • Dr. sc. Elvi Piršl, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli: Ciljevi odgoja i obrazovanja • Anderson, L. W. & Krathwohl, D. R. (2001). A Taxonomy for learning, teaching, and assessing • Mattes, W. (2007), Nastavne metode. Zagreb: Naklada Ljevak. • Marsh, C. J. (1994), Kurikulum: temeljni pojmovi. Zagreb: Educa. • Mužić, V. , Vrgoč. H. (2005), Vrednovanje u odgoju i obrazovanju. . Zagreb: Hrvatski pedagoško-književni zbor. • Robert J. Marzano / Debra J. Pickering / Jane E. Pollock: Nastavne strategije (Educa, Zagreb 2006. ) • Terhart, E. (2001), Metode poučavanja i učenja. Zagreb: Educa. • Pohl, Michael. (2000). Learning to Think, Thinking to Learn: Models and Strategies to Develop a Classroom Culture of Thinking • Knight, BA. , S. Bailey, W. Wearne and D. Brown. (1999). Blooms Multiple Intelligences Themes and Activities

Pripremila: Majda Fajdetić

Pripremila: Majda Fajdetić