System szkolnictwa ponadpodstawowego w Polsce od 01 09

  • Slides: 11
Download presentation
System szkolnictwa ponadpodstawowego w Polsce od 01. 09. 2019 roku

System szkolnictwa ponadpodstawowego w Polsce od 01. 09. 2019 roku

Poniższy schemat obowiązuje absolwentów gimnazjum od 1 września 2017 r. , 1 września 2018

Poniższy schemat obowiązuje absolwentów gimnazjum od 1 września 2017 r. , 1 września 2018 r. , 1 września 2019 r.

Poniższy schemat obowiązuje absolwentów szkoły podstawowej od 1 września 2019 r.

Poniższy schemat obowiązuje absolwentów szkoły podstawowej od 1 września 2019 r.

Rodzicu! Możesz pomóc swojemu dziecku w wyborze szkoły ponadpodstawowej Twoje dziecko może wybrać spośród

Rodzicu! Możesz pomóc swojemu dziecku w wyborze szkoły ponadpodstawowej Twoje dziecko może wybrać spośród trzech typów szkół: liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkoły branżowej I stopnia.

Obserwuj swoje dziecko i rozmawiaj z nim. Ty jesteś dla Niego najważniejszym autorytetem i

Obserwuj swoje dziecko i rozmawiaj z nim. Ty jesteś dla Niego najważniejszym autorytetem i doradcom. Twoje dziecko musi dokonać z Twoją pomocą wyboru odpowiedniego dla niego, zgodnego z predyspozycjami i zainteresowaniami.

Liceum ogólnokształcące jest dobrym miejscem dla każdego, kto nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących

Liceum ogólnokształcące jest dobrym miejscem dla każdego, kto nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszej nauki i wyboru zawodu lub zamierza kontynuować naukę na studiach wyższych.

1. Nauka w liceum trwa 3 lub 4 lata (od 01. 09. 2019 r.

1. Nauka w liceum trwa 3 lub 4 lata (od 01. 09. 2019 r. ). 2. Wybierając szkołę należy zastanowić się, jakich przedmiotów szkolnych dziecko chce się uczyć w większej liczbie godzin, ponieważ oddziały tworzone są w oparciu o przedmioty rozszerzone, przygotowujące ucznia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. 3. Nauka w liceum ogólnokształcącym pozwoli mu uzyskać wykształcenie ogólne na poziomie średnim. 4. Po ukończeniu nauki w liceum (z maturą lub bez) może dalej kształcić się w szkole policealnej, dzięki której po zdaniu zewnętrznego egzaminu uzyska kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie. 5. Mając zdany egzamin maturalny może podjąć naukę na studiach wyższych na terenie całego kraju i za granicą.

Technikum jest odpowiednim miejscem dla każdego, kto ma sprecyzowane zainteresowania i predyspozycje oraz wybrał

Technikum jest odpowiednim miejscem dla każdego, kto ma sprecyzowane zainteresowania i predyspozycje oraz wybrał już zawód, w którym chciałby pracować.

1. Nauka w technikum trwa 4 latalub 5 lat (od 01. 09. 2019 r.

1. Nauka w technikum trwa 4 latalub 5 lat (od 01. 09. 2019 r. ). Młody człowiek zdobywa wiedzę z przedmiotów ogólnokształcących przygotowując się do egzaminu maturalnego i równolegle z przedmiotów zawodowych na poziomie teorii i praktyki. 2. Na koniec nauki w technikum może przystąpić do egzaminu maturalnego. 3. Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymuje świadectwo dojrzałości i może podjąć naukę na studiach wyższych przygotowujących do wykonywania tego samego lub innego zawodu. 4. W trakcie trwania nauki przystępuje do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe (EPKZ) co daje mu uprawnienia do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie. 5. Po ukończeniu technikum może podjąć również naukę w szkole policealnej.

Szkoła branżowa I stopnia Do ubiegłego roku Zasadnicza szkoła zawodowa jest odpowiednim miejscem dla

Szkoła branżowa I stopnia Do ubiegłego roku Zasadnicza szkoła zawodowa jest odpowiednim miejscem dla każdego, kto chce się szybko usamodzielnić i rozpocząć pracę zawodową.

1. Nauka w szkole branżowej I – stopnia trwa 3 lata. 2. Ucząc się

1. Nauka w szkole branżowej I – stopnia trwa 3 lata. 2. Ucząc się w szkole branżowej zdobywa się ogólną wiedzę oraz praktykę zawodową. 3. Nauka zawodu w praktyce odbywa się na warsztatach szkolnych, w Centrach Kształcenia Praktycznego, Centrach Kształcenia i Wychowania OHP oraz w zakładach pracy. 4. Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie praktycznym młody człowiek będzie mógł podjąć pracę w wyuczonym zawodzie. 5. Może również kontynuować naukę w Szkole branżowej II stopnia i przystąpić tam do egzaminu maturalnego, otrzymać świadectwo dojrzałości. 6. Po zdaniu egzaminu maturalnego i otrzymaniu świadectwa dojrzałości może podjąć naukę na studiach wyższych licencjackich.