LASY W POLSCE Franek Rejdych LASY W POLSCE

  • Slides: 10
Download presentation
LASY W POLSCE Franek Rejdych

LASY W POLSCE Franek Rejdych

LASY W POLSCE Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują

LASY W POLSCE Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29, 2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9, 1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7, 6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

LASY W POLSCE Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu

LASY W POLSCE Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. W górach przeważa świerk oraz świerk z bukiem. Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś uprawy jednego gatunku były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników. W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych.

LASY W POLSCE Dzik Lis W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona

LASY W POLSCE Dzik Lis W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29, 2 proc. obecnie. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt. Wilk Wiewiórka Żubr

LASY W POLSCE W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do

LASY W POLSCE W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0, 9 mln ha do prawie 1, 85 mln ha.

LASY W POLSCE Skąd się bierze drewno? Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które

LASY W POLSCE Skąd się bierze drewno? Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10 -letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty.

LASY W POLSCE Drewno = surowiec do wszystkiego! Szacuje się, że współcześnie drewno ma

LASY W POLSCE Drewno = surowiec do wszystkiego! Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m. in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

LASY W POLSCE Drewno - Polski przebój! Polskie produkty powstałe z użyciem drewna –

LASY W POLSCE Drewno - Polski przebój! Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe. Nasz kraj jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 10 proc. całego polskiego eksportu.

LASY W POLSCE CIEKAWOSTKI • Cis Henrykowski – to najstarsze drzewo w Polsce Rośnie

LASY W POLSCE CIEKAWOSTKI • Cis Henrykowski – to najstarsze drzewo w Polsce Rośnie oparty o dom nr 293 we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk). Jego wiek szacuje się na około 1250 lat (w roku 1987). Drzewo zostało uszkodzone podczas huraganu w 1989. • Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew. Jest to powierzchnia ok. 1 ara lasu! • Średnio każdy mieszkaniec świata zużywa rocznie ok. 50 kg papieru. Daje to ok. 10 000 kartek papieru formatu A 4 na osobę.

Dziękuję za uwagę!

Dziękuję za uwagę!