Sygnay na drodze Sygnay na drodze Uczestnik ruchu

  • Slides: 18
Download presentation
Sygnały na drodze

Sygnały na drodze

Sygnały na drodze Uczestnik ruchu jest zobowiązany stosować się do norm, sygnałów i znaków

Sygnały na drodze Uczestnik ruchu jest zobowiązany stosować się do norm, sygnałów i znaków w następującej kolejności: 1. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli. 2. Sygnały świetlne. 3. Znaki drogowe. 4. Pozostałe normy i przepisy zawarte w KRD.

Sygnały kierujących ruchem drogowym: Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu: - policjant, -

Sygnały kierujących ruchem drogowym: Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu: - policjant, - żołnierz Żandarmerii wojskowej, - funkcjonariusz Straży Granicznej w strefie nadgranicznej, - inspektor Inspekcji Ruchu Drogowego, - pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym,

Sygnały kierujących ruchem drogowym: - pracownik zarządu drogi lub inna osoba wykonująca roboty na

Sygnały kierujących ruchem drogowym: - pracownik zarządu drogi lub inna osoba wykonująca roboty na drodze, - osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu, - kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci.

SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU STÓJ Postawa, w której

SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU STÓJ Postawa, w której kierujący ruchem zwrócony jest przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie, a dla pieszych - zakaz wejścia na jezdnię. Sygnał ten jest odpowiednikiem świetlnego sygnału czerwonego.

SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU Uwaga Podniesienie ręki do

SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU Uwaga Podniesienie ręki do góry przez osobę kierującą ruchem oznacza, że za chwilę nastąpi zmiana dotychczas nadawanego sygnału. Sygnał ten jest odpowiednikiem sygnału żółtego.

SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU JEDŹ Postawa, w której

SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU JEDŹ Postawa, w której kierujący ruchem zwrócony jest bokiem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie, a dla pieszych - zezwolenie na wejście dla pieszych. Sygnał ten jest odpowiednikiem świetlnego sygnału zielonego.

Sygnały świetlne:

Sygnały świetlne:

Sygnały świetlne: Światło czerwone oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić przed

Sygnały świetlne: Światło czerwone oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku - przed sygnalizatorem.

Sygnały świetlne: Jeżeli na sygnalizatorze świetlnym świeci się światło czerwone i żółte - to

Sygnały świetlne: Jeżeli na sygnalizatorze świetlnym świeci się światło czerwone i żółte - to znak, że za chwilę zaświeci się światło zielone.

Sygnały świetlne: Sygnał zielony zezwala kierującemu na wjazd na skrzyżowanie. Sygnał ten zabrania wjazdu

Sygnały świetlne: Sygnał zielony zezwala kierującemu na wjazd na skrzyżowanie. Sygnał ten zabrania wjazdu na skrzyżowanie, jeżeli utrudniłoby to opuszczenie jezdni pieszym, którzy wkroczyli na nią podczas sygnału zielonego.

Sygnały świetlne: Sygnał żółty ostrzega o mającej nastąpić zmianie sygnału świetlnego. Widząc na sygnalizatorze

Sygnały świetlne: Sygnał żółty ostrzega o mającej nastąpić zmianie sygnału świetlnego. Widząc na sygnalizatorze sygnał żółty nie możemy wjechać na skrzyżowanie. Jeżeli na sygnalizatorze świetlnym świeci się światło żółte - to znak, że za chwilę zaświeci się światło czerwone.

Sygnały świetlne: Sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone

Sygnały świetlne: Sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, pod warunkiem, że kierujący: - zatrzyma się przed sygnalizatorem - nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom

Sygnały świetlne: Sygnał w kształcie zielonej strzałki nadawany przez sygnalizator - zezwala na skręcanie

Sygnały świetlne: Sygnał w kształcie zielonej strzałki nadawany przez sygnalizator - zezwala na skręcanie w lewo oraz na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem zakaz zawracania.

Sygnały świetlne: sygnalizator kierunkowy - na wprost i w prawo

Sygnały świetlne: sygnalizator kierunkowy - na wprost i w prawo

Sygnały świetlne: sygnalizator kierunkowy zezwala na skręcanie w lewo oraz na jazdę na wprost.

Sygnały świetlne: sygnalizator kierunkowy zezwala na skręcanie w lewo oraz na jazdę na wprost.

Sygnały świetlne dla pieszych: • zielony - zezwolenie na wejście na przejście dla pieszych,

Sygnały świetlne dla pieszych: • zielony - zezwolenie na wejście na przejście dla pieszych, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i pieszy jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejście, • czerwony - zakaz wejścia na przejście.

Sygnały świetlne dla rowerzystów: • zielony - zezwolenie na wjazd na przejazd dla rowerów,

Sygnały świetlne dla rowerzystów: • zielony - zezwolenie na wjazd na przejazd dla rowerów, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i rowerzysta jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejazd, • czerwony - zakaz wjazdu na przejazd.