Sveuilite Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Odjel za

  • Slides: 7
Download presentation
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Odjel za fiziku Radioekologija Pravilnici, zakoni

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Odjel za fiziku Radioekologija Pravilnici, zakoni

Planirana izloženost Može se pojaviti tijekom planirane situacije. Izvanredna situacija Može se pojaviti iz

Planirana izloženost Može se pojaviti tijekom planirane situacije. Izvanredna situacija Može se pojaviti iz prošlosti, iz prethodno planirane izloženosti. Odluka tijela koja je odgovorna za radiološka pitanja (kod nas MUP – Civilna zaštita – sektor za radiološku sigurnost). Postojeća izloženost

Tri ključna principa u zaštiti od ionizirajućeg zračenja 1. PRINCIP OPRAVDANOSTI • Svaka odluka

Tri ključna principa u zaštiti od ionizirajućeg zračenja 1. PRINCIP OPRAVDANOSTI • Svaka odluka koja mijenja izloženost ionizirajućem zračenju mora donositi više dobrog nego lošeg. 2. PRINCIP OPTIMIZACIJE • Vjerojatnost izloženosti, broj ljudi izložen zračenju i iznos njihovih individualnih dozi mora biti najniži mogući (ALARA – As Low As Reasonably Achievable) 3. PRINCIP PRIMJENE GRANIČNIH VRIJEDNOSTI DOZA • Ukupna doza prosječnog pojedinca iz izvora u planiranoj izloženosti (osim ako to nije pacijent u medicinskom izlaganju zračenju) ne smije premašiti odgovarajuće granične vrijednosti doza koje su propisane zakonom. NAPOMENA: Principi 1. i 2. vrijede za sve izloženosti zračenju, dok princip 3. vrijedi samo za planirane izloženosti zračenju.

Zakon o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti NN 141/13, 39/15, 130/17 Mora biti usklađen sa

Zakon o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti NN 141/13, 39/15, 130/17 Mora biti usklađen sa svim Direktivama Vijeća EU – Euratom!

Pravilnik o granicama ozračenja, preporučenom doznom ograničenju i procjenjivanju osobnog ozračenja NN 38/18 OPĆA

Pravilnik o granicama ozračenja, preporučenom doznom ograničenju i procjenjivanju osobnog ozračenja NN 38/18 OPĆA POPULACIJA Pojedini stanovnik ne smije u jednoj godini primiti efektivnu dozu višu od 1 m. Sv. PROFESIONALNO IZLOŽENI Efektivna doza izloženih radnika ne smije u normalnim uvjetima tijekom rada biti veća od 100 m. Sv u razdoblju od pet uzastopnih godina, uz uvjet da niti u jednoj godini petogodišnjeg razdoblja efektivna doza ne smije biti veća od 50 m. Sv.

Pravilnik o granicama ozračenja, preporučenom doznom ograničenju i procjenjivanju osobnog ozračenja NN 38/18 Referentna

Pravilnik o granicama ozračenja, preporučenom doznom ograničenju i procjenjivanju osobnog ozračenja NN 38/18 Referentna razina za radon u zatvorenim prostorima Članak 15. Referentna razina za radon u zraku u zatvorenim prostorima (stambenim prostorima te prostorima zgrada javne namjene) izražena kao godišnja prosječna koncentracija aktivnosti ne smije biti viša od 300 Bq/m 3. Referentna razina za radon za radnim mjestima Članak 16. Referentna razina za radon u zatvorenim prostorima na radnim mjestima izražena kao godišnja prosječna koncentracija aktivnosti u zraku ne smije biti viša od 300 Bq/m 3.

Pravilnik o praćenju stanja radioaktivnosti u okolišu NN 40/18 Radon na radnim mjestima Članak

Pravilnik o praćenju stanja radioaktivnosti u okolišu NN 40/18 Radon na radnim mjestima Članak 39. (1) Pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave i drugo državno tijelo ili tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje obavlja djelatnost na radnim mjestima iz točke B Priloga 2. ovoga Pravilnika, obvezno je osigurati provedbu mjerenja radona, a prema potrebi provesti i procjenu ozračenja radnika uzimajući u obzir vrijeme provedeno na radnom mjestu. (2) Mjerenje i procjenu ozračenja radnika iz stavka 1. ovoga članka provode ovlašteni stručni tehnički servisi ili stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja potvrđen za odgovarajuće područje. (3) Ukoliko se utvrdi da radnici iz stavka 1. ovoga članka u godini dana mogu primiti efektivnu dozu veću od 1 m. Sv, a manju ili jednaku 6 m. Sv, poslodavac iz stavka 1. ovoga članka mora informirati radnike o mogućim rizicima, omogućiti im uvid u podatke iz stavka 1. ovoga članka, čuvati te podatke, poduzeti mjere kojima će se ozračenje radnika smanjiti na toliko nisku razinu koliko je razumno moguće postići uvažavajući tehničke, organizacijske, gospodarske, zdravstvene i socijalne čimbenike te osigurati periodičnu provjeru ozračenja radnika. (4) Ukoliko koncentracija aktivnosti radona (kao godišnji prosjek), bez obzira na poduzete mjere za smanjenje ozračenja radnika primjenom načela optimizacije, i dalje prelazi nacionalnu referentnu razinu, odnosno efektivna doza koju radnici primaju je veća od 6 m. Sv u godini dana, na radnike će se primjenjivati odredbe kao za izložene radnike. (5) Poslodavac iz stavka 1. ovoga članka o rezultatima iz stavka 4. ovoga članka mora informirati radnike o mogućim rizicima, omogućiti im uvid u podatke iz stavka 4. ovoga članka, te čuvati te podatke tijekom razdoblja njihova radnog vijeka. (6) Poslodavac iz stavka 1. ovoga članka mora Zavodu unutar mjesec dana od provedene procjene iz stavka 3. i stavka 4. ovoga članka dostaviti obavijest koja sadržava: specifičnu vrstu posla, odgovarajuće polje ili područje rada, broj osoba koje rade na tim mjestima, rezultate provedenih mjerenja i/ili procjenu ozračenja/doze te opis planiranih ili poduzetih mjera kako bi se ozračenje smanjilo na toliko nisku razinu koliko je razumno moguće postići. (7) Podatke o radnicima iz stavka 4. ovoga članka Zavod će voditi u središnjem registru. (8) Procjena ozračenja iz stavka 1. ovoga članka provodi se sukladno međunarodnim preporukama.