Siatkwka Pika siatkowa siatkwka sport druynowy w ktrym

  • Slides: 21
Download presentation
Siatkówka

Siatkówka

Piłka siatkowa, siatkówka sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa zespoły sześcioosobowe w każdym: rozgrywający,

Piłka siatkowa, siatkówka sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa zespoły sześcioosobowe w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowym ( w czasie gdy drużyna przejmuję zagrywkę).

Libero Od 2011 roku w składzie może być dwóch libero i mogą grać naprzemiennie.

Libero Od 2011 roku w składzie może być dwóch libero i mogą grać naprzemiennie. Libero może brać udział jedynie w grze obronnej i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca boiska i strefy wolnej, jeżeli w momencie kontaktu z piłką ta ostatnia jest powyżej górnej taśmy siatki. Libero nie może zagrywać, blokować ani podejmować próby bloku. W przypadku kontuzji libero, jeśli w składzie nie ma drugiego, trener lub grający kapitan mogą wyznaczyć na nowego libero jednego spośród zawodników, niegrających na boisku podczas wyznaczenia z wyjątkiem zawodnika, który zmieniony był przez libero. Kontuzjowany libero nie może powrócić do gry do końca spotkania. Zawodnik, grający jako nowy libero, pozostaje libero do końca spotkania.

Odmiany oklasyczna (halowa) – pierwsza, najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach lub

Odmiany oklasyczna (halowa) – pierwsza, najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach lub na otwartych boiskach o takich samych parametrach, o. Plażowa – rozgrywki toczą się na piaszczystych boiskach lub plażach. Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, na przykład według zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich – dwóch w każdej drużynie. Zmieniono także przepisy dotyczące gry, mimo że większość elementów techniki gry jest podobna, ona siedząco – odmiana tradycyjnej piłki siatkowej, wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych, uprawiana również przez pełnosprawnych siatkarzy. Jest połączeniem sitzballu oraz siatkówki.

Historia powstania *Dyscyplinę sportu, którą dzisiaj nazywamy siatkówką wymyślił w 1885 roku William Morgan

Historia powstania *Dyscyplinę sportu, którą dzisiaj nazywamy siatkówką wymyślił w 1885 roku William Morgan nauczyciel ze szkoły w miejscowości Holyocke w stanie Massachusetts. W Polsce 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej Sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej dyscypliny sportowej, nazywanej „mintonette”. Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych.

Zasady *Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała tak, żeby przeleciała nad siatką

Zasady *Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała tak, żeby przeleciała nad siatką i dotknęła połowy boiska należącego do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia ( jedna osoba jedno odbicie) – odbiór, wystawa i atak. Gra toczy się do momentu, aż jedna z drużyn wygra trzy sety. W każdym z nich rywalizacja toczy się, aż któryś zespół zdobędzie 25 punktów przy przewadze minimum dwóch punktów.

Zasady *Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała tak, żeby przeleciała nad siatką

Zasady *Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała tak, żeby przeleciała nad siatką i dotknęła połowy boiska należącego do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia ( jedna osoba jedno odbicie) – odbiór, wystawa i atak. Gra toczy się do momentu, aż jedna z drużyn wygra trzy sety. W każdym z nich rywalizacja toczy się, aż któryś zespół zdobędzie 25 punktów przy przewadze minimum dwóch punktów.

Zagrywka, inaczej serwis, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki końcowej

Zagrywka, inaczej serwis, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki końcowej boiska, ze strefy zagrywki sposobem górnym lub dolnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, że przeleci na stronę przeciwnika. Drużyna przeciwna nie może blokować zagrywki, ani atakować piłki, która znajduje się całkowicie powyżej siatki i nad polem ataku.

wymiary Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 na 9 metrów ograniczonym dwiema

wymiary Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 na 9 metrów ograniczonym dwiema liniami końcowymi i dwiema liniami bocznymi i otoczonym strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony (na zawodach organizowanych przez FIVB wolna strefa musi mieć co najmniej: 8 m za liniami końcowymi i 5 m za bocznym boiska). Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2, 43 m dla mężczyzn i 2, 24 m dla kobiet (dla młodzików 2, 35 m i młodziczek 2, 15 m). Na dwóch końcach siatki wysokość siatki powinna być taka sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową.

*Wymiary boiska *Porządek rotacji

*Wymiary boiska *Porządek rotacji

Charakterystyka piłki *Piłka do gry w siatkówkę ma w obwodzie 65 - 67 cm,

Charakterystyka piłki *Piłka do gry w siatkówkę ma w obwodzie 65 - 67 cm, masę 260 -280 g, oraz rozmiar 5. Ciśnienie powietrza wewnątrz piłki wynosi: 0, 30 -0, 325 kg/cm 2. Wykonana jest z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej, jednobarwnej lub kolorowej, wewnątrz której jest dętka gumowa lub z innego materiału. Na oficjalnych zawodach krajowych i międzynarodowych piłka musi spełniać standardy zatwierdzone przez FIVB, a używanie innych piłek musi być uzgodnione z FIVB. W czasie oficjalnych zawodów używa się trzech piłek, które muszą posiadać takie same parametry, czyli obwód, ciężar, ciśnienie, typ, kolor.

Zmiany zawodników Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden lub więcej

Zmiany zawodników Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden lub więcej zawodników może być zmienionych w tym samym czasie. Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił (przepis ten nie dotyczy zmiany narzuconej). Do liczby zmian nie wlicza się libero. Jeśli dokonano zmiany nieregulaminowej i gra została wznowiona, zespół jest ukarany przegraniem akcji, a zmiana musi być skorygowana. Punkty zdobyte w okresie trwania błędu przez zespół popełniający błąd są anulowane, jeśli sędziowie są w stanie określić moment powstania błędu, punkty zdobyte przez przeciwnika zostają zachowane.

koniec Magda Kucharzyszyn

koniec Magda Kucharzyszyn