Pika siatkowa Pika siatkowa siatkwka sport druynowy w

  • Slides: 20
Download presentation
Piłka siatkowa

Piłka siatkowa

Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce

Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

Historia powstania Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William G. Morgan –

Historia powstania Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William G. Morgan – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian Associaton (YMCA) w mieście Holyoke w stanie Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette. W dniach 18 -20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezydentem wybrano Francuza Paula Libaud ( sprawował on tę funkcję aż do 1984), zaś jednym z jego zastępców został Polak Zygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB było 14 krajów. Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy. W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Euro mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Piłka siatkowa w Polsce W 1 Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a

Piłka siatkowa w Polsce W 1 Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. 929 w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź. W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych (od 1925), w Polskim Związku Gier Ruchowych (od 1926), w Polskim Związku Gier Sportowych (od 1928 – co uznaje się za datę oficjalnych narodzin siatkarskiego związku) i w Polskim Związku Piłki Ręcznej (od 1936). Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako samodzielny związek sportowy został powołany do życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Głównymi partnerami, a zarazem sponsorami PZPS, są Polkomtel S. A. i PKN ORLEN S. A. , którzy wspierają także Reprezentacje Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn. Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie 14 lutego 1948, pokonując Czechosłowację 3: 1. Reprezentacja siatkarzy zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z Czechosłowacją w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2: 3.

Zasady gry Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby

Zasady gry Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety (w grupach młodzieżowych do dwóch wygranych setów – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24: 24 gra toczy się "na przewagi" – aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "tie-break", który jest rozgrywany gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2: 2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

 Zasady gry są ustalone przez FIVB ( Międzynarodową Federacja Piłki Siatkowej) i zawarte

Zasady gry są ustalone przez FIVB ( Międzynarodową Federacja Piłki Siatkowej) i zawarte są w przepisach gry w piłkę siatkową. Przy okazji większych turniejów, tj. mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, FIVB czasami dokonuje modyfikacji tych przepisów. Ewoluowały one na przestrzeni lat. Opisane poniżej, zostały wprowadzone w roku 1998, podczas mistrzostw świata w Japonii. Wcześniej m. in. nie było zawodnika libero, a punkty drużyna mogła zdobyć tylko po własnym serwisie. Ostatnia nowelizacja przepisów miała miejsce w 2008 roku; w zawodach organizowanych przez FIVB weszła ona w życie od 1 stycznia 2009 roku, w rozgrywkach w Polsce zaś od sezonu 2009/2010. Zmiany te dotyczyły: stosunku do kontaktu zawodnika z siatką – stał się on bardziej liberalny; w uproszczeniu − błędem jest tylko dotknięcie górnej siedmiocentymetrowej taśmy, inny kontakt nie jest uważany za błąd, chyba że wpływa na grę, oraz przyśpieszona została procedura zmian zawodników. Zgodnie z tymi przepisami może być do 2 libero, a składy drużyn mogą liczyć maksymalnie 12 lub 14 zawodników wpisanych do protokołu.

Wymiary boiska do gry Porządek rotacji

Wymiary boiska do gry Porządek rotacji

Odmiany Siatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu różnorodności miejsc

Odmiany Siatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu różnorodności miejsc rozgrywania spotkań a także specyfiki grających zawodników. Klasyczna (halowa) Pierwsza i najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach, lub na otwartych boiskach o takich samych parametrach jak halowe. Plażowa To odmiana siatkówki w której spotkania toczą się na piaszczystych boiskach lub plażach. Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, na przykład według zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich - dwóch w każdej drużynie. Zmieniono także przepisy dotyczące gry mimo, że większość elementów techniki gry jest podobna. Na siedząco Siatkówka na siedząco to gra będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych jednak jest również uprawiana przez pełnosprawnych siatkarzy. Jest połączeniem sitzballu oraz siatkówki.

CIEKAWOSTKI POLSKA SIATKÓWKA Polska trzykrotnie wywalczyła tytuł Mistrza Świata (w 1974, 2014 i 2018

CIEKAWOSTKI POLSKA SIATKÓWKA Polska trzykrotnie wywalczyła tytuł Mistrza Świata (w 1974, 2014 i 2018 roku.

CIEKAWOSTKI POLSKA SIATKÓWKA Bartosz Kurek serwuje z prędkością 122 km/h, a Zbigniew Bartman 118

CIEKAWOSTKI POLSKA SIATKÓWKA Bartosz Kurek serwuje z prędkością 122 km/h, a Zbigniew Bartman 118 km/h.

CIEKAWOSTKI POLSKA SIATKÓWKA Najwięcej meczów w reprezentacji Polski zagrał Piotr Gruszka: 450.

CIEKAWOSTKI POLSKA SIATKÓWKA Najwięcej meczów w reprezentacji Polski zagrał Piotr Gruszka: 450.

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA Jest to drugi najbardziej popularny sport na świecie, ustępującym jedynie piłce

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA Jest to drugi najbardziej popularny sport na świecie, ustępującym jedynie piłce nożnej. Najdłuższy set rozegrano w lidze greckiej pomiędzy AEK Ateny i PAOK Saloniki. Trwał 54 minuty i 52 sekundy. Hihiro Jo Baliska pochodzący z Tajlandii jest najniższym zawodowym siatkarzem. Ma jedynie 163 cm wzrostu. 19. Najwyższym zawodnikiem jest Rosjanin Dimitri Muserski mierzący 218 cm. 20. Najwyższym polskim zawodnikiem jest Marcin Nowak mierzący 215 cm. 21. Najwyższą siatkarką jest Alba Hernandez z Puerto Rico. Ma 207 cm wzrostu. Polskie siatkarki w 2008 roku dostały “dziką kartę” na Puchar Świata w Japonii nie tylko ze względu na dobrą grę ale i urodę.

SUKCESY

SUKCESY