Projekt VARNE TOKE novinarska konferenca Sevnica 3 3

  • Slides: 18
Download presentation
Projekt VARNE TOČKE (novinarska konferenca) Sevnica, 3. 3. 2014

Projekt VARNE TOČKE (novinarska konferenca) Sevnica, 3. 3. 2014

KAJ so Varne točke? l Varne točke so različni posebej označeni javni prostori, namenjeni

KAJ so Varne točke? l Varne točke so različni posebej označeni javni prostori, namenjeni otrokom in mladostnikom, kamor se zatečejo po pomoč, če se znajdejo v kakršni koli stiski l Na varnih točkah se nahajajo ljudje, ki so prostovoljno pripravljeni pomagati otrokom v stiski l Ti so posebej usposobljeni, da otrokom lahko ponudijo ustrezno takojšnjo zaščito, jim svetujejo ali zagotovijo osnovne informacije in pomoč

KJE so Varne točke? l Varne točke so strateško locirane okoli šol, zraven zbirališč

KJE so Varne točke? l Varne točke so strateško locirane okoli šol, zraven zbirališč otrok in mladih ter na tistih frekventnih poteh šola-dom, kjer otroci vsakodnevno hodijo. l Otroci lahko Varne točke prepoznajo po posebni nalepki - smejoči se hišici, ki je nameščena na vidno mesto lokala. l Nanje jih opominjajo tudi šolski urniki, informativne zloženke z zemljevidi in plakati.

KOLIKO Varnih točk je v Sloveniji? l Zaživele so že v 26 -ih mestih

KOLIKO Varnih točk je v Sloveniji? l Zaživele so že v 26 -ih mestih po Sloveniji (Celje, Cerkvenjak, Domžale, Idrija, Izola, Kamnik, Koper, Kranj, Ljubljana, Maribor, Medvode, Nova Gorica, Novo mesto, …). Ko smo pristopili mi jih je bilo 22. l Skupaj 459 Varnih točk (340 VT, ko smo pristopili mi) l skupaj več kot 1000 srčnih ljudi po vsej Sloveniji (ob pristopu 800), ki so se prostovoljno vključili v projekt, da bi pomagali otrokom

Najpogostejše lokacije za Varne točke v Sloveniji l l l l Domovi za upokojence,

Najpogostejše lokacije za Varne točke v Sloveniji l l l l Domovi za upokojence, Policijske postaje, Osnovne šole, glasbene šole, Knjižnice, Mladinska in kulturna društva, TICi, Mladinski in drugi centri za mlade (krizni center, fitnes, …), Svetovalni in varstveno delovni centri, Lekarne in zdravstveni domovi, Pošte, banke, Razne trgovine, Avtobusne postaje, Knjigarne, cvetličarne, frizerski saloni, Območne enote Rdečega križa.

KDO pomaga vzpostavljati Varne točke? l UNICEF Slovenija je nosilec projekta l V lokalni

KDO pomaga vzpostavljati Varne točke? l UNICEF Slovenija je nosilec projekta l V lokalni skupnosti je nosilec projekta občina, ki imenuje lokalnega koordinatorja (osebo ali institucijo), ki prevzame koordiniranje projekta v lokalnem okolju in je vezni člen tudi z UNICEF-om l Pomembni partnerji v projektu so: ¡občina, ¡policija, ¡centri za socialno delo, ¡prostovoljci.

Pogoji za vzpostavitev Varne točke l zaposleni so prostovoljno pripravljeni sodelovati v projektu, l

Pogoji za vzpostavitev Varne točke l zaposleni so prostovoljno pripravljeni sodelovati v projektu, l se nahaja na mestih, v bližini šol, ob potek šola-dom, v mestnih središčih, v bližini blokovskih naselij, v bližini kriminalnih središč, na mestih kjer se otroci zbirajo. . . l varna točka je dostopna otrokom, l je odprta tekom celega dneva in po možnosti tudi zvečer - zelo zaželeno, če je v mestu tudi kakšna Varna točka odprta 24 ur, l ima prostor (stol), kjer se otrok lahko usede in počaka, če je osebje zasedeno.

Cilji Varnih točk l osnovni cilj programa je v mestu ustvariti večje ozračje varnosti

Cilji Varnih točk l osnovni cilj programa je v mestu ustvariti večje ozračje varnosti za otroke in mladostnike l z Varnimi točkami otrokom in mladostnikom omogočimo, da se po pomoč zatečejo v trenutku, ko jo potrebujejo in po možnosti na mesto, kjer ne bo takoj vidno, da so pomoč iskali (ne pride do stigmatizacije) l cilj varne točke je, da blaži otrokovo trenutno stisko in ga po potrebi napoti na druge organizacije, kjer lahko dobi strokovno pomoč l Varna točka nudi otrokom in mladostnikom psihološko oporo npr. na poti iz šole l namen Varnih točk je tudi okrepiti povezave med vsemi družbenimi akterji, ki vplivajo na varnost v mestu

KJE so Varne točke Sevnici? l l l l l 1. Cvetličarna Zelena Pika

KJE so Varne točke Sevnici? l l l l l 1. Cvetličarna Zelena Pika 7. Salezijanski mladinski center Kvedrova cesta 49 Glavni trg 15 2. Policijska postaja Sevnica 8. Športni dom - Fitnes Sevnica Prešernova ulica 8 Prvomajska ulica 15 a 3. Socialni inkubator Posavja 9. Knjižnica Sevnica Bazen Sevnica Prešernova ulica 1 Prvomajska ulica 15 4. Trgovina Stara Šola Sevnic 10. Megas - Jani Mesinger s. p. Kvedrova cesta 30 c Planinska cesta 6 5. Vrtec Ciciban Sevnica 11. Mladinski center Sevnica Naselje heroja Maroka 22 Trg svobode 10 6. Papirnica in knjigarna Lindič Trg svobode 1

KJE so Varne točke Sevnici? l SLIKICE DODAMO

KJE so Varne točke Sevnici? l SLIKICE DODAMO

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l 10. septembra 2013, sta Slovenska fundacija

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l 10. septembra 2013, sta Slovenska fundacija za UNICEF in Občina Sevnica sklenili POGODBO O SODELOVANJU pri projektu » Varne točke «. Osnovni namen podpisa pogodbe je bil oblikovati Varne točke v mestu Sevnica– posebno označene javne prostore, ki predstavljajo zatočišča za otroke in mladostnike v stiski in jim zagotavljajo občutek varnosti. Občina je v pogodbi, za lokalnega/o koordinatorja/ko imenovala KŠTM Sevnica. l Sledilo je imenovanje lokalnega koordinatorja programa in delovne skupine, ki pomaga pri izvajanju programa KŠTM Sevnica, to je Mojca Švigelj, referentka za mladinske dejavnosti Cilj projekta je, da se k projektu že v začetku pridružita CSD in policija, ki najbolje poznajo kritične točke v mestu Policijska uprava Sevnica se je pridružila mreži varnih točk v prvem koraku. l V letu 2013 se je v mrežo varnih točk priključilo 11 različnih institucij, ki v lokalni skupnosti že delujejo ali pa so preko projekta izkazali željo po vključenosti na področju preventive ali kurative otrok in mladostnikov

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l Na uvodnem izobraževanju, ki ga je

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l Na uvodnem izobraževanju, ki ga je zanje organizirala in izvedla UNICEF Slovenija, so bili seznanjeni z ustreznimi oblikami pomoči otrokom v težavah in tako postali usposobljeni za nudenje pomoči otrokom. Podpisali so pristopne izjave, s čimer se obvezujejo, da bodo na primeren način odreagirali ko se otrok k njim zateče po pomoč. (Imajo z izjavo kakšne obveznosti? Kaj so pridobili s tem – kakšen certifikat? ) l Izdelali smo informativno zloženko s potrebnimi informacijami (kje so Varne točke, kaj nudijo, ostali podatki o tem, kje dobiti pomoč. . . ) Dodamo sken te zloženke !!! (nikakor ne morem prilepiti sken zloženke na slide. Bom prosila Aljaža, če mu uspe in vam pošlje) Pa fizično jo imamo sabo!!!

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l S trenutnim številom in lokacijo varnih

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l S trenutnim številom in lokacijo varnih točk smo seznanjali preko Grajskih novic, plakatov in brošur, ki smo jih posredovali na šole in vrtce v občini. l Sevniške inštitucije ter nevladne organizacije, ki delujemo na področju šolstva, zdravstva, sociale, mladinskih dejavnosti in javne varnosti, smo se v okviru projekta » Uvajanje inovativnih sistemskih rešitev na področju sociale « povezale v interdisciplinarni tim in med drugim, 19. septembra 2013, na OŠ Boštanj pripravili prvi preventivni dan za osnovnošolce z naslovom » Živi zdravo – bodi kul! «. Izmed mnogih poučnih točk smo tudi mi predstavili Varne točke. (kdo, kdaj in kje) l V letu 2013 smo izvedli anketo v OŠ Sevnica, kjer je sodelovalo 533 učencev. Analiza je pokazala, da se je približno četrtina anketiranih že znašla v neprijetni situaciji, ko bi rabila pomoč. Zanimivo je tudi, da le 6 % anketiranih meni, da varnih točk zaenkrat ne potrebujemo.

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l Redno (mesečno) preverjamo odzive oz. obisk

Kaj smo naredili v Sevnici DO DANES? l Redno (mesečno) preverjamo odzive oz. obisk po varnih točkah Do sedaj še nihče iskal pomoči zaradi ogroženosti ali kakršnekoli nevarnosti. Se pa v MC zatečejo otroci, v primeru, da nimajo telefona, pa bi želeli poklicati domov, če jih sošolci napadajo ali jih zafrkavajo. odziv na drugih točkah? NUJNO PREVERIMO!!!!

Kaj želimo narediti v Sevnici V PRIHODNJE? l V času od začetka projekta pa

Kaj želimo narediti v Sevnici V PRIHODNJE? l V času od začetka projekta pa vse do danes se javljajo novi potencialni partnerji, ki bi želeli pristopit k projektu (osnovna šola Sava Kladnika Sevnica, lekarna Lekos, …). Poiskali jih bomo tudi sami (cilj: druge KS po občini). l Ko bodo ljudje na potencialnih točkah opravili Unicefovo usposabljanje in pridobili certifikat ustreznosti za pomoč otrokom v neprijetnih situacijah, jih bomo vključili v mrežo varnih točk in opremili z ustreznimi nalepkami. l Izdelava nove informativne zloženke, ki bo vključevala tudi nove varne točke l Izdelava brošure (tudi osveščanje staršev)

Kaj želimo narediti v Sevnici V PRIHODNJE? l Informiranje otrok in mladostnikov o programu

Kaj želimo narediti v Sevnici V PRIHODNJE? l Informiranje otrok in mladostnikov o programu širše: ¡Razdelitev informativnih zloženk vsem učencem in dijakom; ¡Razdeljevanje zgibank v prostorih, kjer se zadržujejo otroci in mladostniki, ¡Povezava s šolami – informiranje o programu ravnatelje, šolsko svetovalno službo kot tudi celoten učiteljski zbor l Informiranje staršev (srečanja, po šolah, …) l Spremljanje in beleženje podatkov o obisku po varnih točkah (zaposleni po vsakem obisku izpolni obrazec s podatki o vrsti problema in morebitni intervenciji)

Kaj želimo narediti v Sevnici V PRIHODNJE? l Redno (mesečno) preverjanje odziva oz. obiska

Kaj želimo narediti v Sevnici V PRIHODNJE? l Redno (mesečno) preverjanje odziva oz. obiska po varnih točkah l Stalna promocija projekta v javnosti Če je še kaj, dopolnimo!!!!

 HVALA, ZA VAŠO POZORNOST!

HVALA, ZA VAŠO POZORNOST!