Posuszni do koca Plan prezentacji Stanley Milgram Metoda

  • Slides: 14
Download presentation
Posłuszni do końca

Posłuszni do końca

Plan prezentacji ► Stanley Milgram ► Metoda badania ► Wyniki ► Omówienie ► Znaczenie

Plan prezentacji ► Stanley Milgram ► Metoda badania ► Wyniki ► Omówienie ► Znaczenie wyników ► Krytyka ► Bibliografia

Stanley Milgram (ur. 15 sierpnia 1933, zm. 20 grudnia 1984) – amerykański psycholog społeczny

Stanley Milgram (ur. 15 sierpnia 1933, zm. 20 grudnia 1984) – amerykański psycholog społeczny na uniwersytetach Yale, Harvarda oraz Nowojorskim. Z wykształcenia politolog. Na Uniwersytecie Yale przeprowadził eksperymenty posłuszeństwa wobec władzy (1963) oraz "świat jest mały".

Metoda badania ► Symulator generatora wstrząsów od 15 do 450 V, skok 15 V

Metoda badania ► Symulator generatora wstrząsów od 15 do 450 V, skok 15 V ► 40 badanych, mężczyźni w wieku 20 -50 lat ► Współpracownik badaczy (uczeń) i aktor (prowadzący eksperyment)

Przebieg badania ► Losowania nauczyciela i ucznia ► Objaśnienie badanemu co ma robić ►

Przebieg badania ► Losowania nauczyciela i ucznia ► Objaśnienie badanemu co ma robić ► Wykonywanie poleconych zadań

► Proszę kontynuować ► Eksperyment wymaga, żebyś kontynuował ► Jest absolutnie konieczne, żebyś kontynuował

► Proszę kontynuować ► Eksperyment wymaga, żebyś kontynuował ► Jest absolutnie konieczne, żebyś kontynuował ► Nie masz wyboru, musisz iść dalej

Omówienie ► Zaskakująco silna skłonność badanych do posłuszeństwa wobec prowadzącego ► Wykonujący polecenia prowadzącego

Omówienie ► Zaskakująco silna skłonność badanych do posłuszeństwa wobec prowadzącego ► Wykonujący polecenia prowadzącego byli spięci i pełni obaw

Jeżeli badania są prowadzone przez uniwersytet Yale, to są w dobrych rękach a kim

Jeżeli badania są prowadzone przez uniwersytet Yale, to są w dobrych rękach a kim jestem aby kwestionować działania tak świetnej instytucji. 2. Cele eksperymentu zdają się ważne, dlatego skoro już się zgłosiłem, to wykonam, co do mnie należy, żeby osiągnąć te cele. 3. W końcu uczeń też się zgłosił na ochotnika i ma wobec projektu jakieś zobowiązania. 1.

Hej, to tylko przypadek, że to ja jestem nauczycielem a on uczniem – ciągnęliśmy

Hej, to tylko przypadek, że to ja jestem nauczycielem a on uczniem – ciągnęliśmy losy i mogło być odwrotnie. 5. Płacą mi za to, więc powinienem wykonać tą pracę. 6. Nie znam się na prawach psychologa i jego badanych, więc oddaję decyzję w tej sprawie w jego ręce. 7. Powiedzieli nam, że wstrząsy są bolesne, ale niebezpieczne. 4.

Znaczenie wyników Milgram ponawiał swoje badanie i wyniki były zbliżone do siebie. Rozwinął także

Znaczenie wyników Milgram ponawiał swoje badanie i wyniki były zbliżone do siebie. Rozwinął także badania w celu poznania warunków sprzyjających posłuszeństwu lub jego ograniczeniu. Im mniejszy kontakt z uczniem tym posłuszeństwo było większe (93%). Im większy kontakt nauczyciela z uczniem tym posłuszeństwo było mniejsze (30%).

Im większy kontakt z eksperymentatorem tym posłuszeństwo było większe. Im mniejszy kontakt z eksperymentatorem

Im większy kontakt z eksperymentatorem tym posłuszeństwo było większe. Im mniejszy kontakt z eksperymentatorem tym posłuszeństwo było mniejsze. Kiedy badanym dano wolną rękę nikt nie przekroczył poziomu 3 czyli 45 V.

Bibliografia ► „ 40 prac badawczych które zmieniły oblicze psychologii” Roger R. Hoock ►

Bibliografia ► „ 40 prac badawczych które zmieniły oblicze psychologii” Roger R. Hoock ► http: //pl. wikipedia. org/wiki/Stanley_Milgram ► http: //pl. wikipedia. org/wiki/Eksperyment_Mi lgrama

DZIĘKUJEMY

DZIĘKUJEMY