Podpora tensk gramotnosti Kada 2 3 2017 lektorka

  • Slides: 30
Download presentation
Podpora čtenářské gramotnosti Kadaň, 2. 3. 2017 lektorka: Mirka Škardová

Podpora čtenářské gramotnosti Kadaň, 2. 3. 2017 lektorka: Mirka Škardová

Cíle : q. Ve čtenářských dílnách a lekcích si vyzkoušíme některé metody a postupy

Cíle : q. Ve čtenářských dílnách a lekcích si vyzkoušíme některé metody a postupy podporující rozvoj čtenářských dovedností, které budeme následně reflektovat a analyzovat z pohledu učitele a přínosu pro děti q. Získáme tipy na současnou dětskou literaturu a na další zdroje, pomůcky a materiály, které můžeme využít při práci s dětmi

Program semináře: Naše stávající zkušenosti s rozvojem čtenářské gramotnosti na ZŠ MŠ Dílna čtení

Program semináře: Naše stávající zkušenosti s rozvojem čtenářské gramotnosti na ZŠ MŠ Dílna čtení „Poslední slovo patří mně“ Modelová lekce – O myškách a barvách, následná reflexe a analýza Dílna čtení Modelová lekce-čtenářské kostky Tipy na současnou dětskou literaturu Diskuse (zdroje, nápadníky, metody, …) Čas 9. 15 – 15. 30

Naše zkušenosti se čtením a podporou ČG Co mě v dětství přivedlo ke čtení?

Naše zkušenosti se čtením a podporou ČG Co mě v dětství přivedlo ke čtení? S jakou knihou jste měli v poslední době hezký čtenářský zážitek? s dětmi ve třídě v osobním životě (kniha po dospělé) Vyberte a zapište min. 1 dobrý postup, metodu, formu, aktivitu, podporující čtenářskou gramotnost, který se vám ve vaší práci s dětmi osvědčil. Jaká jsou Vaše očekávání od dnešního semináře, jaké máte potřeby? Jaké otázky Vás ve vztahu k rozvoji čtenářské gramotnosti napadají?

Naše zkušenosti se čtením a podporou ČG • Sejděte se ve čtveřicích (? )

Naše zkušenosti se čtením a podporou ČG • Sejděte se ve čtveřicích (? ) podle barevných lístečků na pracovním listě • Sdílejte své zkušenosti a postupy, které se vám ve vaší praxi osvědčily…(vyberte min. 1 postup za skupinu pro sdílení s ostatními) • Zapište za skupinu očekávání/potřeby/ otázky

Dílna čtení • Co víme, jaké jsou naše stávající zkušenosti…

Dílna čtení • Co víme, jaké jsou naše stávající zkušenosti…

Pravidla dílny čtení Čteme po celou dobu. Nikoho nevyrušujeme. Vybereme si knihu na čtení

Pravidla dílny čtení Čteme po celou dobu. Nikoho nevyrušujeme. Vybereme si knihu na čtení před začátkem dílny čtení Můžeme sedět pohodlně kdekoli, pokud tím nerušíme sebe ani ostatní Dojdeme si na záchod a napijeme se ještě před dílnou čtení.

Poslední slovo patří mně 1. 2. 3. Vyberte si knihu, kterou si budete chtít

Poslední slovo patří mně 1. 2. 3. Vyberte si knihu, kterou si budete chtít následně číst 4. Zvolenou pasáž si doslova zaznamenejte na volný list papíru, spolu s číslem strany. 5. Na druhou stranu papíru napište svůj komentář (zdůvodnění) vašeho výběru (co to s vámi udělalo, jaké to vyvolalo pocity, proč jste si vybrali právě tuto pasáž atp. ). Komentář k výpisku pište souvislým textem. Zvolte si místo, kde si budete číst Vyberte si z knihy 1 pasáž (několik vět, 1 věta, několik slov), která vás zaujala, z nějakého důvodu se vám líbí, zapůsobila na vás, něco vám připomněla, vyvolala ve vás nějaké pocity, vzpomínku… ukázka 15´

Poslední slovo patří mně 1) Rozdělte se do skupin po čtyřech (? ) 2)

Poslední slovo patří mně 1) Rozdělte se do skupin po čtyřech (? ) 2) Přečtěte ostatním zvolenou pasáž, která vás v knize zaujala. 3) Nechte ostatní hádat důvod, proč jste si zrovna tento text zvolili. 4) Pozorně vyslechněte názory ostatních, ale nijak je nekomentujte, neříkejte, zda je to špatně či správně, snažte se zachovat kamennou tvář a ani kýváním hlavy či posunky nenaznačujte, zda se „trefili“ do vašeho důvodu… 5) Nezapomeňte na konci každému poděkovat 6) Teprve až sdělí poslední člen vaší skupiny svůj komentář, připojte vaše vysvětlení – poslední slovo bude patřit Vám

Reflexe Jaké dovednosti tato metoda rozvíjí? Co se mohou žáci naučit? Co Vás ještě

Reflexe Jaké dovednosti tato metoda rozvíjí? Co se mohou žáci naučit? Co Vás ještě napadá?

Obecné schéma práce v DČ vyvození principů Jak probíhala DČ? Co jste vypozorovali? Jaké

Obecné schéma práce v DČ vyvození principů Jak probíhala DČ? Co jste vypozorovali? Jaké principy a postupy práce jste „zachytili“ v dílně čtení? Co všechno se (postupně) odehrálo?

Obecné schéma práce v DČ 1) Úvodní minilekce - zaměřená na jev, který budeme

Obecné schéma práce v DČ 1) Úvodní minilekce - zaměřená na jev, který budeme sledovat nebo na čtenářský cíl. 2) Zadání sledovaného jevu (např. žánr, postava, vypravěčská perspektiva atp. ) 3) 10– 30 minut samostatného čtení (v závislosti na věku dětí a čtenářské zkušenosti) 4) Reakce na četbu (individuální a následně ve dvojicích či skupinách (ústní, písemná). 5) Společná práce v kruhu – sdělování, prezentace. 6) Proces čtení – metakognice (přemýšlení o průběhu a smyslu čtení).

Dílna čtení v praxi Svobodný výběr knihy a místa ke čtení - Každé dítě

Dílna čtení v praxi Svobodný výběr knihy a místa ke čtení - Každé dítě si přinese knihu z domova a čte si ji po vymezený čas, svým vlastním tempem. Pokračuje v místě, kde přestalo naposledy číst. Děti mohou využívat i nabídky z třídní knihovny. Prostor pro vlastní nerušené čtení a zároveň příležitost sdílet s ostatními své čtenářské zážitky Společné hovory utvářejí přátelské vazby mezi dětmi a podporují čtenářské společenství Prožitek a radost z četby (rozečítá děti, které se dosud četbě vyhýbaly, rozvíjí čtenářské dovednosti u dětí-čtenářů) V době, kdy si děti čtou, čte si i učitel/ka Volné čtení + sdílení/ čtení s úkolem Pravidelná příležitost, celoroční systém práce

Dílna čtení v praxi Dlouhodobější a systematické zkoumání jednoho jevu (např. postava)_viz KV Různé

Dílna čtení v praxi Dlouhodobější a systematické zkoumání jednoho jevu (např. postava)_viz KV Různé otázky k textu_volba_posloupnost otázek, otázky zacílené na určité čtenářské oblasti atp. _viz KS Grafické organizéry Podvojné deníky_viz IP Různé úkoly k DČ ( podle čeho sis vybral/a knihu ke čtení, označ na škále 0 -10, jak tě vybraná kniha zaujala, zdůvodni…

Rozmanitost knihy různých žánrů (zároveň však více knih a autorů jednoho žánru) alespoň dvojnásobný

Rozmanitost knihy různých žánrů (zároveň však více knih a autorů jednoho žánru) alespoň dvojnásobný počet knih, než je celkový počet dětí (ideálně 5 x více) knihy pro začínající čtenáře, ideálně hodně obrázků měně textu knihy atraktivní Volba!

Modelová lekce „O myškách a barvách“

Modelová lekce „O myškách a barvách“

O myškách a barvách – reflexe Jak lekce probíhala? Co bylo na začátku?

O myškách a barvách – reflexe Jak lekce probíhala? Co bylo na začátku?

O myškách a barvách – reflexe 1. Výběr slova (pocit, délka, barva, umím přečíst,

O myškách a barvách – reflexe 1. Výběr slova (pocit, délka, barva, umím přečíst, …) 2. Kamínek (vizualizace) 3. Společné tvoření příběhu, vkládání svého slova do věty (kontinuita příběhu, naslouchání, …) 4. Zopakování příběhu (ústně) 5. Přepis své věty a opětovné poskládání příběhu (psaná forma) 6. Čtení příběhu- řízené čtení s otázkami

O myškách a barvách – reflexe Řízené čtení/ čtení s otázkami Co dělal učitel?

O myškách a barvách – reflexe Řízené čtení/ čtení s otázkami Co dělal učitel? Co dělaly děti? Jaké dovednosti děti např. rozvíjely?

O myškách a barvách – reflexe Jaké dovednosti děti např. rozvíjely? ¤ Předvídání z

O myškách a barvách – reflexe Jaké dovednosti děti např. rozvíjely? ¤ Předvídání z obrázku a názvu knihy, o čem příběh bude, jestli bude veselý, nebo smutný či kde se bude příběh odehrávat, co se asi stane atp. Jedná se o dovednost, kterou v budoucnu využijí nesčetněkrát při čtení beletristických i naučných a věcných textů. ¤ Propojování textu s vlastní zkušeností ¤ Porozumění textu, vysuzování

O myškách a barvách – reflexe Další možnosti po četbě: Vymyšlení vlastního zakončení příběhu

O myškách a barvách – reflexe Další možnosti po četbě: Vymyšlení vlastního zakončení příběhu Obrázek (část, která se mi nejvíce líbila) Porovnání původního příběhu s textem v knize (shody, rozdíly, stejná slova- jiný příběh? ) Přepis části textu-vyvození gramatických jevů na již známém textu Možnost rozdělení dětí do skupin (barva lístku, písma…)

O myškách a barvách – reflexe Jak by se dala charakterizovat kniha, ze které

O myškách a barvách – reflexe Jak by se dala charakterizovat kniha, ze které jsme četli? Čeho jste si všimli? Jaké další možnosti práce s knihou Vás napadají?

Dílna čtení Přineste si do kruhu 1 dětskou knihu podle svého výběru. Můžete si

Dílna čtení Přineste si do kruhu 1 dětskou knihu podle svého výběru. Můžete si vzít vlastní knihu nebo využít nabídky knih ve třídě.

Dílna čtení Sledujte během čtení, co prožívá vaše postava, jaký problém řeší. 15 minut

Dílna čtení Sledujte během čtení, co prožívá vaše postava, jaký problém řeší. 15 minut

Dílna čtení Napište dopis z pohledu hlavního hrdiny. Popište svůj problém v ich-formě a

Dílna čtení Napište dopis z pohledu hlavního hrdiny. Popište svůj problém v ich-formě a požádejte o radu neznámého rádce, který by vám mohl pomoci problém vyřešit. Modelování Milý rádče, příteli, … Děkuji za odpověď XY, hrdina, …

Dílna čtení Z dopisu složte vlaštovku a hoďte ji do prostoru. Najděte si jinou

Dílna čtení Z dopisu složte vlaštovku a hoďte ji do prostoru. Najděte si jinou vlaštovku, přečtěte si text a pokuste se napsat hrdinovi doporučení, co by mohl v dané situaci dělat. Najděte knihu, ke které podle vás patří vlaštovka a položte ji na knihu.

Dílna čtení Reflexe:

Dílna čtení Reflexe:

Vztah ke čtení Mluvíte doma o knihách? Čtete si sami i během dne? Vidí

Vztah ke čtení Mluvíte doma o knihách? Čtete si sami i během dne? Vidí vás dítě číst? Chodíte s ním do knihovny, knihkupectví, na knižní bazary? Půjčujete si se známými dobré knihy? Máte doma knihovnu i s novými dětskými knížkami? Pak vaše dítě získává neocenitelnou výhodu – vztah ke čtení, který může vydržet celý život. Totéž platí také o škole. Místo rodiče si do otázek dosaďte učitele…

Další materiály a odkazy: Metodika rozvoje čtenářství a čtenářské gramotnosti https: //www. kvic. cz/aktualita/2370/Metodika_rozvoje_ctenarstvi_a_ctenarske_gramotnosti

Další materiály a odkazy: Metodika rozvoje čtenářství a čtenářské gramotnosti https: //www. kvic. cz/aktualita/2370/Metodika_rozvoje_ctenarstvi_a_ctenarske_gramotnosti Čtenářská gramotnost ve výuce http: //www. nuv. cz/uploads/Publikace/vup/ctenarskagramotnost_final. pdf Podrobný popis jednotlivých součastí dílny čtení je dostupný v elektronické podobě na stránkách ČŠI: KOŠŤÁLOVÁ, H. ; ŠAFRÁNKOVÁ, K. ; HAUSENBLAS, O. ; ŠLAPAL, M. Čtenářská gramotnost jako vzdělávací cíl pro každého žáka. Praha: ČŠI, 2010. [online] [cit. 2009 -09 -18]. Dostupné z WWW: <http: //www. csicr. cz/cz/85256 -ctenarska-gramotnost-jako-vzdelavaci-cilpro-kazdeho-zaka>. http: //www. kellnerfoundation. cz/pomahame-skolam-k-uspechu http: //www. nakladatelstvi-safran. cz/ www. ctenarskekluby. cz

Zpětná vazba 1. V semináři pro mě bylo nejpřínosnější. . . 2. Pro svou

Zpětná vazba 1. V semináři pro mě bylo nejpřínosnější. . . 2. Pro svou práci bych ještě potřeboval/a. . . 3. Jakýkoliv komentář nebo ocenění k semináři: