Pierwszy projekt Kodeks wartoci modego czowieka realizowany w

  • Slides: 21
Download presentation
Pierwszy projekt „Kodeks wartości młodego człowieka” realizowany w latach 2016 – 2018 Akcja K

Pierwszy projekt „Kodeks wartości młodego człowieka” realizowany w latach 2016 – 2018 Akcja K 1 – mobilność kadry edukacji szkolnej Współpraca ze szkołami z Hiszpanii oraz Francji

Głównym celem projektu była dwuletnia praca z uczniami, która zaowocowała powstaniem tytułowego kodeksu, zbioru

Głównym celem projektu była dwuletnia praca z uczniami, która zaowocowała powstaniem tytułowego kodeksu, zbioru zasad, według, których mają postepować uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46. Praca skupiała się na wybranych hasłach takich jak: odpowiedzialność za siebie i innych, sprawiedliwość, dobroczynność, godność, tradycja, patriotyzm, miłość, lojalność, przyjaźń, tolerancja, niepełnosprawność, inność. Uczniowie przybliżali sobie hasła projektu podczas lekcji, cyklicznych apeli, licznych konkursów organizowanych w naszej szkole. Z pozyskanych środków zakupiono dla szkoły komputer, drukarkę, laminarkę, które służą dalszej pracy. Wykonano banery, które zawisły na ogrodzeniach przy wejściach do szkoły od ul. Szamotowej, ul. Uczniowskiej oraz przy ul. Głównej. Zaprojektowane zostały ulotki oraz plakaty promujące szkołę. Powstały kalendarze z pracami naszych uczniów oraz inne drobne gadżety, które upowszechniały nasze działania w mieście. Wykonano koszulki dla uczniów i nauczycieli biorących udział w działaniach projektowych.

Byliśmy organizatorami międzyszkolnego konkursu wiedzy „Wiem wszystko o Francji, Hiszpanii i Polsce”, w którym

Byliśmy organizatorami międzyszkolnego konkursu wiedzy „Wiem wszystko o Francji, Hiszpanii i Polsce”, w którym rywalizowali uczniowie klas szóstych z pięciu częstochowskich szkół. Relacja z konkursu pojawiła się w telewizji Orion. Odbył się również uliczny happening, na którym uczniowie klas I-VII prezentowali wypracowane podczas projektu hasła, rozdawali ulotki promujące szkołę i prezentujące rezultaty projektu. Uczniowie oraz nauczyciele biorący udział w happeningu prezentowali koszulki z logo projektu.

Odbyły się również mobilności kadry nauczycielskiej, których celem było poznanie nowych, innych metod i

Odbyły się również mobilności kadry nauczycielskiej, których celem było poznanie nowych, innych metod i technik pracy z uczniami, obserwacja zajęć, poznanie systemu edukacji, zwiększenie kompetencji, w tym również językowych i przeniesienie dobrych praktyk do naszej szkoły, w pracy z naszymi uczniami. Gościliśmy dwie grupy nauczycieli z Hiszpanii oraz Francji. Dzieliliśmy się naszą wiedzą oraz szerokimi działaniami jakie podejmujemy w codziennej pracy z naszymi uczniami. Zaprezentowaliśmy się również dzięki współpracy z Państwem zapoznając gości z naszą kulturą, tradycją, potrawami.

Po sukcesie pierwszego projektu, przystąpiliśmy do pisania projektu, który był naszym marzeniem, który da

Po sukcesie pierwszego projektu, przystąpiliśmy do pisania projektu, który był naszym marzeniem, który da jeszcze więcej możliwości naszym uczniom.

Projekt europejski Erasmus + akcja K 2 2019 – 2021 “Tasting the European Art

Projekt europejski Erasmus + akcja K 2 2019 – 2021 “Tasting the European Art and Science” „Smakując europejską sztukę i naukę”

Jesteśmy koordynatorami tego projektu. Zaprosiliśmy do współpracy szkoły z czterech europejskich państw: Włoch, Grecji,

Jesteśmy koordynatorami tego projektu. Zaprosiliśmy do współpracy szkoły z czterech europejskich państw: Włoch, Grecji, Rumunii i Portugalii.

Będziemy pracować i rozwijać się w pięciu dziedzinach: malarstwo - specjalność Polski taniec -

Będziemy pracować i rozwijać się w pięciu dziedzinach: malarstwo - specjalność Polski taniec - specjalność Włoch nauka - specjalność Rumunii teatr - specjalność Grecji muzyka - specjalność Portugalii

Grecja Gymnasium of Agia Szkoła znajduje się w Agia, małym mieście w pobliżu morza

Grecja Gymnasium of Agia Szkoła znajduje się w Agia, małym mieście w pobliżu morza Egejskiego i góry Kissavos w środkowej Grecji. Uczniowie są uczeni 2 obcych języków, angielskiego i mogą wybrać niemiecki lub francuski. Co roku biorą udział w projektach kulturalnych i środowiskowych, prowadzą chór i grupę teatralną uczniów, którzy przygotowują przedstawienia. W tym roku biorą udział w projekcie KA 1 i KA 2 również, ponieważ sądzą, że to świetna okazja dla ich uczniów, aby spotykać się, uspołeczniać z nastolatkami z innych krajów, brać udział w ich życiu codziennym, gdyż będą mieszkać z nimi pod jednym dachem, i będą ćwiczyć angielski.

Włochy Nasza szkoła jest publiczną szkołą ogólnokształcącą "Istituto Comprensivo San Giovanni Bosco", poziom podstawowy

Włochy Nasza szkoła jest publiczną szkołą ogólnokształcącą "Istituto Comprensivo San Giovanni Bosco", poziom podstawowy i średni, uczniowie w wieku od 3 do 14 lat. Szkoła znajduje się w mieście Isernia, małym mieście w środkowo-południowej części Włoch. W mieście jest muzeum paleolitu, uważane za jedno z najważniejszych na świecie, zarówno ze względów edukacyjnych, jak kulturowych czy turystycznych. W otoczeniu Iserni znajdują się również miejsca pięknej, zapierającej dech natury, głównie w obszarze górskim, gdzie można natknąć się na dzikie zwierzęta i rzadkie gatunki. Spektakularnym miejscem jest „monte di mezzo”, rezerwat z chronionymi gatunkami zwierząt, które zostały uratowane po wypadkach czy chorobach, leczone i pozostają pod ochroną leśników.

Rumunia Szkoła “Mihai Eminescu” znajdującej się w Nasaud, małym mieście w północnej części Rumunii,

Rumunia Szkoła “Mihai Eminescu” znajdującej się w Nasaud, małym mieście w północnej części Rumunii, skupia się na ciągłym doskonaleniu komunikacji rodzic-nauczyciel i uczeń-nauczyciel. Celem jest utrzymania tak nowoczesnego sposobu nauczania jak to możliwe, podtrzymując jednocześnie narodowe i europejskie wartości moralne i etyczne. Historyczny budynek szkoły ma przeszło 150 lat. Nowe pokolenie uczniów szkoły podtrzymuje tradycję w dziedzinie matematyki, fizyki, chemii, przyrody. Nauczyciele i ich uczniowie biorą udział jako świetny zespół w krajowych, bałkańskich, europejskich konkursach naukowych, co jest dumą szkoły i lokalnej społeczności. Obywatele naszego miasta nazywają ją Szkołą Akademicką. Podczas spotkań partnerzy projektowi zobaczą rzeczywistość naszej szkoły.

Portugalia Conservatório de Música Calouste Gulbenkian of Braga Jest szkołą publiczną usytuowaną na północy

Portugalia Conservatório de Música Calouste Gulbenkian of Braga Jest szkołą publiczną usytuowaną na północy Portugalii w mieście Braga. Zostala zbudowana w 1971 i obecnie jest częścią zespołu sześciu instytucji edukacyjnych w kraju, gdzie specjalizacja muzyczna jest rozwinięta. Pracują również z trzema grupami uczniów ze szkoły Maximinos School. Współpraca z Maximinos obejmuje nauczanie niewidzących i częściowo widzących uczniów. Uczniowie niewidzący uczą się muzyki Braillem. Są szkołą modelową jeżeli chodzi o nauczanie muzyki, ponieważ mają własny program nauczania (artystyczna nauka muzyki) zintegrowany z przedmiotami ogólnymi na wszystkich poziomach. Mają również opcjonalny kurs tańca prowadzony we współpracy z Królewską Akademią Tańca. Konserwatorium ma wiele zajęć na temat dziedzictwa kulturowego. Niektóre z nich to wizyty w muzeach, stanowiskach archeologicznych, ważnych salach koncertowych, miejscach o etnograficznym i architektonicznym znaczeniu, pokazujących ważne aspekty kultury kraju. Konserwatorium prowadzi intensywne zajęcia artystyczne. Nauczyciele i uczniowie są przyzwyczajeni do brania udziału w różnych wysoce wymagających projektach. Ogólne zaangażowanie w przeprowadzenie tych wydarzeń promuje intensywną wymianę doświadczeń i rozwija kompetencje w wielu dziedzinach.

Maskotką naszego projektu jest bocian Stefanek, który będzie podróżował z nami po Europie.

Maskotką naszego projektu jest bocian Stefanek, który będzie podróżował z nami po Europie.

Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy uczniów w wybranych obszarach dziedzictwa kulturowego kraju pochodzenia

Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy uczniów w wybranych obszarach dziedzictwa kulturowego kraju pochodzenia i krajów partnerskich uczestników, oraz umożliwienie uczniom bezpośredniego spotkania ze sztuką, eksperymentowania, rozwoju ich kreatywności. Uczniowie doświadczą kolebki teatru w Grecji, muzyki klasycznej w konserwatorium w Portugalii, nauki w Rumunii, we Włoszech będą uczyli się o tańcu, a w Polsce o malarstwie.

Praca zaplanowana jest na dwa lata, podczas, których oprócz działań projektowych z uczniami w

Praca zaplanowana jest na dwa lata, podczas, których oprócz działań projektowych z uczniami w macierzystych szkołach, odbędą się wizyty w krajach realizujących projekt. Pierwsza wizyta w Polsce 21 – 25 października 2019 r. Będziemy gościć 20 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami.

Uczniowie będą uczestniczyć w dyskusjach: w Polsce „Graffiti – sztuka czy wandalizm? ”, w

Uczniowie będą uczestniczyć w dyskusjach: w Polsce „Graffiti – sztuka czy wandalizm? ”, w Portugalii „Słuchanie głośnej muzyki”, w Grecji „Czy każda sztuka warta jest wystawienia? ” Uczniowie będą doświadczać sztuki i nauki podczas warsztatów na temat nowych technik plastycznych, gry na instrumencie, występów na scenie, tańca nowoczesnego, eksperymentów fizycznych. Będzie to nowa, unikatowa sposobność dla uczniów.

Wszyscy uczniowie uczą się angielskiego jako języka obcego w szkole więc językiem projektu będzie

Wszyscy uczniowie uczą się angielskiego jako języka obcego w szkole więc językiem projektu będzie język angielski. Udział w projekcie wzmocni motywację uczniów do nauki języków obcych. Będziemy używać Europass Mobility po każdym spotkaniu aby potwierdzić ten okres nauki.

Uczniowie będą ćwiczyć umiejętność pracy w grupie, wyciągania korzyści z różnorodności grupy, wymieniać umiejętności

Uczniowie będą ćwiczyć umiejętność pracy w grupie, wyciągania korzyści z różnorodności grupy, wymieniać umiejętności i doświadczenia. Duża część działań wymaga współpracy uczniów z różnych krajów w zespołach nad wspólnym rezultatem, podczas spotkań oraz przed i po spotkaniach na platformie etwinning, gdzie uczniowie poznają się pracując nad wcześniejszym projektem.

Udział we wspólnych lekcjach historii pozwoli uczestnikom mobilności poznać małe ojczyzny szkół poprzez doświadczanie

Udział we wspólnych lekcjach historii pozwoli uczestnikom mobilności poznać małe ojczyzny szkół poprzez doświadczanie historii malarstwa, muzyki, teatru, tańca i nauki, włączając muzykę ludową, kostiumy i inne charakterystyczne cechy. Uczniowie będą prezentowali informacje używając prezentacji Power. Point, oraz zaprezentują wcześniej przygotowane występy. Po każdej mobilności, uczniowie stworzą słownik w języku angielskim i pozostałych pięciu językach narodowych, zawierający słownictwo z danej dziedziny.

Uczniowie będą realizowali założenia projektowe na wybranych lekcjach, specjalnych spotkaniach projektowych oraz dodatkowych zajęciach.

Uczniowie będą realizowali założenia projektowe na wybranych lekcjach, specjalnych spotkaniach projektowych oraz dodatkowych zajęciach. Będą utrzymywali kontakt ze swoimi europejskimi kolegami na platwormie etwining. Po spotkaniu w Polsce również kontakt telefoniczny bądź mailowy.

Dziękuję za uwagę

Dziękuję za uwagę