OPTICK SSTAVA OKA Obsah STAVBA OKA OKO CHOROBY

OPTICKÁ SÚSTAVA OKA

Obsah Ø STAVBA OKA Ø OKO Ø CHOROBY OKA

STAVBA OKA

• Rohovka je priehľadný vonkajší obal, ktorý chráni stred oka. • Dúhovka - určuje farbu očí. Je pripojená ku svalom, ktoré regulujú množstvo svetla, prichádzajúceho do oka. • Zornica- čierna bodka v strede dúhovky je v skutočnosti otvor uprostred dúhovky, ktorý prepúšťa svetlo do oka. • Očná šošovka- funguje ako šošovka fotoaparátu. Je priehľadná a nachádza sa za dúhovkou. Láme svetlo tak, aby mohlo byť zaostrené na sietnici. Na svojom mieste ju udržujú väzy, ktoré menia jej tvar v závislosti na rôznych situáciách.

• Sietnica - je film na zadnej stene oka, ktorý prijíma svetlo prechádzajúce očnou šošovkou. Premieňa svetlo na elektrické signály, ktoré sú vysielané do mozgu tak, aby dokázal pochopiť to, čo vidí. • Stred sietnice sa nazýva žltá škvrna (makula). Vďaka žltej škvrne vidíte drobné detaily a môžete vykonávať činnosti, ktoré vyžadujú ostré videnie (napr. čítanie alebo šoférovanie auta). . • • Zrakový nerv - Prenáša signály zo sietnice do mozgu Cievovka - Nachádza sa za sietnicou a absorbuje prebytočné svetlo. • Očné bielko - Vonkajšia vrstva oka a „biela" časť oka. Chráni ostatné časti oka. • Očné tekutiny - Sklovec za očnou šošovkou zabezpečuje zachovanie • tvaru oka. Očná tekutina pred šošovkou udržuje správny tlak oka a dodáva oku živiny.

OKO Ø OKO je orgán reagujúci na svetlo ØAkomodácia – Je prispôsobenie sa oka vzdialenosti predmetov ØKonvenčná vzdialenosť- Vzdialenosť na čítanie (30 cm)

CHOROBY OKA ØKrátkozrakosť - je refrakčná chyba zraku, pri ktorej sa lúče svetla usmernené očnou šošovkou zbiehajú už pred sietnicou, a na sietnici tak nevzniká ostrý obraz. Jej prejavom je zlá viditeľnosť postihnutého na vzdialené predmety. Napravuje sa okuliarmi zo šošovkou - rozptylkou.

Zelený (očný) zákal alebo glaukómje ochorenie . oka. Podstatným znakom ochorenia je zvýšenie vnútroočného tlaku a všetky ostatné príznaky tohto ochorenia sú jeho dôsledkom. Zvýšenie intraokulárneho tlaku je spôsobené nepomerom medzi tvorbou a odtokom komorového moku, ale sťaženie odtoku cez Schlemmov kanál hrá v patogenéze glaukómu nesporne dôležitejšiu úlohu ako jeho zvýšená tvorba. Glaukóm môže byť primárny alebo sekundárny.

. Ďalekozrakosť je chyba oka, pri ktorej sa lúče svetla usmernené očnou šošovkou zbiehajú až za sietnicou, preto na sietnici nevzniká ostrý obraz. Oko minimálne odchýlky dokáže čiastočne kompenzovať akomodáciou šošovky (zmenou mohutnosti). Takto postihnutý človek zle vidí blízke predmety, naopak celkom dobre vidí predmety vzdialené. Chyba sa dá napraviť použitím spojnej šošovky (okuliare alebo očné šošovky). Chyba sa dá riešiť aj operáciou

Dúfam že táto prezentácia Vás niečo nové naučila ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ
- Slides: 10