OPARZENIA Oparzenia definicja Uszkodzenie skry i w zalenoci

  • Slides: 9
Download presentation
OPARZENIA

OPARZENIA

Oparzenia - definicja Uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych

Oparzenia - definicja Uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych), prądu elektrycznego, promieni słonecznych – UV promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych). Przy rozległych oparzeniach ogólnoustrojowy wstrząs może doprowadzić do zgonu.

Stopnie oparzeń • Oparzenie I stopnia • obejmuje tylko naskórek, objawami są zaczerwienienie skóry

Stopnie oparzeń • Oparzenie I stopnia • obejmuje tylko naskórek, objawami są zaczerwienienie skóry i ból. Po 2 -3 dniach następuje mocne swędzenie oparzonego obszaru. Objawy ustępują po kilku dniach bez pozostawienia blizn. • Oparzenie II stopnia ( II A/ II B) • obejmuje naskórek i część skóry właściwej, pojawiają się pęcherze z surowiczym płynem, goi się w ciągu 10 – 21 dni, nie pozostawia blizn. obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej. Skóra jest biała z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Bolesność mniejsza niż w przypadku oparzenia w stopniu IIA ze względu na uszkodzenie zakończeń nerwowych. Goi się przez kilka tygodni, pozostawia blizny. • • Oparzenie III stopnia • martwica obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami, nerwami skórnymi i podskórną tkanką tłuszczową. Skóra przyjmuje barwę od perłowo białej, przez białoszarą do brunatnej, jest twarda i sucha. Goi się długo i zazwyczaj wymaga przeszczepu. Pozostawia widoczne blizny.

Rodzaje oparzeń Oparzenie wrzącym płynem Oparzenia termiczne - ten rodzaj powstaje w wyniki działania

Rodzaje oparzeń Oparzenie wrzącym płynem Oparzenia termiczne - ten rodzaj powstaje w wyniki działania ciepła na skórę. Do tego rodzaju oparzeń zaliczamy np. : - oblanie się wrzątkiem, - gorącym olejem, - zetknięciem się skóry z ogniem lub parą wodną.

Rodzaje oparzeń Oparzenia chemiczne - są spowodowane działaniem środków chemicznych o silnym, żrącym działaniu.

Rodzaje oparzeń Oparzenia chemiczne - są spowodowane działaniem środków chemicznych o silnym, żrącym działaniu. Zazwyczaj są to: kwasy, ługi oraz sole metali ciężkich. W zależności od substancji, która wywołała oparzenie reakcja może być wczesna lub opóźniona. Oparzenie chemiczne wywołują zmiany na skórze i błonie śluzowej, które mogą przypominać skutki oparzenia cieplnego, zgodnie z klasyfikacją oparzenia 2 stopnia.

Rodzaje oparzeń Oparzenia elektryczne oparzenie jest spowodowane przepływem prądu elektrycznego przez ludzkie ciało, czyli

Rodzaje oparzeń Oparzenia elektryczne oparzenie jest spowodowane przepływem prądu elektrycznego przez ludzkie ciało, czyli tzw. porażenie prądem. Najczęściej prąd pochodzi z instalacji domowej lub przemysłowej, znacznie rzadziej jest to piorun

Rodzaje oparzeń Oparzenie radiacyjne - są następstwem oddziaływania promieniowania radioaktywnego i promieniowania słonecznego.

Rodzaje oparzeń Oparzenie radiacyjne - są następstwem oddziaływania promieniowania radioaktywnego i promieniowania słonecznego.

Sposoby postępowania • Właściwie udzielona pomoc w przypadku oparzenia • Przemywamy skórę czystą, chłodną

Sposoby postępowania • Właściwie udzielona pomoc w przypadku oparzenia • Przemywamy skórę czystą, chłodną (nie lodowatą) wodą przez 20 minut lub do ustania bólu, a następnie zakładamy wilgotny opatrunek z jałowej gazy i delikatnie nakładamy bandaż. Przy oparzeniu jamy ustnej poszkodowany powinien ssać kawałki lodu lub płukać gardło zimną wodą; • Wzywamy pogotowie, gdy oparzenie: o I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała, o II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała, o III stopnia obejmuje 5 -10% powierzchni ciała. • Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie na oparzoną skórę wszelkiego rodzaju maści lub płynów oraz przekłuwanie pęcherzy. • Nie zdejmujemy ubrania z miejsca oparzenia w przypadku przywarcia do skóry.

Sposoby postępowania • Szybki kontakt z lekarzem Praktycznie każde oparzenie, szczególnie jeśli dotyczy niemowlęcia

Sposoby postępowania • Szybki kontakt z lekarzem Praktycznie każde oparzenie, szczególnie jeśli dotyczy niemowlęcia lub małego dziecka, wymaga kontaktu z lekarzem. Można tego zaniechać jedynie w przypadku oparzeń I stopnia dotyczących niewielkich obszarów skóry. Oparzenia II i III stopnia oraz przypadki budzące jakiekolwiek wątpliwości powinny być skonsultowane przez lekarza jak najszybciej, bowiem mogą one wymagać bardzo specjalistycznego postępowania. Podobnie wszystkie przypadki oparzeń spowodowanych chemikaliami, prądem elektrycznym, rażeniem piorunem wymagają pomocy lekarskiej – w tych wypadkach trudno jest początkowo ocenić rozmiar uszkodzenia i jego następstwa.