NZEV KOLY ZKLADN KOLA TIICE okres MLNK AUTOR

  • Slides: 16
Download presentation
NÁZEV ŠKOLY: ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠICE, okres MĚLNÍK AUTOR: Mgr. Marcela Lazáková NÁZEV: VY_32_INOVACE_04_LITERATURA PRO

NÁZEV ŠKOLY: ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠICE, okres MĚLNÍK AUTOR: Mgr. Marcela Lazáková NÁZEV: VY_32_INOVACE_04_LITERATURA PRO DĚTI_LIDOVÁ POHÁDKA ČÍSLO PROJEKTU: CZ. 1. 07/1. 4. 00/21. 3130

ANOTACE: Prezentace vede k vymezení pojmu lidová pohádka a k seznámení s některými autory

ANOTACE: Prezentace vede k vymezení pojmu lidová pohádka a k seznámení s některými autory a jejich díly. JAZYK: Čeština OČEKÁVANÝ VÝSTUP: Umí charakterizovat prózu s dívčí hrdinkou a uvede příklady. KLÍČOVÁ SLOVA: Typy pohádek, K. J. Erben, B. Němcová, F. Bartoš, J. Š. Baar. J. Horák, O. Sirovátka, E. Petiška, F. Hrubín. DRUH UČEBNÍHO MATERIÁLU: Prezentace DRUH INTERAKTIVITY: Výklad CÍLOVÁ SKUPINA: Žák STUPEŇ A TYP VZDĚLÁNÍ: Základní vzdělávání – první stupeň TYPICKÁ VĚKOVÁ SKUPINA 9 - 12 let

Pohádky byly vytvořeny kvůli spravedlnosti v době, kdy otcové rodin pracovali na polích pod

Pohádky byly vytvořeny kvůli spravedlnosti v době, kdy otcové rodin pracovali na polích pod dozorem drábů. Proto si lidé začali vymýšlet "pohádky", které vždy končily šťastně a dodávaly jim naději, že vše dopadne dobře. Pohádka zaujímá v dětské literatuře dominantní postavení. Nejlépe odpovídá mentalitě, potřebám a zájmům čtenářů mladšího školního věku.

Lidovou pohádkou rozumíme přesný záznam autentického lidového vyprávění pořízený sběratelem. Původně představovaly jeden ze

Lidovou pohádkou rozumíme přesný záznam autentického lidového vyprávění pořízený sběratelem. Původně představovaly jeden ze základních prozaických útvarů ústní lidové slovesnosti. Obracely se zpravidla k dospělým posluchačům. Byly vyprávěny v lidových vrstvách pro rozptýlení, jejich obsahem jsou příběhy z hlediska běžného pojetí neobyčejné (fantastické, zázračné nebo z všedního života).

Typy pohádek: KOUZELNÉ bojují proti nespravedlnosti, zlu, prosazují vítězství dobra Zlatovláska, Princ Bajaja variantou

Typy pohádek: KOUZELNÉ bojují proti nespravedlnosti, zlu, prosazují vítězství dobra Zlatovláska, Princ Bajaja variantou kouzelné pohádky je tzv. pohádka DÉMONICKÁ - má blízko k regionální démonické pověsti, vystupují v ní především nadpřirozené bytosti (hejkal, vodník, skřítek…)

ZVÍŘECÍ - jsou pokládány za nejstarší typ zvířata vystupují jako pomocníci člověka a dělají

ZVÍŘECÍ - jsou pokládány za nejstarší typ zvířata vystupují jako pomocníci člověka a dělají kouzla Král tchoř, Pták Ohnivák a liška Ryška ke zvířecí pohádce můžeme přiřadit další 2 typy: PĚSTOUNSKÁ (DIDAKTICKÁ) - měla výchovný charakter O Budulínkovi, O Smolíčkovi, O Červené karkulce KUMULATIVNÍ - v ní se celé pasáže opakují s přidáním dalšího článku až k finálnímu řešení Jak stařeček měnil až vyměnil, O koblížkovi, O kohoutkovi a slepičce, O veliké řepě

NOVELISTICKÉ (REALISTICKÉ) ) vycházejí z reality, odráží se v nich život prostých lidí, i

NOVELISTICKÉ (REALISTICKÉ) ) vycházejí z reality, odráží se v nich život prostých lidí, i jejich řešení vychází ze života kouzla v něm nehrají hlavní roli, prostý hrdina dochází úspěchu vlastními silami a důvtipem Chytrá horákyně, Šelma sedlák… k tomuto typu patří také pohádky ANEKDOTICKÉ, ŽERTOVNÉ (např. O hloupém Honzovi)

Zvláštní skupinu tvoří pohádky: MYTOLOGICKÉ vystupují zde postavy z národních hrdinských pověstí LEGENDÁRNÍ pracují

Zvláštní skupinu tvoří pohádky: MYTOLOGICKÉ vystupují zde postavy z národních hrdinských pověstí LEGENDÁRNÍ pracují s motivy z biblických textů v českém folkloru nejsou příliš zastoupeny

Lidová pohádka sehrála u nás během 19. století rozhodující úlohu při utváření umělecky hodnotné

Lidová pohádka sehrála u nás během 19. století rozhodující úlohu při utváření umělecky hodnotné literatury pro děti a mládež, především zásluhou sběratelské činnosti a pohádkové tvorby B. Němcové a K. J. Erbena.

Na jejich dílo pak pohádkovými soubory navázali v průběhu 19. a počátkem 20. století

Na jejich dílo pak pohádkovými soubory navázali v průběhu 19. a počátkem 20. století čeští a moravští slovesní tvůrci M. Mikšíček, B. M. Kulda, František Bartoš, Adolf Wenig, V. Říha. Tille, J. F. Hruška aj.

Klasické dědictví lidové pohádky oživili ve svých zdařilých literárních adaptacích v době mezi dvěma

Klasické dědictví lidové pohádky oživili ve svých zdařilých literárních adaptacích v době mezi dvěma světovými válkami zvláště V. Říha, V. Martínek, J. Š. Kubín a J. Š. Baar. Za nacistické okupace pokračovali v linii této pohádkové tvorby např. J. Horák, V. Martínek, J. Spilka a L. Dvořáček.

V poválečném období a v současnosti obnovují tradice též renomovaní folkloristé O. Sirovátka, J.

V poválečném období a v současnosti obnovují tradice též renomovaní folkloristé O. Sirovátka, J. Jech a F. Larecký, hlavně v převyprávěních lidových látek regionálních.

Orientální svět a pohádka Pohádky tisíce a jedné noci patří asi k nejznámějším dílům

Orientální svět a pohádka Pohádky tisíce a jedné noci patří asi k nejznámějším dílům světové literatury Nejstarší rukopisy pocházejí ze 14. a 15. stol. Velké kvality dosahuje výbor Františka Hrubína, Pohádky z Tisíce a jedné noci. Praha: Albatros, 1979. Některé z příběhů převyprávěl Eduard Petiška: Příběhy tisíce a jedné noci. Praha: Mladá fronta, 1971.

Pohádka v 18. stol. zůstávala stranou autorské přízně. Zájem o ni vyvolal romantismus, charakteristický

Pohádka v 18. stol. zůstávala stranou autorské přízně. Zájem o ni vyvolal romantismus, charakteristický příklonem k lidovosti: Jacob Grimm a Wilhelm Grimm se věnovali sbírání, a vydávání lidových pohádek. soustředili se zvláště na pohádky kouzelné, méně na zvířecí. Vlk a sedm kůzlátek, Sedm havranů, Jeníček a Mařenka aj. Balady a pohádky Pohádky pro děti a celou rodinu (1812 – 1815)

Zájem o pohádku kulminuje po celé Evropě v polovině 19. století. Alexandr Nikolajevič Afanasjev

Zájem o pohádku kulminuje po celé Evropě v polovině 19. století. Alexandr Nikolajevič Afanasjev vydává obsáhlý soubor Ruské lidové pohádky (1855 – 1866) z něho čerpali další autoři - ve 20. stol. Irina Karnauchova Krása nesmírná: ruské lidové pohádky. Joseph Jacobs (1854 – 1916) vydal koncem 19. stol. sbírky anglických a dalších ostrovních pohádek: Keltské pohádky, Keltské pověsti a pohádky, O krásné Hadrničce a kouzelném Husopasovi.

Použité zdroje: v vlastní fotografie v v v v Erben, K. J. : Zlatovláska

Použité zdroje: v vlastní fotografie v v v v Erben, K. J. : Zlatovláska Pleva J. V. : Budulínek. Helena Chlumecký, A. : Pohádky o hloupém Honzovi Erben, K. J. : Pohádky Němcová, B. : Němcová maličkým Erben, K. J, Němcová, B. : Pohádky Bartoš, F. : Kytice Kolektiv: České pohádky Baar, J. Š. : Chodské písně a pohádky Horák, J. : Český Honza Sirovátka, O. : Čarovná stolička Sirovátka, O. : Moravské národní pohádky a pověsti Hrubín , F. : Pohádky z tisíce a jedné noci Petiška, E. : Příběhy tisíce a jedné noci Grimmovi, J. a W. : Pohádky bratří Grimmů Karnauchova, I. : Krása nesmírná v [cit. 2013 -03 -17].