Minsgirnyts Dr Jerney Zoltn Szegedi Tudomnyegyetem Mezgazdasgi Fiskolai

  • Slides: 70
Download presentation
Minőségirányítás Dr. Jerney Zoltán Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Főiskolai Kar

Minőségirányítás Dr. Jerney Zoltán Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Főiskolai Kar

Minőségirányítás

Minőségirányítás

Mi a minőség? A minőség, a hétköznapi gyakorlatban egyrészt elvárást, igényt jelent a szükségleteinket

Mi a minőség? A minőség, a hétköznapi gyakorlatban egyrészt elvárást, igényt jelent a szükségleteinket kielégítő termékekkel és szolgáltatásokkal szemben, másrészt bizonyos értékelést, használati értékrendet, az azonos szükségleteket kielégítő dolgok között. A fogyasztó a minőséggel, a termék vagy szolgáltatás megfelelőségéről, igényességéről alkot véleményt.

Mi a minőség? Filozófiailag: “a dolgok lényegét jellemző tulajdonságok összessége”, Műszakilag: “…a termék olyan

Mi a minőség? Filozófiailag: “a dolgok lényegét jellemző tulajdonságok összessége”, Műszakilag: “…a termék olyan tulajdonságainak összessége, amelyek alkalmassá teszik meghatározott szükségletek kielégítésére, rendeltetésének megfelelően“ Műszaki-gazdasági megközelítésben: “A minőség valamely egységnek az a tulajdonsága, hogy meghatározott és elvárt követelményeket képes kielégíteni“, A közgazdaságtanban: a mikroökonómia a fogyasztói magatartás vizsgálata révén határozza meg az elvárt minőséget.

Mi a minőség? Marketing értelmezésben: “A minőség, valamely termék vagy szolgáltatás olyan tulajdonságainak és

Mi a minőség? Marketing értelmezésben: “A minőség, valamely termék vagy szolgáltatás olyan tulajdonságainak és jellemzőinek összessége, amelyek azt alkalmassá teszik meghatározott vagy rejtett igények kielégítésére”. Szabvány alapú megközelítés: A minőség a termék azon tulajdonsága, hogy megfelel-e a vonatkozó szabvány követelményeinek. A politikus (Margaret Thacher) szerint: „A minőség az, ami nem kerül vissza a gyártóhoz. ”

Mi a minőség? A minőség egyrészt egyfajta igazgatási, másrészt műszaki tevékenység. A minőség lényege

Mi a minőség? A minőség egyrészt egyfajta igazgatási, másrészt műszaki tevékenység. A minőség lényege a verseny és a hatékonyság, amely a vevő megelégedettségét célozza meg. Ha a vevő megelégedett, visszatér, ismételten vásárol és másoknak is ajánlja a céget és a cég termékeit.

Mi a minőség? Minőség = megbízhatóság Minél ritkábban hibásodik meg a termék, annál ritkábban

Mi a minőség? Minőség = megbízhatóság Minél ritkábban hibásodik meg a termék, annál ritkábban kell javítani, egyes alkatrészeit cserélni. A termelés szerepe: a megengedett tűréshatárok, paraméterek sokat javíthatnak, illetve ronthatnak ezen a dimenzión. A termékfejlesztés szerepe: a termék élete során felmerülő várható javítási, karbantartási költségek fontos tényezők a fogyasztói választás során.

Mi a minőség? Minőség = szabványnak való megfelelés Termékspecifikációnak megfelelő terméket (konformitás), azaz dokumentációnak

Mi a minőség? Minőség = szabványnak való megfelelés Termékspecifikációnak megfelelő terméket (konformitás), azaz dokumentációnak megfelelő termékminőséget jelent. A vásárolt termék a jelzett élettartamán belül meghibásodás nélkül fog működni a termékleírásban szereplő paraméterértékeken. A vásárló számára a választás egyik döntő szempontja. Ennek a minőségdimenziónak elsősorban a termelés a meghatározója, de a termékfejlesztés és az új anyag beszerzése is sokat tehet a konformitás eléréséért.

Mi a minőség? Minőség = vevő elégedettség A piaci értelmezés szerint a minőség nem

Mi a minőség? Minőség = vevő elégedettség A piaci értelmezés szerint a minőség nem más mint a vevő igényeinek való megfelelés. Kifejezi, hogy valamely termék vagy szolgáltatás milyen mértékben elégíti ki egy adott vevő igényeit. Magában foglalja a „nulla-hiba” követelményét. Hibás termék vagy szolgáltatás nem kerülhet a fogyasztóhoz. A vevőt nem vigasztalja az a tudat, hogy csak az az egy a rossz termék, amit ő vásárolt, a többi mind hibátlan. Minél értékesebb a termék, annál nagyobb az apró hibák miatti „alkalmatlanság” által okozott csalódottság, elégedetlenség.

Mi a minőség? Minőség = hasznosság A funkcionális értelmezés szerint a rendeltetésnek való minél

Mi a minőség? Minőség = hasznosság A funkcionális értelmezés szerint a rendeltetésnek való minél tökéletesebb megfelelés, azaz a „rendeltetés szerinti hasznosság” a meghatározó minőségi követelmény. Különösen gépek, berendezések, eszközök esetében: kifejezi, hogy mennyire alkalmasak annak a munkafolyamatnak az elvégzésére, amelyre alkalmazni kívánjuk. A minőség objektív oldala: mérhető tulajdonságok (kémiai, fizikai, mechanikai). A minőség szubjektív oldala: emberi tényezők (forma, a szín, a márka, a presztizs).

Klasszikus minőség definíciók Crosby: a minőség az "igényeknek való megfelelést és nem az eleganciát

Klasszikus minőség definíciók Crosby: a minőség az "igényeknek való megfelelést és nem az eleganciát jelenti". Taguchi: a minőséget a társadalomnak okozott veszteségként határozza meg, miszerint minél kisebb a termék társadalomnak okozott vesztesége, annál jobb a termék minősége. Deming: termékek és szolgáltatások azon tulajdonsága, hogy megfelelnek kimondott és kimondatlan igényeknek. Starr: "A minőségről olyan értelemben beszélünk, ahogy a fogyasztók értékelik a minőséget".

Klasszikus minőség definíciók Feigenbaum: a minőség a termék, szolgáltatás mindazon értékesítési, tervezési, gyártási jellemzőinek

Klasszikus minőség definíciók Feigenbaum: a minőség a termék, szolgáltatás mindazon értékesítési, tervezési, gyártási jellemzőinek teljes összetettsége, amely által a termék és szolgáltatás használat során kielégíti a vevő elvárásait. Dutscke: "A minőséget a tényleges és az előírt érték vagy pedig a tényleges és a határérték (felső, illetve alsó tűréshatár) összehasonlításával lehet megítélni. „ Juran: "Kifejezi azt, hogy valamely meghatározott termék vagy szolgáltatás milyen mértékben elégíti ki egy bizonyos fogyasztó, felhasználó igényeit. ”

Klasszikus minőség definíciók Sziszkov: „A termékminőségnek két oldala van. A termelői, amelyet a műszaki

Klasszikus minőség definíciók Sziszkov: „A termékminőségnek két oldala van. A termelői, amelyet a műszaki utasítások által előirányzott tulajdonságok összessége jellemez - és a fogyasztói, amelyet a termék felhasználása folyamatában előálló megfelelő eredmények jellemeznek. ” Hoffmann: létezik "objektív minőség, mely mérhető (kémiai, fizikai, mechanikai stb. ) tulajdonságokat vesz figyelembe; szubjektív minőség, amelynél az adott terméket vagy szolgáltatást az igények kielégítésére való alkalmasságának fokozatai szerint értékeljük; ha a vásárlóerő hatását is vizsgáljuk, eljutunk az ökonomikus minőséghez. "

Klasszikus minőség definíciók A legáltalánosabb definíció szerint a minőség egy termék vagy szolgáltatás azon

Klasszikus minőség definíciók A legáltalánosabb definíció szerint a minőség egy termék vagy szolgáltatás azon jellemzőinek összessége, amelyek alkalmassá teszik a vele szemben rögzített és elvárt igények teljesítésére. Ez a megfogalmazás egyesíti a szabványalapú és a piaci alapú minőségi gondolkodást, ugyanis a termékkel szembeni igényeket szabványok rögzítik, az elvárásokat viszont maguk a vevők fogalmazzák meg.

A minőség története Mértékrendszer i. e. 3000 - sumérok. A babiloni matematika a tízes

A minőség története Mértékrendszer i. e. 3000 - sumérok. A babiloni matematika a tízes és a 60 -as számrendszer keverékét használja. Innen ered a mai időmérés percenként 60 másodperce, az óra 60 perce és a kör 360°-a (6× 60°) is.

A minőség története Hammurabi babiloni király az időszámításunk előtti 17. században törvényeket alkotott, amelyek

A minőség története Hammurabi babiloni király az időszámításunk előtti 17. században törvényeket alkotott, amelyek ékírásos formában fennmaradtak. Ezekben többek között rendelkezett a mai értelemben vett szavatosság kérdéskörében. "Ha egy építőmester házat épít egy férfinak, de nem készíti elég erősre, és a ház összedől és megöli a ház tulajdonosát, akkor az építőmestert öljék meg. "

A minőség története Az egyiptomi fáraók idejében nagyon fejlett, dokumentált minőségirányítási rendszer létezett az

A minőség története Az egyiptomi fáraók idejében nagyon fejlett, dokumentált minőségirányítási rendszer létezett az előkelőségek eltemetésére. Ezt "A halál könyve"-ként ismerték, amely leírta a szükséges szertartások végrehajtásának módját, és előírta az emberekkel együtt eltemetendő javak előkészítésének szabályait. Az előírt minőség elérését Necropolis főfelügyelője tanúsította kézjegyével.

A minőség története BIBLIA: „a megelőzés jobb, mint a gyógyítás” Megelőzés: „Ha új házat

A minőség története BIBLIA: „a megelőzés jobb, mint a gyógyítás” Megelőzés: „Ha új házat építesz, házfedeledre korlátot csinálj, hogy vérrel ne terheld a te házadat, ha valaki leesik arról” Mózes V. könyve, I. rész, 8. vers.

A minőség története Kína első császára, Csin Szi-huang-ti, akinek a hatalmas, földalatti agyaghadsereg tulajdonítható

A minőség története Kína első császára, Csin Szi-huang-ti, akinek a hatalmas, földalatti agyaghadsereg tulajdonítható a Li hegynél, elrendelte, hogy minden anyagot, amit a császári udvartartásban felhasználnak, meg kell jelölni. A jelnek azonosítania kellett a készítőt azért, hogy ha egy darab hibásnak bizonyulna, azonosítani lehessen őt, és felelősségre lehessen vonni.

A minőség története Kínában a császári udvarban felhasznált minden anyagot meg kellett jelölni, hogy

A minőség története Kínában a császári udvarban felhasznált minden anyagot meg kellett jelölni, hogy a készítőt egyértelműen azonosítani lehessen. Tulajdonképpen ez tekinthető a mai védjegy ősének.

A minőség története Ókori Rómában közel 100 szabványt ismertek, melyeket a termékek minőségének ellenőrzésére

A minőség története Ókori Rómában közel 100 szabványt ismertek, melyeket a termékek minőségének ellenőrzésére használtak. Római szabvány szerint 20 láb (6. 1 méter), és javarészt kovakőből építették, amit egyegy réteg mészkővel erősítettek meg. A falak magassága római szabvány szerint 20 láb (6. 1 méter), és javarészt kovakőből építették, amit egy-egy réteg mészkővel erősítettek meg

A minőség története 1140 -ben bevezették a fémjelzést az arany és ezüst tárgyak minőségének

A minőség története 1140 -ben bevezették a fémjelzést az arany és ezüst tárgyak minőségének tanúsítására. Ez a rendszer, eltekintve a vámjelzések változtatásától és a platina tárgyaknak a rendszerbe történt bevonásától, napjainkig változatlanul fennmaradt.

A minőség története Az európai papírkészítés kezdetén (1282) már alkalmaztak vízjelet. A szitára erősített,

A minőség története Az európai papírkészítés kezdetén (1282) már alkalmaztak vízjelet. A szitára erősített, vékony huzalból kialakított rajzok, betűk, jelképek, címerek használatával a papírban lévő világosabb jelekből jól fel lehetett ismerni a malom, a mester, vagy a tulajdonos kilétét. A vízjel egyben védjegyként is szerepelt. A vízjel különösen a kiváló minőségű papírt előállító műhelyek érdekeit védte.

A minőség története A kereskedő céhek, amelyek az akkori élet jellegzetességét jelentették, egyben a

A minőség története A kereskedő céhek, amelyek az akkori élet jellegzetességét jelentették, egyben a tagjaik által készített termékek minőségének figyelemreméltó támogatói is voltak.

A minőség története Sok hatalmas, európai kőépület van, amelyek kövei középkori és későbbi kőművesek

A minőség története Sok hatalmas, európai kőépület van, amelyek kövei középkori és későbbi kőművesek azonosító jelét viselik.

A minőség története Középkorban a manufaktúrák elterjedésével, és működésének következményeképpen rájöttek, hogy az egyes

A minőség története Középkorban a manufaktúrák elterjedésével, és működésének következményeképpen rájöttek, hogy az egyes munkafázisokat különválasztva jobb eredményt érhetnek el. Herendi Porcelán Manufaktúra

A minőség története A hadiipar és a minőség kapcsolata Ruhaszállítások – szabványosított ruhák Hadi

A minőség története A hadiipar és a minőség kapcsolata Ruhaszállítások – szabványosított ruhák Hadi élelmiszerszállítások Hadialkatrészek szállítása Az ipari forradalom következtében a termelés tömegszerűvé válása új típusú vállalatirányítást tett szükségessé.

A minőség története Florence Nightingale – diagnózisspecifikus halálozási index Semmelweis Ignác anyai halálozás 18%→

A minőség története Florence Nightingale – diagnózisspecifikus halálozási index Semmelweis Ignác anyai halálozás 18%→ 1%

Minőségmenedzsment története Első minőségmenedzsment eszközök kialakulása – tömeggyártás megjelenésének köszönhető. Korábban – mester volt

Minőségmenedzsment története Első minőségmenedzsment eszközök kialakulása – tömeggyártás megjelenésének köszönhető. Korábban – mester volt a termékért felelős, a megbecsülése múlott a termék minőségétől. Futószalag mellett a felelőségek kezdtek elmosódni. Munkások nem érezték magukénak a munkát.

Minőségmenedzsment története Céh-manufaktúra: a termelő egyben ellenőriz XX. század eleje. Taylor: külön feladatkör az

Minőségmenedzsment története Céh-manufaktúra: a termelő egyben ellenőriz XX. század eleje. Taylor: külön feladatkör az ellenőrzés 2. vh után statisztikai folyamatszabályozás 70 -es évek TQC 80 -as évek TQM

Minőségmenedzsment története Amerikai iskola: 1930 -as évek – a minőségfilozófia első nagy gurui. képviselői:

Minőségmenedzsment története Amerikai iskola: 1930 -as évek – a minőségfilozófia első nagy gurui. képviselői: W. Edwards Deming, Joseph M. Juran, Armand V. Feigenbaum. Japán iskola: Hatvanas évektől a jött divatba. képviselői, akik az amerikaiak által kidolgozott módszerek adaptálása és továbbfejlesztése révén alakították ki sajátos új koncepciójukat: Kaoru Ishikawa, Genichi Taguchi, Shoji Shiba. Európa: a nyolcvanas években kezdett meghonosodni a minőségfilozófia és gyakorlat. Új szín – az élet minőségének fogalma. Az "új hullám„ képviselői: Philip Crosby, Tom Peters, és az

A MINŐSÉG ÉRTELMEZÉSÉNEK FEJLŐDÉSE Megfelelés a vállalati kultúrának, a társadalmi és környezeti elvárásoknak, a

A MINŐSÉG ÉRTELMEZÉSÉNEK FEJLŐDÉSE Megfelelés a vállalati kultúrának, a társadalmi és környezeti elvárásoknak, a társadalmi méretű tanulásnak Megfelelés a vevők látens igényeinek 1990 Megfelelés a költségeknek, a vevők jelenlegi igényeinek 1980 Használatra való alkalmasság 1970 Megfelelés a szabványoknak 1960 2000 után

A minőségi gondolkodás fejlődése Az elmúlt évtizedekben a minőségnek nem volt meghatározó szerepe a

A minőségi gondolkodás fejlődése Az elmúlt évtizedekben a minőségnek nem volt meghatározó szerepe a gazdasági, társadalmi berendezkedésén, a keresleti piac és a hiánygazdálkodás miatt. Sokszor állítjuk, hogy a magyar szabványok szigorúbban az európaiaknál. De! a szabvány alapú minőségi rendszer nem permanens, a kereslet és kínálat függvényében kijátszható. Ráadásul a minőség mérésére, ellenőrzésére épül, vagyis a szabványtól eltérő terméket igyekszik kiszűrni, azaz hibát mér. Minden mérésnek azonban valamilyen mértékű hibája, azaz a minőség mérésekor hibát mérünk hibásan!

A minőségi gondolkodás fejlődése Azaz a szabvány alapú minőségbiztosítás elsősorban a VÉGTERMÉK PARAMÉTEREK ELLENŐRZÉSÉRE,

A minőségi gondolkodás fejlődése Azaz a szabvány alapú minőségbiztosítás elsősorban a VÉGTERMÉK PARAMÉTEREK ELLENŐRZÉSÉRE, a termékminőség mérésére épül. A végtermék minőségének ellenőrzése a tömegtermelésben már nem tudott eleget tenni a "nulla hiba" követelményének. A termékparaméterek méréséről át kellett térni a FOLYAMATPARAMÉTEREK ELLENŐRZÉSÉRE. Így a minőség-ellenőrzés a termelési folyamat végéről előbbre, a termékelőállítás folyamatába épült be, a végellenőrzés helyét a FOLYAMATSZABÁLYOZÁS vette át. Később felismerték, hogy a minőség nemcsak a termékelőállításhoz köthető, hanem olyan tényezők is, mint termelési, vállalati kultúra, tervezés, szervezés, vezetés, marketing, stb.

A minőségi gondolkodás fejlődése a FOLYAMATIRÁNYÍTÁSIG jutott el, és ma már ezt helyezi a

A minőségi gondolkodás fejlődése a FOLYAMATIRÁNYÍTÁSIG jutott el, és ma már ezt helyezi a középpontba. A mai minőségi gondolkodás szerint is fontos a minőségellenőrzés, a termék- és folyamatparaméterek mérése, de a minőségbiztosítás alapvető eszköze A VEZETÉS ÉS A SZERVEZÉS. Az új nemzetközi szabványok (ISO, EN) elsősorban a "hiba nélküli" termelésirányítás vezetési, szervezési feltételeit határozzák meg. Nem véletlen, hogy az ISO 9001 -es szabvány első fejezetének a címe: "A vezetés felelőssége". Ez azt fejezi ki, hogy a minőségbiztosításban a vezetésnek meghatározó szerepe, "felelőssége" van. Ez a szerep a minőségbiztosító rendszerek kiépítésében és működtetésében összetett, sokoldalú, szinte átfogja a vezetői

A "minőség gondolkodás" legismertebb nemzetközi képviselői A minőségguruk meghatározó hatással voltak a minőségi gondolkodás

A "minőség gondolkodás" legismertebb nemzetközi képviselői A minőségguruk meghatározó hatással voltak a minőségi gondolkodás fejlődésére. A guru egy jóságos és bölcs tanítómester, egy karizmatikus egyéniség, akinek az egyéni hozzáállása a minőség kérdéséhez az üzleti és a mindennapi életben nagy és tartós hatást eredményezett. Mind a filozófia, mind pedig az eszközök kifejlesztésében jelentős szerepet játszottak.

A "minőség gondolkodás" legismertebb nemzetközi képviselői Valamennyien az alábbi azonos elveket képviselik: 1. A

A "minőség gondolkodás" legismertebb nemzetközi képviselői Valamennyien az alábbi azonos elveket képviselik: 1. A minőség kulcs az üzleti sikerekhez. A minőség nem megfelelő figyelembe vétele hosszú távon az üzlet tönkremeneteléhez vezet. 2. A minőségjavítás a vezetés teljes elkötelezettségét igényli. Ez az elkötelezettség folyamatos kell, hogy legyen. 3. A minőségjavítás kemény munka. Rövidebb úton nem létezik. A sikeres minőségfejlesztés gyakran az egész szervezet kultúrájának a megváltoztatását követeli meg. 4. A minőségjavítás minden esetben kiterjedt képzést igényel. 5. A sikeres minőségjavítás az összes dolgozó aktív bevonását igényli.

A "minőség gondolkodás" legismertebb nemzetközi képviselői Közös elveik mellett különbség van közöttük azokban a

A "minőség gondolkodás" legismertebb nemzetközi képviselői Közös elveik mellett különbség van közöttük azokban a megközelítési módokban, amelyeket ajánlanak. Mindegyiküknek saját ajánlása van. Kihangsúlyozzák, hogy nincs általános szabály, és mindenkinek a legmegfelelőbb módszert kell kiválasztania. Minden cég egyedi és minden javító programot egyedileg kell "testre szabni" számára. A folyamatos minőségfejlesztésnek nincsen egyedüli helyes módja.

Frederick Winslow Taylor Elemeire bontja a tevékenységeket, elválasztotta a tervezést, a termelést és a

Frederick Winslow Taylor Elemeire bontja a tevékenységeket, elválasztotta a tervezést, a termelést és a javítást, így elhatárolhatóvá vált a felelősség. Ebben az időben jelentek meg az első minőségbiztosítási szervezetek és eszközök. Az ellenőrzési folyamat elkülönült a termeléstől. (1856 -1915)

George Stanley Radford (1922. ) Minőségszabályozás a gyártásban : A minőséget már a tervezésnél

George Stanley Radford (1922. ) Minőségszabályozás a gyártásban : A minőséget már a tervezésnél figyelembe kell venni A minőség javulása egyben a termelékenység növekedésével jár.

Walter Shewart (1891 – 1967) 1920 -as évek – statisztikai minőségszabályozás alapvető módszereit és

Walter Shewart (1891 – 1967) 1920 -as évek – statisztikai minőségszabályozás alapvető módszereit és a PDCA ciklust dolgozta ki Az eltéréseket vizsgálta és azok gyakoriságát statisztikai eszközökkel értelmezte – kimutathatóak lettek a kritikus pontok.

William Edwards Deming Vezetőség minőséggel kapcsolatos felelőssége • 14 pont – menedzsment feladatai •

William Edwards Deming Vezetőség minőséggel kapcsolatos felelőssége • 14 pont – menedzsment feladatai • Mintavételezés szakértője • Igyekezett elválasztani az eltérések általános és speciális okait • Minőségért a felsőbb szintű vezetők, menedzserek felelősek, mivel a döntéseket, utasításokat ők hozzák • "Ha valóban javítani akarjuk a termékeink és szolgáltatásaink minőségét hazánkban, akkor szükséges, hogy ne fogadjuk el a közepes termékeket és a nem megfelelő Fő célja – egyértelműen elhatárolható szolgáltatásokat. Ki kell fejeznünk minden legyen a felelősség a vezetők és az véleményünket, és vissza kell utasítanunk a alkalmazottak között rossz minőséget. Meg kell változtatnunk a hozzáállásunkat”.

Deming A Deming-megközelítés szerint nincs szabványos módszer, amit be lehet vezetni, a sikerhez vezető

Deming A Deming-megközelítés szerint nincs szabványos módszer, amit be lehet vezetni, a sikerhez vezető egyetlen út az, hogy minden cég a saját kultúrájának legjobban megfelelő módszert dolgozza ki. Eleinte a statisztikai minőségszabályozás módszereire fektette a hangsúlyt, később kidolgozta a "minőség, mint menedzsmenttevékenység" koncepcióját. Az 50 -es évek elején már a cég teljes egészére vonatkozó minőség olyan elveit tanította a mérnököknek és menedzsereknek, amelyeket ma a teljes körű minőségirányítás (TQM) részének tekintenek.

Deming 14 tétele a javításról 1. A termékek és a szolgáltatások folyamatos javítási szándékát

Deming 14 tétele a javításról 1. A termékek és a szolgáltatások folyamatos javítási szándékát kell megteremteni a hosszú távú szükségletekre, és nem a rövid távú profitra kell tervezni. 2. El kell fogadni az új filozófiát: száműzni kell a hibákat és a szkepticizmust, fejleszteni kell a csoportmunkát. 3. Meg kell szüntetni a tömeges ellenőrzéstől való függőséget; a minőség nem az ellenőrzés, hanem a folyamatok javításának eredménye.

Deming 14 tétele a javításról 4. Meg kell változtatni a beszerzéseknek azt az elvét,

Deming 14 tétele a javításról 4. Meg kell változtatni a beszerzéseknek azt az elvét, amely csak az árcímkét nézi. A beszerzőrészleg a legjobb minőséget kell, hogy beszerezze nem pedig a legolcsóbbat és mindig ugyanattól a beszállítótól, amellyel már tartós kapcsolatokat épített ki. Ennek igen nagy jelentősége van az építőiparban, de megvalósítása talán itt a legnehezebb. Az ár a minőség mérése nélkül nem jelenti a megvásárolt termék jellemzését. Sőt, ez a legkevésbé jellemző, és avval a konzekvenciával jár, hogy a minőség közepes, az ár pedig magas. Az, aki az alacsony ára tartja jellemzőnek, megérdemli, hogy becsapják. 5. Folyamatosan javítani kell a gyártás és a szolgáltatások rendszerét. A vezetés feladata, hogy állandóan új utakat keressen a minőség és a termelékenység javítása, valamint a költségek csökkentése céljából.

Deming 14 tétele a javításról 6. Állandó képzés és továbbképzés. A tanulás ugyanolyan fontos,

Deming 14 tétele a javításról 6. Állandó képzés és továbbképzés. A tanulás ugyanolyan fontos, mint a termelés. 7. Meg kell valósítani a valódi irányítást. A parancsokkal való tekintélyelvű vezetés helyett segíteni kell mindenkit a jobb munka végzésére. 8. Meg kell szüntetni a félelmet kérdések feltevésekor vagy felelősség vállaláskor. A félelem megszüntetésének az a célja, hogy mindenki hatékonyan dolgozzon a vállalat számára. 9. Meg kell szüntetni a korlátokat az egyes részlegek között. A különböző részlegek gyakran nem a közös cél elérésén, hanem egymással versengve dolgoznak.

Deming 14 tétele a javításról 10. El kell törölni a jelszavakat, felhívásokat és vállalásokat

Deming 14 tétele a javításról 10. El kell törölni a jelszavakat, felhívásokat és vállalásokat (pl. nulla hiba, selejtmentesség). 11. Meg kell szüntetni az olyan előírt számokkal megfogalmazott célokat, amelyek növelni akarják a termelékenységet, de nem javasolnak semmilyen módszert. 12. Rangra kell emelni a jól végzett munka iránt érzett büszkeséget. 13. Be kell vezetni egy erőteljes képzési és továbbképzési programot, továbbá meg kell valósítani széles körben az önfejlesztést. 14. Létre kell hozni a változtatásokhoz szükséges struktúrát. Szükséges a felső vezetők csoportja, amely akciótervvel rendelkezik a minőségi célok megvalósítására. A támogatás nem elegendő.

A minőség halálos betegségei Deming szerint ( A "halálos betegségek" az amerikai cégek sajátosságai.

A minőség halálos betegségei Deming szerint ( A "halálos betegségek" az amerikai cégek sajátosságai. ) • A célok állandóságának hiánya; vezetés a részlegek közötti konfliktusok kihasználásával. • A rövid távú nyereségre való összpontosítás. • Értékelés a teljesítmény vagy az éves események alapján. A teljesítmény alapú minősítés tönkreteszi a csoportmunkát, erősíti a versengést. • A vezetés gyakori változása aláaknázza a minőség és a termelékenység javításához szükséges hosszú távú célokat. • A cég mutatószámok alapján történő irányítása; a valódi kulcsszámok, mint például a boldog és megelégedett vásárlók száma ismeretlen. • A magas garanciális költségek.

Joseph M. Juran A használatra való alkalmasság fogalmát vezette be. Három alapvető menedzseri folyamatot

Joseph M. Juran A használatra való alkalmasság fogalmát vezette be. Három alapvető menedzseri folyamatot dokumentált: • Minőségtervezés • Minőségellenőrzés • Minőségfejlesztés Pareto elv alkalmazását bevezette a minőségügy területére. (1904 -2008)

Philip B. Crosby (1926 – 2001) Minőség a vevőkkel közösen megállapított követelmények teljesítése, és

Philip B. Crosby (1926 – 2001) Minőség a vevőkkel közösen megállapított követelmények teljesítése, és módosítások kezdeményezése a vevői igényeknek való jobb megfelelés érdekében.

Armand Vallin Feigenbaum TQC – a szervezet minden funkciója felelős a minőségért – ő

Armand Vallin Feigenbaum TQC – a szervezet minden funkciója felelős a minőségért – ő azonosítja először a minőséget a vevő igényeknek való megfeleléssel. (1922 – 2014) A minőségirányítás eredményeinek mérésére kidolgozta a „minőség költsége” koncepciót.

James Harrington (1929 -) … nem csak a technológiai, hanem az üzleti folyamatokat is

James Harrington (1929 -) … nem csak a technológiai, hanem az üzleti folyamatokat is lehet és kell is fejleszteni… 5 lépést és számos módszert javasol az üzleti folyamatok fejlesztésére.

John Oakland A teljes körű minőség menedzsment (TQM) modelljét dolgozta ki, számos esettanulmány szerzője.

John Oakland A teljes körű minőség menedzsment (TQM) modelljét dolgozta ki, számos esettanulmány szerzője. Meghatározása szerint a TQM olyan különböző tevékenységekkel ötvözött vezetési folyamat, melynek célja, hogy a szervezet minden tevékenységének folyamatos javításával, tökéletesítésével, valamint minden dolgozó minőségiránti teljes elkötelezettségével, a vevő teljes mértékű megelégedettségét érje le a termék vagy szolgáltatás használata során.

A TQM – gondolkodás jellemzői Vevő központúság: a külső és belső felhasználók igényeinek megismerése.

A TQM – gondolkodás jellemzői Vevő központúság: a külső és belső felhasználók igényeinek megismerése. Folyamatos javítás: a minőség állandó, következetes javítása. A folyamatok minden elemének figyelemmel kísérése révén el kell érni, hogy a végtermék minősége minél kisebb mértékben térjen el a termék a kitűzött minőségtől, és növekedjen a folyamatok megbízhatósága. Vezetés elkötelezettsége a minőség mellett. Az alkalmazottak felhatalmazása a feladatok delegálásával, a beosztottakat több hatáskör döntési jog átadásával lehet beavatottabbá, elkötelezettebbé tenni a minőség mellett. A TQM tehát egy olyan „menedzsment filozófia”, melyben a minőség alapvető üzleti stratégia.

TQM modell

TQM modell

Robert Camp Benchmarking módszer kifejlesztése

Robert Camp Benchmarking módszer kifejlesztése

A japán minőségiskola képviselői A japánok Deming és Juran eredményeit felhasználva, az alkalmazottak minden

A japán minőségiskola képviselői A japánok Deming és Juran eredményeit felhasználva, az alkalmazottak minden rétegét bevonva a minőségbiztosítási tevékenységbe, a teljes szervezetre kiterjesztették a minőségbiztosítást, tehát nemcsak a gyártási folyamatokra, hanem a szervezet valamennyi tevékenységi spektrumára meghonosították azt.

Kaoru Ishikawa japán professzor volt az első 1949 -ben, aki felismerte, hogy a minőségfejlesztés

Kaoru Ishikawa japán professzor volt az első 1949 -ben, aki felismerte, hogy a minőségfejlesztés fontosabb annál, hogy azt specialistákra bízzák. A vállalat minden alkalmazottját, az elnökségtől kezdve a segédmunkásig meg kell nyerni a minőség ügyének. A minőségjavítás eszközei közül az ok-okozati diagram manapság gyakran "Ishikawa-diagram" néven jelenik meg az irodalomban. Ishikawa három fő tézise • az egyszerűsített minőségtechnikákat mindenkinek használnia kell; • a minőségügy az egész vállalatra kiterjed; • a "minőség körök" a japán vállalatok fő (1915 -1989)

Kaoru Ischikawa Az alulról felfelé építkezést hangsúlyozta. Legnagyobb eredménye a minőségkörök bevezetése Japánban. Számos

Kaoru Ischikawa Az alulról felfelé építkezést hangsúlyozta. Legnagyobb eredménye a minőségkörök bevezetése Japánban. Számos eszközt ajánl a problémamegoldáshoz, folyamatos fejlesztéshez. Különös figyelmet szentelt a statisztikai technikák alkalmazásának, Kiemeli az adatgyűjtés és az adatok elemzésének és prezentálásának a fontosságát.

Kaoru Ischikawa Az egész vállalatra kiterjedő japán minőségmozgalom 1962 -ben kezdődött az első minőségkör

Kaoru Ischikawa Az egész vállalatra kiterjedő japán minőségmozgalom 1962 -ben kezdődött az első minőségkör megalakulásával. A minőségkör önkéntes, 5 -10 főből álló csoportja a dolgozóknak ugyanarról a munkahelyről, akik rendszeresen találkoznak és a munka vezetője, a művezető vagy a közvetlen felettes irányításával végzik tevékenységüket. Ennek célja, hogy hozzájáruljanak a vállalat fejlesztéséhez és javításához, elősegítsék az emberi kapcsolatok kiépítését és a kellemes munkahelyi légkör megvalósítását, valamint a munka okozta megelégedettség kialakulását, és a dolgozók képességeinek kiaknázását.

Genichi Taguchi Definíciója szerint a minőség: "a termék megjelenésétől kezdve a társadalmat érő összes

Genichi Taguchi Definíciója szerint a minőség: "a termék megjelenésétől kezdve a társadalmat érő összes veszteség" = veszteség a vállalat számára + veszteség a társadalom egésze számára. Minőségveszteség fogalma: Mindazok a veszteségek, amelyek a minőségrendszer hibáival, működési zavaraival függnek össze. Ide kell sorolni azokat a költségeket is, amelyek az adott minőségkörnyezetben a termék vagy szolgáltatás árában nem érvényesíthetők. (1924 -2012)

Genichi Taguchi filozófiájának lényege: a cél az eredmény változékonyságának csökkentése, valamennyi folyamat ellenőrzése által.

Genichi Taguchi filozófiájának lényege: a cél az eredmény változékonyságának csökkentése, valamennyi folyamat ellenőrzése által. Matematikailag a négyzetes veszteségfüggvényt adja, adott célérték esetén. A Taguchi által használt módszer matematikai eljárás, amely minimalizálja a lehetséges kombinációk, így a kísérletek számát.

Genichi Taguchi a) b) MEO értelmezés: minden jó ami a tűréshatáron belül van. Taguchi:

Genichi Taguchi a) b) MEO értelmezés: minden jó ami a tűréshatáron belül van. Taguchi: a célértéktől való eltérés veszteséget okoz Az ábra szerint a veszteség négyzetes értékkel változik, a célértéktől való eltérés mértékében. Ahol a legkisebb a veszteség (célérték), ott optimális a minőség

Genichi Taguchi Az előre jól megtervezett folyamatok, felszerelés, partneri viszonyok stb. biztosítják, hogy a

Genichi Taguchi Az előre jól megtervezett folyamatok, felszerelés, partneri viszonyok stb. biztosítják, hogy a gyártást kevéssé befolyásolja a külső körülmények megváltozása. Ehhez meg kell állapítani a paraméterek "jel/zaj viszony" arányát, ahol a "jel" a várt érték, a "zaj" pedig a külső hatások miatti változékonyság. A legjobb "jel/zaj viszony" arányos paramétereket kell választani. Bármelyik paraméter megváltoztatása hatással lesz a gyártásra. Nagyon drága és hosszú lehet valamennyi paraméter helyes beállítása, mivel rengeteg kombináció létezik. A Taguchi által használt módszer matematikai eljárás, amely minimalizálja a lehetséges kombinációk, így a kísérletek számát.

Masaaki Imai Kaizen című műve Folyamatos fejlesztés egy jobb jövőért (1930 -) A KAIZEN

Masaaki Imai Kaizen című műve Folyamatos fejlesztés egy jobb jövőért (1930 -) A KAIZEN négy alapelve: Kiküszöbölés Egyesítés Átcsoportosítás Egyszerűsítés

Shigeo Shingo Poka: véletlenszerű, nem szándékos hiba, tévedés, tévesztés Yoke: kiküszöbölés, megelőzés (1909– 1990)

Shigeo Shingo Poka: véletlenszerű, nem szándékos hiba, tévedés, tévesztés Yoke: kiküszöbölés, megelőzés (1909– 1990) Poka-Yoke módszer: technológiai folyamatok valamint a szerelés hibáinak megelőzését szolgálja.

Taiichi Ohno (1912 – 1990) JIT (Just In Time) Rendkívüli mértékben megnöveli a vállalat

Taiichi Ohno (1912 – 1990) JIT (Just In Time) Rendkívüli mértékben megnöveli a vállalat rugalmasságát és csökkenti a költségeket, átfutási és átállási időket.

Takashi Osada (1991. ) Az 5 S definíciója: A gazdálkodás szigorú megközelítése, amely pontos

Takashi Osada (1991. ) Az 5 S definíciója: A gazdálkodás szigorú megközelítése, amely pontos és fegyelmezett módszert nyújt a biztonságos, tiszta és hatékony munkakörnyezet fenntartásához, a szükséges szabályok kialakításához, amelyre mindannyian büszkék lehetünk. Az 5 S elemei: SEIRI Szükségtelen dolgok eltávolítása SEITON Szükséges dolgok rendezése SEISO Szennyeződések megszüntetése SEIKETSU Szabványok kialakítása SHITSUKE Személyes példamutatás, képzés

Shoji Shiba (1930 -) Shiba a TQM módszerek és eszközök kidolgozásában és elterjesztésében, valamint

Shoji Shiba (1930 -) Shiba a TQM módszerek és eszközök kidolgozásában és elterjesztésében, valamint az új termékek kifejlesztésének proaktív módszereivel vált ismertté. Magyarországi tevékenysége elismeréséül megalapították a Shiba-díjat, amelyet évente ítélnek oda a minőségi eredményeit tekintve legjobb vállalatnak.