MEDYA KLTR MZE ve ETLERKONSERKARKATR retmen Ayfer NECP

  • Slides: 7
Download presentation
MEDYA KÜLTÜRÜ: MÜZE ve ÇEŞİTLERİKONSER-KARİKATÜR Öğretmen: Ayfer NECİP 20. 05. 2020 VI. Sınıflar

MEDYA KÜLTÜRÜ: MÜZE ve ÇEŞİTLERİKONSER-KARİKATÜR Öğretmen: Ayfer NECİP 20. 05. 2020 VI. Sınıflar

Müze Nedir? � Müze, tarihi eser değeri taşıyan eşya ve nesnelerin sergilendiği eğitim, bilim

Müze Nedir? � Müze, tarihi eser değeri taşıyan eşya ve nesnelerin sergilendiği eğitim, bilim ve sanat kurumlarına denir. Müzeler bir ayna misali medeniyetlerin geçmişine bakmanın en iyi yoludur. Müzelerde sergilenen tarihi eserler hakkında bilgi sahibi olarak o dönemin medeniyetlerini yakından tanıyabiliriz. Zamanda geçmişe gidemediğimizden dolayı müzeler geçmişi günümüze getirmektedir. Geçmişten günümüze kadar tarihi eserler müzeler tarafında muhafaza edilerek ziyaretlere açıktır.

Müze Çeşitleri � Arkeoloji müzesi: Arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonucunda gün yüzüne çıkan tarihi

Müze Çeşitleri � Arkeoloji müzesi: Arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonucunda gün yüzüne çıkan tarihi eserlerin sergilendiği müzelerdir. � Etnografya müzesi: Eski uygarlıklara ait olan gelenek ve görenekler, yaşam tarzları, giysileri, kullandıkları aletlerin sergilendiği müzelerdir. � Tarih müzesi: Toplumların geçmişlerine ait kültürel, tarihsel değere sahip olan yazılı ve görsel bilgilerin yer aldığı müzelerdir. � Güzel sanatlar müzesi: Resim, müzik ve heykel gibi sanatsal değeri olan eserlerin sergilendiği müzelerdir.

� Açık hava müzesi: Müzelerde sergilenmeyecek kadar büyük yapıda olan müze çeşitleridir. Örneğin Efes

� Açık hava müzesi: Müzelerde sergilenmeyecek kadar büyük yapıda olan müze çeşitleridir. Örneğin Efes antik kenti değerli ama müzelerde sergilenemeyecek kadar büyüktür. � Bilim müzesi: Bilim ve teknoloji alanındaki eserlerin sergilendiği müze türüdür. � Askeri müze: Askeri geçmişe ait eserlerin sergilendiği müzelerdir. � Özel müze: Kişi veya kişilere ait olan özel eserlerin sergilendiği müzelerdir.

Konser � Konser bir dinleyici topluluğu önünde bir şarkıcı ya da müzik grubunun; müzisyenlerin

Konser � Konser bir dinleyici topluluğu önünde bir şarkıcı ya da müzik grubunun; müzisyenlerin seyirci önünde müzikal anlamda gösterdikleri canlı performansıdır. Birkaç gün süren ve birden fazla müzisyeni kapsayan ve festival olarak da adlandırılabilir. � Konser, tek bir müzisyen, bir orkestra ya da koro ile gerçekleştirilebilir. Tek bir müzisyenin sergilediği canlı performansa resital adı verilir. Konserler, gece kulüplerinde, konser salonlarında, çok amaçlı salonlarda hatta stadyumlarda gerçekleştirilebilir.

Karikatür Nedir? � Karikatür, değindiği mevzuları mizahi ve eleştirel bir üslupla ele alarak insanlara

Karikatür Nedir? � Karikatür, değindiği mevzuları mizahi ve eleştirel bir üslupla ele alarak insanlara anlatan bir çizim şeklidir. Bir nevi resimlerin mana kazanmış halidir. Karikatür sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiştir. Tarihin bilinen ilk karikatürleri Leonardo da Vinci tarafından kaleme alınmıştır. Bu sanat İtalya ve Fransa’da ortaya çıkarak büyüme kaydetmiştir.

Karikatür Sanatının Özellikleri Nelerdir? � Bir sanat türüdür. � Çizim ve çizgi sanatı kategorisine

Karikatür Sanatının Özellikleri Nelerdir? � Bir sanat türüdür. � Çizim ve çizgi sanatı kategorisine girer. � Siyah beyaz veya renkli yapılabilir. � Karikatürlerde küfür, hakaret ve kaba konuşmalara yer verilmemelidir. � Kısa ve öz fikirler resimlere yansıtılır. � Mizah yeteneği konuşturulur. � İğneleyici mesajlar verilir. � Hem güldürür hem de abartılıdır. � Düşündürücü mesajlar verir.