Malarstwo wspczesne Co to jest malarstwo wspczesne Sztuka

  • Slides: 24
Download presentation
Malarstwo współczesne

Malarstwo współczesne

Co to jest malarstwo współczesne? Sztuka współczesna – aktualny okres w dziejach sztuki, którego

Co to jest malarstwo współczesne? Sztuka współczesna – aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Od czasu, gdy artysta przestał być rzemieślnikiem w dziedzinie dekoracji i architektury, a stał się interpretatorem świata, twórcą szukającym odpowiedzi na istotne pytania epistemologiczne rozwiązującym własne problemy wewnętrzne – rola sztuki uległa zmianie.

Po II wojnie światowej narodziły się nowe tendencje w malarstwie. Były to: Informel –

Po II wojnie światowej narodziły się nowe tendencje w malarstwie. Były to: Informel – czyli sztuka bezkształtna wchodząca w obręb abstrakcjonizmu niegeometrycznego, która dąży do swobodnej ekspresji przez stosowanie barwnych plam bądź linii. Styl ten nie podlega żadnym regułom kompozycyjnym. Jego przedstawicielami są: Wols, Hans Hartung.

Ekspresjonizm abstrakcyjny, kładący nacisk na podświadomy akt twórczy. Dzieli się on na: • action-painting

Ekspresjonizm abstrakcyjny, kładący nacisk na podświadomy akt twórczy. Dzieli się on na: • action-painting (abstrakcyjne malarstwo gestu), polegające na tworzeniu obrazów przez kapanie farb na płótno, • color field painting (malarstwo barwnych płaszczyzn), gdzie najistotniejszym elementem jest kolor. Jego przedstawiciele to m. in. Jackson Pollock, Mark Rothko i Tadeusz Kantor.

Malarstwo materii – środkiem wyrazu jest tu materia (np. gips, piasek, skała), którą poddaje

Malarstwo materii – środkiem wyrazu jest tu materia (np. gips, piasek, skała), którą poddaje się obróbce. Włącza się ją do obrazu na zasadzie kolażu. Do twórców tego nurtu zalicza się Jeana Fautriera i Antonio Tapiesa.

Taszyzm – należący do niegeometrycznego nurtu abstrakcjonizmu. Cechuje się ekspresją i gwałtownością tworzenia dzieł.

Taszyzm – należący do niegeometrycznego nurtu abstrakcjonizmu. Cechuje się ekspresją i gwałtownością tworzenia dzieł. Prace powstają zgodnie z instynktem twórcy, wbrew rozumowi. W tym stylu tworzyli: Jean-Paul Riopelle, Tadeusz Dominik.

Malarstwo kaligraficzne (odmiana informelu) – styl malarstwa abstrakcyjnego, w którym artyści umieszczali na swoich

Malarstwo kaligraficzne (odmiana informelu) – styl malarstwa abstrakcyjnego, w którym artyści umieszczali na swoich obrazach porozrzucane proste znaki lub poplątane linie pisma bez początku i końca. W taki sposób malowali: Cappo Grossieo, Mark Tobey.

Hiperrealizm – wzorem dla obrazu staje się zdjęcie, które przenosi się na płótno drogą

Hiperrealizm – wzorem dla obrazu staje się zdjęcie, które przenosi się na płótno drogą projekcji. Inspiracją dla malarzy jest rzeczywistość. Dzieła pozbawione są wpływu osobowości malarza. Przedstawicielami tego stylu są: Chuck Close, Richard Estes.

Op-art (Optical Art – sztuka optyczna) – artyści malujący w tym stylu chcą za

Op-art (Optical Art – sztuka optyczna) – artyści malujący w tym stylu chcą za pomocą złudzeń optycznych, spowodowanych odpowiednim rozmieszczeniem linii, a także płaszczyzn barwnych zawrzeć iluzję ruchu. Takimi twórcami są: Victor Vasarely, Carlos Cruz-Diez.

Pop-art – jako tworzywo wykorzystuje się tu przedmioty powszechnego użytku i eksploatuje wytwory kultury

Pop-art – jako tworzywo wykorzystuje się tu przedmioty powszechnego użytku i eksploatuje wytwory kultury masowej. Twórcami tego stylu byli: Eduardo Paolozzi i Andy Warhol.

Współcześni malarze Mława i okolice

Współcześni malarze Mława i okolice

Zdzisław Kruszyński, urodzony w 1960 r. w Mławie, gdzie od 1984 r. prowadzi autorską

Zdzisław Kruszyński, urodzony w 1960 r. w Mławie, gdzie od 1984 r. prowadzi autorską Galerię „Z”. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Uczestnik wielu plenerów i wystaw w Polsce i za granicą. Studiował na ASP w Gdańsku. " W obrazach Zdzisława Kruszyńskiego z łatwością czyta się jego prawdziwy, osobisty, przemyślany stosunek do życia i sztuki. W mojej ocenie ten stopień autentyzmu jest najważniejszą wartością jego sztuki" - Profesor ASP w Gdańsku Włodzimierz Łajming Należy do Stowarzyszenia i Klubu Pracy Twórczej w Ciechanowie. W 1995 r. został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2004 r. odznaczony medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy”. W 1998 r. zaprojektował i wykonał obraz pt. "Matka Boża Królowa Polski"( Mławska) na ołtarz główny kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. W latach 1999 -2012 wykonał cykl obrazów pt. "Mławianin Roku"- mieszczący się obecnie w mławskim ratuszu. W 2001 r. Zaprojektował i wykonał obraz pt" Matka Boża Fatimska" na ołtarz główny kościoła pw. św. Mateusza w Goleszynie (pow. Sierpc) W 2004 r. zaprojektował i wykonał do ratusza mławskiego dwa tryptyki pt. „Drzwi do Mławy”. W 2008 roku wykonał obraz pt. " JPIIhonorowy obywatel Mławy" do Sali Papieskiej w Muzeum ZZ w Mławie. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, kościołach i innych instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Wiele swoich prac przekazał na cele charytatywne.

Drzwi do Mławy - 2 kompozycje malarskie w ratuszu mławskim " Drzwi do Mławy"namalowane

Drzwi do Mławy - 2 kompozycje malarskie w ratuszu mławskim " Drzwi do Mławy"namalowane w 2004 roku z okazji 575 - lecia uzyskania przez Mławę praw miejskich, to dwie kompozycje malarskie o wymiarach 144 x 100 cm - środkowe elementy oraz 140 x 50 cm - skrzydła, wykonane na płótnie lnianym, w technice olejno - woskowo - żywicznej. Środkowe części obrazów malowane są impasto, natomiast skrzydła przez wielokrotne nałożenie pasty woskowej, połączonej werniksami damarowymi. Inspiracją do powstania tryptyków była postać św. Wojciecha patrona miasta. Historia św. Wojciecha została bowiem przedstawiona na " Drzwiach gnieźnieńskich" , które w pewien sposób przyczyniły się w do stworzenia kompozycji pt. " Drzwi do Mławy". Na środkowych obrazach tryptyków przedstawiona została Mława w ujęciu współczesnym, natomiast na skrzydłach związane z nią postacie oraz architektura w ujęciu historycznym.

Grażyna Maria Białobrzeska. Zamorska lekarz medycyny, poetka, malarz. Urodziła się w Mławie w 1937

Grażyna Maria Białobrzeska. Zamorska lekarz medycyny, poetka, malarz. Urodziła się w Mławie w 1937 roku w rodzinie nauczycielskiej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie i Akademię Medyczną w Warszawie.

Ewa Ossowska Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, (pracownia malarstwa profesora Rajmunda

Ewa Ossowska Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, (pracownia malarstwa profesora Rajmunda Pietkiewicza). Studia podyplomowe z wychowania plastycznego odbyła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m. in. : w Gdańsku, Sandomierzu, Łebie, Fromborku, Pucku, Kartuzach, Warszawie, Ciechanowie, Szydłowcu, Krakowie, Nowogródku, Ukmerge. . . Wystawy indywidualne w Gdańsku- Forty 1982, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie w 1992 r. , oraz w Galerii Współczesnej w Iławie w 2001 r.

Wojciech Piechowski – polski malarz i fotograf. Wojciech Piechowski był pierwszym dzieckiem Michała i

Wojciech Piechowski – polski malarz i fotograf. Wojciech Piechowski był pierwszym dzieckiem Michała i Elżbiety Piechowskich, wywodzących się mławskiej szlachty. Ukończył szkołę podstawową w Mławie oraz gimnazjum we Włocławku.

Józef Skrobiński urodził się 26 stycznia 1910 na Wólce w pobliżu Mławy. W młodości

Józef Skrobiński urodził się 26 stycznia 1910 na Wólce w pobliżu Mławy. W młodości uczęszczał do gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. W latach 1930 - 1934 studiował na Uniwersytecie Warszawskim matematykę (bez uzyskania dyplomu). Podczas studiów, za sprawą znajomości z profesorem Władysławem Witwickim (1878 – 1948) – rozpoczął studiowanie malarstwa i rysunku. Studia te rozwinęły jego zainteresowania sztukami plastycznymi, dając im podstawy teoretyczne.

Jerzy Jasiński Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. W latach 1983 – 1988

Jerzy Jasiński Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. W latach 1983 – 1988 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymał w roku 1988 w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W wyżej wymienionej uczelni ukończył również czterosemestralne Studium Pedagogiczne. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i technikami ściennymi. Wykonał cykle prac: „W ogrodzie”, „Wypędzeni z raju”, „Próba podziału”. Cechy charakterystyczne malarstwa artysty: Egzystencjalizm, ekspresjonizm, melancholia oraz zaduma nad światem i sensem istnienia; deformacja, bogatafaktura, kontrasty barwne, abstrakcyjne formy; poetyckie wizje, które są wyrazem własnych uczuć i przeżyć. .