Leopold Staff opr A Krawczyk Fryderyk Pautsch Portret

  • Slides: 20
Download presentation
Leopold Staff opr. A. Krawczyk

Leopold Staff opr. A. Krawczyk

Fryderyk Pautsch - Portret Leopolda Staffa 1908

Fryderyk Pautsch - Portret Leopolda Staffa 1908

Lepold Staff urodził się 14 listopada 1878 roku we Lwowie jako syn cukiernika, Franciszka

Lepold Staff urodził się 14 listopada 1878 roku we Lwowie jako syn cukiernika, Franciszka Staffa i Leopoldyny z Fuhrhernów. Leopold miał rodzeństwo – oprócz niego było jeszcze sześcioro dzieci, w tym zdolny brat, dobrze zapowiadający się poeta i prozaik, Ludwik Maria, który zmarł na gruźlicę w wieku 24 lat.

Po maturze w 1897 r. wstąpił na Wydział Administracji i Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W

Po maturze w 1897 r. wstąpił na Wydział Administracji i Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W 1899 r. porzucił studia prawnicze i przeniósł się na romanistykę, którą studiował już wcześniej. Jako drugi fakultet wybrał filozofię.

Rok 1901 był rokiem debiutu Staffa w postaci pierwszego, wydanego za własne pieniądze, tomiku

Rok 1901 był rokiem debiutu Staffa w postaci pierwszego, wydanego za własne pieniądze, tomiku wierszy Sny o potędze.

Dużo podróżował. Ø W kwietniu 1901 roku w towarzystwie Kasprowicza udał się w swoją

Dużo podróżował. Ø W kwietniu 1901 roku w towarzystwie Kasprowicza udał się w swoją pierwszą podróż do Włoch. Ø W listopadzie 1902 r. korzystając ze stypendium Namiestnictwa Lwowskiego wyjechał na roczny pobyt do Paryża, gdzie studiował w Sorbonie literaturę i język francuski. Ø Wrócił do kraju w czerwcu następnego roku i odbył podróże tym razem na Ukrainę. Ø Przez kilka kolejnych lat Staff podróżował po Półwyspie Apenińskim, poznając piękno nie tylko zabytków, ale i literatury Włoch. W tym czasie zajmował się głownie przekładami.

W latach I wojny światowej poeta przebywał w Charkowie, będąc ewakuowanym wraz z mieszkańcami

W latach I wojny światowej poeta przebywał w Charkowie, będąc ewakuowanym wraz z mieszkańcami Lwowa. Po wojnie osiadł w Warszawie. Tam poślubił Helenę Lindenbrau, którą poznał jeszcze przed wojną w Zakopanem.

Staff, żyjący głównie z pracy przekładowej, angażował się w prace nad miesięcznikiem Nowy Przegląd

Staff, żyjący głównie z pracy przekładowej, angażował się w prace nad miesięcznikiem Nowy Przegląd Literatury i Sztuk i działalność w Instytucie Wydawniczym Biblioteka Polska. Brał udział w przygotowaniu projektu Akademii Literatury Polskiej. W 1927 r. otrzymał Państwową Nagrodę Literacką, za tom Ucho Igielne, dwa lata później nagrodę literacką miasta Lwowa.

W 1931 r. Staff został honorowym członkiem PEN Clubu, który w tym też roku

W 1931 r. Staff został honorowym członkiem PEN Clubu, który w tym też roku zorganizował uroczyste obchody trzydziestolecia twórczości poety. W listopadzie 1933 r. został wiceprezesem nowopowstałej Akademii Literatury. Kolejne lata przyniosły dla Staffa dalsze wyróżnienia: w 1934 r. Order Polonia Restituta, w 1938 r. nagrodę miasta Warszawy i w 1939 r. doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

W okresie II wojny światowej poeta wraz z żoną pozostał w Warszawie. Zajmował się

W okresie II wojny światowej poeta wraz z żoną pozostał w Warszawie. Zajmował się głównie przekładami z łacińskiej literatury średniowiecznej i wykładał na tajnym Uniwersytecie.

Po klęsce Powstania Warszawskiego Staff z żoną trafił z obozu pruszkowskiego do Starachowic, gdzie

Po klęsce Powstania Warszawskiego Staff z żoną trafił z obozu pruszkowskiego do Starachowic, gdzie zaopiekował się nimi wikariusz tamtejszego probostwa ksiądz Antoni Boratyński. Miesięczny pobyt w wikarówce zaowocował przyjaźnią, która przetrwała i znalazła odzwierciedlenie w późniejszych wizytach Staffa w Skarżysku-Kamiennej.

22 stycznia 1949 roku odebrał doktorat honoris causa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilka miesięcy później

22 stycznia 1949 roku odebrał doktorat honoris causa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilka miesięcy później przeprowadził się do mieszkania w Warszawie przy ulicy Nowy Świat. Pięćdziesiąt lat po ukazaniu się pierwszego tomu wierszy, poeta został uhonorowany w 1951 r. Państwową Nagrodę Literacką I stopnia.

W marcu 1957 roku umarła na raka żona poety. Staff, będący po dwóch zawałach,

W marcu 1957 roku umarła na raka żona poety. Staff, będący po dwóch zawałach, żył w ciągłym oczekiwaniem śmierci. Spaliwszy swoje papiery prywatne, zdecydował się na wyjazd do księdza Boratyńskiego.

Śmierć zastała poetę w poranek 31 maja 1957 roku w obecności księdza Boratyńskiego, Leopolda

Śmierć zastała poetę w poranek 31 maja 1957 roku w obecności księdza Boratyńskiego, Leopolda Staffa pożegnali mieszkańcy miasta Skarżyska-Kamiennej w uroczystej mszy świętej, po czym ciało poety przewieziono do Warszawy. Pogrzeb odbył się w stolicy 3 czerwca 1957 roku. Poeta spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Nurty w poezji Staffa

Nurty w poezji Staffa

dekadentyzm (koniec epoki, przekonanie o nieuchronnej klęsce, katastrofie spowodowanej rozwojem cywilizacji, związanym z tym

dekadentyzm (koniec epoki, przekonanie o nieuchronnej klęsce, katastrofie spowodowanej rozwojem cywilizacji, związanym z tym upadkiem wartości, poczuciem zagrożenia); Staff mówi o słabości i upadku człowieka, poczuciu bezsilności, znużenia, niepokoju i lęku przed życiem ("Deszcz jesienny");

nietzscheanizm - filozofia sławiąca kult nadczłowieka, ideału fizycznego i psychicznego; wzywa do samodoskonalenia ("Sny

nietzscheanizm - filozofia sławiąca kult nadczłowieka, ideału fizycznego i psychicznego; wzywa do samodoskonalenia ("Sny o potędze" - "Kowal") Nietzscheanizm -filozofia sławiąca kult nadczłowieka, ideału fizycznego i psychicznego; wzywa do samodoskonalenia ("Sny o potędze" - "Kowal");

Franciszkanizm -afirmacja świata; pochwała natury i całego stworzenia; we wszystkich przejawach życia widzi piękno

Franciszkanizm -afirmacja świata; pochwała natury i całego stworzenia; we wszystkich przejawach życia widzi piękno i doskonałość ("Przedśpiew");

Klasycyzm -szerokie korzystanie z klasycznych form wyrazu (sonet); odwołania do filozofii klasycznej (franciszkanizm, horacjanizm,

Klasycyzm -szerokie korzystanie z klasycznych form wyrazu (sonet); odwołania do filozofii klasycznej (franciszkanizm, horacjanizm, stoicyzm, epikureizm); proste, lecz kunsztowne środki wyrazu, jasne proste i zrozumiałe; opisuje zadania poety i poezji ("Ars Poetica" i "Poeta").

I to już wszystko

I to już wszystko