Lekcja 8 na 21 listopada 2020 Cae Pismo

  • Slides: 11
Download presentation
Lekcja 8 na 21. listopada 2020

Lekcja 8 na 21. listopada 2020

„Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do

„Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości” (2 Tymoteusza 3, 16)

Biblia opowiada historię ludzkości z Bożej perspektywy. W Biblii widzimy, jak Bóg wychowywał swój

Biblia opowiada historię ludzkości z Bożej perspektywy. W Biblii widzimy, jak Bóg wychowywał swój lud i nauczał go o swojej łasce i planie odkupienia. Edukacja odkupienia Jezus jako nauczyciel Biblia jako nauczyciel Ludzie jako nauczyciele Duch Święty jako nauczyciel

EDUKACJA ODKUPIENIA „W dniu, w którym Bóg stworzył człowieka, uczynił go na podobieństwo Boga.

EDUKACJA ODKUPIENIA „W dniu, w którym Bóg stworzył człowieka, uczynił go na podobieństwo Boga. ” (Rodzaju 5, 1 UBG) Ludzie są jedynymi stworzeniami na Ziemi, które zostały stworzone na obraz Boga (Rdz 1, 27). Adam i Ewa mieli przekazać ten obraz swoim dzieciom. Jednak grzech sprawił, że ich dzieci narodziły się „na swoje podobieństwo”, a nie na podobieństwo Boże (Rdz 5, 3). Obraz Boga był stopniowo zniekształcany z każdym ludzkim pokoleniem. Celem wychowania Bożego jest przywrócenie obrazu Boga w nas dzięki planowi odkupienia. Plan ten obejmuje całą ludzką historię, od chwili gdy grzech wszedł na świat do nowego Stworzenia, wraz z wcieleniem Jezusa. Plan odkupienia będziemy studiować przez całą

„Aby jednak na nowo upodobnić człowieka do Stwórcy, przywrócić go do stanu doskonałości, w

„Aby jednak na nowo upodobnić człowieka do Stwórcy, przywrócić go do stanu doskonałości, w jakim został stworzony, doprowadzić do zamierzonego pełnego rozwoju umysłu, ciała i duszy — by cel Boży został osiągnięty — musiało się dokonać dzieło odkupienia. Ci, którzy podejmują się wielkiego dzieła wychowawczego, winni być kierowani tą myślą przewodnią i to powinno być największym celem ich życia. ” E. G. W. (Education , rozdz. 1, s. 15)

JEZUS JAKO NAUCZYCIEL „Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. ” (Jan 3,

JEZUS JAKO NAUCZYCIEL „Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. ” (Jan 3, 2 BT) Izajasz 11 , 1 -9 zawiera zaskakującą przepowiednię o Mesjaszu. Jezus jest w tym fragmencie przedstawiony jako Nauczyciel : Będzie miał Ducha mądrości Będzie miał Ducha rady Będzie miał Ducha wiedzy Będzie sądził w sprawiedliwości Słusznie zadecyduje To będzie ostateczny rezultat Jego dzieła jako Nauczyciela : „ziemia będzie pełna poznania Pana. ” Nikodem był jedną z pierwszych osób, która rozpoznała Jezusa jako Nauczyciela (Rabbi). Jezus wyjaśnił mu, że Jego dar nauczania był darem od Boga (Jan 3, 11 -12). Bóg przygotowuje nauczycieli do wykonywania Jego pracy.

BIBLIA JAKO NAUCZYCIEL „Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają. ” (Łk 16, 29)

BIBLIA JAKO NAUCZYCIEL „Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają. ” (Łk 16, 29) Paweł przedstawił Tymoteuszowi Biblię jako podręcznik, par excellence: „ [jest] pożyteczna do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości. ” NOWY TESTAMENT STARY TESTAMENT (2 Tm 3, 16). Każda z jej części ma coś, czego możemy się nauczyć. Pięcioksiąg Jak żyć zgodnie z Bożym planem wobec nas Pierwsi prorocy Jak Izrael wyżywał zasady Późniejsi prorocy Błędy Izraela i jak ich uniknąć Pisma Dobre i złe przykłady nauczania Księgi historyczne Zawierają wiele treści edukacyjnych i wyjaśniają jak ich nauczyć Listy Pawła i pozostałe Praktyczne zastosowanie nauk Objawienie Przegląd rozwoju edukacji i jej ostatecznego celu

E. G. W. (Ten dzień z Bogiem , Kwiecień 28) „Biblia jest podręcznikiemi należy

E. G. W. (Ten dzień z Bogiem , Kwiecień 28) „Biblia jest podręcznikiemi należy ją pilnie przeszukiwać- nie tak jakbyśmy czytali jakąś książkę wśród wielu książek. To musi być dla nas księga, która spełnia pragnienia duszy. Ta księga sprawi, że człowiek, który studiuje i postępuje zgodnie z nią, zostanie obdarzony mądrością ku zbawieniu. ”

LUDZIE JAKO NAUCZYCIELE „Serce mądrego czyni jego usta roztropnymi W Biblii jest wiele osób,

LUDZIE JAKO NAUCZYCIELE „Serce mądrego czyni jego usta roztropnymi W Biblii jest wiele osób, które i dodaje nauki jego wargom. ” (Przyp. 16, 23 żyły w sposób odpowiedzialny i pracowały, by pomagać innym. Niektórymi z tych mądrych ludzi byli Józef, Oholiab, Dawid, Etan, Achitofel, Chuszaj, Agur, Lemuel, Gamaliel i Paweł. UBG) Bez wątpienia najwybitniejszym z nich był Salomon. Pisał o roślinach i zwierzętach, komponował przysłowia i pieśni. Jego pisma wyjaśniają, jak wprowadzać w życie całą wiedzę (to znaczy być mądrym). Zachęca nas do poszukiwania mądrości i wykorzystywania jej do nauczania innych. W ten sposób będziemy narzędziami, których Bóg będzie używał do nauczania swojego ludu (Przysłów 9, 9 -10).

DUCH ŚWIĘTY JAKO NAUCZYCIEL „Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim,

DUCH ŚWIĘTY JAKO NAUCZYCIEL „Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem. ” (Jan 14, 26) Zanim Jezus wstąpił, obiecał, że ześle Ducha Świętego, aby kontynuował swoje dzieło nauczania. On prowadzi nas do całej prawdy, i nauczy nas, co powinniśmy powiedzieć, kiedy i jak. Jego edukacja nie opiera się na „ludzkiej mądrości, ale na mocy Bożej”. Nie opiera się na „mądrości tego wieku”, ale uczy „mądrości Bożej” (1 Kor 2, 5 -7). Duch Święty może nas uczyć „nawet głębokich rzeczy Bożych” (w. 10). Jak głęboka będzie ta edukacja? Jak dużą wiedzę uzyskają ci, którzy są kierowani przez Ducha?

„Młodzież powinna być uczniami dla następnego świata. Wytrwałość w nabywaniu wiedzy kontrolowana przez bojaźń

„Młodzież powinna być uczniami dla następnego świata. Wytrwałość w nabywaniu wiedzy kontrolowana przez bojaźń i miłość Boga, da im wzrastającą moc do dobra w tym życiu a tym, którzy wykorzystali większość swoich przywilejów by zdobyć najwyższeosiągnięciatutaj, wezmą swe korzystne zdobycze ze sobą do przyszłego życia. Szukali i zdobyli to co jest niezniszczalne. ” E. G. W. (Fundamenty chrześcijańskiego wychowania , rozdz. 2, s. 49)