Lekcja 31 03 2020 r Temat Elementy wiata

  • Slides: 21
Download presentation
 Lekcja 31. 03. 2020 r. Temat: Elementy świata przedstawionego w lekturze pt. „Kajko

Lekcja 31. 03. 2020 r. Temat: Elementy świata przedstawionego w lekturze pt. „Kajko i Kokosz. Sztuka latania”. ( przepisać do zeszytu )

PRZYPOMINAMY SOBIE TREŚĆ KOMIKSU ( do przeczytania ) Kajko i Kokosz – seria komiksów

PRZYPOMINAMY SOBIE TREŚĆ KOMIKSU ( do przeczytania ) Kajko i Kokosz – seria komiksów autorstwa Janusza Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz – dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami zazwyczaj są Zbójcerze (rycerze-rozbójnicy) pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą żona Mirmiła – Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma. W omawianym komiksie czarnym charakterem jest przywódca Zbójcerzy – Hegemon, który kolejny raz stara się zdobyć gród kasztelana Mirmiła – Mirmiłowo. Tym razem wpada na pomysł, by najważniejszych obrońców wysłać do Szkoły Latania na Łysej Górze. Dwaj najdzielniejsi wojowie Kajko i Kokosz towarzyszą swemu kasztelanowi podczas nauki latania. A Hegemon wykorzystując ich nieobecność postanawia zdobyć osadę.

Czas i miejsce: ( do zeszytu ) Akcja rozgrywa się w czasach Słowian (średniowiecze).

Czas i miejsce: ( do zeszytu ) Akcja rozgrywa się w czasach Słowian (średniowiecze). Jest wiosna – Łamignat jak zwykle czuje się nieco osłabiony. Akcja przenosi się z ulokowanej nad jeziorem lichej chaty Jagi i Łamignata do zbudowanej w gęstym borze na wzgórzu drewnianokamiennej warowni zbójcerzy oraz grodu Mirmiła. Część zdarzeń rozgrywa się w pobliskich lasach. Bohaterowie wędrują także do kraju Omsów, na Łysą Górę, gdzie czarownice prowadzą Wyższą Szkołę Latania.

Bohaterowie ( przepisać do zeszytu ) * Kajko – niski, bardzo inteligentny i odważny.

Bohaterowie ( przepisać do zeszytu ) * Kajko – niski, bardzo inteligentny i odważny. Najlepszy przyjaciel Kokosza. Uosobienie dobrych cech. W niektórych historiach walczy mieczem. Umie także strzelać z łuku. * Kokosz – dość tęgi i łysy przyjaciel Kajka. Jest obżartuchem, dość tchórzliwym, a także przesądnym, nie lubi, gdy mu się przeszkadza podczas posiłku. Bardzo silny. * Mirmił – kasztelan (w pierwszych komiksach książę) Mirmiłowa, o długich rudych wąsach. Mimo że z natury jest miły, zdarza mu się też puszyć, traktować innych z wyższością i być upartym. * Jaga – czarownica, ciotka Kokosza. Jest bardzo mądra i dysponuje magicznymi mocami (między innymi lata na miotle i przygotowuje czarodziejskie eliksiry). Od albumu Woje Mirmiła żona Łamignata. Ma gadającego kruka imieniem Gdaś. * Łamignat – zbój, przyjaciel Kajka i Kokosza o bardzo życzliwej, wrażliwej i przyjaznej naturze. Jego ulubione powiedzonko to Lelum polelum. Zawodowo okrada bogatych i wspomaga biednych. Ma maczugę, którą nazywa Bacikiem, i którą tylko on jest w stanie podnieść. * Lubawa – żona Mirmiła. O wiele wyższa i potężniejsza (fizycznie) od swojego męża, który jest jej często bardzo posłuszny. Zwykle stara się wybijać mu z głowy głupie pomysły strasząc go, że wyprowadzi się do swojej matki.

 Lekcja nr 01. 04. 2020 r. 02. 04. 2020 r. Temat: Jak opowiedzieć

Lekcja nr 01. 04. 2020 r. 02. 04. 2020 r. Temat: Jak opowiedzieć komiksową historię?

Uczniowie zwracają uwagę na 3. stronę komiksu, na której zaczyna się historia. Tutaj dowiadujemy

Uczniowie zwracają uwagę na 3. stronę komiksu, na której zaczyna się historia. Tutaj dowiadujemy się , co zaszło pewnego dnia w chatce Jagi i Łamignata. Uważnie przeczytajcie jeszcze raz tekst i przyglądnijcie się obrazkom. Na podstawie tego fragmentu odpowiemy na pytanie, jak zbudowany jest komiks.

1. CO TO JEST KADR? ( przepisać do zeszytu ) KADR to obrazek w

1. CO TO JEST KADR? ( przepisać do zeszytu ) KADR to obrazek w komiksie. KADRY są komponowane w PLANSZĘ – tak nazywa się strona w komiksie. JAK MÓWIĄ BOHATEROWIE KOMIKSU? Wypowiadają się dzięki dymkom. Dymki mogą mieć różne kształty, w zależności od tego, czy prezentują wypowiedź, myśl, czy komentarz narratora. Okrągły dymek z ogonkiem – to mowa ( wypowiedzi bohaterów ) lub ich myśli. W prostokątach z boku wypowiada się narrator - pojawiają się tu opisy. UWAGA ! W dymkach piszemy czytelnie drukowanymi literami!

( przepisać do zeszytu ) 2. W komiksach pojawiają się ONOMATOPEJE ( oddają dźwięki

( przepisać do zeszytu ) 2. W komiksach pojawiają się ONOMATOPEJE ( oddają dźwięki towarzyszące wydarzeniom ) – patrz str. 3. – przykład TURLII !! ( inne: bum! )

( przepisać do zeszytu ) Główne cechy komiksu ( podsumowanie ): · główne cechy

( przepisać do zeszytu ) Główne cechy komiksu ( podsumowanie ): · główne cechy językowe (np. zwięzłe wypowiedzi bohaterów, przewaga dialogów), · pozajęzykowe elementy świata przedstawionego (np. wyrazy dźwiękonaśladowcze - trach! bum! graficzny zapis dźwięków pozasłownych), · cechy graficzne (np. tekst umieszczony w dymkach )

Ćwiczenie ( do zeszytu – bez polecenia ) Uporządkuj punkty tak, aby powstał plan

Ćwiczenie ( do zeszytu – bez polecenia ) Uporządkuj punkty tak, aby powstał plan wydarzeń zgodny z tym, co zdarzyło się w chatce Jagi i Łamignata – na podstawie strony 3. lektury * Pomysł Jagi. * Zmartwienie Łamignata. * Efekt użycia niezwykłej fujarki. *Spokojne życie w chatce. * Próby podniesienia męża na duchu.

KARTA PRACY ( do zeszytu – bez polecenia ) 1. Zastanów się, czym różni

KARTA PRACY ( do zeszytu – bez polecenia ) 1. Zastanów się, czym różni się komiks od opowiadania. Uzupełnij wniosek odpowiednimi wyrazami z ramki : W komiksie historia jest opowiedziana za pomocą ułożonych kolejno …. . . . ………. , na których umieszczone są w dymkach …………. . . …… i …………. . . ………… bohaterów. W opowiadaniu poznajemy historię dzięki ……. . ……………. . narratora, który ………. . . …………. . o kolejnych wydarzeniach i ………. . . . ………. . świat przedstawiony. słowom wypowiedzi myśli obrazków opowiada opisuje

Ćwiczenie ( przepisać do zeszytu ) Przyj się uważnie bohaterom ukazanym na obrazkach i

Ćwiczenie ( przepisać do zeszytu ) Przyj się uważnie bohaterom ukazanym na obrazkach i postaraj się jak najdokładniej ich opisać. …. . . . . . . . . . . . . . ……. . . . . . . . . . . . …. . . . ……. . .

ĆWICZENIE: ( do zeszytu ) Do postaci dobierz odpowiednie cechy z ramki: Brak wiabrak

ĆWICZENIE: ( do zeszytu ) Do postaci dobierz odpowiednie cechy z ramki: Brak wiabrak wiary w siebie zaradność spryt łatwowierność pomysłowość naiwność Jaga Łamignot

Zadanie domowe Napisz w zeszycie opowiadanie o tym, co zdarzyło się w chatce Jagi

Zadanie domowe Napisz w zeszycie opowiadanie o tym, co zdarzyło się w chatce Jagi i Łamignata ( minimum jedna strona w zeszycie ). Wykorzystaj materiał z wcześniejszych ćwiczeń. ( po powrocie do szkoły zbiorę zeszyty i sprawdzę zadanie. Przypominam, iż będę sprawdzała również dyktanda „Mała Ula”- wydrukowane lub przepisane ).

 Lekcja nr 03. 04. 2020 r. Temat: Wizyta w Mirmiłowie.

Lekcja nr 03. 04. 2020 r. Temat: Wizyta w Mirmiłowie.

Proszę , aby uczniowie przerysowali kartę pracy dotyczącą Mirmiłowa do zeszytu i spróbowali opisać

Proszę , aby uczniowie przerysowali kartę pracy dotyczącą Mirmiłowa do zeszytu i spróbowali opisać gród i jego mieszkańców, zwracając uwagę na położenie, codzienne zajęcia czy zagrożenia. W razie jakichkolwiek problemów – rozwiązanie na następnym slajdzie.

Kajko i Kokosz. Szkoła latania – Problematyka ( do przeczytania i zapamiętania ) „Szkoła

Kajko i Kokosz. Szkoła latania – Problematyka ( do przeczytania i zapamiętania ) „Szkoła latania” to przesycona humorem opowieść o sile marzeń. Podziw budzi determinacja MIrmiołowa, z jaką dąży do realizacji fantazji o lataniu. Wbrew obiekcjom żony i początkowym niepowodzeniom nie poddaje się, by ostatecznie osiągnąć to, co zamierzył. Szkołę latania opuszcza z dyplomem w dłoni, a zdobyte umiejętności okazują się nieocenione w kontekście ostatecznej rozprawy z wojskami Krwawego Hegemona. Okolice Mirmiłowa stają się areną walki dobra ze złem. Na szczęście liczne potyczki, pojedynki, scysje i bitwy z użyciem pięści, kamieni, mieczy kończą się niezagrażającymi życiu kontuzjami i siniakami. Przesłanie „Szkoły latania” jest jasne – ci, którzy w życiu kierują się chciwością i nienawiścią do drugiego człowieka, muszą ponieść klęskę. Dlatego właśnie żądny zysku karczmarz zostaje wystrychnięty na dudka, a Hegemon i jego żołnierze ze świadomością ogromnej porażki muszą powrócić do swej warowni. Do Mirmiłowa powracają spokój, harmonia i poczucie bezpieczeństwa.